BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg924157#msg924157 date=1412547239' Alıntı:
tamam Ahmet tüyoyu aldık.. seneye kangalların kuyrukları burda kesip öyle yollarız artık:)

şaka bi yana doktor/beslenme uzmanı/hayat koçu/diyetisyen bilmem ne.. bunlar yaktı bizi..

senelerce tereyağı yemeyin dediler.. milleti sanayağıyla ölmeden gömdüler mezara..

yok beyaz et sağlıklı diyip balon şişme tavukla milleti kanatlandırıp ucuracaklar, nerdeyse yumurtlatacaklar:)

Koyun etini bilen bilir..

Ahan da şurya yazıyom.. nasılki 50 sene sonra 'özür dileriz sanayağı kötüymüş tereyağı iyiymiş yiyin' dedikleri gibi.. bigün gelecek sabahtan akşama koyun etini anlatacaklar ama o zamana da koyun kalmıyacak!
Taktiği aldın abi ama çadırdan uzak durun bence :)
Abi biz çadıra yemin ettik artık berbat bişey Allah kimseyi düşürmesin çadıra..
10bin en az zararimiz var bizim..
Bu danada altınmı var saglikmi var anlamadim herkes büyükbaşta büyükbaş..
Adamlar yaşlı yenilmeyecek koyunları 500 tl ye satıp satıp gittiler biz koç gibi kuzuları satamadık.Dediğin gibi gün gelecek bizi arıycaklar ama bulamayacaklar :)

Valla 10 gündür hafif nezle gribim.. inatla son 10 yıldır aspirin bile içmemeye çalışıyorum..

hayatımda hiç perhiz, bilmem kilo kontrolüne çalışmadım.. ekmeği de çok yerim açıkınca ortam muhabbet iyiyse 2-3 kişilik yerim..

tereyağını-zeytinyağını ekmek banıp yerim..

bi keresinde iddiayla yarım tepsi kadayıfı yemeğin üstüne yedim.. bildiğin yağı su gibi içtiğim de çok olmuştur.. bi keresinde lokantada o kadar çok ekmek yedikki 3 arkadaş öğrenciydik söylesem inanmazsınız ekmeğe ayrıca para aldı:)

sonuç halen 75 kiloyum:)

ilaç olarak son 10-15 yıldır.. bal-sarmısak-soğan-zencefil.. var sadece recetemde.. geçen başım 2-3 saat çatladı inatla tek hap içmedim.. zaten evde aspirin bile yok:)

ya doktorların inadına HİÇ ilaçsız daha çok sağlıklı yaşayacam.. yada bu kafayla 3-5 yıl erken göçerim bu dünyadan diyelim.. ama ilaç almadan göcecem kafaya koydum inşallah:)

hocam bizde öyle kangallar varki.. onlar düşünsün.. şak bi yana köyün hemen öbür tarafında biri var o da koyunculuk yapıyo.. onda köpek yok gibi bişe.. bikaç kere kaptırdı.. bizde ALLAH ' a şükür daha hiç olmadı :)

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg960072#msg960072 date=1421700878' Alıntı:
hocam bizde öyle kangallar varki.. onlar düşünsün.. şak bi yana köyün hemen öbür tarafında biri var o da koyunculuk yapıyo.. onda köpek yok gibi bişe.. bikaç kere kaptırdı.. bizde ALLAH ' a şükür daha hiç olmadı :)

Aman ağzını hayra aç :D

geçen sene kocaelide arkadaşın BOZ ırk sığır çiftliğini gezdik.. Allah ' ın işi ne güzel.. bu hayvanları kurt kapmadıkça eceline kadar yaşar dedik..

inan o akşam 3-5 ' i kurda gitmiş. arkadaş ertesi gün söyledi..

iti an çomağı hazırla hesabı..

Büyükbaş için böyle bişey olabilir. :)

IMG_389569742192809_zpswbs3tlsb.jpeg

varolasın.. bugün biri geldi 2 saat şu senin attığım fotoğrafı anlatmaya çalıştım.. büyükbaşa olur mu sizin çadırlar dedi.. alta 1,5 metre duvar ör üstüne oturt diye :)

sahi bu foto nerden kimin?

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg960093#msg960093 date=1421702067' Alıntı:
varolasın.. bugün biri geldi 2 saat şu senin attığım fotoğrafı anlatmaya çalıştım.. büyükbaşa olur mu sizin çadırlar dedi.. alta 1,5 metre duvar ör üstüne oturt diye :)

sahi bu foto nerden kimin?
Hatırladığım kadarıyla Clearspan ' ın sitesinden indirmiştim. Facebook ' ta ara ara denk geliyordu böyle yapılar. Belki onlardandır. :)

çanakale - trakya tarafımı dedim yoksa..

bu sistemin TEK ama önemli eksik.. bizde de var..

TAM omurgada en üstte havalandırma bacası olmaması.. biz çadırın yüksekliği ve yanların komple sineklikli ve çırtçıtlı pencereli olması yeter dedik ama OLMUYO..

ısınan pis hava EN üstte toplanıyo.. yanlardan rahat çıkamıyo..

yaptıran sipariş veren ENİ en az 10 metre istesin.. bizimkiler koyuna 8 metre yetiyo ama büyükbaşa az olur.. bide BACA şart!

sağol.. normal kuzu eti neyse o fiyattan veriyoz.. şimdi bu marketciler bi kafe-lokantavari yer düşünüyo.. dedim ki ' hazır kuzu eti var elinizde pişirip satın ' zaten 1 yiyen abone olur:) kuzu eti yemem kokuyo diyenler bile yiyo öyle bi et.. kuzular 10 ay merada, dağdalar zaten..

bakalım akıllarına yattı, yapacak gibiler.. o zaman bizim pazar sorunu da kökten çözülmüş olur inşallah..

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg1003516#msg1003516 date=1432390008' Alıntı:
sağol.. normal kuzu eti neyse o fiyattan veriyoz.. şimdi bu marketciler bi kafe-lokantavari yer düşünüyo.. dedim ki ' hazır kuzu eti var elinizde pişirip satın ' zaten 1 yiyen abone olur:) kuzu eti yemem kokuyo diyenler bile yiyo öyle bi et.. kuzular 10 ay merada, dağdalar zaten..

bakalım akıllarına yattı, yapacak gibiler.. o zaman bizim pazar sorunu da kökten çözülmüş olur inşallah..

çok haklısın abi, bizim burada da kilo ile kuzu eti pişirip satıyor artık bazı kasaplar, hem çiğ, hem de pişirip dükkan önünde, bu tarz işletmeler artarsa kuzu etine talep yükselir, pazar yaratılmış olur...

senelerce milleti kırmızı etten-kuzu etinden soğuttular.. burda bile ha diyince bulunmuyo artık.. tavuk yiye yiye millet yakında yumurtlarsa şaşmayın:) o yüzden dediğim gibi pişirip kilo işi satarlarsa ve düzenli aksatmazlarsa çok müşterileri olur..