müşterek hisseli tarla durumu

karşılaştığım bazı olayları paylaşayım.
1- kasım ayında 12 dölüm yer alırken satanın başka bir yerde 4 dölüm yeri çıkınca tarım ilçeden olur yazısı alınması gerekti.( 10 dölüm olsaydı satış gerçekleşemeyecekti)
2- miras paylaşımında rızai taksim yapıldı. ancak mirasçının biri ben hakkımı diğer mirasçıya sattım ben pay istemiyorum dedi ancak işlem tarım ilçeden geri döndü. 800 metre kare bir yer alınınca işlem onaylandı herkes tapusunu aldı.
3- tarım arazisinin mahkeme yoluyla satışı istendi. mahkemede EHİL mirasçı olmak istiyorum deyince hakim <o nedir > deyince bazı şeylerin yolunda gitmediğini fark ettim.
not: bazı avukat arkadaş ve abilerimle sohbet ederken ehil mirasçı konusu geçince olmaz öyle şey anlayamadığım hukuki terimli cümleler kuruyorlar.
not 2 : kimseyi kırmak veya üzmek istemem sadece bunlar yaşadıklarımdır.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Konu ile yakın bir sorum olacak bu kadar hem çiftçi hem hukukçu uzmanları bulmuşken
Bizim köydeki evimiz 1959 yılında köyde farklı bir köylüden bedeli karşılığında satın alınmış noterden satışı yapılmış satış senedi ile senet elimizde fakat o zamanki şartlar gereğince tapuda. Devrini yapmamışlar aman bir ara hallaederiz ilçeye gidince yaparız vs.
Bizde bu arazi uzerine 2008 yılında 2 katlı ev yaptık ama tapusu yok şimdi bu işi nasıl çözeceğiz yada çözebilecek bir yöntem ve uzman arkadaş varmı ben tapumu almak istiyorum masrafı n olur nasıl olur yol gösterecek arkadaşların fikir ve görüşlerini bekliyorum

Konu ile yakın bir sorum olacak bu kadar hem çiftçi hem hukukçu uzmanları bulmuşken
Bizim köydeki evimiz 1959 yılında köyde farklı bir köylüden bedeli karşılığında satın alınmış noterden satışı yapılmış satış senedi ile senet elimizde fakat o zamanki şartlar gereğince tapuda. Devrini yapmamışlar aman bir ara hallaederiz ilçeye gidince yaparız vs.
Bizde bu arazi uzerine 2008 yılında 2 katlı ev yaptık ama tapusu yok şimdi bu işi nasıl çözeceğiz yada çözebilecek bir yöntem ve uzman arkadaş varmı ben tapumu almak istiyorum masrafı n olur nasıl olur yol gösterecek arkadaşların fikir ve görüşlerini bekliyorum
Ağa bildiğim kadarıyla noter satışı 1 yıl geçerli , bir yıl içinde tapuda satış olması gerek, avukat aracılığıyla protokol yapılmış olsa idi olabilirdi, bir tanıdık bu konuda mustarip olmuştu tapu sahibi para isteyip dururmuş, bir avukata danışmakta fayda var.

Hata sizin bu bir aşirar ancak o yıllarda yapılan köy senedi bence şu an marruzamana yani zaman aşımına uğradığı kanaatindeyim. Şu an ne olur rızai anlaşma olursa sorun yok. Ancak adliyelik olursanız tahmininde. Binaya. Bir. Değer biçilir ve terk edilmesi istenir. Diye biliyorum.