müşterek hisseli tarla durumu

selamın aleyküm trakkulup üyeleri abilerim kardeşlerim ben bu konu hakkında kesin bir sonuç ögrenmek istiyorum avukata da danışacağım fakat burada sorma gereği duydum şimdi bnm babam 4 kardeş 2 halam var 1 amcam ve babam dört kardeşler 160-170 dönüm tarlamız var hepsi dedemin ve babaannemim dedem babaannem öldüler halam ve amcam vızıldamaya başladılar babam köyde kalmiş diğerleri eskiden terketmişler şehirde evlenmişler şimdi emekli olunca tutturdular babamın hakkını verin tabiki babanım hakkı ama dur bakalım bi bir halam şehirde amcam şehirde bir halam almanyada babam köyde kalmiş babam biraz saf iyi niyetlidir çifçilikten pek bişey kazanamamış neyse tarlaları biz çalişiyoruz diğer halam almanyada burdakiler kendi aralarında paylaşmişlar 36 dönüm karakepir amcamınmış kocatarla dediğimiz 24 dönüm halamin babamada 5lik 6 lıkları veriyorlar değersiz tarlaları yani almanyadaki halam bizden yana türkiyeye gelmiyor biz tarlaları çalişmaya devam edelim diye fakat bu yakınlarda toplulaştırma olacak burda amcam ve halam iyice vızıldıyolar almanyadaki halamin ve babamin rızası yok tarlaları paylaşmaya bunlar tarları satışa çıkarabilirmi şuan tarla alacak maddi durumumuz yok 5-6 sene birikim yapsak belki bir kısmını alabiliriz başkada bir varlığımız yok amcam ve halamın daireleri var bir kendi yagımızda kavruluyoduk şimdi bnm demek istedim almanyadan diğer halam gelmeden bunlar tarlalari satışa çıkarabilirmi veya rızai taksimde anlaşamazlarsa o tarla senin bu tarla bnm komple satışa mı çıkarıyor mahkeme yada şuanki müşterek haliyle toplulaştırma gelirse ne olur zor durumdayız yani ne yapmalıyız birde amcam o zaman en büyük çocuk oldugu için diğer üç kardeşinden fazla almıyormus iskan hakkımı ne varmış durum vaziyet bu büyük ihtimal anlaşamazlar taksim konusunda ne gibi bir yol izlemeliyiz

selamın aleyküm trakkulup üyeleri abilerim kardeşlerim ben bu konu hakkında kesin bir sonuç ögrenmek istiyorum avukata da danışacağım fakat burada sorma gereği duydum şimdi bnm babam 4 kardeş 2 halam var 1 amcam ve babam dört kardeşler 160-170 dönüm tarlamız var hepsi dedemin ve babaannemim dedem babaannem öldüler halam ve amcam vızıldamaya başladılar babam köyde kalmiş diğerleri eskiden terketmişler şehirde evlenmişler şimdi emekli olunca tutturdular babamın hakkını verin tabiki babanım hakkı ama dur bakalım bi bir halam şehirde amcam şehirde bir halam almanyada babam köyde kalmiş babam biraz saf iyi niyetlidir çifçilikten pek bişey kazanamamış neyse tarlaları biz çalişiyoruz diğer halam almanyada burdakiler kendi aralarında paylaşmişlar 36 dönüm karakepir amcamınmış kocatarla dediğimiz 24 dönüm halamin babamada 5lik 6 lıkları veriyorlar değersiz tarlaları yani almanyadaki halam bizden yana türkiyeye gelmiyor biz tarlaları çalişmaya devam edelim diye fakat bu yakınlarda toplulaştırma olacak burda amcam ve halam iyice vızıldıyolar almanyadaki halamin ve babamin rızası yok tarlaları paylaşmaya bunlar tarları satışa çıkarabilirmi şuan tarla alacak maddi durumumuz yok 5-6 sene birikim yapsak belki bir kısmını alabiliriz başkada bir varlığımız yok amcam ve halamın daireleri var bir kendi yagımızda kavruluyoduk şimdi bnm demek istedim almanyadan diğer halam gelmeden bunlar tarlalari satışa çıkarabilirmi veya rızai taksimde anlaşamazlarsa o tarla senin bu tarla bnm komple satışa mı çıkarıyor mahkeme yada şuanki müşterek haliyle toplulaştırma gelirse ne olur zor durumdayız yani ne yapmalıyız birde amcam o zaman en büyük çocuk oldugu için diğer üç kardeşinden fazla almıyormus iskan hakkımı ne varmış durum vaziyet bu büyük ihtimal anlaşamazlar taksim konusunda ne gibi bir yol izlemeliyiz

Burak kardeşim soruna cvp alacağın kişiyi buldun forumdaki tek avukat hem de çiftçi
Sorunun cvbı çok basit: öncelikle toplam arazi miktarını yazmışsın ama bunlar kaç parça ve her bir parça kaç dekar bunu belirt, bölünme açısından bu önemli ancak her parsel 20 dekardan büyük değilse bölünme olmaz yani satılır tamamı. Almanya dan gelen olmasa da diğerleri izaley i şuyu davası açıp aynen taksim ya da satış isteyebilirler. Zaten izaleyi şüyu rızaen taraflar anlaşmazlarsa açılan bir dava türü ve bu dava sonucunda dava konusu ettikleri parsellerin tamamı satıla çıkar, kimsenin gelmesine gerek yok. Yurt dışında olan kişilere de tebligat yapılabiliyor Toplulaştırma yapılması nın bu davaya pek etkisi olamaz ama parsellerin yeri değişeceği için sadece dava bu işlemlerin sonuna kadar uzamış olur.

burak bey..
20 dekar ve altında olan hisseli tarlalarda ancak diğer hissedarlara satış yapılabilir.
veya hepiniz beraber başka birine o tarlayı toptan satabilirsiniz..
aksi halde satılamaz.
tapu/kadastro Müd. 25 subat 2014 tarihli genelge..

20 dekar ve üzeri tarım arazilerinde ise o ilçede başka arazilerinin olması süreci değiştirir..
diyelimki size değilde başka birine satmaya kalktılar..
siz satmadıktan sonra satmazlar..
Eğer ortaklığı giderme davası açılırsa yine "ehil kullanıcı" yani sizin önalım hakkınız var..
duruma göre kanunlar araziyi işletenden yana..
duruma göre buraya gelişmeleri yazarsanız en iyi şekilde yardımcı oluruz..
ama tavsiyem tarla kredisi v.s benzer kredi kullanıp hepsini dışarı çıkarmaktadır..

şimdi abilerim kardeşlerim büyük parçalar 24 dönüm 25 dönüm diğer tümü 12 8 10 18 6 vs dönümleri ikitane büyük parça var ben bababm almanyadaki halam istiyoruzki 5.6 sene daha çalişalim biraz para biriktirelim buradaki amcam ve halam hisselerini aldılarmı satacaklar ertesi gün eminiz artı 10lira ise tarlanın degeri bize 20 ye verirler artı 40 veren olur köyde 5-6 tane aga var adamlar tarla manyagı 1 dönüm yere 20-30 bin verir gene alır o tip insanlar var şuan amcam 25 dönümü icara verip icar parası alıyor ama iyice vızıldamaya başladılar her an herşey olabilir bnm ne dairem var ne evim ne işim ne arabam diğerlerinin evlerinde var arabalarıda işleride köyde kaldık halimiz bu almanyadaki halam ve babam tarlaları paylaşmak istemiyor ama diğer 2 amca hala biran önce istiyor zaten 2 büyük parçayı kendi kafalarında paylaşmışlar en değerli 2 tarla onları almazlarsa anlaşmaya kesilikle yanaşmıyorlar bizde diyoruzki bana babacıgım 50 dönüm kum mum bayır mayır tarla bıraksın ama gel gör durum bu halam belki almanyada para biriktiriyor bnde bir işe girdim köye rezil rüsyav olmayalım tüm tarlalarımız satılmasın bir güvencemiz gelecegimz olsun çabalıyoruz hepsi satılırsa hiçbişeyimiz kalmaz ne olur bu durumda çıkar yol yokmu 2 kişi tarlaları satmak istiyor 2 kişi istemiyor ne olur bu durumda alacak paramız yok şuan 4-5-6 sene dişimizi sıkmamız lazım teşekkürler

Aynı dert bizde de var kardeşim eger tarlan bölündümü 20 dekar altı ise tabu ayrımı olmaz eger halan derse ben hakımı defrediyom derse size ozman siz 2 kisi olursun hakkini alirsin avukata tanis ama 5 6 milyar istiyor bizde sorduk bizim babaanne sag o oldumu baslar artik ölüşmeye ama hakki babasinin hakin neyse onu alirsin bide eger ekip arpa bugday veriyosan sana kalir yok gostermediysen kendi ustune o is sor biz ektikmi gosteriz dedimin ve kendi ustumuze allah yardimcin olsun

Şimdi amcanın halanın dairesi arabası olması sehirde olmaları mirastan vaz gececekleri az yer alacakları v.s gibi anlamlar taşımaz mahkeme yolu ile satış a gidebilirler.Anlasmazliklarda genellikle satış ile sonuç bulunur ehil mirasçı olarak alma önceliği sizde tabi mahkemenin belirlediği rakam uzerinden.Bu durumlarda bence en iyi yol uzlasmadir.

uzlaşmaya bakın, yoksa elinde bir bakmışsın hiç bir şey kalmamış.
üçaşa beş yukarı anlaşabileceğiniz şekilde bence bir taksim yolu deneyin,
ama mirasçıları razı etmek çok zordur, ömrünüzden ömür gidecek kolay gelsin.
yok amcamın dairesi var, yok bağı var dünya malına doyan yok, onları aklından çıkar.
zor iş vesselam.

Cok karisik tipik anadolu miras kavgasina bir ornek dedesen hic vasiyet falan kalmadimi neticede olum herkeze cocuklari birbirine dusurmemek icin vasiyet cok onemli.Kanun onunde mali cok olanda az olanda esit herkes ayni miktarda alir bolge olarak anlasilamadigina gore amcan ve halan inatlasirsa satilma ihtimali var.Almanyadaki halan sizi vekil tayin ederse eliniz guclenir

Yapacağınız şey çok basit bence, bu arada toplulaştırmaya gidilmesi sizin için çok iyi bir fırsat, önce tarlaları her kardeşe Hissesi oranında intikal ettireceksiniz sonra toplulaştırma yapılırken baban bütün tarlalardaki hisselerinin tek bir yere şahsi tapu olarak verilmesi için dilekçe verecek

Yargitay in en son kararına gore icra yoluyla artık hisseli tarla vasfındaki tasinmaLarda hisse satışı yapılıyor baktığımız bir davada bu sonuç çıktı ve su an hisse satışı yapıyoruz bilginize

Aynı durumla bizde uğraşıyoruz iki senedir hala işin içinden çıkamadık kişiye düşen dekar bölünmesine mani değil ama gelip imza atmıyorlar satmıyorlar da, ne ileri gidebiliyoruz ne geri. Aynı mantık tarlayı dava edip böldürsek sabah alıcı aramaya kalkarlar. Miras mal sahibi yapınca böyle oluyor tarlayı toprağı işleyip içinde yetişmeyen değerini de bilemiyor.
eğer paylaşılmasını istiyosanız toplulaştırmadan önce intikal ettirin hissedar halan satmak isterse ya da size güvenirse onun hisselerini de devralın toplulaştırma esnasında dilekçe verin hisselerinizi bi yere toplatın o şekilde babanın adına ayrı tapu kestirebilirsiniz kalan amcan halan da satacaksa satar, aksi halde tarlada 1 metrekare hissesi olan biri bile dava açsa ihale usulü satışını gerçekleştirebilir.
Allah kolaylık versin şimdiden çok baş ağtırıcı hadise bunlar.

burak bey..
20 dekar ve altında olan hisseli tarlalarda ancak diğer hissedarlara satış yapılabilir.
veya hepiniz beraber başka birine o tarlayı toptan satabilirsiniz..
aksi halde satılamaz.
tapu/kadastro Müd. 25 subat 2014 tarihli genelge..

20 dekar ve üzeri tarım arazilerinde ise o ilçede başka arazilerinin olması süreci değiştirir..
diyelimki size değilde başka birine satmaya kalktılar..
siz satmadıktan sonra satmazlar..
Eğer ortaklığı giderme davası açılırsa yine "ehil kullanıcı" yani sizin önalım hakkınız var..
duruma göre kanunlar araziyi işletenden yana..
duruma göre buraya gelişmeleri yazarsanız en iyi şekilde yardımcı oluruz..
ama tavsiyem tarla kredisi v.s benzer kredi kullanıp hepsini dışarı çıkarmaktadır..
Kardeşim benimde bi sorum olacaktı bizimde başımızda buna benzer bi olay var toplamda 40 dönüm olan arazinin 20 dönümunu 2 kardesin birinden satın aldık 3 yıl önce şimdi hissedar olduğumuz halde diğer hisseyi başkasına satmak istiyorlar şimdi bu kalan parçayı dışardan birine satabilir mi satarsa benim tekrar alma şansım var mi şifa davasi gibi bisey duymustum

Kardeşim benimde bi sorum olacaktı bizimde başımızda buna benzer bi olay var toplamda 40 dönüm olan arazinin 20 dönümunu 2 kardesin birinden satın aldık 3 yıl önce şimdi hissedar olduğumuz halde diğer hisseyi başkasına satmak istiyorlar şimdi bu kalan parçayı dışardan birine satabilir mi satarsa benim tekrar alma şansım var mi şifa davasi gibi bisey duymustum
Benim bildiğim dışarı da satilabiliyor ama 2 yıl içinde şifa hakkın var

• Beğen
Tepkiler: kırmıtlık