Güncel buğday fiyatları

buğdayı, yazin devletin verdigi 1 tl prim zamani satmadik hala tutuyoruz, suan elimdeki bugday 6.8 tl ediyor. para yapar diye hala bekliyorum. cunku seçim 17 mayista, muhtemelen 1 mayista bugday fiyati aciklarlar ve iyi fiyat verirler diye umuyorum. herşeye misli misli zam geldi bi çiftcinin malına zam gelmiyor.
Bizde aynı şekilde satmadık buğdayı biz ayçiçeğini de satmadık ikiside sezona göre düşük fiyatlarda buğdaya baktığımda dünya piyasanda da yükselmiyor inşallah seçim öncesi açıklanır

buğdayı, yazin devletin verdigi 1 tl prim zamani satmadik hala tutuyoruz, suan elimdeki bugday 6.8 tl ediyor. para yapar diye hala bekliyorum. cunku seçim 17 mayista, muhtemelen 1 mayista bugday fiyati aciklarlar ve iyi fiyat verirler diye umuyorum. herşeye misli misli zam geldi bi çiftcinin malına zam gelmiyor.
Mayısta fiyat açıklamazlar .

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
Mayısta seçim olmaz haziran belki.

• Beğen
Tepkiler: ozgur...
Dün, bir arkadaş gübre alımı için tüccardaki yatırımdan buğday kestirdi, 5,8 bürüt dediler.
O nasıl tüccarmış? Harmanda 7.2 idi ben bu Ocak'ta sattım yine 7.2 den hesap görüp paramı yatırdılar.Sattığım sırada benim buğday 6.3-6.4 tl değerindeydi.Ama ben de onlara tam 6 ay sıfıra yakın maliyetli işletme kredisi kullandırmış oldum.Karşılığında depolama, indirme bindirme masrafı, kemirgen zararından kurtuldum.Karşılıklı fayda sağladık.Onlarda hatırımı saydılar.
Depoma koyup oradan götürseydim iyi zarar etmiş olacaktım.Emanet ettiğiniz yerin sıradan bir komisyoncu olmayıp saygın,tanınmış bir üretim merkezi olması önemli elbette.

Buğday fiyatlarında olası yukarı çıkışı sağlıcak tek neden dolardaki artış durumudur. Buda %20 lik bir kur hareketi ancak tmo alım fiyatı olan temiz 7.27 tl olan fiyat aralığına ancak getirir.
Dünya piyasasında buğday fiyatları sert artış göstermesi bence bu yıl pek olası görünmemekte. Piyasa belirleyiciler rusya Ukrayna savaşında stok, temin konusunda gardlarını sıkı biçimde aldıkları görünmekte. Rusya nın da elindeki güçlü göründüğü kartlardan biri olarak varsaydığı hububat alanında da caydırıcılığının olmadığı ortaya çıktı.
Ukrayna nın da düşünüldüğü gibi her bölgesinin savaş alanına dönmemesi tarımsal faaliyetlerinin özellikle batı bölgelerinde aksamaması, hatta bir ihtimal bu yıl birim verimlerinin batı bölgensinde dahada artması durumu söz konusu olabilir.
Bu gibi etkenleride göz önüne alındığında fiyatlarda hasat başlama öncesi son çeyrekte aşırı fiyat beklentisi oluşması üreticilerde hayal kırıklığı olabilir. Seçim döneminde olmamız iyi fiyat beklentisi olanlar için bir neden olsada şu anki piyasanın harman döneminde de benzerlik göstermesi durumunda, üretim, yatırım planlarını 6tl fiyatla yapması bence üreticilerimiz için daha sürdürülebilir bir durum olur.

15ŞUBAT 2023 KONYA BORSA ALIM FİYATLARI

Elektronik Satış İşlem Piyasası Anlık Fiyatlar

Arpa 5.7560 TL6.2560 TL5.9554 TL4 Adet84,000 KG
Beyaz Sert Buğday 7.1130 TL7.1130 TL7.1130 TL1 Adet6,000 KG
Diğer Beyaz Buğday 7.1060 TL7.1060 TL7.1060 TL1 Adet26,000 KG
Diğer Kırmızı Buğday 6.7330 TL7.6010 TL7.4263 TL5 Adet159,000 KG
Kırmızı Sert Buğday 6.7010 TL7.2010 TL7.0736 TL5 Adet124,000 KG
Makarnalık Buğday 8.1020 TL8.7780 TL8.4751 TL5 Adet72,000 KG
Mısır 4.4000 TL5.6550 TL5.3220 TL46 Adet1,269,000 KG
Genel Toplam67 Adet1,740,000 KG