Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Bu yılda ekmek nasip oldu
Herkeze bol bereketli sezon olur insallah

1000039836.jpg
1000039833.jpg
1000039679.jpg

Nihayet pancarı söküp bitirdim bugün
Ortalama verim dekarda 9buçuk ton
Bölgemiz için 9 üzeri nadiren görülür.
Yüksek verimseki başlıca etken homojen çıkış.toprak hazırlığı konusunda ekstra ilgi ve alaka göstermek gerek.
Yarın kaleşnikofumuzla yerini devireceğim, yakıt verileri ve fotoğraflar akşama paylaşılır.

Resimler ve ekler

• IMG-20231108-WA0002.jpeg
    IMG-20231108-WA0002.jpeg
    113.6 KB · Görüntüleme: 18
Herkese kolay gelsin 1 yaşındaki irtem mibzerin boyası kalkıyor bilginiz olsun irtem de yetkililer ile görüştüm makineyi geri alıp boyayıp getircekmisler.
Şaka gibi .
Sıfır otomobil alınca boyası kalkarsa geri alıp boyayıp getiriyorlar heralde mi yoksa yenisi ile mi değiştiriyorlar.
Şuan irtem mibzer 200 000 lira civari.
Irtem mibzer pişmanlıktır.
Herkese saygı ve selamlar.

Resimler ve ekler

• IMG-20231108-WA0006.jpeg
    IMG-20231108-WA0006.jpeg
    70.8 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20231108-WA0008.jpeg
    IMG-20231108-WA0008.jpeg
    68.4 KB · Görüntüleme: 23
Herkese kolay gelsin 1 yaşındaki irtem mibzerin boyası kalkıyor bilginiz olsun irtem de yetkililer ile görüştüm makineyi geri alıp boyayıp getircekmisler.
Şaka gibi .
Sıfır otomobil alınca boyası kalkarsa geri alıp boyayıp getiriyorlar heralde mi yoksa yenisi ile mi değiştiriyorlar.
Gecmis olsun abi
Arkadaş palazoğlu 12 ton tandem aldı
Gelir gelmez boyası kalkmaya başladi aldilar götürdüler boyayıp geri geldi simdi 1 senede tekrar kalktı yine boyaya görürcekler

Şaka gibi .
Zirai aletlerde boyayı çok umursamıyorlar diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Bizde mısır yerlerimize hayvan gübrelerimizi saçıyoruz ak ziraat ve john deere ile. Bu makinanın savurucuları çırpı kırma gibi serbest . Uğurlu da sabitti. Taş gelmesi durumunda daha emniyetli. Bilgi lazım olur paylasayım istedim. Teker cok arkada bence daha ortada olabilirdi römorkun yada iki teker olabilirdi. Herkese kolay gelsin

Resimler ve ekler

• IMG_0787.jpeg
    IMG_0787.jpeg
    335.3 KB · Görüntüleme: 27

Selamın aleyküm arkadaşlar römork alacaktık Konya'da tır dorselerini römorka çeviren bi işletme var. Bi 20-30 dorse teslim etmiş etrafınızda alan, kullanan,memnun olan/olmayan kardeşlerimiz var mı bi sormak istedim.Ekli dosyayı görüntüle 77507
Ekli dosyayı görüntüle 77508
hocam ben yııllardır hayal edıyordum
çıkma dorse alıp sanayımızde ustayla yaptırmak ıstedım yanaşmadılar gibi bilmedikleri bir iş oldugu için
ama sadece çekı yaptırmak istedım
sonra konyada bu işi yapan ismail beyi buldum
etrafımda buyuklerıme danıstım
kımse yanasma dedı
çünku dorse bos agırlıgı 4-5 ton
içine 20 ton bugday atsak
motorumuz 85 beygır 4x4 kımse çekmez boşuna yolda kalırsın rampada kalırsın dedıler o yuzden sogudum
yoksa ben dorse bıle ayarladım
ama kaldı
tabı sızın yörenız neresı veya motorunuz nedir bılemem
bızım yöre adana

Teşekkür ederim köy güzelde genç kalmadı en genç çiftçilik yapan benim gibi bikaç kişi var
Ben de bu konuda karamsar olanlardanım. Bizim cevre gibi yerlerde rant tehdidi var.Ulke genelindeyse ise artan maliyet ve azalan kazanç sıkıntı oluyor. Muhtemel olarak gelecek icin yeniden yapilandiriliyoruz.Amac tarım mi onu kestiremiyorum...

hocam dorse neden şaft ile kaldırılıyor pekı onu sordunuz mu ?
Traktörün yağı damperi kaldırmaya yetmiyor depodaki yağ ile kaldırmak için şaftlı bir pompa kullanmış ayrıca dingildeki makaslar körüklü makas her traktörde hava olmadığından bu pompa ile hava ihtiyacınıda karşılıyor.

hocam ben yııllardır hayal edıyordum
çıkma dorse alıp sanayımızde ustayla yaptırmak ıstedım yanaşmadılar gibi bilmedikleri bir iş oldugu için
ama sadece çekı yaptırmak istedım
sonra konyada bu işi yapan ismail beyi buldum
etrafımda buyuklerıme danıstım
kımse yanasma dedı
çünku dorse bos agırlıgı 4-5 ton
içine 20 ton bugday atsak
motorumuz 85 beygır 4x4 kımse çekmez boşuna yolda kalırsın rampada kalırsın dedıler o yuzden sogudum
yoksa ben dorse bıle ayarladım
ama kaldı
tabı sızın yörenız neresı veya motorunuz nedir bılemem
bızım yöre adana
Aynen bende çıkma dorselere çeki yapıp kullanmayı düşünüyordum bu daha iyi gibi fakat her alanda kullanılmıyor
Çumrada pancarda kullanan var pancar boşalttığımız platform orda büyük bizim buradakiler ufak sadece mısır ve buğdayda kullanılır yani imkanlar kısıtlı

Nihayet pancarı söküp bitirdim bugün
Ortalama verim dekarda 9buçuk ton
Bölgemiz için 9 üzeri nadiren görülür.
Yüksek verimseki başlıca etken homojen çıkış.toprak hazırlığı konusunda ekstra ilgi ve alaka göstermek gerek.
Yarın kaleşnikofumuzla yerini devireceğim, yakıt verileri ve fotoğraflar akşama paylaşılır.
Akşamdan beri bekliyoz, beyaaa.
Buğdayları ektik 12 saat sonra çok güzel yağış aldık
Son yılların en tavlı en iyi tohum yatağını hazırladık ve hemen üzerine yağış oldu
Rabbim yedirmek nasip etsin inşallah
Hepinize bol bereketli sezonlar
Bereketli olsun.
Senesi bol olsun.
Bizde daha ekim yapan yok.

Akşamdan beri bekliyoz, beyaaa.

Bereketli olsun.
Senesi bol olsun.
Bizde daha ekim yapan yok.
Hocam fazla sıkıştırma kol çıkarcaz
Mısır pancar ekim sürüm derken gönyemiz şaştı
Hava kışlamdan pancarı söktük kaygıyı attık, ağır aksak çalışıyoz
Daha yenice bitirdim tarlayı
Yer 71 dekar, sürüm hızımız normal yerde 7,5 km idi yastıklarda 4 kmlere düştük, kamyonlar römorklar yastıkları mermere çevirmiş,şahlana şahlana sürebildik
sürüm derinliğimiz tarlada 30 cm idi
Harcadığımız yakıt 160 litre
Yer epey zorluydu, ısuzu tekeri gibi kesekler çıktı hatta büypk kesekler yüzünden sol yandaki basamak kırıldı, plastik parça, yenisi alınıp takılacak acaba kaç euro:unsure:
Geçen sene2700 Gr yaktığımız pancar yeriyle aynı zorluktaydı.yazılım sonrası yakıtta %10 iş hızımızda %20 civarı iyileşme var.

Son düzenleme: