Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Teybi söktüm komple fişlerini çıkardım. Geri taktım yine aynı, kapatma düğmesi ve fm düğmesine aynı anda uzun basınca kapanıyor. Denemedigim varyasyon kalmadı
Reset yada kombinasyonla olmaz. Teybin kafası çıkıyorsa kafayı temizleyin. Tuşların basıldığı yerde bir problem varmı kontrol edin. Yada teybi komple söküp bir elektronikciye göstermeniz gerekebilir.

Teybi söktüm komple fişlerini çıkardım. Geri taktım yine aynı, kapatma düğmesi ve fm düğmesine aynı anda uzun basınca kapanıyor. Denemedigim varyasyon kalmadı
Benim newhollandında teyibinde sıkıntı var. Flaş belleği takıyorum 1. Şarkı çalıyor ileri tuşuna basınca 20. 40. Diye atlayarak gidiyor. Flaş bellekte 60 tane şarkı olmasına rağmen 4-5 tanesini çalıyor diğerlerini her seferinde ES geçiyor. Flaş bellekte sıkıntı varmı diye taksiye taktım takside hepsi sırası ile çalışıyor. Bizdede böyle bir sıkıntı var

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bugün kestanenin örtülmesi yapılıyoruz

Resimler ve ekler

• IMG_20231025_100734.jpg
    IMG_20231025_100734.jpg
    234.4 KB · Görüntüleme: 23
Pehlivan cinsi Buğdaylarimizin Ekiminden.Dekara 20 kg Süper Ekin gübresi ve 23 kg tohum kullandik.Tum ciftcilerimizin kazanci bol bereketli olsun.

Resimler ve ekler

• 20231014_111510.jpg
    20231014_111510.jpg
    83.9 KB · Görüntüleme: 61
  • 20231014_111606.jpg
    20231014_111606.jpg
    104.7 KB · Görüntüleme: 56
  • 20231014_111503.jpg
    20231014_111503.jpg
    76.3 KB · Görüntüleme: 52
  • 20231014_111506.jpg
    20231014_111506.jpg
    132.2 KB · Görüntüleme: 48
  • 20231014_111901.jpg
    20231014_111901.jpg
    611.5 KB · Görüntüleme: 60
  • 20231014_121831.jpg
    20231014_121831.jpg
    173.3 KB · Görüntüleme: 63
  • 20231014_111822.jpg
    20231014_111822.jpg
    507.1 KB · Görüntüleme: 64
  • 20231014_111846.jpg
    20231014_111846.jpg
    527.8 KB · Görüntüleme: 54
  • 20231014_154009.jpg
    20231014_154009.jpg
    360.7 KB · Görüntüleme: 63
bu yuvalak denılen alet iyice baskı yapıyor mu ? bizim yörede pek yok birde lastik buyuk mu olması ıyı kucuk mu ?
Bugday icin yeterli baskiyi yapiyor.Ozellikle bugdayin ilk cimlenme asamasindaki cikisinda ayni boyda cikis yapiyor.Tabandaki tavi kacirmiyor.Ben hem ekerken hemde kardeslenme zamaninda toprak kabardiginda cekiyorum taban tavinin kacmamasi icin ve 1 hafta icerisinde bugday guzel bir sekilde boylaniyor.lastigij buyuk veya kucuk olmasi konusunda suana kadar buyuk ve kucuk ikisinide kullandim buyuk biraz daha agir gibi.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
bu yuvalak denılen alet iyice baskı yapıyor mu ? bizim yörede pek yok birde lastik buyuk mu olması ıyı kucuk mu ?
İlla faydası oluyor bizim buralarda Döküm Merdane kullanılır 1 veya 2 tonluk. O da güzel iş yapıyor burada hiç lastik yuvak yok. Bu tür aletler toprağı tesviye eder sıkıştırır daha iyi çimlenme sağlar.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Yuvak merdane log gibi ekipmanı seçerken toprak tipine göre seçim yapmak münasip olur
Bizim memlekette pofur pofur pofurdayan bir toprak tipi vardır, ekim yaparken mibzer ekim mi yapıyor arkada tozun içinde yüzerek mi geliyor belli olmaz, orada çap mümkün olan en geniş lastik uygun olur.çapın verdiği avantajla un gibi toprağı bile en güzel bu basar.ancak bu yuvaklar bakım ister, sağda solda kalan lastikler zamanlar ezilip parçalanır, üç beş sezonda değişmek ister.
Kuruda soğan portakal gibi kesekli yerde en güzel işi döküm merdane yapar, çentikli diskler sayesinde kesekleri ufalar, ağırlığı sayesinde toprağı basar, tohumu toprağa gizler ve toprak üstüne filiz sürme gününü en iyi bu dengeye sokar.bir de ekim öncesi tohum yatağı hazırlanan aletle kombin edilirse daha da güzel netice verir.kış ekiminde, lapa tavda kullanılmaz, hem toprağı çakar hem de üzerine toprak sarar, tarlayı köstebek yuvasına çevirir.
Forklift ya da uçak lastikli yuvaklar hafifliği inden dolayı mibzer arkasına takılır. mibzerin şasesini zorlamaz ama hafif olduğu için amaca tam ulaşamaz.bunların avantajı da bakım istemiyor olmaları.
Alternatiflerde log, demir silindir gibi seçenekler de mevcut ama diğerlerinin yanında kullanışsız kalır.
Fazla tavlı yerde yuvak türlerinin hepsi toprağı üzerine sarma yapar, bu aletler kuruyu sever
Hem ekim öncesi, hem ekim sonrası özellikle kuru toprağı basmak alaca çıkışı önlemek, erken sırayı dizmek gibi ciddi avantaj sağlar.

Biz yıllardır mibzer arkasına yuvak kullanırız. Önceleri ekim sonrası yuvak çekerdik. Sonra mibzer arkasına bağladık. Sonra mibzer arkasındaki basamağın altına yuvak yaptırdık. Demir olan yuvaklar ala tavlı yerlerde sarma yapıyor. Yaklaşık 6 yada 7 yıldır lastik tekerli yuvak kullanıyoruz. Mibzerin arkasına çeki yaptırdık yuvak üstünede beton ağırlık yaptık. Pancar yerlerinde bile kesekleri kırıp sıkıştırma yapıyor. Kaba tarlalar da daha iyi sonuç veriyor.

Yuvak merdane log gibi ekipmanı seçerken toprak tipine göre seçim yapmak münasip olur
Bizim memlekette pofur pofur pofurdayan bir toprak tipi vardır, ekim yaparken mibzer ekim mi yapıyor arkada tozun içinde yüzerek mi geliyor belli olmaz, orada çap mümkün olan en geniş lastik uygun olur.çapın verdiği avantajla un gibi toprağı bile en güzel bu basar.ancak bu yuvaklar bakım ister, sağda solda kalan lastikler zamanlar ezilip parçalanır, üç beş sezonda değişmek ister.
Kuruda soğan portakal gibi kesekli yerde en güzel işi döküm merdane yapar, çentikli diskler sayesinde kesekleri ufalar, ağırlığı sayesinde toprağı basar, tohumu toprağa gizler ve toprak üstüne filiz sürme gününü en iyi bu dengeye sokar.bir de ekim öncesi tohum yatağı hazırlanan aletle kombin edilirse daha da güzel netice verir.kış ekiminde, lapa tavda kullanılmaz, hem toprağı çakar hem de üzerine toprak sarar, tarlayı köstebek yuvasına çevirir.
Forklift ya da uçak lastikli yuvaklar hafifliği inden dolayı mibzer arkasına takılır. mibzerin şasesini zorlamaz ama hafif olduğu için amaca tam ulaşamaz.bunların avantajı da bakım istemiyor olmaları.
Alternatiflerde log, demir silindir gibi seçenekler de mevcut ama diğerlerinin yanında kullanışsız kalır.
Fazla tavlı yerde yuvak türlerinin hepsi toprağı üzerine sarma yapar, bu aletler kuruyu sever
Hem ekim öncesi, hem ekim sonrası özellikle kuru toprağı basmak alaca çıkışı önlemek, erken sırayı dizmek gibi ciddi avantaj sağlar.
hocam çok açıklayıcı olmuş
bizim adana yöresinde bugday arkasına sadece log çekilir bunlar da bayagı buyuk demır loglardır.
boyutu yerden yukseklıgı 1 metredir en az o kadar buyuk log ve bunu şu şekılde çekerız
ekımı yaaprız bır motorun arkasına takar öyle çekeriz

goble ile tohum yatagı hazırladıgımızda tarlanın oturması için gobleyı 1 derin suruyoruz sonra tarlayı tersıne ksıık ayarlada sürüyoruz
gerekırse taban çekiyoruz
bnde tapan çekerek tesviye bozmak istemıyorum

genelde mibzer arkasında bu aleti gördüğüm için
bnde goble arkasına takarak tohum yatagını bastırmasını istiyorum

hatta bugdayı mıbzer haricinde ekeceksek
öncelike goble süreriz hemen fır fır ile bugdayı ekerız arkasına hemen goble ile süreriz bugdayın üstü kapasnın diye
bn goblenın arkasına takarak hem bastırmasını hem topragın oturmasını isityorum
bir daha log çekmek için tarlaya gitmek istemıyorum
artık amzot aldı başını gidiyor
hemde vakit kaybına neden oluyor

sizce deger mi almaya ?
amacım goble arkasına takarak sürüm sonrası tarlayı oturtmak ve ekım zamanı bugdayı topraga gömmesıne baskı yapmasına katkıda bulunmak heps i bu
ama bu ürün bızım yörede yok