BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Ynt: BAYBURT-ORGANİK KOYUNCULUK ve ÇADIR AĞIL

Forumdan bi arkadaş özelden koyunları-kışı, çadırı sordu.. merak edenlere

Çadırda 2. kış geçiyor..

Çoruh kısmen dondu, dizel araölar zor çalışıyo..

Kabaca gündüz -5 gece -25 derece sibirya soğuğu..

Kuzulamalar yeni bitti ve sürü 400 baş küsür..

Hayvan soğuktan değil.. bakımsızlıktan-cereyandan ölür!

Elhamdülillah eksik gebelik-doğum dışında sorun yaşamadık.. o niye oldu Flaşing (gebelik öncesi özel-doping beslemeyi) biraz eksik yaptık..

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg789036#msg789036 date=1383045996' Alıntı:
Vekilimiz Ziraat Mühendisi ve sağolsun organik kurbanları görmeye geldi... Gölbaşı/ANKARA.

Çadır ağılın gübre temizliği... organik gübre olarak değerlendirilecek.

abi bizde busene orda kurbanlik satiyorduk senin orda oldugunu bilseydim yanina gelirdim :) sen bitirebilmismiydin kurbanlari

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg814540#msg814540 date=1387739490' Alıntı:
Kurbana ben değil arkadaşlar gitmiştiler..

55 başın yaklaşık 35 ' i kurbana 20 ' si kasaba gitti..

Sizin nasıldı..?

Normal kurbanlıklar ile sizin organikler arasındaki fiyat farkı ne kadar oluştu Umut, birde ortalama kaça satıldılar?

Bizimkilerde Gölbaşında çok Bayburtlu var diye ora seçildi ama evdeki hesap çarşıya uymadı.. birazda geç gidildi aslında..

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg814631#msg814631 date=1387746465' Alıntı:
Bizimkilerde Gölbaşında çok Bayburtlu var diye ora seçildi ama evdeki hesap çarşıya uymadı.. birazda geç gidildi aslında..
abi biz son 3 gun gittik ama pazarda en harika kuzuydu diyebilirim makinayla kirkildigi icin gosterisli duruyodu ve 60 kg geliyodu..Bayburtun yarisi golbasinda ama birbiriyle hep bi cekisme icindedirler :D

UÖZKAN.77 link=topic=65189.msg815032#msg815032 date=1387812134' Alıntı:
Gölbaşı eski belediye başkanıda Bayburtluydu ama yaktılar bizi de.. seneye İnşallah doğru İstanbul.. taşı toprağı altun.. :)
Nasır Haslak cok degerli adamdir :) kesinlikle ankarada kurban satilmaz

Özkan Bey merhaba,

Hayvanları çok sevmem ve ek gelir amacıyla koyunculuğa girmeyi düşünüyorum. Abim de veteriner.
Fiyatlarının daha uygun olacağını düşündüğüm için çadır ahırlar hakkında bilgi ararken konunuza denk geldim.

Bulunduğum ve koyunculuğu yapmayı düşündüğüm yer Muğla ' nın Fethiye ilçesi olacak. Sıcaklık bölgemizde Nisandan itibaren hızla artmakta ve yazın 45-50 dereceleri görmekte. Çadırların sıcakta ve nemdeki performansı nasıl ?

Ayrıca çadır ahırcılığı için ilçe tarımlardan bir izin vs almak gerekiyor mu ?

Ve son sorum, çadırları hangi firmaya yaptırdınız (Paysa baya yüksek fiyat verdi ?

Cevap verirseniz çok memnun olurum.

Çok güzel derli toplu düzenli bir sisteminiz çatırların yanyana duruşu bile gayet nizami maliyet konusundada uygunmuş sanırım peki bu çadırların ömrü ne kadar yüksek rüzgarlara dayanıklılığı nasıl

*Tarımdan bi yereden izne gerek yok, 2 güne kur geç

*Çadırın teki 200 küsür m2 ve 13-14 bin TL

*Nem burda nerdeyse hiç yok, soğuk çok. Soğuğa %100 garantili.

*En iyisi İzmir/Efes çadıra kendinize en yakın yerden referans alın sorun..

*Rüzgara yanını verdimi isterse fırtına olsun dayanır, iskelet etli sağlam. Ama ağzını verdimi iskelet değil ama çadır şişip zarar görebilir..

*2 yıldır kullanıyoruz, soğuk testi tamamdır. 1750 m rakım -35 dereceleri gördü..

*Bugün bi arkadaş betonarme büyükbaş ahır düşünüyodu, para kısıtlı.. gel çadır yapalım dedim foto vs. gösterdim aklına yattı bahara inşallah hayata geçerse paylaşırım.. adım gibi eminim az kafa yorup yaptımı büyükbaşta olacak ve kapalı ahırlardan daha verim alınacak.. arkadaşın ucuzluğu basitliği çok hoşuna gitti.. bahara/yaza birlikte çadır ağıldan sonra ahırı da hayata geçircez inşallah..

Özkan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ankaradaki bir çadır firmasıyla iletişme geçtim. Olmazsa deneme amaçlı 1000 tllik ufak bir çadır alıp sıcaktaki performansını denemeyi düşünüyorum.
Çadırınızın 200 mt kare olduğunu belirtmişsiniz. Ölçüleri (tavan yüksekliği-boy-en) ve kaç hayvan koyduğunuz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şimdiden hayırlı bereketli olsun girişiminiz..

En baştan beri bakarsanız ÇOK foto detay paylaştım..

en:8 m boy: 27 m galiba.. yükseklik: kabinli motor rahat giriyo.. 4 m yaklaşık.. 1 çadıra yaklaşık 150 baş.. 200 küsür m2..

Nem olayına pervane, baca, üsten hafifi ceryan..vs çözüm olabilir..

bu koyunları krediyle mi aldınız acaba ? safkan duruyor .. damızlık olanları kaçardan aldınız ? sönmez yada tahirova koyunundan bende yapmayı düşünüyorumda ..

İşletmenin tamamı ÖZ SERMAYE.. ama 30 kadar ortağız.. sadece geçen sene aldığımız yem karma makinesi %50 hibeli..

Kangallar 200 baş olarak yüzlerce binlerce kangaldan özel seçildi.. burya rakıma soğuga TAM uydu, garantili..

Organik/Ekolojik sertifika alındı devam ediyo..

3 çadır/500 baş üzerini damızlık ve kasaplık ve organik kurban olarak satacaz inşallah daha 400 küsür baştayız.. hepsi 2 yıllık bi çalışma..

Size de şimdiden başarılar, tebrikler..