Yerli araba

I
Jet fadıl araba üretmedi aynen bunların yaptığı gibi dışarda bir araba yaptırıp getirip reklamını yaptı gezdi tozdu şimdiki sürece birebir benzer bir şeklinde baya bi sükse yaptı sonra baktı olmuyor gitti malezyadan proton diye bir markanın distribütörlüğünü aldı hatta boğaz köprüsünden konvoy halinde geçirdi arabaları sattı gitti arbaları şuan birebir aynısını yaşıyoruz gibime geliyor. Allah bu millete akıl fikir verir insallah.
Fadıl kendi müritlerini üttü, yeşil sermaye modasına uydu müritler, bastı tenekeyi vurdu voleyi, mekkeden devremülk adı altında , aldı yeşilleri vurdu voleyi, sonra finansçılar çıktı, faiz haram dediler, biz kâr zarar ortağıyız dediler çukka yeşil sermaye, onlarda amerikan köpeği çıkmasınmı.kim ticarete Allah adını karıştırdıysa bilinki milleti üttü.elektrikli araba olsun isterim ama italyadan gelmesi benim cahil kafamı karıştırdı, karnımda tok, hayırlısı diyelim inşallah yanılan biz oluruz.

Ben de merak ettim,resimdeki arabaları üretecektik 3 yıl önce.Bu arabalara ne oldu?
O arabalar o zamanki seçimler için getirilmişti o zaman geçti gitti. Şimdi yeni seçimler için yeni arabalar lazımdı onuda italyan çizimi çin malı iki araba geldi bakalım biraz bunlarla idare edelim bu seçimlerde geçsin öbür seçimlere inşallah uzay mekiği bekliyorum kendi şahsım adına.

"Togg2022 Vesayetciler #DEVRİMOTOMOBİLİ 'ne engel olmuşlardı ! Ama biz #DEVRİNOTOMOBİLİ YAPTIK ! #KANALİSTANBUL 'da yapılacaktır. Yüzyılın lideri R.T.E Ümmet 'in umudu ve O'nun samimi yol arkadaşlarına selam olsun. Ümmet'in cuması mübarek olsun. 27.12.2019 cuma 01.Cemaziel'evvel.1441"
Habere yapılmış bir yorum. Bunları gördükce Rabbime sığınıyorum.

"Togg2022 Vesayetciler #DEVRİMOTOMOBİLİ 'ne engel olmuşlardı ! Ama biz #DEVRİNOTOMOBİLİ YAPTIK ! #KANALİSTANBUL 'da yapılacaktır. Yüzyılın lideri R.T.E Ümmet 'in umudu ve O'nun samimi yol arkadaşlarına selam olsun. Ümmet'in cuması mübarek olsun. 27.12.2019 cuma 01.Cemaziel'evvel.1441"
Habere yapılmış bir yorum. Bunları gördükce Rabbime sığınıyorum.
Bu tür yorumlar aklıma hemen bunu getiriyor:
43743

Ben bu dünyaya Allah cc kul olmaya geldim. Rabbime sonsuz şükürler olsun ki H.z Muhammed s.a.s peygamberin ümmeti olarak geldim.
Düzce'li olarak neler yaşandığını gayet iyi biliyorum.

Olur inşallah, kimse burda önlerine çıkıp yollarını kesmedi , sadece eski sabıkalar var.yaşayıp göreceğiz , keşke yapılsa üretim bu ülkeyi ayağa kaldırır, Keşke dünyanın en çok tutulan elektriklisi bizde olsa(alman arabaları gibi)istemeyenin gözü çıksın. Zaten bu ülkenin önünde fabrikaların kurulmasına hep düşünce karşı çıkmıştır, fikir özgürlüğü kimseyi korkutmasın bişey olmax iyidir, insanlarıda bölmeyin, zira kimsenin buna gücü yetmex.

Arkadaşlar buraya uzun uzun yazmaya gerek yok internette detaylı bilgiler mevcut işin içinde olanlar ve togg CEO’su detaylı şekilde tüm sorularınızın cevabını veriyor bana gelirsek ben çok beğendim ailecekte oturup konuştuk eğer gerçekten denilen özelliklerle çıkarsa ve 150 200 bin bandında olursa çok satacağı belli ve ilk müşterilerinden biriyim hepimiz için hayırlısı olsun.

• Beğen
Tepkiler: FIRTINA19
İşin özü yorumları okuduğumuz bazı arkadaşların recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki Türkiyenin bu başarısına inanaması
Şöyle düşünelim arkadaşlar yapabilirmiyiz yapamaz mıyız savunma sanayinde yapılanları az çok biliyorsunuzdur nelerin yapıldığını en başta siha dünya gündemini çok meşkul etti taki en son zeytin dalında sihanın yaptıklarını görene kadar yunan yorumcuların tivi kanalında endişe içinde gördüklerini yorularkenki hallerini Bi kısmımız izlemiştir
Bu adam diğerlerine benzemiyor arkadaşlar yapıyor bu gün olmazsa yarın yine yapıyor davasını takip ediyor

Aktroller abartmayın. Yapılan şeyin neticesini görelim ondan sonra uzun uzun konuşalım. Yapılan çalışmaların sonucunu görmek istediğim için olumsuz yorum yapmak istemiyorum ama aktroller olarak sizlerde biraz frenleyin. Siz aktrolleri akaryakıta zam, Asgari ücret zammı gibi konulardada böyle aktif görmek isteriz. Kafanızı kuma gömmeyin o konularda. Üstüne alınması gereken kişi kendini biliyor.

Biz burda olumsuz bir şey yazdığımızda, bazı arkadaşlar bizi vatan haini ne bilim düşman olarak ilan ediyor. Ama gelişmemiş ülkelerde gerçekler her zaman acıdır.

Gelelim yerli otomobil karmaşıklığına...
Hani arkadaşlar bir laf var "cin olmadan çarpmak" diye. Kusura bakmayın ama ben de bu yerli oto tanıtımını ona benzettim.

İlk olarak bu iş için bazı görevli insanları yetiştirirsin ve bunları dünya otomobil devlerinin ar-ge okullarına gönderirsin ki bu konuda gerekli bilgiler olsun. Daha sonra bu iş için bir çalışma ve geliştirme fabrikası kurarsın. Dışarıdan gelen ve içeriden oluşan bilgiler doğrultusunda bir demo üretim yaparsın, bozarsın. En sonunda randımanlı bir üretim ortaya çıkınca bunu piyasaya sunarsın.

Daha üretim yeri bile olmayan bir otomobil afedersiniz merdiven altında mı üretildi? Sen hangi ara bunu çıkardın nerde ürettin?
Yani bi düşünün... büyük firmaların mazilerine bir bakın, bu işlere nasıl başladılar ne kadar sürede tecrübe edindiler gibi bir sürü soru halkası zincir haline geliyor.

Bugünkü şartlar biz teknoloji ve bilim üretemeyiz. Çünkü bunun için ne bir okulumuz var ne de yetişen eleman var. Herşeyimiz ital yollardan karşılanıyordu. En azından tarımda ithalat yok diye seviniyorduk. En azından kendi gıdamız kendi topraklarımızda karşılandığı için ne yediğimizi biliyorduk. İşte şu yerli otomobil üreticileri sağolsun, tarımı da ithal ettiler. Yediğimiz ürünlerde ne olduğunu bilmiyoruz. Karnımızı doyurmaya bakıyoruz.

Hele sabredelim Anka ilk üretilirken uçsbilecekmi şöye olur böyle olur dendi
Ama geliştirildi zamanla siha oldu ve şimdi insansız savaş uçagı yolunda ilk prototipleri yapıldı
YERLİ arabada zamanla yo kaedecektir inanalım

Arkadaşlar hepsi hikaye adam oy kaybediyor nasıl fırıldak çevireceğini şaşırııyor
yol ve köprüden başka dikili ağcı yok , benim cebime bieşey gelmiyor yoldan köprüden bilakis çıkıyor yannaşa gidiyor, en son tank paleti sattı elin arabına
bir dirhem yerli ve millik yoktur bu zatta, olsaydı kamu fabrikalarını satıp kapatmazdı rant için,
Boşuna hayal kurmayalım.
Cenap beye hak veriyorum doğru düzgün arge okullarımız yok
fen liselerini kapatık hepsini imamhatip lisesi yaptık sonra ilim bilim teknolojiden bahsediyoruz.
Tamamen siyasi bir politikadan başka bir şey deyildir
saygılar.

Tank palet üretim ihalesi koça verildi aradan yıllar geçti üretimi koç yapmadı
Ama koça eleştiri yok dimi
Üretimi koç yapmayınca üretim ihalesi koça verilenin yarı parasına bmc firmasına verildi ve sonra bmc ye katarlı firma ortak oldu
Sürecin aksini idaa edeceğinizi sanmıyorum
Şimdi bmc ortağı katarlı firma olunca eleştir ama koç iki katı paraya ihaleyi alsın ve üretimi yapmasın eleştiri yok öyle mi

Tekrar üstüne basa basa söylüyorum bu yerli oto olayını canlı izledim cuma gunu vallahide billahide jet fadılın olayı ile birebir aynı oda imza diye bir araba yaptırıp getirmişti ülkeye boy boy resimleri yayınlandı felan daha sonra proton marka otomobili malezyadan aldı geldi millete sattı kayboldu ortadan buda birebir aynı italyan çizim çin montaj iki araba getirdiler milletin gözünü boyadılar ve buda ne yazık ki oy için oy sanırım erken seçim var yoksa bunlar bu kadar kıvranmazlardı.

Jet fadıla o zamanki hükmet önce Türkiye de olmaya bir marka getir 5 yılda bilirli bir adet şartı ile sat sonra üretim yapma izni içn başvur şartınıda yazın lütfen konuları üstü kapalı paylamayalım

Olayın özü şu twitterda bir paylaşım gördüm cuk diye oturdu paylaşım şu:
İtalya'da tasarlanıp üretilen, %100 yerli aracımızın tanıtımını yaptı ve 1000 $'lık Amerikan malı güneş gözlüğünü takıp, 2 milyon $'lık Alman yapımı Mercedes Maybach'ına bindi, yüzlerce ithal araçtan oluşan koruma konvoyu eşliğinde, 1150 odalı fakirhanesine doğru yola koyuldu...