Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Dingil tamam.

Bugünden kareler, taze taze:

quqenehy.jpg

umuhuget.jpg

Biraz eğim vardı.

tumyny3a.jpg

suzu2age.jpg

allah göstermesin yada bir daha böyle bir proje olucaksa tavsiyem tır dingilinde kullanılan dört köşe malzeme biz bunları sondajın kelly si için kullanıyoruz banamısın demiyor. (400 mt takım 9.5 mt tij boyu ağırlıkları 280 kg en az keza ağırlık boruları 2 şer tondan gerilimi siz hesap edin)

akrokral link=topic=76096.msg907091#msg907091 date=1406064464' Alıntı:
abi naçizane bi önerim var arkadaki dingili öndekinin önüne alıp kasayıda okun üstüne 1 metre falan traktöre doğru uzatsan daha dengeli olmaz mı :S

Fotografı o kadar güzel editlemişsin ki hala ne yaptığını, nasıl yaptığını çözmeye çalışıyorum:)

Bi çözeyim, cevap vericem..

sebazios link=topic=76096.msg907101#msg907101 date=1406068315' Alıntı:
Fotografı o kadar güzel editlemişsin ki hala ne yaptığını, nasıl yaptığını çözmeye çalışıyorum:)

Bi çözeyim, cevap vericem..
arkadaki dingili diğerinin önüne atlattım . bide kasayı uzattım bişey yok abi paintten yaptım :)

yılmaz abi eline sağlık gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş , görünüyor ki bu daha baslangıç bu isler böyle ilerler yaparsın eksikleri görürsün sonra daha iyisini yaparsın , en güzel yanıda ise yarar birsey olması ;) tebrik ediyorum abi

enter link=topic=76096.msg907177#msg907177 date=1406120625' Alıntı:
yılmaz abi eline sağlık gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş , görünüyor ki bu daha baslangıç bu isler böyle ilerler yaparsın eksikleri görürsün sonra daha iyisini yaparsın , en güzel yanıda ise yarar birsey olması ;) tebrik ediyorum abi

Sagol umut.

Aynısından isteyenler var bakalım. Romork imalatı yapan bı arkadaşla konuştuk. Seri üretime geçebiliriz.

Merhaba Yılmaz..

bizimkine geçen 20-25 kg ' lık ot balyalardan 250 civarı attık.. ama kapakları açmadığımızdan çok havaleli oldu..

buna en fazla kaç balya attınız?

Balya Römorku Faaliyete Geçti

UÖZKAN.77 link=topic=76096.msg907341#msg907341 date=1406211803' Alıntı:
Merhaba Yılmaz..

bizimkine geçen 20-25 kg ' lık ot balyalardan 250 civarı attık.. ama kapakları açmadığımızdan çok havaleli oldu..

buna en fazla kaç balya attınız?

Umut Abi ' maksimum kaç alacak' diye hiç yükleme yapmadık. Yani ibreyi hiç sona dayamadık.

Şu ana kadar ana yolda 220, arazide kısa mesafe 240 balyayı gördü.

Abi bu arada sizin römorka yükleme yapan her kim ise yüklenen balyayı yanlış saymış.

Neden?

25 kg ' lık bir ot balyasının boyutları 45 x 35 x 115-120 cm ' dir. Makina çok çok sıkı basar yada ot yaştır, boy 110-115 cm ' ye kadar düşebilir.

Sizin romork 5 x 2.40 boyunda.

Bu bilgiler doğrultusunda kapakları açmadan tabana yükleyebileceğiniz balya sayısı 20 ' dir.

Arka kapağı açtığınız taktirde bu rakam 22 ' ye çıkar.

Ilaveleri çıkartırsanız (ki bu lehinize olur) 2. Sıraya (arka kapak kapalı ise) 22, arka kapak açık ise 25 balya koyabilirsiniz.

Kısaca yükleme sisteminiz:

Arka kapak kapalı: 20-22-20-22.....
Arka kapak açık: 22-25-24-25.... Opsiyonlarından biridir.

Bu rakamlar doğrultusunda 250 balyayı kapaklar kapalı yükleyebilmeniz için en az 12 sıra çıkmanız gerekir.

12. sırada balyalar (aracın taban yüksekliği hariç) 4.30 metre yüksekliğe erişiyor. Taban yüksekliği ile '5.50 metre'. Bu yüksekliğe ulaşan bir araç şehir içindeki birçok elektrik kablosunu koparır. Daha kötüsü birçok alt geçitten geçemez, hiçbir benzin istasyonuna yanaşamaz.

En kötüsü ise by yükseklikteki bir balya yığını maalesef hareketli bir cismin üzerinde duramıyor. (Daha doğrusu biz tutamadık)

Benim şu an çalıştığım hamallar, bu işin pirleri. Hayatlarını balya taşıyarak geçindiriyorlar.

6 x 2.50 genişliğindeki bir tabana maksimum 8 sıra, çok çok zorlayarak 9. Sıraya ulaşabiliyorlar. Daha üstünü şahsen ne gördüm, ne de duydum, ne de yapabildim.

Bizim römorkta kenarlarda kapak olmadığı için rahatça çıkma yapabiliyorsun. Bu sayede tabana 31 balya koyabiliyoruz. Daha sonrakiler ise 30-31-30-31 diye devamı diyor.

Sonuç: 30 x 8 = 240 balya. 5 ' de +1 ' ler 245 balya.

5-6 metre boylu bir römorkta bu sayının üstüne çıkılır mı?

Boş bir otobanda çıkılır. Tarlada çıkılmaz.

Umut Abi eğer 250 balyanın yüklü olduğu ana ait bir fotoğraf varsa ve paylaşırsan çok minnettar kalırım.

Biz yükleme esnasında nerde yalnış yapıyoruz öğrenmiş olurum.

Yılmaz.. 4,5x2,1 ölçülerde palazoğlu var arkadaşta 200-250 arası diyo oda.. yalnız kapağı sormadım galiba kapakları açmadan..

Foto yok elimde ama.. çok yükseldi.. 6421 ' in en üst siperlikten sonra 4-5 sıra daha vardı diyim.. bi yerde kablo altından geçtik kılpayı geçti.. yaklaşık 6-7 basamaklı merdivenle yüklendi.. yani motor cücük gibi kaldı yanında.. halat atıldı 2 km mesafe..

Yalnız kapakları yana açmayınca bu bizim tip römorklar balyaya ideal değil..

UÖZKAN.77 link=topic=76096.msg907520#msg907520 date=1406293372' Alıntı:
Yılmaz.. 4,5x2,1 ölçülerde palazoğlu var arkadaşta 200-250 arası diyo oda.. yalnız kapağı sormadım galiba kapakları açmadan..

Foto yok elimde ama.. çok yükseldi.. 6421 ' in en üst siperlikten sonra 4-5 sıra daha vardı diyim.. bi yerde kablo altından geçtik kılpayı geçti.. yaklaşık 6-7 basamaklı merdivenle yüklendi.. yani motor cücük gibi kaldı yanında.. halat atıldı 2 km mesafe..

Abi sadece bu yıl, aklına gelebilecek her tip romork ile 15 bin civari balya çektik. (kendimize, baskasına, ücretli-hatır vs hepsi toplam)

O yüzden hangi tip römorkun, (tek dingil, çift dingil, tır tipi tandem vs) kaç balya alacağını, o balyayı hangi şartlarda taşıyacağını ezberledim.

3.60 x 190 standart bir römorka yukleyebilecegin üst sinir 120 civari. Bunun üstu bildigin intahar.

Çünkü üst sınır belli. 9 sıra. 10. sıra (çok istisnai olarak) yarım atilanilir.

Yükleriz diye iddia eden oldu. Standart römorka 137 attı. Tarladan çıkamadı. Romork devrildi, 2 hamal yarandı.

Bahsettigin romork bu romorktan (taban alanı bakımından) %35 civari büyük.

Hadi % 50 fazla yuklemen yapilsa üst rakam 180 balyaya çıkıyor.

Bu yüzden iddia ediyorum zaten. 4,50x2,1 olculeri olan bi romorka 200 balyayı yüklemek mümkün ama bu sekilde yol almak 'mümkün degil'

UÖZKAN.77 link=topic=76096.msg907520#msg907520 date=1406293372' Alıntı:

Yanlış anlamayın , ama dediğiniz rakam gerçekten bir rekor , bir fotosu varsa çok güzel olur.
Bizde Volkan 4 tonluk römork var , 3 sıra bir kapak 71 tane , 5 sıra bir kapak sırası 101 tane koyarız yol durumuna göre , fazla risk almaya gerek yok , geçen sene 5 tonluk römork aldık , aynı yükseklikte şüphesiz daha fazla alıyordur , ben taşımadım hiç onunla , bu yüzden tam sayıları bilmiyorum

arkadaşlar bizim buralarda römork kapalarını açarız ve tabana 3metre eninde 10x10 ebatında ağaçlar koyarız arka kapagıda taban seviyesinden bağlarız yaniremork eni 3 metre boyu 4.5 metre olur. her sırada 27 balya diziliyor üst üste en fazla yol durumuna göre 6 yada 8 sıra atıyoz.

m.aktaş75 link=topic=76096.msg907567#msg907567 date=1406315186' Alıntı:
arkadaşlar bizim buralarda römork kapalarını açarız ve tabana 3metre eninde 10x10 ebatında ağaçlar koyarız arka kapagıda taban seviyesinden bağlarız yaniremork eni 3 metre boyu 4.5 metre olur. her sırada 27 balya diziliyor üst üste en fazla yol durumuna göre 6 yada 8 sıra atıyoz.

Bak bu hesap kelimesi kelimesine doğru.

3 x 4.5 = 13.5 m2 taban alan eder.

1 balya ortalama 0,5 m2 alan kaplar.

13.5 m2 alana tam tamına 27 balya cuk diye oturur.

1 sıra 27 ise
6 sıra çıkıldığında 162
8 sıra çıkıldığında 216 balya alır.

Arkadasın dediği gibi 8 sıra her yolda yüklenmez. Yerine göre atılır ama.

Modifikasyonla 3m ' ye genişletilmiş bı romork maksimum 216 alıyorsa modifikasyonsuz hali o sayıları bulamaz.

Bizim romorkte hesap basit:

6m x 2,5m = 15 m2

15 m2 alana doğru dizildiginde koyulacak balya net 30 tanedir.

8 sıra çıkıldığında 240 balya.

Belki üstü de olur ama gerek yok.

Hayırlı olsun bilader kullanışlı olmuş yere yakın olması çok iyi,böyle bir römork benimde çok işime yarardı bende yükleme bandı almayı düşünüyorum bizde değirmenli römorklara 130 civarı balye atıyoruz.

Hacı ' m sagolasin. Tarifi ilk sayfada verdim. Yapmaya niyetlenirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Güzel yönleri:
- Orta boylu bir kisi 100 balyayı tek basına yükleyebiliyor. Tam yalnız adama göre.

- 200 balya yüklü iken her türlü arazide gidibiliyorsun.

- Balya nakliyesinden de güzel getirisi oluyor. Hatta bazı zamanlarda balya makinasından iyi getirdi.

- kamyonun giremediği, normal römorka 70 ' ten fazla atilamayan bayir tarlalar ile 50-60 km gibi uzak mesafeler hedef kitlemiz oldu.

- bazı büyük işleri kapmak için bağlatma yaptırana ücretsiz nakliye hizmeti verdik. Tutuldu.

Dışarıya çalışırken:
Balya başına 10 kuruş/km fiyat koyduk. Kurtardı.

Kısaca piyasa yapan biri, sezonda 65-70 Hp 4x4 bir traktör ile bayağı İs yapar.

Yılmaz bizim balya deneyimimiz yok denecek kadar.. iftardan sonra karanlıkta gittik.. hepsi sayılı 500 balya varmış tarlada.. kabaca yarısını yükledik gibi tahmin edip 1 sefer atıp döndük.. kapakları açmadığımızdan çok zor ve havaleli oldu..

yani saydık desem yalan..

yalnız 10 tonluk tandem palazı olan arkadaş çok sık olmasa da balya taşıyo.. kapağıda açmıyoz diyodu yanlış olmasın..

açıkcası sizin römork 350-400 civarı olur diye tahmin etmiştim.. o yüzden sordum..

fotolarını çekerim bi ara atarım.
ne diyeceksiniZ..
römorkun kapaklarına kanca yaptım..
ortayada bir zincir gerdim..
alt sıra dikine 30 aldı..
sonra 24 e düştük..
5 sırada 126 6.sırada 150 yi bulduk.
balya yükleme mak. sayesinde 7. sırada atılıyor..
tarla yolu kötü ise az yüklüyoruz.
yakın bir zamanda bende römork yapmayı düşünüyorum.
amacım örnek teşkil eder inşallah.