MF JD Kiyaslamasi güncellendi 6140m ve 6714s olarak

John deree şaseli olması en büyük avantajı yeni m serisi kullanmadık ama yıllardır 130 R kullanıyoruz emsalleri göre güçlü seri ve konforlu
Uzaktan biliyorum sizi hocam evet epeydir 6130r kullaniyorsunuz jd den memnun olmamak zaten pek mumkun degil ama mf nin 6700s kasasiyla kiyasladigimizda acaba arti veya eksileri nelerdir onu merak ettim. Şimdi yeni m serisinin sanzimanini çok övdü bayiisi 6/4 otomatik sanziman olarak ara hiz ayarlama secenekleri vs baya güzel bir sanziman hosuma gitti

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bazı mallar vardır birbiriyle kıyaslanamaz, ufak farklarla birbirlerinden üstün olduğu noktalar var bu makinelerin.
6140m Jd'nin dört silindirde amiral gemisi, mf'nin 4 silindirde amiral gemisi ise 6718.motor teknolojisi olarak MF ve jd'nin farklı seviyelerde olduğunu düşünüyorum.
Şanzıman açısından dyna6 net olarak daha üstün, tartışmaya bile gerek yok.
Aslında ikisini de mal sahibi olarak kullanan biri çıkmadıkça sırrına erilemeyecek bir konu.
Tecrübelerden ve net bilgilerden bahsetmemizi istersen bildiklerimi söyleyeyim
2020 model 6120m ve 2020 model 6714s sahibi dostumun tavsiyesi üzerine 6714s almıştım.bahsettiğim tavsiye ve yönlerdirmeler çekimser nitelikli tavsiyelerdi.biri çöp biri mükemmel gibi bir kafanın tavsiyeleri değil yani.
Yüksek beygirli 4 silindirli makine bakıyorsan 6716 veya 6718 gibi alternatifler de var, 6714le aralarında fiyat farkı çok yoktur.

ekipman garajını yenileme ve traktörü satınalma maliyetleriyle ilgili sıkıntın yoksa 6 silindirlilere de bir bakabilirsin.

R serisi desen anlarımda 6140m 6714 ün bence çok gerisinde.Kalıp, kabin konforu, şanzıman, genel donanım olarak 6m 6700s den çok geride.6m de hala manuel vites gibi bir koldan vites değiştiriyorsun.Dyna 6 ona göre bambaşka bir dünya.
Fiyat olarakta aralarında çok ciddi fark var zaten.Şu anda 6140 m ile 5s 135, 145 neredeyse aynı para, yada en fazla aralarında 5 bin euro oynar.

• Beğen
Bazı mallar vardır birbiriyle kıyaslanamaz, ufak farklarla birbirlerinden üstün olduğu noktalar var bu makinelerin.
6140m Jd'nin dört silindirde amiral gemisi, mf'nin 4 silindirde amiral gemisi ise 6718.motor teknolojisi olarak MF ve jd'nin farklı seviyelerde olduğunu düşünüyorum.
Aslında ikisini de mal sahibi olarak kullanan biri çıkmadıkça sırrına erilemeyecek bir konu.
2020 model 6120m ve 2020 model 6714s sahibi dostumun tavsiyesi üzerine 6714s almıştım.bahsettiğim tavsiye ve yönlerdirmeler çekimser nitelikli tavsiyelerdi.biri çöp biri mükemmel gibi bir kafanın tavsiyeleri değil yani.
Yüksek beygirli 4 silindirli makine bakıyorsan 6716 veya 6718 gibi alternatifler de var, 6714le aralarında fiyat farkı çok yoktur.

ekipman garajını yenileme ve traktörü satınalma maliyetleriyle ilgili sıkıntın yoksa 6 silindirlilere de bir bakabilirsin.
John deere 4 silindir amiral gemisi 6R 150. Dyna6 nın 24/24 commandquad dan üstünlüğünü benim gibi herkes merak etmiştir hocam açıklayabilir misiniz (Ayrıcı jd biri vgt olmak üzere çift turbolu dediğiniz gibi motor teknolojileri farklı düzeyde,))
R serisi desen anlarımda 6140m 6714 ün bence çok gerisinde.Kalıp, kabin konforu, şanzıman, genel donanım olarak 6m 6700s den çok geride.6m de hala manuel vites gibi bir koldan vites değiştiriyorsun.Dyna 6 ona göre bambaşka bir dünya.
Fiyat olarakta aralarında çok ciddi fark var zaten.Şu anda 6140 m ile 5s 135, 145 neredeyse aynı para, yada en fazla aralarında 5 bin euro oynar.
https://www.sahibinden.com/ilan/is-...n-deere-6140m-premium-uydulu-1060764290/detay 5s135in dengi yeni 6120m hocam

Son düzenleme:
  • Beğen
Ben 6140serisi olarak biliyordum
6140ın 6 silindir şasesi üzerine oturtulması ve dingiller arası açıklığın fazla olması başlıca avantaj.
(Buraya bir editeme ekliyorum.
Dingiller arası mesafede yanlış biliyormuşum, 6140m dingiller arası 258cm, mf6700 serisi 267 cm imiş.dingiller arası mesafesi uzun olan her traktör emsallerine göre avantajlıdır.mf6700 daha avantajlıymış.)

4 silindirde agco motorlarından daha fazla güç üreten bir traktör motoru bildiğim kadarıyla yok.

Dyna6 4 vitesi 6 takviyeye bölüyor
Commandquad 6 vitesi 4 takviyeye bölüyor.

Bir vitesin 6 takviyeye bölünmesinin 4 takviyeye bölünmesinden ağır işçilikte neden daha üstün olduğunu da açıklayım mı

Son düzenleme:
  • Beğen

6140ın 6 silindir şasesi üzerine oturtulması ve dingiller arası açıklığın fazla olması başlıca avantaj

Biri 4 vitesi 6 takviyeye bölüyor
Biri 6 vitesi 4 takviyeye bölüyor.

Bir vitesin 6 takviyeye bölünmesinin 4 takviyeye bölünmesinden ağır işçilikte neden daha üstün olduğunu da açıklayım mı
Takviye değiştirirken şanzımanı açmıyor jondereciler gözünüzde fazla büyütmeyin. 4,5-11 km arası 8 tane vites var buda oldukça yeterli.

• Beğen

Peki şoyle yardimci olsaniz siz 6714un arti ve eksi yonlerini sayabilir misiniz ? Yakiti cekisi ariza durumu vs. Evet teknik verilerde de cok yakin degerlere sahipler bu yuzden tercihi zorlastiriyor birbirlerine arti ve eksileri nelerdir terazide hangisi agir basar iste onu netleştirebilsek

• Beğen
Hocam o bahsettiginiz en dusuk paketteki vites secenegi oluyormuş select plus ve premiumlarda dyna gibi 6/4 otomatik şanziman var

• Beğen
Takviye değiştirirken şanzımanı açmıyor jondereciler gözünüzde fazla büyütmeyin. 4,5-11 km arası 8 tane vites var buda oldukça yeterli.
Neden daha üstün diye sordun açıkladığımı düşünüyorum.jd yetersiz demiyorum, dyna6 daha üstün diyorum.işte o bahsedilen hız aralığında commandquadda 8 vites var ama dyna6da 12 vites var

• Beğen
6140ın 6 silindir şasesi üzerine oturtulması ve dingiller arası açıklığın fazla olması başlıca avantaj.
Dingiller arası mesafede yanlış biliyormuşum, 6140m dingiller arası 258cm, mf6700 serisi 267 cm imiş.dingiller arası mesafesi uzun olan her traktör emsallerine göre avantajlıdır.mf6700 daha avantajlıymış.)

4 silindirde agco motorlarından daha fazla güç üreten bir traktör motoru bildiğim kadarıyla yok.

Motor guclerine bakildiginda epm ile jd max 166hp oluyorken mf max 160hp yaziyordu maximum torklarida yakin ama bildigim kadariyla mf biraz daha uzun aks mesafesi olarak. Sanziman olarak kullanim kolayligi acisindan hemen hemen ayni tarzdalar ama ustunluklerini bilmiyorum ..

• Beğen

Agconun 4 silindir motoru motor olsa Fendt 500 serisi deutz değil agco motorlu olurdu. 6714 ün yapıpta 140m in yapamayacağı bir iş söyleyinde bilelim avantajını

John deere 4 silindir amiral gemisi 6R 150. Dyna6 nın 24/24 commandquad dan üstünlüğünü benim gibi herkes merak etmiştir hocam açıklayabilir misiniz (Ayrıcı jd biri vgt olmak üzere çift turbolu dediğiniz gibi motor teknolojileri farklı düzeyde,))

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...n-deere-6140m-premium-uydulu-1060764290/detay 5s135in dengi yeni 6120m hocam

5s135 le 6120m denk filan değil hocam.Biri 120 hp biri 137 hp nasıl denk olsun.5s aks mesafesi olarak 15cm uzun.Kabin zaten açık ara önde.Ben fiyat olarak yakın olduğu için 5s 6140m örneği verdim.

• Beğen
Agconun 4 silindir motoru motor olsa Fendt 500 serisi deutz değil agco motorlu olurdu. 6714 ün yapıpta 140m in yapamayacağı bir iş söyleyinde bilelim avantajını

Fent 300 vario s4

300 vario s4 ve gen4 serilerinde 4 silindir sisu var.Landwirt dergisinde Fendt in sisu motor kullanmamasının sebebi güç değil yakıt ekonomisi olarak deutz un gerisinde kalması yazıyordu.

• Beğen
Peki şoyle yardimci olsaniz siz 6714un arti ve eksi yonlerini sayabilir misiniz ? Yakiti cekisi ariza durumu vs. Evet teknik verilerde de cok yakin degerlere sahipler bu yuzden tercihi zorlastiriyor birbirlerine arti ve eksileri nelerdir terazide hangisi agir basar iste onu netleştirebilsek
Şu anda hangi traktörle işçilik yapıyorsunuz.
Balyacılık biçercilik yaptığımız için elimizden envai çeşit makine gelip geçti.Bende jd'de var.eşimde dostumda da var, hatta çoğu kişide jd var.bilmediğim görmediğim makineler değil.jd benim ihtiyaçlarımı karşısında ara traktör seçeneğidir mesela.ana işgücü olarak jd tercih etmem, ana işgücünde bütçeme uyan ve en teknolojik olduğunu düşündüğüm traktörü tercih ederim.
benim gözümde jd'nin başlıca öne geçtiği nokta ergonomi ve tasarımdır.
Motor karakteri olarak jd daha agresiftir, ancak mesela bu durum bana hitap etmiyor, çamur batak işçilğimiz yok, neden agresif motorla çok mazot yakayım.ben yaptığım işe bakarım bir de yaktığım mazota bakarım.
4 silindirli bir motordan daha yüksek güç almak, bir vitesi 6 takviyeye bölmek başlı başına teknolojik üstünlük karinesidir.
Bu makinelerin birbirlerine olan üstünlükleri net şekilde ortaya koyulamaz.
Sizin ihtiyaçlarınız seçiminizi belirleyebilir sadece.

Son düzenleme:

6130r ve 6713 6714s kiyaslamasi 6714s ve 6140m olarak guncellendi paket ise orta pakete orta veya full pakete full olarak kiyaslayabiliriz fikri tecrubesi olan varsa az bir vaktimiz kaldi ilginiz icin teşekkur ederim
Bu utulity traktörler ile ne iş yapacaksınız?
Fent 300 vario s4

300 vario s4 ve gen4 serilerinde 4 silindir sisu var.Landwirt dergisinde Fendt in sisu motor kullanmamasının sebebi güç değil yakıt ekonomisi olarak deutz un gerisinde kalması yazıyordu.
Hiç alakası yok, motor haritasında ciddi değişim oldu.
Deuthz 4,1 lt lik motorun 1400-1700 rpm sabit tork aralığı , 1900 rpm max güç tepesi vardı.
Sisu motor, 1300-1800 rpm sabit tork aralığı , 1600-2100 rpm sabit güç aralığına sahipti.
Motor aktif devirleri eski seride 1550-1900 rpm aralığı kullanılırken , Sisu motorda 1600-1800 rpm aralığı kullanılmaya başlandı.
Motor haritadan kaynaklı olarak tepkisel olarak biraz daha agresifleşti, ataklık kazandı.
Bunu gören 700 Vario S4 sürücüleri , 1500 rpm max tork , 1900 rpm max güç tepesi olan motorun max güç tepesini 1800 rpm olarak biyenmeye başladı.
Yeni gelen 700 Vario Gen6 serisinin de motoru 1500 rpm max tork, 1800 rpm max güç tepesi nitelikleri taşıyor.
Motor dizaynlarında halen devir konumlarını azaltmaya yönelik eğilim devam ediyor.
Motor haritasını mıncıklayıp çitilemeden rahat edemiyorlar.
Halbukisi biçer motoru gibi stabil çalışmalı olan motorların yakıt tüketimleri az olabiliyor.
Hem atak sürelim hemde yakıt ekonomisi olsun dediğimizde bizim kapının önündeki ufak traktör yetiyor.

5s135 le 6120m denk filan değil hocam.Biri 120 hp biri 137 hp nasıl denk olsun.5s aks mesafesi olarak 15cm uzun.Kabin zaten açık ara önde.Ben fiyat olarak yakın olduğu için 5s 6140m örneği verdim.
Anlatmayı deneyim belki anlarsınız. Masseyin kataloglarında hiçbir zaman nominal gücü bulamazsınız, hep maksimum yani yakalayabildiği tepe gücü yazarlar kataloga. 5s serisi maksimum gücünü 2000 devirde yakalıyor, 2000 devirde 5s135 135 beygir güç üretirken, 1500 devirde de tepe torku olan 540nm yi yakalıyor. Akıllı güç yönetimi bulunmuyor. Jondereye gelirsek jonderelerin kaputunda yazan rakam 1500 devir ve 2100 devirde verebildikleri nominal güçtür. Bu 1500le 2100 devir arasında bir parabol olup 1500 devirden itibaren yükselmeye başlayan güç 1900 devirde zirvesini yakalar 133 beygir olarak ve 1900 devirde tekrar düşmeye başlayarak 2100 devirde yine 120 beygire gelmiş olur. Maksimum torkunu 1600 devirde yakalayan jondere, 6120m modelinde 562nm tork elde ediyor. Jonderede ilaveten ipmde var 133 beygirin yetmediği arazideki kuyruk mili uygulamaları ve nakliye uygulamalarında devreye girerek 1900 devirde 145 beygire kadar güç üretebilmektedir.
Özet geçecek olursak;
6120M: 1900d/dk (max) 133, max tork 562, ipm ile max güç 145 hp.
5s135: 2000d/dk (max) 135, max tork 540, ipm bulunmuyor
Yani denk traktörlerdir demekte bir sakınca yoktur

Son düzenleme: