Hisseli tapuya diğer hissedar başkasına satabilir mi

Selam arkadaşlar 38 dönüm üzerinde 4 hisseli bir tarlamiz var hiselerin 2si babamin birisi dedemin birisi de dedemin kardeşinin yani amcamizin amcamiz bu yeri 3.bir şahisa satabilir mi biz belli bir para veriyoruz vermiyor çok istiyor vede başkasına satma taraftarı bize satmak istemiyor bu tarlayı nasıl alabilriz başkasına satarsa , arkadaşlar çok önemli cevaplarinızi bekliyorum

Bildiğim kadarıyla;

Sizin durumunuzda diğer hissedarlar kendi hisselerini tarlanın diğer hisse sahiplerine satabiliyor ancak. Dışarıdan birine satış ancak tarlanın tüm hisselerinin satışı ile oluyor. Yani 38 dekar tarlanın tamamı satılması lazım 3. şahsa satışı için.

Yine tarlanın bölünmesi durumunda bir hissedara en az 20 dekar yer düşmesi gerekiyor. Yani 4 hissedar olduğuna göre yaklaşık 9,5 dekara denk geliyor.

Bu nedenle hisse bölünüp satışı bu durumda mümkün görünmüyor. Eğer malum tarla 80 dönüm olsaydı herkes kendi hissesini böldürüp 3. şahsa satabilirdi.

Yanlış bir bilgi yazdıysam daha bilgi sahibi arkadaşlar düzeltsin lütfen.

Bildiğim kadarıyla;

Sizin durumunuzda diğer hissedarlar kendi hisselerini tarlanın diğer hisse sahiplerine satabiliyor ancak. Dışarıdan birine satış ancak tarlanın tüm hisselerinin satışı ile oluyor. Yani 38 dekar tarlanın tamamı satılması lazım 3. şahsa satışı için.

Yine tarlanın bölünmesi durumunda bir hissedara en az 20 dekar yer düşmesi gerekiyor. Yani 4 hissedar olduğuna göre yaklaşık 9,5 dekara denk geliyor.

Bu nedenle hisse bölünüp satışı bu durumda mümkün görünmüyor. Eğer malum tarla 80 dönüm olsaydı herkes kendi hissesini böldürüp 3. şahsa satabilirdi.

Tarlalar bir arada değil birde 7.5 donumunü satacam sadece diyor

• Beğen
Tepkiler: Emirdag
Selam arkadaşlar 38 dönüm üzerinde 4 hisseli bir tarlamiz var hiselerin 2si babamin birisi dedemin birisi de dedemin kardeşinin yani amcamizin amcamiz bu yeri 3.bir şahisa satabilir mi biz belli bir para veriyoruz vermiyor çok istiyor vede başkasına satma taraftarı bize satmak istemiyor bu tarlayı nasıl alabilriz başkasına satarsa , arkadaşlar çok önemli cevaplarinızi bekliyorum

Hissedarların alım önceliği hakkı vardır. Sizden onay almadan başkasına satamaz. Ama diyelim ki sattı ve tapuyu verdi. Sizin alım önceliği hakkınız olduğundan sattığı kişiye şuf a dava açarsınız. Kişi tapuda satışı kaç TL bedelle aldıysa o para karşılığında mahkeme tapuyu size verir. Yani sizinle anlaşmadan satması mümkün değil.

Hissedarların alım önceliği hakkı vardır. Sizden onay almadan başkasına satamaz. Ama diyelim ki sattı ve tapuyu verdi. Sizin alım önceliği hakkınız olduğundan sattığı kişiye şuf a dava açarsınız. Kişi tapuda satışı kaç TL bedelle aldıysa o para karşılığında mahkeme tapuyu size verir. Yani sizinle anlaşmadan satması mümkün değil.
Satmak istediği kişi biraz zengin duyumumuza göre de alan kişi önce oğlunun üstune ondan sonra da kendi adina alıp satış bedelini yüksek gösteriyorlarmiş buna ne dersin mesela abi

Ortak mallar icin bir yol var, izale-i suu yani ortakligin sonlandirilmasi davasi. mahkemeye gidip bu maldaki ortakligi sonlandir diyorsun. Ortagina ya malimi al yani malini sat diyorsun. Daha fazla veren alir, yani o sanin payina dekara 100 verir sen onun malina dekara 101 verirsen alirsin. O fazla verirse alir, araya ucuncu kisiyi sokamaz.

Bence blöf çekiyor. Şufa hakkınız var. Avukata danışın haklarınızı iyice öğrenin kendisine de anlatın. Benzer cevap yazılmış zaten. Özellikle tapu satış bedelini düşük gösterirlerse, yasal süreleri geçirmeden düşük fiyattan geri satın alabilirsiniz. Aklı olan alıcı şufa hakkı doğacak hisseli bir yeri kolay kolay almaz zaten. Üç kuruş danışma ücreti verip iyi bir avukata danışın. İzale-i şuyu tehlikeli olabilir. Özellikle bizim bölgede malum bir şirket 2 katını ödeme pahasına tarla topluyor. Ayrıca izale-i şuyu satışlarında %18 kdv uygulanabiliyor. Satmaya niyetliyse orta yolu bulup anlaşmak daha doğru. Ancak aç gözlülük ediyorsa kendisi bilir tabii. Bütün bu konuları güvendiğiniz bir avukattan öğrenip ona göre hareket edin.

Bence blöf çekiyor. Şufa hakkınız var. Avukata danışın haklarınızı iyice öğrenin kendisine de anlatın. Benzer cevap yazılmış zaten. Özellikle tapu satış bedelini düşük gösterirlerse, yasal süreleri geçirmeden düşük fiyattan geri satın alabilirsiniz. Aklı olan alıcı şufa hakkı doğacak hisseli bir yeri kolay kolay almaz zaten. Üç kuruş danışma ücreti verip iyi bir avukata danışın. İzale-i şuyu tehlikeli olabilir. Özellikle bizim bölgede malum bir şirket 2 katını ödeme pahasına tarla topluyor. Ayrıca izale-i şuyu satışlarında %18 kdv uygulanabiliyor. Satmaya niyetliyse orta yolu bulup anlaşmak daha doğru. Ancak aç gözlülük ediyorsa kendisi bilir tabii. Bütün bu konuları güvendiğiniz bir avukattan öğrenip ona göre hareket edin.
Bedeli yüksek gosterirlerse ne olur

3. kişiye hisse satıldıysa yasal süreler içinde dava açma hakkınız var. Bedel konusunda yorum yapmak istemiyorum çünkü farklı içtihatlar var. Yüksek bedel gösterildiyse bilir kişi tespiti istenebilir belki. Ancak genelde tapu harcından kaçınmak için düşük bedeller gösteriliyor ve dava sonucu bu düşük bedel ödenerek yer geri alınabiliyor. Avukata mutlaka danışın. Noterle satış size tebliğ edilirse 3 ay, edilmezse 2 yıl dava açma süreniz var diye biliyorum. Ancak bunlar değişmiş olabilir. Yalnız kesin olan şu, hisseli yerlerin 3. kişilerin eline geçmesini zorlaştırmak için şufa davası açma hakkı tanınmıştır. Bu hakkınızı kullanarak 3. kişiye hissenin satılmasını engellemek ya da zorlaştırmak mümkün. Mutlaka profesyonel hukuki yardım alın. 3 kuruş danışma parasından kaçınmayın.

Arkadasin dedigi gibi noter ve notersiz haber olma olayi var yada o satmadan hemen siz ortaklik sonlansin diye dava acin mahkemelik yer cok kiymetli degilse yaklasmaz ama dikkat et mahkemeye baska kisiler girmesin elinden alirlar trakyada oyle bisey okumustum formda belki sizdede vardir

merhaba, siz hissedar olduğunuz için önalım hakkınız doğar. başkasını satsa bile mahkemeye vererek satışı bozdurup rayiç bedel üzerinden alabilirsiniz. bir avukatla görüşün kanun sizden yane yeter ki yöntemi doğru uygulayın [emoji106]

Ortak mallar icin bir yol var, izale-i suu yani ortakligin sonlandirilmasi davasi. mahkemeye gidip bu maldaki ortakligi sonlandir diyorsun. Ortagina ya malimi al yani malini sat diyorsun. Daha fazla veren alir, yani o sanin payina dekara 100 verir sen onun malina dekara 101 verirsen alirsin. O fazla verirse alir, araya ucuncu kisiyi sokamaz.

Bu konuda eminmişsiniz? İzale i suu davasına kalırsa iş sadece hissedarlar mı giriyor alım işine 3. Yabancı kişi giremiyor mu ? Aynı durum benim başımda da var sanki yabancılarda giriyor diye biliyorum bana satmak istemiyorlar 2 katı teklifime rağmen

Bildiğim kadarıyla;

Sn.İSMAİL TUTAR doğrusunu yazmış ben ufak birkaç düzeltme yapayım.

25 dekardan daha küçük olan hisseler hissedarlar dışında kimseye satılamaz ve devredilemez.Yani uzun uzadıya anlatmaya gerek yok sizin durumunuzda ilgili vatandaş o hisseyi başkasına satamaz.

Sizin verdiğiniz fiyata razılık göstermiyor ise yapabileceği tek şey izaleyi şuyu davası açmak,dava açıldıktan sonra bilirkişi gelir değer tespiti yapar yapılan değer tespitinde vatandaşın hakkına kaç para düşüyorsa avukatına ödemeyi yapar hissesini devralırsınız.

İzaleyi şuyu davası ihaleye giderse tüm hisseler topluca satışa çıkar (38 dönümün tamamı) ve herkes ihaleye girebilir bu durum başınızı ağrıtabilir.

3. şahıs gelip alabilir. sizede hisseniz oranında düşen pay, icra müdürlüğünce satın alan kişiden alınıp vergiler kesilip teslim edilir.Tarlanın tamamı satın alan kişiye geçer.

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve bu kanuna dayalı olarak çıkarılan 31.12.2014 tarihli ''Tarımsal arazilerin mülkiyetinin devrine ilişkin yönetmelik''i okursanız sorunuzun cevabını bulursunuz.
Tarımsal arazi sahip (ve olmak isteyen)lerinin bu iki belgeyi kağıt olarak ellerinin altında bulundurmalarını öneririm.

Bu konuda eminmişsiniz? İzale i suu davasına kalırsa iş sadece hissedarlar mı giriyor alım işine 3. Yabancı kişi giremiyor mu ? Aynı durum benim başımda da var sanki yabancılarda giriyor diye biliyorum bana satmak istemiyorlar 2 katı teklifime rağmen
Mahkeme baslarken oyle bir tercih var galiba ama iste bu seferde obur tarafinda razi olmasi lazim daha fazla para almak icin herkes girsin diyor

Sizden başkasına satamaz verirsin mahkemeye alırsın yeterki hissen yada tarla sınırın olsun

Bizde toplulaştırma oldu diğer bütün hisseleri aldık %70 i bizim 2 farklı hisse mevcut ve bunlar ufak tefek hep bizim arazi içinde mesela 30 dekarda 23 bizim 7 diğer 2 hissenin bu şekilde parçalı ufak hisseler....

Bu durumu tarım ilçeye ve bir avukata danıştım izaleyi şuu diyor...

Yukarıda bir arkadaş daha yazmış hepsi ihaleye çıkar yabancı girer diye ? Aklımı karıştıran tam olarak da bu mevzu ?

Bizde toplulaştırma oldu diğer bütün hisseleri aldık %70 i bizim 2 farklı hisse mevcut ve bunlar ufak tefek hep bizim arazi içinde mesela 30 dekarda 23 bizim 7 diğer 2 hissenin bu şekilde parçalı ufak hisseler....

Bu durumu tarım ilçeye ve bir avukata danıştım izaleyi şuu diyor...

Yukarıda bir arkadaş daha yazmış hepsi ihaleye çıkar yabancı girer diye ? Aklımı karıştıran tam olarak da bu mevzu ?

Ihaleye yabanci girer ama o yabanciyla ayni fiyati versen bile ortak oldugun icin sen alirsin, yabancidan fazla vermene gerek yok ayni fiyati ver alirsin.

Mahkemede once anlasma iste hakem tayin etsinler orada anlasamazsan dosyaya devam edilir.