Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

İsmail Abi römork faaliyete girdiği andan beri aralıksız çalışıyor. Az önce paydos ettik. Resmen elimiz-ayağımız oldu. Hiç çekmediği gün 500-600 balya çekiyor. Saseyi güclendirmeden 150 ' yi geçmemeye dikkat ediyorum. 150 civarı yüklendiğinde 6 sira oluyor. indir bindir de çok kolay ve hızlı oluyor bu yüzden.

Emanet yok abi. Gayet net. Sezondan sonra basım üstüne ama su an yok.

Kusuruma da bakmasınlar. Sezonda 1 ay kullanmak için o kadar tasarim yap, arastir, kafa patat, emek harca, masraf yap. Ortaya bir eser koy. Tam bana lazım oldugunda bir bakmissin bir tarafı yamulmus yada kırılmış olsun. Ne anlamı kalır?

Tüm ekipmnlarimi paylaştığım komşum, arkadaslarım var ama huyumu bilirler. Bana lazımda eğer o an, lazım bile olsa sormazlar:)

Taze resimler varken ekleyelim biraz.

mysa8uva.jpg

pupema6a.jpg

3y4a5e7a.jpg

umabu5yh.jpg

agunujuj.jpg

3ymeme9u.jpg

a3e5ybyv.jpg

upu9ede5.jpg

uqy8aha3.jpg

Yukarıdaki resimler en hızlı yükleme rekorunun resimleri. Yalnış hatırlamıyorsam 3 dakika 26 saniyede 112 balya yüklemişlerdi. Videoda var ama yüklemeye bi elim değmedi.

Son resimdeki sevinç rekor kutlaması :D

Şu ana kadar maksimum 220 balya yükledik. 220 balya varken fotoğraflayamadım ama tam doldu diyebilirim.

Taban 26 balya alıyor. 3. Sıra tam dolduğunda 78, 4. sıra tam dolduğunda 104 balya.

Haliyle 112 balyada romork yarım gibi. Ok ile birlikte 7.5 metre uzunluk.

Yani romork büyük..

12.000 balya nakliyesinden sonra değerlendirme:

- 6x2.5m en/boy ölçüleri ideal,
- ok en fazla 1.20 uzunluğunda olmalı, daha uzunu romorku gereksizce uzatmak olur.
- direkler en az 4mm profilden olmalı, direk araları kayıtların kaynakları çok iyi yapılmalı.
- direklerin girdiği noktalarda en az 10mm ' lik malzeme olmalı.
- Şasenin esneme yapmaması için mutlaka 2 kat yapılması gerekli, yada kuvvetlendirilmiş olmalı.
- dingiller en az 10mm ' lik boru yada dolu malzemeden olmalı. Yoksa:

qururube.jpg

Yukarıdaki kaza aşırı bozuk yolda 220 adet 30kg balyaların hatalı yüklenmesi sonucu oldu.

İşin ilginç yanı ise yukarıdaki durumdan yardım almadan kurulabilmemiz.

Peki nasıl?

Pruvantları söktüm:

yma8ume9.jpg

Kırık dingili porya ile birlikte çıkarttık:

4ejydypa.jpg

Aynısını diğer tekere de yaptık:

umune5un.jpg

Hava karardı. Son fotoyu çekemedim. Kırık dingili de aldık, diğer dingil üzerinde ağır ağır geldik. Ama fena salladı.

Yolda kalmadık ya, o bile yeterli.

Çift dingilin bir de bu avantajı varmış.

eline sağlık yılmaz kişilerin kendi imkanlarıyla kendi ihtiyaçlarını karşılaması negüzel kendi tasarımlarınla çalışmak insana işi daha çok sevdirerek yapmasınıda sağlar eline sağlık güzel olmuş......

kolay gelsin Yılmaz , güzel bir çalışma olmuş , mükemmel ürünü büyük firmalar bile ilk imalatta ortaya çıkartamıyorlar.
Senin römorkta edindiğin tecbübeler doğrultusunda daha iyi duruma gelecektir.

Geçmiş olsun Yılmaz abi...
Bizim buralarda da bu gibi fakat geniş ve uzun balya arabaları yapılıyor yaklaşık 400 den fazla balya sarılabiliyor sizinki de fena değil sizin ön tarafta muhafaza var bizimkilerin üzerinde kenarında bişey yok....

ismail_17 link=topic=76096.msg906174#msg906174 date=1405720546' Alıntı:
Yılmaz Nazar geçirdik galiba romorka , arkasına dörtlü romork ister ikisi uyumlu olur ikisi 400 -500 getirir seferde.
Ben eski dörlü romorku ortadan kesip uzattım oda güzel oldu balya taşımak için.

Abi senin römorku merak ediyorum. Bir resimlerini yüklersen sevinirim.

Boyut olarak çok düşündüm. Bundan biraz daha büyük olması sehir ici ve trafikte sorun yaratabilir. Çift romork 400-500 balya çok iyi rakamlar ama çok kısıtlı yollarda gidilebilir. Toplam 17-18 metreyi bulur ki kullanisliligini yitirir. Bildigin lokomotif :)

bilal tıraşçı link=topic=76096.msg906176#msg906176 date=1405721024' Alıntı:
Abi Kaza İçin Geçmiş Olsun Bu Arada Konuyu Yeni Gördüm Çok Güzel Yapmışsın Romorku Eline Sağlık :)
Kubota Kaç Model Abi?

2010 Bilal.

ahmet kesikbaş link=topic=76096.msg906178#msg906178 date=1405721578' Alıntı:
eline sağlık yılmaz kişilerin kendi imkanlarıyla kendi ihtiyaçlarını karşılaması negüzel kendi tasarımlarınla çalışmak insana işi daha çok sevdirerek yapmasınıda sağlar eline sağlık güzel olmuş......

Sagol Ahmet Abi. Dediğin doğru. Hele bir denize yarayinca daha da güzel oluyor.

İsmail Pelit link=topic=76096.msg906181#msg906181 date=1405722257' Alıntı:
yılmaz abi römork güzel olmuş tam işine göre + kendi yapımın olması maliyetide düşürmüştür senin kubo orjinal kabinmi?

Sagol İsmail. Orjinal kabin.

ufukk link=topic=76096.msg906195#msg906195 date=1405726475' Alıntı:
kolay gelsin Yılmaz , güzel bir çalışma olmuş , mükemmel ürünü büyük firmalar bile ilk imalatta ortaya çıkartamıyorlar.
Senin römorkta edindiğin tecbübeler doğrultusunda daha iyi duruma gelecektir.

Ufuk Abi dediğin gibi bu romork prototip oldu. Biz de daha yapım aşamasında iyileştirmeler gerekeceğinin bilincindeydik.

Hatta umdugumuzdan daha bile iyi gitti. 12.000 balya transferinden sonra ilk onarım/iyileştirmeye girdi.

İkincisini yapma düşüncemiz var şimdi. Bu romorkte edinilen tecrübeler onda ise yarayacak.

üçemli link=topic=76096.msg906198#msg906198 date=1405728902' Alıntı:
Kaza gecmis olsun Yilmaz abi.Yardima ihtiyac duymadan pratik cozumle isi halletmissin.Bu arada romorkta bu is icin bicilmis kaftan olmus.

Aslında yaptığımız tehlikeli ama diğer çözüm çok çok mesakatli olacaktı. 220 balyayı oradan kaldırabilmek için en az 2 traktör (ki yol bozuk oldugundan standart römorka 110 balya oldukça zor olacaktı) yada 1 kamyon cagiracaktik.

Tüm balya araçtan araca transfer edilecek, hamallara tekrar is cikacak, usta gelip dingili onaracak, elektrik olmadıgı için jenarator, kaynak vs gerekecek...

Uzun iş.

Bi 30 numara anahtar yetti :)

kepirli_ercan link=topic=76096.msg906202#msg906202 date=1405730039' Alıntı:
Geçmiş olsun Yılmaz abi...
Bizim buralarda da bu gibi fakat geniş ve uzun balya arabaları yapılıyor yaklaşık 400 den fazla balya sarılabiliyor sizinki de fena değil sizin ön tarafta muhafaza var bizimkilerin üzerinde kenarında bişey yok....

Sagol Ercan.

400 balyanın tek romorkle tasinabilmesi için en az 10 metre boy, 3 metre genişlik gerekli. Trafikte, özellikle ana yollarda (genişlik acısından) sıkıntılı olur.

Bizim arazilerde zor. Kullanamadıktan sonra da bir anlamı yok. Ki bu romorkle dahi çok keskin virajlarda zorlanma olabiliyor. Bizim araziler için üst sinir bu.

On arka muhafazalar dik rampa ve yokuşlarda balyaların yıkılmaları için gerekli. Düzde gerekmeyebilir ama olması, ozellikle ani fren durumlari icin yine avantaj.

Onune cikan bir kopek yuzunden kafana 12-13 tane balya düştügünde, o direğin ne kadar gerekli olduğunu anlıyorsun.

Tasarımlar, tecrubelerle şekilleniyor :)

zQmPvO.jpg

EQVazq.jpg

1973 model zannedersem zirai donatım yapısı 6 tonluk romork kasası vardı elimde 4 .90 boy( damperli yaparken çıkarmıştık)
1976 model Manisa tek marka 4 tonluk şaseyi ortadan kesip uzattık resimde görülüyor, bunlar vardı elimde zaten dahada uzatabilirdim ama kasaya uydurduk , 5 yılı geçti sorunsuz kullanıyorum, lastıikler 7. 50 -16 .

söylediklerinize katılıyorum Yılmaz abi alıntı yapmadım zaten o römorku çiftliğe yakın olan yerlerde kullanıyorlar yolda geniş olduğu için sıkıntılı artı hiç dayanma desteği yok önde yanda vs. devrilmeye baya müsait sizin ki çok ideal boyutlarda...

ismail_17 link=topic=76096.msg906318#msg906318 date=1405795173' Alıntı:
zQmPvO.jpg

EQVazq.jpg

1973 model zannedersem zirai donatım yapısı 6 tonluk romork kasası vardı elimde 4 .90 boy( damperli yaparken çıkarmıştık)
1976 model Manisa tek marka 4 tonluk şaseyi ortadan kesip uzattık resimde görülüyor, bunlar vardı elimde zaten dahada uzatabilirdim ama kasaya uydurduk , 5 yılı geçti sorunsuz kullanıyorum, lastıikler 7. 50 -16 .
Senin çözümde gayet güzelmiş abi , römork ' un balya için modifiye edilmiş hali.
Yılmazın yaptığı ise doğrudan balya işine yönelik bir araç , her ikiside güzel çok.

ismail_17 link=topic=76096.msg906318#msg906318 date=1405795173' Alıntı:
zQmPvO.jpg

EQVazq.jpg

İsmail Abi seninki de çok güzel olmuş.

Fırsat olsa, ikisini bağlasak arka arkaya:)

Ne gider ama..