Hisseli tarla satışı

Hisseliyse size sormadan başkasına satamaz önalım hakkı sizindir,Şufa hakkınızı kullanırsanız kaçparadan sattılarsa o parayı yatırır satış iptal olur.hisseli olmasa bile size sınır olsa bile şufa hakkınız vardır size sormadan satamazlar itiraz ederseniz satış iptal olur.

Satış bedeli ne olursa olsun Hissedarların alım önceliği hakkı vardır karşı tarafın tapu satış bedelini öder alırsınız. 20 da konusunda da sıkıntı olmaz çünkü tapu tek parça olduğu için hisseli. Fiilen bölünmüş olması da sorun yaratmaz.

Arkadaşlar bu konu ile ilgili değil ama bizim basimız dada buna benzer bir sorun var
22 000 metre kare bu tarla mız var( parsel sorguda 22000 olarak görünüyor) bu yerin 18300 metre karesi bizim adimiza tapulu. Geri kalan 3700 metre kare başkasının,
Diğer kişinin çiftçilik ile alakası yok, geçen yıl almak istedik ona ait olan kısmı , fiyatta anlaşamadık,
Şimdi benim sormak istediğim biz bu tarladaki 18300 metre kare hakkımızı , diğer hissedara sormadan veya onun onayı olmadan başkasına satabilir miyiz???

Alım önceliği her zaman diğer ortaktadır eğer almak istemeyip işi de yokuşa sürüyorsa bir müşteri bulursun fiyatta anlaşırsın ve satış olmadan önce anlaştığın fiyatı da noter kanalıyla ortağına bildirirsin. Yanlış hatırlamıyorsam 3 ay içinde sana o diğer müşteri ile anlaştığınız fiyattan alıp almayacağını bildirmesi gerekir. Eğer o fiyattan almıyorsa 3 ay sonra diğer müşterine satışı yaparsın ve Hissedarların alım önceliği hakkı düşer yani dava açamazlar. Önemli olan satış işlemi tamamlanmadan noter ile ihbarda bulunmak

Bize sorulmadı nasıl satış oldu bilmiyorum avukata danışıp mahkeme ye veriyorum

hocam bu duruma şifa hakkı deniyor siz dava acıp tapuya beyan edilmiş fiyatı ödeyerek o tarlayı alabilirsiniz fakat kanunda süre sınırlaması var 6 ay veya 2 sene ikisinden biri hatır layamadım ama 2 sene galiba tapu satısından 2 sene geçmemişse alabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: fatih982
Eğer tarla fiilen bölük ama tek tapusu varsa ve siz hisseliyseniz alım önceliği sizindir. Başkasına satamaz hissesini. Diyelim ki sattı size noterden ihbar vermesi gerekir noterden ihbar verdiyse 3 ay itiraz hakkınız var. Noter ihbarı yoksa yanlış hatırlamıyorsam satışı öğrendikten Sonra bir yıl süreniz var. Bu sürede tapu yapılmış olsa bile şuf a davası açarsınız ve mahkeme tapuyu iptal eder karşı tarafın tapuya bildirdiği satış bedelini öder ve siz alırsınız tarlayı. Benzer olay başımızdan geçti eğer satış yakın zamanda olduysa hiç zaman kaybetmeden şuf a davası açın tapu hisseliyse kesin alırsınız davayı.

Hisse mevzusu bizde de var ama şöyle 50 dekarın 5 dekarı amca çocuklarında 12 dekarın 2 dekarı fln fişman derken böyle ufak ufak 14 dekarları var ve bize satmıyorlar nasıl alabiliriz ?

Başkasına satmaya çalışırsa sorun yok alım önceliği sizin ve diğer Hissedarların dır. Ama hiç satmıyorsa sizde illaki almak istiyorsanız izale i şuyu yani ortaklığın giderilmesi davası açarsınız tarla ihaleye çıkar. Burada kim yüksek fiyat verirse satışı alır ama başkalarıda ihaleye girebilir ayrıca vergisi falan da var yani arazi değerliyse ve talibi çoksa yeni sahibini ihale belirler