Güncel Ayçiçek Fiyatları

Köyden bir kardeşimiz soyluya kamyonla pioneer 130 gönderdi. Kendi aldığı numune 48 yağ gelmiş. Soylu 38 ölçmüş. İtiraz edince gel ortada buluşalım demiş şerefsizliklerini resmen kabul etmişler.
Evet bu sene buna benzer olaylar duyuldu ama fark baya var senin örnekte ben her götürdüğüm malı 3 defa ölçtürdüm ortalama 1.5 yağ farkı oldu bunu hepsi yapıyor hep çiftçinin cebinde elleri nerede ölçecen hepsinde var bir bokluk malının değerini bilemiyorsun

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Evet bu sene buna benzer olaylar duyuldu ama fark baya var senin örnekte ben her götürdüğüm malı 3 defa ölçtürdüm ortalama 1.5 yağ farkı oldu bunu hepsi yapıyor hep çiftçinin cebinde elleri nerede ölçecen hepsinde var bir bokluk malının değerini bilemiyorsun
Yanlış anlaşılma olmasın 3 ölçüm de ilk koyulan numune kabının içindeki aynı numune 1 tane çekirdek bile farklı değil. aynı torbadan 3 farklı numune değil bu fark

mikorize ve bakteri kaplamayı detaylı anlatabilir misin.hangi marka ve nasıl bir uygulama yaptın..
Hollandalı bir firma var Koppert. Onun panoramix isimli bir ürünü var. 100 ml 400 TL'ye aldım. 5 torba ayçiçeğine yetiyor. Ben büyük bir plastik çöp kovası içinde elle karıştırdım. Kökün toprağa temas eden yüzey alanını yeni çıkarttığı çok kılcal hifler sayesinde 1000 kata varan oranda arttırıyor. Topraktaki fosforun, çinkonun, suyun alımını kat kat arttırıyor. Susuzluk stresini azaltıyor.Resimdeki gibi çok kılcak kökler olduğu için toprak agregatının içindeki normal kökün alamadığı suyu ve besin elementlerini alabiliyor. İçerisinde ayrıca çimlenmeyi ve saçak kökü teşvik etmek için deniz yosunu, humik-fulvik asit ve köklerde patojenlere ve zararlı bakterilere karşı koruma vazifesi yapan yararlı bakteriler var. Bu tür mikoriza mantarı ve bakteriler gelecek 5-10 yıl içerisinde gübre kullanımını çok azaltacak.
Panoramix tanıtım videosu:
IMG-20200509-WA0021.jpg

Yanlış anlaşılma olmasın 3 ölçüm de ilk koyulan numune kabının içindeki aynı numune 1 tane çekirdek bile farklı değil. aynı torbadan 3 farklı numune değil bu fark
Burak bence bunları tarım il müdürlüğü ile paylaşmak lazım. İlgili bakanlıklarla görüşerek numune alma standartlarını oluşturmaları lazım. Valla ben yeni açacağım konuda bu örnekleri tarım il müdürüyle paylaşıcam. Bakanlığa'da ileticem, Cimere'de. Herkesin bu sıkıntıyı kendi il müdürüne anlatması ve numune alma standartlarına göre numune alınmasını sağlaması ve kontrollerle denetlemeleri yapmalarını sağlamamız gerekiyor.

Burak bence bunları tarım il müdürlüğü ile paylaşmak lazım. İlgili bakanlıklarla görüşerek numune alma standartlarını oluşturmaları lazım. Valla ben yeni açacağım konuda bu örnekleri tarım il müdürüyle paylaşıcam. Bakanlığa'da ileticem, Cimere'de. Herkesin bu sıkıntıyı kendi il müdürüne anlatması ve numune alma standartlarına göre numune alınmasını sağlaması ve kontrollerle denetlemeleri yapmalarını sağlamamız gerekiyor.
Durumunuzun benzer örneğini bende yaşadım 20 dekar ve hemen 1 tarla yanında 9 dekar arazim vardı aynı mevki aynı yer aynı toprak ki 9 dekara gübre yetmemişti daha sonrada üşenip tekrar gidip atmadım cinsi 130 du her ikisininde 20 dekar yerden 190 kilo 45 yağ gelip 9 dekardan 215 kilo 48.30 yağ gelmişti biraz garip bir durum bende şüpheleniyorum

• Beğen
Evet kesinlikle böyle bir duruma bizim el atıp kanıtlarla burada paylaşmamız gerekiyor. Buğday sezonunda yeni bir eleman çalıştı her aldığı numune de sıkıntı var fabrikada başka tüccara başka çıkıyor şuna da güvenemiyorsun aynı torba içindeki ürünü ülçtüğünde aynı makine farklı görüyor ama aradaki fark önemli bunları dosyalayıp aktarmak lazım aç ustam konuyu sezona kadar ne toplanırsa ön hazırlık olsun sezonda herkesten net hazırlıklı sonuçlar gelir

• Beğen
Dövizde ki yaklaşık %10 lük düşüşe rağmen ayçiçek fiyatları düşmedi.
Ayrıca 0 gümrük vergisi ile ithalat haberlerinin de pek etkisi olmamış gibi duruyor.

Bugün Uzunköprü borsası 8 nem, 49.61 yağ oranı ayçiçek 5.158 TL ye satılmış.

Ortalama nem 7.64, yağ oranı 43.16, fiyat 4.721 TL.
Önceki yıllardaki yağ fiyatı ile şuan ki yağ fiyatlarını oranladigimizda ayçiçeği fiyatınin 5.25 olması gerekiyor. 1 ay içerisinde enflasyonda gidişat fiyat tayinini daha kolay duruma gelebilir şuan her üründe öyle fiyat hareketleri varki İnanılır gibi değil.

Arkadaşlar bu gün tesadüfen ayçiçeği piyasasıni iyi takip eden bir arkadaş ile tanıştım. Ayçiçeği talebinin fazla olduğunu dolayisi ile yakın gelecekte fiyatların yükseleceğini Bulgaristan da bile ayçiçeği talebinin olduğunu söyledi. Bgfarm arkadaşımiz belki Bulgaristan piyasasıni biliyordur. Bizi bilgilendirebilir. Dolayısı ile satmayan arkadaşlar ocak ayından itibaren daha yüksek fiyata satabilir. Sadece ön bilgi alım satım için herkes kendi kararını vermesini tavsiye ederim. Ben yazdan satmıştım.

Arkadaşlar bu gün tesadüfen ayçiçeği piyasasıni iyi takip eden bir arkadaş ile tanıştım. Ayçiçeği talebinin fazla olduğunu dolayisi ile yakın gelecekte fiyatların yükseleceğini Bulgaristan da bile ayçiçeği talebinin olduğunu söyledi. Bgfarm arkadaşımiz belki Bulgaristan piyasasıni biliyordur. Bizi bilgilendirebilir. Dolayısı ile satmayan arkadaşlar ocak ayından itibaren daha yüksek fiyata satabilir. Sadece ön bilgi alım satım için herkes kendi kararını vermesini tavsiye ederim. Ben yazdan satmıştım.
Merhabalar şuan ayçiçek 440 Euro ton civarında buğday mısır kanola fiyatları da ekte yükselişe geçti piyasalar
Screenshot_20201118-194725.jpg