Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Bugün yürüyüş yaparken ............ Kurumun loglarının taşması sonucu pis suların içinde gelen domates tohumların doğal olarak kendi kendine büyüdüğünü gördüm.

Muhtemelen AĞUSTOS 2023 ayının sonlarına doğru yağan yağmur su ve sellerin giderleri tıkaması sonucu taşmış olabileceğini düşünürken;

Kayaların arasındaki derede ne bir toprak hazırlığı ne bir çapalama ve ne bir ilaçlama yapılmadığı resimde de anlaşılıyor. Logar kapağının içinde su göründüğüne bakmayın, domateslerin toprakla temas ettiği yer kuru ve çok sert, üstelik fidanların arasında turşuya konacak kadar yeşil yeşil domateslerde var.
Fatih bey domates çok ilginç bir bitki.Yedi -sekiz yıl önceydi, kış vakti yazdan kalmış musambalarin altında,dulda ve güneş almış domatesler buldum.Ot her yanını basmış, toprak hiç su almamış kupkuru.O domateslerden 10 kg kadar allı yeşilli topladım.Gecen yil ise özellikle 4 baran kadar ektim,suladım baktım. Çiçek döksün diye neler yapmadim.Dediler ki hamur mayası sulandir sık ama nafile.Nuh der peygamber demez.beni pert etti diyebilirim.Biber patlıcan candır, domates boş heyecandır ...

Selamın aleyküm arkadaşlar römork alacaktık Konya'da tır dorselerini römorka çeviren bi işletme var. Bi 20-30 dorse teslim etmiş etrafınızda alan, kullanan,memnun olan/olmayan kardeşlerimiz var mı bi sormak istedim.Ekli dosyayı görüntüle 77507
Ekli dosyayı görüntüle 77508
2 gün önce gidip yerinde inceledim yazmayı unuttum.
Kasa/şasi/lastik tamamı eski olup revizyon+boyama yapıyor sadece körüklü makaslar yeni olanın fiyatı 300 ila 330 bi TL civarı
Lastik sıfır olursa artı 40 bin
Kapak ve ilaveler yeni olsun istersen artı 60 bin daha fiyat olur dedi.(Görseldeki damperlerinki yeni)
Birde mal benim sıkıntı yaşamazsınız ben malımın arkasındayım diye belirtti ama babam pek guvenemedi, şasileri hurdaliktan aldığı için artık kime ne denk gelir orası biraz alanın bahtına kalmış fakat bekleyen şasilere baktım orta halli iş yapar.
Sonuç olarak herkesin bütçesine göre bir ayarlama/düzenleme mevcut, burdanda önbilgi almak için yazmıştım sizlere, neye niyet neye kısmet bilmem işine yarayan olur mu bilginize..
🙂

Elalem söküp evinde ıstırahate çekilecek de biz çamurda çaylakta sökümüyle ayrı, yüklemesiyle ayrı, çamurda batan kamyonları çekip kurtarmasıyla apayrı rezilliğe kalırız diye duramadık pancarın yarısını söktük.
Hemen peşine es vermeden dün yerini devirdik
Sürüm hızımız 7.5km, sürüm derinliğimiz 30cm standart, yakıt dekarda 2.3 lt olarak şekillendi
Yazılım sonucunda net şekilde kıyas yapacağım iş pancar yeri devirmekti, nihayet yapabildik
Makinenin potansiyelindeki güç meydana çıkmış.fotoğrafta görünen pulluk 18 tabaklı, 16 inç iş genişlikli bir pulluk.yazılım öncesi alınmıştı ancak şu anda alıyor olsak 6lı 16lıyı kesinlikle gündeme alırdık.
Geçen sene yazılımsızken pancar anızında 2.7lt yakıt harcamıştık ama tarlalar daha ağır ve çamursuydu, kesekler plaka plaka çıkıyordu.bu sene karpuz büyüklüğünde normal kesekler çıktı, onun için yakıt kıyası yapmak çok gerçekçi olmaz

Resimler ve ekler

• IMG_20231011_174526.jpg
    IMG_20231011_174526.jpg
    470.7 KB · Görüntüleme: 44
Gece devirdiğimiz yerlere dik frezeyle tohum yatağı hazırlıyorum, nasip olursa yarın tohumu toprağa emanet edeceğiz
Genel kesek boyu karpuz kavun boyutundan soğan mandalina boyutuna iniyor
2litreden fazlaca yakıt harcıyoruz, işlem hızımız 2.5km
Normalde pancar anızına pulluk-çizel tesviye-dik frezeyle tohum yatağı hazırlardık
Bu sene dönerli pulluk sayesinde kaba tesviyeye gerek kalmadı

Resimler ve ekler

• IMG_20231012_121917.jpg
    IMG_20231012_121917.jpg
    429.9 KB · Görüntüleme: 84
  • IMG_20231012_121552.jpg
    IMG_20231012_121552.jpg
    371.8 KB · Görüntüleme: 84
  • IMG_20231012_121527.jpg
    IMG_20231012_121527.jpg
    199.3 KB · Görüntüleme: 91
Pancar söküme devam ediyoruz
Otomatik dümenleme ve söküm makinesi uyumu mükemmel oldu
Tahmini verimimiz dekarda 9 tondan fazla
Söküm hızımız 5buçuk km
1000 pancarda ortalama 3 tane tarlada kalıyor.çok verimli çalışma oluyor
5buçuk km ile söktüğümüz yerlerde pancar kuyruklarında firemiz var, söküm sonrası yerini pullukla devirince söküm hatasını gördük.
4buçuk km ile yapılan sökümlerimiz ideal.
Makinemiz altınörs D4000, bu makinenin uygun söküm hızının 4.5 km ve altındaki hızlar olduğunu söyleyebiliriz

Bugün günlerden ropa
Verimimiz bölgemiz için rekor düzeyde
Küsüratsız 10ton tam olarak, polar yaklaşık 16 geliyor
Dekarda tonXpolar=150 seviyesini yakalamak hayallerimizdeki verimdir.
Tohumumuz ithal danicia, sıra üzeri mesafemiz 20cm

Resimler ve ekler

• IMG_20231014_114532.jpg
    IMG_20231014_114532.jpg
    520.4 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Bugün günlerden ropa
Verimimiz bölgemiz için rekor düzeyde
10,5 ton verim, polar yaklaşık 16 geliyor
Dekarda tonXpolar=150 seviyesini yakalamak hayallerimizdeki verimdir.
Tohumumuz ithal danicia, sıra üzeri mesafemiz 20cm
bereketli olsun...parsel büyüklüğünüz ne kadar?
dekara tohum maliyetiniz ne kadar?...
son soru pancar fire oranız yüzde kaç çıktı?

Tohumun güncel fiyatını bilmiyorum de kutusu1400tlye alınmıştı, şimdi en az 2500dür, o da dekarda 500 lira yapar
Bu sökülen yer 60 dekardı, verim 60 dekarın verimi, toprak yapısı orta bünyeli çok hafif kırmızı toprak, kıyas yapmak için yeterli bir parsel boyutu.dere boyunda öz toprakta 12-13 ton alınır belki ama 60 dekar dereboyu tarlasını kim kaybetti de biz bulalım:)
Fireler 6 geliyor, yüklemeyi ropa yaptığı işin toprak yaprak vs çoğu temizleniyor

Bereketli olsun, kolay gelsin.
Pancara söküm tavını oluşturmak için son su, nasip olursa Kasımın ilk haftası gibi söküm yapmayı planlıyoruz.
Allah kolaylık versin.
Hayırlısı ile yeni traktörümüz bugün geldi
Hayırlı olsun.
Allah kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin.
Durumlar nasıl?

Dönerli pullluğa ayar verdim
Tarlada toprak koşullarında kusursuz ayarı vermek zor oluyor, hafif sağa sola yatık olma ihtimali oluyor
Onun için düz zeminde önce bi tarafı sonra öbür tarafı yükseğe alarak ayar yaptım
Üç beş güne mısırı biçip yerini devireceğim, hazırlığımızı yapalım

Resimler ve ekler

• IMG_20231019_132601.jpg
    IMG_20231019_132601.jpg
    324.7 KB · Görüntüleme: 63
  • IMG_20231019_132551.jpg
    IMG_20231019_132551.jpg
    324.5 KB · Görüntüleme: 63