MF JD Kiyaslamasi güncellendi 6140m ve 6714s olarak

Hocam takur tukur ses eskidendi yeni şatıl çok iyi ama dediğin gibi olsun. ben jondere kullanıyorum sen massey ben masseyede bindim sende denk gelirse yeni premium M lere bi bin ön yargılarınızdan kurtulacaksınız
Traktorler tonaj olarakta sanirim yakin kilolardalar romork cekide vs bi ustunlukleri olur mu birbirlerine acaba ama mf biraz daha sallı

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Konu detay yönünden bilgilendirici oldu
Bir arkadaşım jd 125 m ve mf 5450 kullanıyordu şimdi mf yi verip mf 5s 135 aldı traktör daha gelmedi ama yeni gelince bende hangisi üstün olur diye düşünüyordum
Hocam orada da aynisi gecerli simdi 6125m 6 kasa onu 5s135 degilde 6713s gibi veya 6470 gibi bir traktorle kiyaslamak daha yerinde bi karar olur yani kullanilan ekipman cekis yonunden vs daha adil olur

Dyna6'yı biliyorsun işte hocam ne kıvrandırıyon bizi:)
6700 serisiyle 6400 serisinin motor karakteri farklıdır.6400 serisi koşar adım gider gerekirse depar atar
6700 serisi yürür adım gider gerekirse koşar, açık ve net depar ise atamaz.
Şimdi ben traktöre yazılım attırdım, çok memnun kaldım.traktörün çekiş karakteri değişti, ayırıcı bir örnek veriyim belki biraz daha açıklayıcı olur. Yazılımdan sonra hem çizelde hem de pullukla deneme yapma fırsatım oldu, traktörde değişimi net olarak görebildim.bendeki 6714 tam olarak 7500kg, ağır ve sallı bir traktör.daha önceden traktör patinaja düşmezdi, vites düşerdi, şimdi vites düşmek yerine patinaja düşüyor.mazotu ölçemedim tabi ama açık ve net ki patinaja bedava düşülmez, mazotu artmıştır.neyse ki yüksek teknoloji ürünü patinaj radarımız var ;):ROFLMAO: patinaj radarını açarız, patinaja düşünce hassasiyetimiz devreye giriverir de mazotu içirtmeyiz.harman sürümlerinde ölçerim net olarak.
traktör yürür adımdan koşar adıma geçiş yaptı, gerektiğinde hızlı koşuyor ama depar karakteri yine yok.
deparcı traktörler de kullandık, koşar adımcı traktör de kullandık yürüyen traktörün ne olduğuyla 6714 sayesinde tanıştık.deparcı traktöre ihtiyacım olmadığını net olarak biliyorum, ekipmanın ona göre arazim ona göre işçiliğin çiftçiliğim ona göre.
Gelelim depar karakterine ihtiyacımız olup olmadığına, şahsen ben ihtiyaç duymuyorum.harmanda bir haftada tek traktör 1000 dekar buğday anızı deviriyorsan iş değişir, sana deparcı traktör lazım.depar da bedava atılmıyor, mazot ister.yok benim işlerim sıkışık değil her işime uygun ara traktörüm var diyorsan yine işler değişir.
Ayrıca ekipmanların da canı var, ekipmanı da çabuk yıpratır deparcı traktör.
6140 6714e göre Deparcılık haricinde benim aklıma gelen tüm noktalarda ya kafa kafaya ya da gerisinde
Uzun uzun yazmissiniz hocam ilginize tesekkur ediyorum bir kullanici yorumu olarak 😊 Simdi dediginiz gibi amaca uygun secim mantikli olani ama bi kiyaslamanin sonucunda mutlaka bir galip olmali yani ikisininde birbirine artilari olsada biri daha agir basabilir kiyaslama sonucu. Misal sorunsuz olmasi dayanikli uzun omurlu saglam ariza yonunden kendini unutturan bir traktor olmasi basta gelir zirt pirt elektronik veya mekanik arizalar sinir bozucu magdur edicidir. Ayni ekipmani ayni hizlarda hangisi daha iyi goturur ayni sartlarda yakitta hangisi ustundur gibi gibi durumlarda netlik bulmaya calisiyoruz ama en iyi kullanicilar bilir katalog yaniltabilir elbet 😅

• Beğen
5s 135 2000 devirde 137hp, 2200 devirde 131hp güç sunar.
6120 m in motor haritası hakkında bilgiye ulaşamadım ama eğer dediğiniz gibi 1900 devirde 133 hp, 2100 devirde 120 hp ise yine mf nin gerisinde kalıyor.Ipm den alacağınız ek gücü hesaba boşa katma.Nakliyede anlık verilen gücün kimseye faydası olmaz.
Ayrıca 2.40 lık aks mesafesi benim 5450(2.46) den bile daha kısa onuda ayrıca belirteyim.Ekli dosyayı görüntüle 74336
Bizim 6r 155 ek gücü pulluktada veriyor bilginize.

• Beğen
Dyna6'yı biliyorsun işte hocam ne kıvrandırıyon bizi:)
6700 serisiyle 6400 serisinin motor karakteri farklıdır.6400 serisi koşar adım gider gerekirse depar atar
6700 serisi yürür adım gider gerekirse koşar, açık ve net depar ise atamaz.
Şimdi ben traktöre yazılım attırdım, çok memnun kaldım.traktörün çekiş karakteri değişti, ayırıcı bir örnek veriyim belki biraz daha açıklayıcı olur. Yazılımdan sonra hem çizelde hem de pullukla deneme yapma fırsatım oldu, traktörde değişimi net olarak görebildim.bendeki 6714 tam olarak 7500kg, ağır ve sallı bir traktör.daha önceden traktör patinaja düşmezdi, vites düşerdi, şimdi vites düşmek yerine patinaja düşüyor.mazotu ölçemedim tabi ama açık ve net ki patinaja bedava düşülmez, mazotu artmıştır.neyse ki yüksek teknoloji ürünü patinaj radarımız var ;):ROFLMAO: patinaj radarını açarız, patinaja düşünce hassasiyetimiz devreye giriverir de mazotu içirtmeyiz.harman sürümlerinde ölçerim net olarak.
traktör yürür adımdan koşar adıma geçiş yaptı, gerektiğinde hızlı koşuyor ama depar karakteri yine yok.
deparcı traktörler de kullandık, koşar adımcı traktör de kullandık yürüyen traktörün ne olduğuyla 6714 sayesinde tanıştık.deparcı traktöre ihtiyacım olmadığını net olarak biliyorum, ekipmanın ona göre arazim ona göre işçiliğin çiftçiliğim ona göre.
Gelelim depar karakterine ihtiyacımız olup olmadığına, şahsen ben ihtiyaç duymuyorum.harmanda bir haftada tek traktör 1000 dekar buğday anızı deviriyorsan iş değişir, sana deparcı traktör lazım.depar da bedava atılmıyor, mazot ister.yok benim işlerim sıkışık değil her işime uygun ara traktörüm var diyorsan yine işler değişir.
Ayrıca ekipmanların da canı var, ekipmanı da çabuk yıpratır deparcı traktör.
6140 6714e göre Deparcılık haricinde benim aklıma gelen tüm noktalarda ya kafa kafaya ya da gerisinde
Yazılımla işin ne o zaman hocam. Biraz daha yavaş yürüseydi 14 :)))) Giden traktör iyi olur

• Beğen
Hocam sulu tarımda pulluk çizel rotavator gibi toprak işlemede çalışacak.
MF 6460 , 1600-2200 rpm stabile yakın sabit güç aralığı verebiliyor.
Aynı şekilde JD 6030 Premium serisi de.
Çamurda zor alan kaçışlarında motor anma gücü devirlerinde 600 rpm aralıklı sabit güç aralığı devirleri kullanmayı tercih ederiz.
JD 6140 M, motor haritası, en az yakıt bölgesi devirleri , 1600-2000 rpm olduğundan ötürü , motor gücü , 1600-2000 rpm stabil güç aralığı verecek şekilde kırpılmış, 400 rpm sabit güç aralığı bulunabiliyor.
Güç kesintisi olmaması için motor eski nesle nazaran daha fazla vites değiştirme eğiliminde olabilir.
Katalog verileri üzerinden değerlendirme de böyle izlenimiz oluşuyor, pratikte kullanım için bir şey diyemeyiz.
Sulu tarımda kullanacağız dediğinizde motorun sabit tork/güç aralığının boyunu dikkate alırız.
Tarlada, NH T5.115 , Deuthz 6160 TTV ile 1200-1800 rpm sabit tork aralığı devirleri kullanarak yürümek var,
JD 6155M ile 1800-2400 rpm sabit güç aralığında yürümek var.
Her iki yöntemde kullanılabilir, sadice sürücü nasıl süreceğini bilmesi yeterlidir.
Case Puma serisi de sabit güç aralığını (1600-2200 rpm) kullanmayı tercih ettiğinden JD bize kullanışlı görünüyor.
TFSi araba motorunun dip gaz devirlerini sürmek gibi bir şeydir. :)

MF 6460 , 1600-2200 rpm stabile yakın sabit güç aralığı verebiliyor.
Aynı şekilde JD 6030 Premium serisi de.
Çamurda zor alan kaçışlarında motor anma gücü devirlerinde 600 rpm aralıklı sabit güç aralığı devirleri kullanmayı tercih ederiz.
JD 6140 M, motor haritası, en az yakıt bölgesi devirleri , 1600-2000 rpm olduğundan ötürü , motor gücü , 1600-2000 rpm stabil güç aralığı verecek şekilde kırpılmış, 400 rpm sabit güç aralığı bulunabiliyor.
Güç kesintisi olmaması için motor eski nesle nazaran daha fazla vites değiştirme eğiliminde olabilir.
Katalog verileri üzerinden değerlendirme de böyle izlenimiz oluşuyor, pratikte kullanım için bir şey diyemeyiz.
Sulu tarımda kullanacağız dediğinizde motorun sabit tork/güç aralığının boyunu dikkate alırız.
Tarlada, NH T5.115 , Deuthz 6160 TTV ile 1200-1800 rpm sabit tork aralığı devirleri kullanarak yürümek var,
JD 6155M ile 1800-2400 rpm sabit güç aralığında yürümek var.
Her iki yöntemde kullanılabilir, sadice sürücü nasıl süreceğini bilmesi yeterlidir.
Case Puma serisi de sabit güç aralığını (1600-2200 rpm) kullanmayı tercih ettiğinden JD bize kullanışlı görünüyor.
TFSi araba motorunun dip gaz devirlerini sürmek gibi bir şeydir. :)
Evet hocam katiliyorum soylediklerinize . Bu sartlar altinda secimi hangisinden yana yapmaliyiz sizde net bi taraf belirtemediniz sanki 😆

• Beğen
R serisi desen anlarımda 6140m 6714 ün bence çok gerisinde.Kalıp, kabin konforu, şanzıman, genel donanım olarak 6m 6700s den çok geride.6m de hala manuel vites gibi bir koldan vites değiştiriyorsun.Dyna 6 ona göre bambaşka bir dünya.
Fiyat olarakta aralarında çok ciddi fark var zaten.Şu anda 6140 m ile 5s 135, 145 neredeyse aynı para, yada en fazla aralarında 5 bin euro oynar.
Hocam dyna 6 da gitmek istediğin km yi ayarlayıp hem vitesi hem takviyeyi otomatiğe alabileceğin bi mod varmı acaba? Hiç kullanmadım bilmiyorum

• Beğen
Direkteki köşe ekranında ipm in devreye girdiğini gösteriyor. Bu özelliğin aynısı 6140m dede mevcut. Öyle sadece yolda falan devreye girmiyor.
Ipm 155m de yok eksikliğini rotovatör kullanrken hissediyoruz boşverilecek bi durum değil. Ayrıca pullukla sürerken kuyruk milini boş yere çalıştırıp ipm in devreye girip traktörün daha iyi çektiğini söyleyenler var böyle bi durum var mı hocam

• Beğen
Ipm 155m de yok eksikliğini rotovatör kullanrken hissediyoruz boşverilecek bi durum değil. Ayrıca pullukla sürerken kuyruk milini boş yere çalıştırıp ipm in devreye girip traktörün daha iyi çektiğini söyleyenler var böyle bi durum var mı hocam
Yok hocam kuyruk miline falan ihtiyaç duymuyor. Mesela traktörden pullukta aşırı süratli gitmesini istiyorum nerdeyse kapatmıyo ipmi motoru tam güç çalıştırıyor. Ama 7-8 km hızlarda arada bir zorlanma yapınca devreye giriyor. 6155m de ipmin olmaması 6140 m i serinin içinde yıldız yapıyor. Benim düşünceme göre 140m en dolusunu satın aldığınız takdirde mf 6s kadar iyi bi makine.

• Beğen
Yok hocam kuyruk miline falan ihtiyaç duymuyor. Mesela traktörden pullukta aşırı süratli gitmesini istiyorum nerdeyse kapatmıyo ipmi motoru tam güç çalıştırıyor. Ama 7-8 km hızlarda arada bir zorlanma yapınca devreye giriyor. 6155m de ipmin olmaması 6140 m i serinin içinde yıldız yapıyor. Benim düşünceme göre 140m en dolusunu satın aldığınız takdirde mf 6s kadar iyi bi makine.
6 silindir 6m lerin hem şanzımanı 20/20 hem ipm yok serinin yıldızlarının 120m ve 140m olduğuna bende katılıyorum tam çiftçi motoru mükemmel makineler

• Beğen

Hocam dyna 6 da gitmek istediğin km yi ayarlayıp hem vitesi hem takviyeyi otomatiğe alabileceğin bi mod varmı acaba? Hiç kullanmadım bilmiyorum

Ben dyna 6 ya yeni geçtim tam olarak daha vakıf değilim ama C1 C2 ye vitesleri atayıp max. deviri istediğin hıza göre ayarlarsın.El gazınıda sonuna kadar itersen dediğin olay olur.

• Beğen