Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Böyle bir uygulama var
Anızı toprağa karıştırma yararlı bir uygulama
Anızı toprağa karıştırdığımızda bu anızlar topraktaki bakterilere mama oluyor
Azotlu gübreyi toprakta yine başka bakteriler çözüp bitkinin kullanacağı forma dönüştürüyor.sülfat ise bir asittir topraklarım bazik olduğu için binebze toprağı dengeler ayrıca anızların daha hızlı çözünmesini sağlar.bunlar teorik bilgiler, bunu pratiğe döküp gözlemlemek istedim
Toprak florasını mutlu edecek bir uygulama, sonucu ben de merak ediyorum.
Ayrıca tüm yurttaki topraklarımız azot fakiri olduğu için azotun tabandan veya üstten uygulanması her halükarda yarayışlı
Anızı toprakla karıştırmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Genellikle pulluk ile kapatma en iyisi diyorlar fakat ben toprağı en az ölçüde karıştıracak bir yol arıyorum. Bir tavsiyeniz var mı?

Anızı toprakla karıştırmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Genellikle pulluk ile kapatma en iyisi diyorlar fakat ben toprağı en az ölçüde karıştıracak bir yol arıyorum. Bir tavsiyeniz var mı?
Bahsi geçen anız mısır anızı.ben direkt pullukla deviriyorum, ardından mikser veya rotövatör çwkiyorum .kırıcı çekmek iyi olur tabi tarla temiz görünür ama bendeki pulluk tıkanmadan deviriyor, rötovatörden sonra tarlanın üstü baya anızlı kalıyor ama idare ediyor.bizim bölge için sorunlu bir durum değil ama yağışı bol uer olsabu şekilde ekim yapılmaz bu tarlalara

• Beğen
Tepkiler: Endaz ve SHU
Bahsi geçen anız mısır anızı.ben direkt pullukla deviriyorum, ardından mikser veya rotövatör çwkiyorum .kırıcı çekmek iyi olur tabi tarla temiz görünür ama bendeki pulluk tıkanmadan deviriyor, rötovatörden sonra tarlanın üstü baya anızlı kalıyor ama idare ediyor.bizim bölge için sorunlu bir durum değil ama yağışı bol uer olsabu şekilde ekim yapılmaz bu tarlalara
mısır anızına parçalama çekmeden kapatabilen pulluğun özellikleri nasıl olmalı bilgi verebilir misiniz

Bende kullanabilirmiyim der gibi

Resimler ve ekler

• IMG_20231101_170123.jpg
    IMG_20231101_170123.jpg
    259.3 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20231101_170049.jpg
    IMG_20231101_170049.jpg
    435.7 KB · Görüntüleme: 22
Yüksek bacaklı olmalı
bendekinin tabak arası 95cm güzel çalışıyor daha uzunu daha güzel olur ama traktörün önünü tartma durumu var,
tabaklar büyüklüğü 18 inç, tabak ne kadar büyürse o kadar iyi ancak bu sefer de derin sürüm yapmak ister yoksa tabak büyük olduğu için toprağı devirmez göğüsler, mesela 18inç tabak 25 cmden daha yuka sürümde anızı iyi devirmemeye başlıyor
Tabak üzeri anız kapatma yaprağı olmalı çok faydası oluyor.
Mısır anızını kapatmasıyla ilgili özellikleri bunlar.
Bir de bendeki lastik tekerli, toplu yerlerde demir tekere göre daha rahat aşıyor.
Dediğim gibi sap parçalamaya göre tarla temiz görünmüyor, ama kesinlikle sorunlu şekilde de değil.idare ediyor, kuruda buğday ekimine engel teşkil eden bir durum yok.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Endaz ve SHU
Kolay gelsin abi maaşallah makinan daha sıfır gibi
Sağolasın rıdvan 4. Sezon bitti her sezon sonu aynı titizlikle temizlerim
Kaburgalarda hafiften yamukluk görünüyor , içine destek demir kaynaklanabilir.
Makine devrini bulunca toplamalar zil çalar, çıngırak, koyun zili takılır.
Abi 100 bin paketi devirdi daha hepsi orjinal dediğin gibi sürtme sesi yok olursada hemn ayara getiriyorum 😃

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
3 parça mısır yeri vardı, tarlalar 4 köşe kalıp tarla olunca 3ünü de deneme parseli yaptım
1 parçada Indigo tohum kaplama bakterisini denedik, yarısı indigolu yarısı normal ekim
1 parçada tohum miktarı denemesi yaptık, yarısı 25 yarısı 29 kg tohumla ekildi
1 parçada da 4 adet tohumdan en verimli olanı tespit etmeye çalışacağız.
4 gözle harmanı beliyoruz :ROFLMAO:

3 parça mısır yeri vardı, tarlalar 4 köşe kalıp tarla olunca 3ünü de deneme parseli yaptım
1 parçada Indigo tohum kaplama bakterisini denedik, yarısı indigolu yarısı normal ekim
1 parçada tohum miktarı denemesi yaptık, yarısı 25 yarısı 29 kg tohumla ekildi
1 parçada da 4 adet tohumdan en verimli olanı tespit etmeye çalışacağız.
4 gözle harmanı beliyoruz :ROFLMAO:
Indigo nün sonucunu merakla bekliyorum

• Beğen
Tepkiler: Mmurat
merhaba, elinize sağlık gerçekten bakımlı görünüyor makina. Bu küçük tip balya makinalarında ne önerirsiniz marka olarak. bizde iki ipli new holland var. sağlıklı bağlamıyor arızası da çok oluyor.
Sağolasın köyde 2 tane new holland bc5050 var biri çok iyi bağlıyor biri dediğin gibi bağlqma sıkıntı yaratiyor 2sinde 2014 model

Bir arkadaşın arabasına ekomax diye bir cihaz taktırdık.
Yüzde yirmi yakıt tasarrufu sağlıyormuş. Ayrıca araç daha güçlü bir hale geliyormuş. İddialar büyük, o yüzden muş’lu konuştum.
Temel olarak suyu elektrolize ederek ortaya çıkan hidrojeni hava filtresinden motora vererek daha iyi bir yanma sağlıyor.

Resimler ve ekler

• A5FDCD6A-8FEE-43B7-89F3-8A6528FC8280.jpeg
    A5FDCD6A-8FEE-43B7-89F3-8A6528FC8280.jpeg
    103.7 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_3909.jpeg
    IMG_3909.jpeg
    284.2 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_3908.jpeg
    IMG_3908.jpeg
    187.1 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG_3907.jpeg
    IMG_3907.jpeg