BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

fırat topaç link=topic=65189.msg1003601#msg1003601 date=1432452250' Alıntı:
paysayı şiddetle tavsiye ederim.

Paysa ' yı sadece reklamında gördüm.. siz alıp denediniz mi, merak ediyorum.. nasıl çadır/sera sistemi..

Ahmet du bi başlayalım bakalım.. daha yeni bismillah dedik..:) ilerde 'organik' belgesi almayı düşünürseniz.. Ankara ' da tanıdık sertifikasyon firması var, görüştürebilirim haberin olsun..

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg1003691#msg1003691 date=1432495390' Alıntı:
Paysa ' yı sadece reklamında gördüm.. siz alıp denediniz mi, merak ediyorum.. nasıl çadır/sera sistemi..

Ahmet du bi başlayalım bakalım.. daha yeni bismillah dedik..:) ilerde 'organik' belgesi almayı düşünürseniz.. Ankara ' da tanıdık sertifikasyon firması var, görüştürebilirim haberin olsun..

ben inşaat mühendisiyim. alıp kullanmadım ama detaylarını inceleme fırsatım oldu kurulduğu yerlerde. sağlam ve dayanıklı malzemeler olduğunu müşahade ettim. bununla beraber fiyatlarının da uygun olduğunu duydum. çelik her yerde çelik ama bağlantı detaylarının sağlamlığına ve pratikliğine bakmak lazım. bir de toprak veya beton üstü toplanabilir brandanın çok kaliteli olması önemli değil. öyle veya böyle hasar görüyor. önemli olan bel üstü seviyeden itibaren kullanılacak brandanın kalitesi ve geçirgenlikleri. bu da brandaya kaynak yapmanızı gerektirir ki, tavsiye edilmez. onun yerine 120 cm kadar briket veya tuğla duvar (en az 20-25 cm kalınlıkta) duvarla çevrelenip üzerinden çadır sistemi yapılırsa güzel sonuç alınır kanaatindeyim.

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg754223#msg754223 date=1371840989' Alıntı:
Biz de müşteriyiz, çadırı aldık... imalatcısı: efes çadır-İzmir...
Abi konuyu daha önce görmüştüm şimdi lazım oldu aradım buldum bu yakınlarda kuzulayan koyunlar için bir yer yapmak istiyorum 40 tane koyun alsa yeter
*Aşağı yukarı ne kadar yer germek lazım?
*Kullanılan çadırın kalınlığı önemli mi?
*Yapılan inşaatın yüksekliği ne kadar olmalı?
*Kuzucuklar soğuktan etkilenir mi? (altına kalın kuru saman sererim)

D.N konu çok güzel mod abiler konuyu sabiler ise benim gibiler aramak zorunda kalmaz direk bulurlar teşekkürler

Bütün yorumları okuyamadım. Umut abi, Rüzgar yönüne göre ağıl hangi yöne doğru konumlandırılacak? Bizim hakin rüzgar yönü kuzeydoğu, buna göre ağılı nasıl konumlanndırmak gerekir?

Etkin ruzgara cadirin yanini vermek lazim.. yer sekilsiz ve ucunu verceksen girise bizim gibi tugla orulup kademe vermek lazim.. kapida yana alinir olur biter..

Mustafa.. hayvan basi 1-2 metrekare kapali alan diyelim.. imkanin varsa 40 basa 80-100 metrekare yap.. rahat olsun.. cogalirsa sigsin..

Kuzucuklar burda usumuyosa turkiyenin hicbiyerinde usumez korkma:)

Bizimde alti toprak o kadar.. yeterki yasa pislige yatirma hayvanlari.. o kadar..

Cadir konusunda firmalar cogaldi.. envai cesidi cikti.. koyunculukta izolasyon sart.. bi de yandaki pencereler havalandirmaya yetmiyo tam tepede baca olcak.. bunlar sart.. digerleri teferruat.. netten irtibata gecilip ebat fiyat ogrenilir..

Zaten insaat fasli yok 2 gunde biter hepsi..

çadırları 3 le dik gayet memnunuz..

lakin son aldığımız çadırda kışın SULAR donuyo.. çoban da hayvanları diğer 2 çadıra geciriyo.. içi boş kalan çadır şiddetli kar yağışı sonrası çöktü!

aklınızda olsun.. doğu gibi aşırı kar yağan yerlerde ya içerde sürekli hayvan olcak ve çadırın üstünde kar fazla yigilamiyacak..

yada normal tünel şeklinde degil de.. çatı kısmı daha sivri dik olcak..

çadırları 3 le dik gayet memnunuz..

lakin son aldığımız çadırda kışın SULAR donuyo.. çoban da hayvanları diğer 2 çadıra geciriyo.. içi boş kalan çadır şiddetli kar yağışı sonrası çöktü!

aklınızda olsun.. doğu gibi aşırı kar yağan yerlerde ya içerde sürekli hayvan olcak ve çadırın üstünde kar fazla yigilamiyacak..

yada normal tünel şeklinde degil de.. çatı kısmı daha sivri dik olcak..
Abi yanlış anlama da, o zaman hepten çadır yaş :) sular dondu diye almışsınız zaten diğer çadıra, zaten başından durum kötü :) ben anlamadım bu işten bir şey :)

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi

son çadırda nasıl olduysa böyle oldu.. ama dediğim gibi kaç senedir ilk 2 sini sorunsuz kullanıyoruz..

3. çadırı aynen toplayıp devam etmez.. inşallah tekrar etmez.. biraz da cobanin ihmali oldu..

hocam selam. yeni üye oldum ve bütün yorumları okudum. hayırlı olsun. bende istanbulda otel sahibiyim. edirne uzunköprüde küçükbaş hayvancılık yapıyorum. Babam ve annem işin başında. şuanki yerim küçük geliyor ve yeri büyütmek istiyorum. çadır barınakları rastlantı eseri gördüm ve çok ekonomik görünüyor. size sorum ilk iki çadırla son çadır arasındaki fark nedir ?

• Beğen
Tepkiler: UÖZKAN.77
çadırlar hep aynı ve aynı firmanın..

geçen erzurum dan 2 ortak geldi biri usta.. çok beğendiler ve geçen sene boşa gitmiş dediler.. emanet-kiralik agil arayarak dediler..

usta olan ben bunun daha iyisini daha ucuza mal edip seneye seni davet et cem dedi..

yani aklı başında bi usta yapar bunu.. çok basit çok sade ve çok kullanışlı..

hatta icerinin havasına da gayret ettiler.. ilk defa kokmayan bi yere girdik dediler..

Tekrar selam
Bugun buyuk bir firmayı aradım. Ankara menşei
9*30 boyutlarında maliyet 20 lira nakliye montaj hariçmiş.
Bana iki adet ancak yetecek görünüyor doğumlar bitsin yaz sonu yapacam inş.
Bu arada işletmenizi trakyada kusaydınız daha iyi olmazmıydı.

Selamlar işini böyle güzel yapan insanları görmek ne güzel :)
Aşağı yukarı tüm sayfaları okudum, bu işe girmek kafamda hep vardı ama siz benim deyim yerindeyse iştahımı kabarttığınız teşekkür ediyorum :)

250TL/Baş olarak aldığınızı söylemiştiniz. Bizde sizinle çalışmak ve sizin işletmeniz gibi safkan kangal akkaraman ırkı yetiştiriciliği yapmak istiyoruz. Cevabınızı dört gözle bekliyorum. Hayırlı ramazanlar, saygılar ve sevgiler :)

Merhaba.. daha güzelini siz yaparsınız insallah:)

Vanla burası çok benzer.. yani kangaldan ve çadırdan sizde memnun kalırsınız..

yalnız 250 tl o zamanki fiyatları.. suan neyse arar net olarak buluruz ama 500 civaridir..

cebimi attim goruselim.. yada buyrun gelin gözünüzde görün..

Merhaba.. daha güzelini siz yaparsınız insallah:)

Vanla burası çok benzer.. yani kangaldan ve çadırdan sizde memnun kalırsınız..

yalnız 250 tl o zamanki fiyatları.. suan neyse arar net olarak buluruz ama 500 civaridir..

cebimi attim goruselim.. yada buyrun gelin gözünüzde görün..

Umut Bey sanırım özelden ve burdan ayrı ayrı konuşuyoruz özelden yazdım ama burayı yeni gördüm ve sizde sorularımın bir kısmına cevap vermişsiniz teşekkür ediyorum. Öncelikle ilk doğumunu yapacak genç hayvanları almaktan yanayım. Bulunduğum bölgede fiyatlar ortalama olarak 250-300 lira arasında değişiyor yalnız ırkı tam olarak nedir bilemiyorum. Ben bu işe sizin gibi kangal koyunu ile girmek istiyordum ama gerçekten 500 lira baya yüksek bir fiyat gibi geldi. Bu işe yeni gireceğimden fazla bilgiye sahip değilim ancak yüzde yüzlük bir fiyat fazlalığı var. Siz ne tavsiye edersiniz merak ediyorum açıkçası.

Valla etrafınızda iyi seçme sürüler varsa dediğiniz fiyatlar çok cazip..

ama biz kangaldan çok memnunuz..

dediğim gibi orda hastaliksiz seçme sürü buluruz derseniz ordan alin.. arada ciddi fiyat farki var..

ama gebe damızlık temiz hayvanı o fiyatlara kolay kolay kimse vermez..

geçen sene kurban da 500 tl civariydi burda kurbanlik kucukbaslar bile..