Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Ziari gübre fiyatları uçtuğu için tarlalara hayvan gübresi çekiyorum. Ama rormorkun tamperinde Bi sorun var traktörden bakıldığında sağ taraf önce kalkıyo sonra iniyo sol taraf kalmadığı için düz Bi yerde de kaldırsam romork kalkınca sol tarafa doğru kayıyo
Eğer kırık catlak pim sıkıntısı yoksa kontrol et
Devrilince yamulup çaptan kayma olmuştur
Emanete veriyorsan başkasındada olabilir

Eğer kırık catlak pim sıkıntısı yoksa kontrol et
Devrilince yamulup çaptan kayma olmuştur
Emanete veriyorsan başkasındada olabilir
Kırık çatlak falan bisey yok abi büyük ihtimalle emanete verince devirme değilde ağır yükte düz olmayan Bi zeminde kaldırdılar rormorkü acaba 1 karış falan kaldırıp biraz çektirsem düzelir mi hem kayma var hemde eşit kalkıp inmiyo römork

Ziari gübre fiyatları uçtuğu için tarlalara hayvan gübresi çekiyorum. Ama rormorkun tamperinde Bi sorun var traktörden bakıldığında sağ taraf önce kalkıyo sonra iniyo sol taraf kalmadığı için düz Bi yerde de kaldırsam romork kalkınca sol tarafa doğru kayıyo
Bir tarafın kaynağı kırılmış olmalı,bu arada en güzelini yapmışsın hayvan gübresi çekerek. Kısa,orta uzun vadede her zaman hayvan gübresi...

Kırık çatlak falan bisey yok abi büyük ihtimalle emanete verince devirme değilde ağır yükte düz olmayan Bi zeminde kaldırdılar rormorkü acaba 1 karış falan kaldırıp biraz çektirsem düzelir mi hem kayma var hemde eşit kalkıp inmiyo römork
Kendin dediğin gibi birşeyler yapabilirsin ama dengeli olmak gerek

Ekin ekmeye başladık bizde kendi resmim yoktu abimi ekledim

Resimler ve ekler

• IMG20230924182122.jpg
    IMG20230924182122.jpg
    282.4 KB · Görüntüleme: 45
Bir tarafın kaynağı kırılmış olmalı,bu arada en güzelini yapmışsın hayvan gübresi çekerek. Kısa,orta uzun vadede her zaman hayvan gübresi...
Abi keşke 150 200 ton hayvan gübresi olsada atsam tarlalara çok fark ediyo gerçekten 10 15 tane hayvanın gübresini hersene farklı farklı ektiğim tarlalara çekiyorum etkisi 3 yıla kadar sürüyo verimde 35 balya aldığım tarladan yanlış hayvan gübresi atınca 67 68 tane balya aldım yağışlarda iyi gitti onunda etkisi var ama yinede hayvan gübresi çok etki ediyo. Köyden komşumuz tarla ekmesine rağmen 30 tane hayvanın gübresini başka köyde birisine verdi bu insanlar elindekinin gübre de olsa kıymetini bilmiyolar. Köyden birisi istedi geçen yıl vermemişti.

Kendin dediğin gibi birşeyler yapabilirsin ama dengeli olmak gerek
Bide bu romorklar sadece geriye değil 3 tarafa kalkıyo sağa sola geriye doğru sadece geriye olsa kaynak kırılmıştır derim ama ordaki pistonu tutan yuva sağa sola geriye kalkıyo ortada mavi işaretli gibi olan yer sabit değil yani Tosya rormorku diye geçiyo kolay kolay devrilme olmuyo güzel rormorklar

Resimler ve ekler

• IMG_20230920_195459.jpg
    IMG_20230920_195459.jpg
    100.6 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20230920_195459.jpg
    IMG_20230920_195459.jpg
    100.6 KB · Görüntüleme: 18
Abi keşke 150 200 ton hayvan gübresi olsada atsam tarlalara çok fark ediyo gerçekten 10 15 tane hayvanın gübresini hersene farklı farklı ektiğim tarlalara çekiyorum etkisi 3 yıla kadar sürüyo verimde 35 balya aldığım tarladan yanlış hayvan gübresi atınca 67 68 tane balya aldım yağışlarda iyi gitti onunda etkisi var ama yinede hayvan gübresi çok etki ediyo. Köyden komşumuz tarla ekmesine rağmen 30 tane hayvanın gübresini başka köyde birisine verdi bu insanlar elindekinin gübre de olsa kıymetini bilmiyolar. Köyden birisi istedi geçen yıl vermemişti.
Eline sağlık, devam et kardeşim. Keşke o kisi ye para teklif edilseydi. O ikna olur, sende işini görürdün...

Gübre çekmeye devam ediyorum İlave takmaya üşendim. Kışın işler bitince rormorku baştan sona yeniliycem iki parça halinde köşebent L demirden ilave yapmayı düşünüyorum nasip olursa şuan tek parça tahta ilave var.

Resimler ve ekler

• IMG_20230924_175704.jpg
    IMG_20230924_175704.jpg
    159.5 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20230924_175649.jpg
    IMG_20230924_175649.jpg
    146.8 KB · Görüntüleme: 23
Söküyorum pancarı
Polar ve tonaj beklediğimiz gibi gelmezse 10_15 gün daha erteleyebiliriz sökümü
Verim güzel ancak polarımız 14 çıktı
6 Nisan ekim tarihli pancarımızda 185-190 gün olan gelişme dönemini tamamlamaya karar verdik
Yastıkları açıp söküme başlanacak şekilde bırakacağım, 20 ekimde söküme devam edeceğiz

Genel kesek boyu sığır kellesi yer yer ısuzu kamyon tekeri gibi kesekler olan tarlamıza kaba çizel tesviyesi yapıyoruz
Traktör içinde 88 olup ayrana döndüğümüzden çalışma hızımız 6 km civarı
İşlem derinliği 35 cmlerde
Hemen peşine rotövatör+merdane kombiniyle tohum yatağı hazırlayıp buğday ekimini ay sonuna doğru yapacağız

Resimler ve ekler

• IMG_20230929_123852.jpg
    IMG_20230929_123852.jpg
    586.8 KB · Görüntüleme: 45
Selamın aleyküm arkadaşlar römork alacaktık Konya'da tır dorselerini römorka çeviren bi işletme var. Bi 20-30 dorse teslim etmiş etrafınızda alan, kullanan,memnun olan/olmayan kardeşlerimiz var mı bi sormak istedim.Ekli dosyayı görüntüle 77507
Ekli dosyayı görüntüle 77508
İlginç demekki işlerine yarıyor Konyalı çiftciler galiba köyde durdukça ne deneyelim diye düşünüyor bilmiyorum traktorlerin yolda tonaj durumu nasıl Allah korusun herhangi bir kaza durumunda bununla ne yapılabilir veya da benim bilgim olmadığı için böyle söylüyorum dün 3 tonluk remorkla gübre dolu bı dik bayırdan indim evet biraz dikti ama ilk frende traktör zorlandi