BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg840196#msg840196 date=1391465909' Alıntı:
İşletmenin tamamı ÖZ SERMAYE.. ama 30 kadar ortağız.. sadece geçen sene aldığımız yem karma makinesi %50 hibeli..

Kangallar 200 baş olarak yüzlerce binlerce kangaldan özel seçildi.. burya rakıma soğuga TAM uydu, garantili..

Organik/Ekolojik sertifika alındı devam ediyo..

3 çadır/500 baş üzerini damızlık ve kasaplık ve organik kurban olarak satacaz inşallah daha 400 küsür baştayız.. hepsi 2 yıllık bi çalışma..

Size de şimdiden başarılar, tebrikler..
adet fiyatı nedir yada ortalama kaça geldi .. kuzu olarak mı aldınız koyun olarak mı aldınız ?

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg840199#msg840199 date=1391466278' Alıntı:
500-600 tl/baş.. koyun olarak bi kısmı gebeydi.. 1,5-2 sene önceki nakliye dahil fiyatlar..
çok iyi iyi bi organizasyon kurmuşunuz,kişi başı küçük sermayelerle en kısa zamanda büyük 1000 er başı geçmeniz dileğiyle,türkiyenin bu tip yatırımlara ihtiyacı var,tek başına yapamıyorsan böyle kooperatifleşip yada birleşip grup olarak büyük yatırımlar yapmak en mantıklısı,tebrik ederim

İşletme 5 küsür dekara kurulu 3 çadır ve 500 anaçlık.. inşallah 500 başın üstü organik koyunculuk düşünenlere, Kangal düşünenlere.. vs gidecek..

Evet iyi planlayıp organize oldumu devletten 5 kuruş almadan da yatırım yapılır.. biz zaten paradan önce bu hedefle yola çıktık.. para 2. planda..

Koyunculuğun canlanması ve ortak girişim kültürü, kooperatifçilik.. vs paradan daha önde..

Size de başarılar..

[size=10pt]parayı betona gömme güzel slogan olmuş.
kısa ömürlü, geri dönüşümü olmayan beton yığınlarından ne kadar uzak durursak o kadar iyi...
şehirleri kaybettik, kırsalı korumanın önemi daha da arttı.
[/size]

Umut Abi konuyu yeni gördüm. Sende koyunculuk da olduğunu bilmiyordum. Sevindim. Allah utandırmasın. Ahırı da yeni gördüm. Hayırlısı olsun.

Ahırı yapmadan önce ben de tüm alternatifleri düşündüm. Düşünmekle de bırakmadım, hepsini gezdim, inceledim. En son saymayı bıraktım. Gezip incelediğim ahırların, ağılların sayısı 45 ' i geçmişti.

Beton
Ahşap
Çelik
Beton - çelik
Beton - ahşap
Çelik - ahşap
Çadır
Beton - çadır
Ahşap - saz (saya)

Insanlar bu ahır sorununu çözmek için gerçekten çok ilginç çözümler bulmuşlar. Ilk kez gördüğüm çok garip tasarımlar oldu.

Senin dediğin bir laf vardı hani. Herşeyin en güzelini, en iyisini aynı anda toplayan tek şey cennettedir diye, onun misali. Hepsinin artı ve eksileri var.

Kendimiz (benim gidebildiğim) 350 yıldır hayvancılık yapıyoruz. Tam baba mesleği yani. O yüzden sektördeki ihtiyaçları, zorunlulukları yaşayarak öğrendik.

Çadır ahırı seçmeme sebebimiz rüzgar mukavemetini çok düşük olması (ki çiftlik Türkiye ' nin en çok rüzgar alan bölgesinde) sanılanın aksine soğuk iklime uygun olması (sıcak yaz aylarındaki sera etkisi aşırı ısıya neden oluyor, havalandırma yapsan cereyan sorunu oluyor) delici-kesici etkilere ve hırsızlık gibi kötü niyetli şahıslara karşı savunmasız olmasıydı. Yoksa doğru kullanımda ömrü uzun ve çok ekonomik.

İşim doğrusu değil ahır olayının, hayvancılığın bile bir standartı yoktur. Bu yapacak kişi, yemden hayvana, meradan mekanizasyona kadar her şeyde, imkanlarına, parasına ve hayallerine en uygun olan seçimleri yapar. Bazıları daha verimlidir, bazıları daha az, o tartışılır ama geminizi yürüyebiliyorsanız kaptan sizsiniz.

Peki çadır ahırı kimler yapmamalı?
Çok rüzgar alan bölgelere, sıcak iklim bölgelerine, kapalı-entansif hayvancılık yapanlara ve hırsızlığın görüldüğü bölgelere önermem.

Yerimizde rahat duramıyoz.. herşeyden az-çok var.. koyunculukta var.. en son su kaynatacaz galiba :)

Yılmaz.. burda hırsızlık/güvenlik sorunu YOK gibi bişey.. nüfus o kadar azki hırsızlık yapacak adam bile kalmadı memlekette :)

Bütün herşeyimiz makineler dışarda, bizde garaj bile yok.. hele koyunların olduğu köyde her taraf açık.. buranın hırsızı kurtlar/ayılar..

Rüzgara gelince 1700 metre ve dağ eteği bi yerde çadırlar.. dikkat edersen 1 tarafı tuğla örülü.. o tarafdan bi rüzgar esiyo zaman zaman ÇOK şiddetli.. ama tuğlayla çözdük olayı..

Neme/sıcağa bişey diyemem.. burda nem yok, sıcak yok.. yazın bile serin, yayla sayılır..

Şimdilik çok memnunuz, ömrünüde ömrümüz varsa görecez :)

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg851014#msg851014 date=1393021184' Alıntı:
Yerimizde rahat duramıyoz.. herşeyden az-çok var.. koyunculukta var.. en son su kaynatacaz galiba :)

Yılmaz.. burda hırsızlık/güvenlik sorunu YOK gibi bişey.. nüfus o kadar azki hırsızlık yapacak adam bile kalmadı memlekette :)

Bütün herşeyimiz makineler dışarda, bizde garaj bile yok.. hele koyunların olduğu köyde her taraf açık.. buranın hırsızı kurtlar/ayılar..

Rüzgara gelince 1700 metre ve dağ eteği bi yerde çadırlar.. dikkat edersen 1 tarafı tuğla örülü.. o tarafdan bi rüzgar esiyo zaman zaman ÇOK şiddetli.. ama tuğlayla çözdük olayı..

Neme/sıcağa bişey diyemem.. burda nem yok, sıcak yok.. yazın bile serin, yayla sayılır..

Şimdilik çok memnunuz, ömrünüde ömrümüz varsa görecez :)

Abi, çalacam diyen hırsızın onunde kimse duramaz. Mesela bizim ahır çelik. Kapısını kilitleyince kale gibi duruyor.

Sonra da düşünmeye başladım. Ben hırsız olsam bu ahıra nasil girerim diye?

Cevap da cok basit. Bir jenarator, bir demir testeresi yetiyor. Demir sonuçta. Betonu kırar, kilidi patlatır yine girerler. Yani hirsizlik kısmı o kadar mühim degil.

Burda asil sikinti brandanın dayanıksızlık ve savunmasızlığı.

Misal hayvanlar meradayken gelir karaktersizin teki, çadırın bir ucundan diğer ucuna kadar çeker bıçağı. Gitti koskoca bıranda. Hele bir de hava esiyorsa, rüzgar bir şişirir çadırı, koca ahır 10 dakikada 5 parça olur.

Yada gelir iki tane afacan, oyun olsun diye el kadar bir şişe kırığını, cam parçasını ativerirler üstüne, farkinda bile olmadan koça bırandayı delerler.

Yanlış anlama, felaket senaryosu olsun diye yazmıyorum bunları. Bizzat kullananandan duydugum, dinlediğim olmus olaylar.

Hayvanlara yem vermek icin 16litrelik yag tenekesinin ağzını acıyor. Kesip çıkardığı teneke kapağını kapıdan dışarı firlatirken bir falso, hop bırandaya. 5 cm yarık.

Yine uygun maliyetli diye bayan bir veteriner arkadas da koyunlarına ahır yaparken çadır ahir tercih etti. E Koyun bu. Yazın tüm gun ağaç gölgesinde yatar. Birgun bi çoban izinde, işi çıkıyor. Öğlende ahıra getiriyor hayvanları. O gün 7 koyun sıcaktan telef oldu.

Olaydan sonra bırandayı söküp üstune naylon attılar. 'Sera' olarak kullanıyorlar.

Yukarida Muğla ' dan bir arkadas sormuş galiba. Ahır bu tip yapsam olur mu? diye.

O zaman görmemiştim, simdi cevap vereyim.
Olur. Hayatının yanlışı olur.

Kısaca Umut Abi, bazı konularda tavsiyede bulunurken daha dikkatli olmak lazim.

Ben senin iyi niyetli oldugunu biliyorum ama sana uyanın baskasına da uyacağına dair bir kesinlik yok.

Mesela ben kangal beslesem 2 yıl icinde iflas ederim. Cunku trakyada rağbet gören bir ırk degil. Bunun gibi.
Kisaca teksirle işlenen suça da ceza veriyor kanun. Dikkat etmek lazim.

'Arpayla koyun, gerisi oyun' sözü mesela ekstansif hayvancılıkta geçerlidir. Entansif besicilikte meraya çıkmayan hayvanın protein ihtiyacını sadece arpayla nasil karşılayacaksın.

Cunku canlı hayvanla uğraşmak gercekten cok hassas bir konu ve hataya toleransı yok. Kas yaparken göz çıkartmaya cok musait bir sektör.

Son olarak koyuncu bir arkadas, iyi niyetli başka bir arkadasın sadece tek bir lafından 'sungerleme yapsana, cok verim alırsın' demesinden etkiledi. Ona inandi ve tum sürüye sunger uygulatti.

Hayvanların VKS ' si düşük olmasına rağmen sungerleme nedeniyle ikizlik arttı. Nihayetinde döle 15 gün varken 20 koyun ketosiz ' den öldü.

İyi niyetle söylenen tek bir lafa inanmak, adama 30.000 liraya mal oldu.

Kalemin de kuvvetli, aman dikkat.

dediklerini çok iyi anlıyorum.. aynı köyde bile sadece bakı, güneşlenme farkı bile çok farklı sonuçlar yapar..

elbette tarım bu yüzden zor zanaat.. nesillerin, asırların tecrübesiyle oluyo..

ama herhalükarda basit/pratik/ucuz ama işgören arayışlar şart.. şimdilik çadırlar/kangalla ilgili bi sıkıntı yok.. burya oturdu bu sistem..

zaten fotokopi çözümlere/arayışlara karşıyım senin gibi..

sağolun daha güzelleri sizin olsun.. bu arada burya biri daha çadır ağıl kurdu ama gidip gezemedik.. farklı bi tip çadır..

ilk önce bereketli olsun konu ilgimi çekti bizde süt inekleri için yeni bir barınak yapmayı planlıyoruz yarın araştırma yapacam internetten baktım birkaç firma var arayıp bilgi alacam AKSARAY ve konya çevresinde bu tip yapılar varsa bakıp karar vereceğiz.