Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

hocam çok açıklayıcı olmuş
bizim adana yöresinde bugday arkasına sadece log çekilir bunlar da bayagı buyuk demır loglardır.
boyutu yerden yukseklıgı 1 metredir en az o kadar buyuk log ve bunu şu şekılde çekerız
ekımı yaaprız bır motorun arkasına takar öyle çekeriz

goble ile tohum yatagı hazırladıgımızda tarlanın oturması için gobleyı 1 derin suruyoruz sonra tarlayı tersıne ksıık ayarlada sürüyoruz
gerekırse taban çekiyoruz
bnde tapan çekerek tesviye bozmak istemıyorum

genelde mibzer arkasında bu aleti gördüğüm için
bnde goble arkasına takarak tohum yatagını bastırmasını istiyorum

hatta bugdayı mıbzer haricinde ekeceksek
öncelike goble süreriz hemen fır fır ile bugdayı ekerız arkasına hemen goble ile süreriz bugdayın üstü kapasnın diye
bn goblenın arkasına takarak hem bastırmasını hem topragın oturmasını isityorum
bir daha log çekmek için tarlaya gitmek istemıyorum
artık amzot aldı başını gidiyor
hemde vakit kaybına neden oluyor

sizce deger mi almaya ?
amacım goble arkasına takarak sürüm sonrası tarlayı oturtmak ve ekım zamanı bugdayı topraga gömmesıne baskı yapmasına katkıda bulunmak heps i bu
ama bu ürün bızım yörede yok
Ne desek olmaz hocam, siz iyisini bilirsiniz.civarda bu aleti kullanan denk gelirse nasıl işçilik yaptığına bi gidip yerinde tarlada bakın.
Adanada bizim gibi sürekli kuruya ekim yapıldığını sanmıyorum, tam bilemem ama elalem de almıyorsa vardır bir hikmeti
Eskiden bizde büyük lastik yuvak vardı, içine su doldurulurdu, kıraçlara baharda da kullanırdık
Sonradan yerler sulamaya döndü onu bırakıp döküm merdaneye geçtik, bu kesekli yerleri daha iyi işler.
Sonradan onu da verip daha geniş çaplı daha ağır döküm merdaneye geçtik
Ne kadar ağır olursa o kadar iyi oluyor.

Ne desek olmaz hocam, siz iyisini bilirsiniz.civarda bu aleti kullanan denk gelirse nasıl işçilik yaptığına bi gidip yerinde tarlada bakın.
Adanada bizim gibi sürekli kuruya ekim yapıldığını sanmıyorum, tam bilemem ama elalem de almıyorsa vardır bir hikmeti
Eskiden bizde büyük lastik yuvak vardı, içine su doldurulurdu, kıraçlara baharda da kullanırdık
Sonradan yerler sulamaya döndü onu bırakıp döküm merdaneye geçtik, bu kesekli yerleri daha iyi işler.
Sonradan onu da verip daha geniş çaplı daha ağır döküm merdaneye geçtik
Ne kadar ağır olursa o kadar iyi oluyor.
hocam haklısın döküm daha iyidir elbette kesek falan bırakmaz
bizde genelde tabanın üst kısmına yapılıyor hem tapan hem log olarak ama pek log kullanımı yaygın degil
size yöremızde olanın resmını eklıyorum

1698395384106.png

yöremizde kullanan olmadıgı için de endişe ediyorum
zamanında bir alet aldım yörede yoktu millet almadıgı kadar varmış dedim sonra
ama bu aletin görevi sadece topragı ezmek oldugu için ben üzerine taş dan agırlık koysam aynı işi yapar dıye düşünüyorum
haklısınız döküm daha iyi ama sadece döküm merdaneye bir ikinci iş yapmamak için o kadar para vermek istemıyorum

sizce lastik seçimim nasıl omalı

• Beğen
Tepkiler: SteyrFORD
hocam haklısın döküm daha iyidir elbette kesek falan bırakmaz
bizde genelde tabanın üst kısmına yapılıyor hem tapan hem log olarak ama pek log kullanımı yaygın degil
size yöremızde olanın resmını eklıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 77892

yöremizde kullanan olmadıgı için de endişe ediyorum
zamanında bir alet aldım yörede yoktu millet almadıgı kadar varmış dedim sonra
ama bu aletin görevi sadece topragı ezmek oldugu için ben üzerine taş dan agırlık koysam aynı işi yapar dıye düşünüyorum
haklısınız döküm daha iyi ama sadece döküm merdaneye bir ikinci iş yapmamak için o kadar para vermek istemıyorum

sizce lastik seçimim nasıl omalı
Ben tapanın mantığını anlamıyorum. Kesekli kum gibi olmayan tarlan varsa niye kullanırsın ki. Tarlayı tesviye ediyor desen etmiyor. Sıkıştırıyor desen sıkıştırmıyor. Sadece toprağı kürüyor düzler gibi yapıyor.

Dün mısırları biçtik bitirdik 20 nem 1700 kg ortalamamız var
Tohumumuz Pioneer 937
Geçen sene 2050 kg ortalamamız vardı
Belli başlı 2 hatamız var, ikisi de ekim hatası
1 ekim derinliği, tohum yüzde oldu derin ekikmeliymiş
2 sıra üstü mesafe 15cm idi 12 olmalıymış
Ömür yeterse seneye düzelir
Bugün depoda kalan sülfatı 15 kg olarak bir parçaya uyguladım, daha önce denediğimiz bir uygulama değildir, iyi olacağını umuyorum
Ayrıca bu uygulamada önallar solis tirreşimli makinemizi de deneme fırsatı buldum, makine hoşuma gitti
Şu anda da deviriyorum

Resimler ve ekler

• IMG_20231028_172950.jpg
    IMG_20231028_172950.jpg
    181.6 KB · Görüntüleme: 68
  • IMG_20231028_112052.jpg
    IMG_20231028_112052.jpg
    449.2 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20231027_115015.jpg
    IMG_20231027_115015.jpg
    386.5 KB · Görüntüleme: 66
Tohumumuz Pioneer 937
Bugün depoda kalan sülfatı 15 kg olarak bir parçaya uyguladım, daha önce denediğimiz bir uygulama değildir, iyi olacağını umuyorum
Ayrıca bu uygulamada önallar solis tirreşimli makinemizi de deneme fırsatı buldum, makine hoşuma gitti
Şu anda da deviriyorum
danelik mısırın alt sınırı 14,5. aşağısı kesinlikle tavsiye edilmez

Dönerli pullluğa ayar verdim
Tarlada toprak koşullarında kusursuz ayarı vermek zor oluyor, hafif sağa sola yatık olma ihtimali oluyor
Onun için düz zeminde önce bi tarafı sonra öbür tarafı yükseğe alarak ayar yaptım
Üç beş güne mısırı biçip yerini devireceğim, hazırlığımızı yapalım
Şu ayardan sonra yakıtım ciddi şekilde azaldı
Matematiğe tecrübeden çok güvenenler es geçmesin, şiddetle tavsiye ediyorum bu şekilde kusursuz pulluk ayarı yapmanızı.aynı ayar dönersiz pulluklar için de geçerlidir, dönersiz pulluklar sadece sol tekerlerle pullupun tekerini takoza alacak.
Burada ben 25 cm yükseklikte takoza alıp ayar verdim, tarla şartlarında 30 cm işledi.
Bir ayrı detay da bu ayarı yaptıktan sonra orta kolu pulluktaki yarıklı deliğe takacaksınız.pulluğun arka tarafı kendi tekerleğini üstünde sabit derinlikte hassasiyetsiz gidecek, hidrolik kollları sadece pulluğun ön tarafına hassasiyet verecek.yarıksız deliğe takınca tüm pulluğa hassasiyet veriyor, fazla hız yapınca pulluk dışarı atıyor ya da pulluk çızısı yılan yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Şu ayardan sonra yakıtım ciddi şekilde azaldı
Matematiğe tecrübeden çok güvenenler es geçmesin, şiddetle tavsiye ediyorum bu şekilde kusursuz pulluk ayarı yapmanızı.aynı ayar dönersiz pulluklar için de geçerlidir, dönersiz pulluklar sadece sol tekerlerle pullupun tekerini takoza alacak.
Burada ben 25 cm yükseklikte takoza alıp ayar verdim, tarla şartlarında 30 cm işledi.
Bir ayrı detay da bu ayarı yaptıktan sonra orta kolu pulluktaki yarıklı deliğe takacaksınız.pulluğun arka tarafı kendi tekerleğini üstünde sabit derinlikte hassasiyetsiz gidecek, hidrolik kollları sadece pulluğun ön tarafına hassasiyet verecek.yarıksız deliğe takınca tüm pulluğa hassasiyet veriyor, fazla hız yapınca pulluk dışarı atıyor ya da pulluk çızısı yılan yapıyor.
Yan kaskı kolların ayarı ve gerekli boşluğu etkiler hassasiyeti ve çalışmayı

Hassasiyeti hidrolik kolundan alan traktörlerde hassasiyet çeki kuvvetiyle oluşur
Normalde I şeklinde olan hidrolik kolu bağlantı mili çeki kuvvetiyle uçlarından gerilerek ) şekline gelir
) Şeklindeki mil orta noktasından hassasiyet sensörüne temas edince hidolikler yukarı kalkar, bundan dolayı çeki kuvveti azalır ve nihayetinde mil tekrar I şeklini alır
Doğrudur pulluk gibi çok çeki kuvveti oluşturacak aletlerde mile ekstra gerilim yüklenmemesi için gergilerin kitleme şekilde olmaması gerekir
Tabi benim tavsiye ettiğim yarıklı delik kullanma durumu hassasiyeti hidrolikten alan traktörlerde geçerlidir
Hassasiyeti orta koldan alan traktörler yarıklı değil tekli deliği kullanmalıdırlar, aksi halde traktör hassasiyet yapmayacaktır.hassasiyeti orta koldan alan traktörlerin hassasiyet ayarlarınınsa gergi kollarıyla alakası zaten yok ancak bunlar yine de pullukla hafif salınımlı gergi yapmaları lazım, yoksa pulluk çızısı yılan yapar

Yan kaskı kol uygun boşluğa örnek
Servis hassasiyet yapmıyor hidrolik diye şikayete gidiyor gördüğü iki yan kaskı koluda sabitlenmiş
Gerekli boşluğu verdim denedik iş düzeldi diye anlattı
Bende arkadaşın yanından geçerken fark ettim kasıyor traktör baktım pulluk güzel ayarlı ama yan kaskı biri sabit neden dedim kolay oluyor ben hep öyle yaparım dedi yazık sana dedim
Ayarladım yan kolları tekrar denedık arkadaş şaşırdı bu kadarmı fark eder dedi bir vites arttı traktör hiç bilmiyormuşum
Pulluk ayar işi önemli

Ben tapanın mantığını anlamıyorum. Kesekli kum gibi olmayan tarlan varsa niye kullanırsın ki. Tarlayı tesviye ediyor desen etmiyor. Sıkıştırıyor desen sıkıştırmıyor. Sadece toprağı kürüyor düzler gibi yapıyor.
tarlayı sen kum gibi yapacaksın hocam
tapan topragı sıkıstırmyaa tohum yatagını bastırmaya kullanılır
sen gobleyle o kesekelrı parçalarsın bir taban çekersin toprak sım sıkı olur oturur yani
aletın amacı o

• Beğen
Tepkiler: SteyrFORD
Tohumumuz Pioneer 937
Şu anda da deviriyorum
bereketlı olsun sülfattan kastınız nedir

Böyle bir uygulama var
Anızı toprağa karıştırma yararlı bir uygulama
Anızı toprağa karıştırdığımızda bu anızlar topraktaki bakterilere mama oluyor
Azotlu gübreyi toprakta yine başka bakteriler çözüp bitkinin kullanacağı forma dönüştürüyor.sülfat ise bir asittir topraklarım bazik olduğu için binebze toprağı dengeler ayrıca anızların daha hızlı çözünmesini sağlar.bunlar teorik bilgiler, bunu pratiğe döküp gözlemlemek istedim
Toprak florasını mutlu edecek bir uygulama, sonucu ben de merak ediyorum.
Ayrıca tüm yurttaki topraklarımız azot fakiri olduğu için azotun tabandan veya üstten uygulanması her halükarda yarayışlı

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Endaz