*** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

Ynt: *** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

sagalassos link=topic=85179.msg1018747#msg1018747 date=1439931019' Alıntı:
Çok sevgili Elektrik mühendisi vatansever 87, ismini böyle yazınca vatan çok sevilmiyor, biz icraata bakarız, Santrallarin maliyetini yazarak kafaları karıştırmaya çalışıyorsun, Yenilenebilir enerji potansiyelimizin tamamı kullanılsa bile 2023 yılındaki elektrik tüketim miktarının ancak yarısı karşılanabilmektedir. Nükleer santraller baz yük santrallerdir, günün 24 saati çalışır. Rüzgar, güneş ve hidro elektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları iklim ve meteorolojik koşullara bağlıdır. Nükleer santrallerin kapasite faktörü % 90 iken, yenilenebilir enerji kaynaklarında bu, en fazla % 30-40 civarındadır. Nükleer santrallerin işletme ömrü 40 ila 60 yıl iken bu, rüzgar ve güneşte 15-20 yıl civarındadır. Dünyada 31 ülkede 440 nükleer santral var. Çok sevgili Elektrikçi kardeşim... Memlekete lazımm bunu kabul et.. Saygılar.

Bana ordan burdan duydugun, bazı sempatizanların içi boş söylemleri ile cevap vermeyin lütfen.
Elektrik mühendisleri odasının nükleer enerji raporunu bi inceleyin sonra konuşalım. Yok ben koskaca yüksek mühendislerden daha iyi bilirim bu elektriği diyorsanız...

Daha maden işletemeyen ülke nükleer santral işletecekmiş, işleteceği santralide d30 Temmuz ' da 5.2 depremle sarsılan Mersine kuracakmış.

Birde 20 yıl ömür biçtiğiniz tesislerdeki solar paneller değiştirelebiliyor, bilginiz olsun. Gün geçtikçe panellerin üretim kapasitelerinin arttığını da ek bilgi olarak paylaşayım...

Konuyu burada tartışıyor olmamızda doğru değil, yetkililer iletileri ait oldukları konuya taşıyabiliyorlarsa daha iyi olur kanısındayım.

http://www.emo.org.tr/ekler/d28ac2cf3783f23_ek.pdf

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018753#msg1018753 date=1439931984' Alıntı:
Bana ordan burdan duydugun, bazı sempatizanların içi boş söylemleri ile cevap vermeyin lütfen.
Elektrik mühendisleri odasının nükleer enerji raporunu bi inceleyin sonra konuşalım. Yok ben koskaca yüksek mühendislerden daha iyi bilirim bu elektriği diyorsanız...

Daha maden işletemeyen ülke nükleer santral işletecekmiş, işleteceği santralide d30 Temmuz ' da 5.2 depremle sarsılan Mersine kuracakmış.

Birde 20 yıl ömür biçtiğiniz tesislerdeki solar paneller değiştirelebiliyor, bilginiz olsun. Gün geçtikçe panellerin üretim kapasitelerinin arttığını da ek bilgi olarak paylaşayım...

Konuyu burada tartışıyor olmamızda doğru değil, yetkililer iletileri ait oldukları konuya taşıyabiliyorlarsa daha iyi olur kanısındayım.

Ülkenin tamamında elektrik kesiliyor, enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı neden kesildiğini açıklayamıyor, bir hafta sonra birşeyler söylüyorlar ama biz nükleer santral işleticez. Komikmiyiz neyiz...

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018753#msg1018753 date=1439931984' Alıntı:

Akşam akşam sizinle çok iyi anlaştığımızı , fakat birbirimizi anlamadığımızı görüyorum...Arkadaşım biz KAS yapacağız, proteine ihtiyacımız var, sen diyorsun ki steroid kullan....Öyle geçici , günü kurtarmak adına yapılacak hamleler bize yetmeyecek. O koskoca yüksek mühendisleri de iyi biliyoruz, görüyoruz. İki laf edeceğim siyasete girecek, bu konuyu geçiştiriyorum. Sen bilirmisin ki Kurtuluş savaşı zamanında bize en büyük kötülüğü, yine içimizden olan Türkler yapmıştır. Bilim adamı demek icat - buluş yapan adam demektir. Sor bakalım o koskoca mühendisler övüneceğimiz ne gibi buluşlar yapmışlar....Paso konuşuyoruz, hazır maaşı cebe indiriyoruz :( HAddimi aştıysam özür dilerim, adım sagalassos lakin öz de iyi vatanseverim. :(

Ayrıca nükleer atıkların yok edilmediğini, sadece özel bazı işlemlerden sonra yer altına gömüldüğünü ve bu gömme işleminin, öyle sanıldığı gibi hiç te ucuz olmadığını da ekleyelim.

Ayrıca gömme sonrası da tehlikenin bittiğini söyleyemiyoruz.

Önemli not:

'KONU ET ITHALATI'

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018756#msg1018756 date=1439932167' Alıntı:
Ülkenin tamamında elektrik kesiliyor, enerji ve tabi kaynaklar bakanlığı neden kesildiğini açıklayamıyor, bir hafta sonra birşeyler söylüyorlar ama biz nükleer santral işleticez. Komikmiyiz neyiz...
Evet komikiz, çünkü bu santrali işletecek çok yüksek elektrik mühendisimiz yok, neyse bizimkiler öğreninceye kadar, caponlarla idare ederiz :(

sebazios link=topic=85179.msg1018760#msg1018760 date=1439932830' Alıntı:
Ayrıca nükleer atıkların yok edilmediğini, sadece özel bazı işlemlerden sonra yer altına gömüldüğünü ve bu gömme işleminin, öyle sanıldığı gibi hiç te ucuz olmadığını da ekleyelim.

Ayrıca gömme sonrası da tehlikenin bittiğini söyleyemiyoruz.

Önemli not:

'KONU ET ITHALATI'
Amerika bunun üzerinde çalışma yapıyor, 150 ton kapasiteli tek kullanımlık , ucuz uzay araçlarıyla , uzaya salacaklarmış.

sagalassos link=topic=85179.msg1018759#msg1018759 date=1439932796' Alıntı:
Akşam akşam sizinle çok iyi anlaştığımızı , fakat birbirimizi anlamadığımızı görüyorum...Arkadaşım biz KAS yapacağız, proteine ihtiyacımız var, sen diyorsun ki steroid kullan....Öyle geçici , günü kurtarmak adına yapılacak hamleler bize yetmeyecek. O koskoca yüksek mühendisleri de iyi biliyoruz, görüyoruz. İki laf edeceğim siyasete girecek, bu konuyu geçiştiriyorum. Sen bilirmisin ki Kurtuluş savaşı zamanında bize en büyük kötülüğü, yine içimizden olan Türkler yapmıştır. Bilim adamı demek icat - buluş yapan adam demektir. Sor bakalım o koskoca mühendisler övüneceğimiz ne gibi buluşlar yapmışlar....Paso konuşuyoruz, hazır maaşı cebe indiriyoruz :( HAddimi aştıysam özür dilerim, adım sagalassos lakin öz de iyi vatanseverim. :(

Bende daha fazla saygı çerçevesinde kalabilirdim, ancak nükleer enerjiye karşı olanlar için yazmış olduğunuz; entel dantel, elektrik faturasına itiraz eden tipler, emmeye gömmeye gibi kelimelerinizden dolayı bu kadar saygılı davranabildim.
Konuyu daha fazla dağıtmamak adına, başka birşey yazmayacağım. İlgililer konu dışı iletilerimi silebilirse sevinirim.

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018763#msg1018763 date=1439933273' Alıntı:
Bende daha fazla saygı çerçevesinde kalabilirdim, ancak nükleer enerjiye karşı olanlar için yazmış olduğunuz; entel dantel, elektrik faturasına itiraz eden tipler, emmeye gömmeye gibi kelimelerinizden dolayı bu kadar saygılı davranabildim.
Konuyu daha fazla dağıtmamak adına, başka birşey yazmayacağım. İlgililer konu dışı iletilerimi silebilirse sevinirim.
Peki haklısınız , entel dantel ve diğer bir iki kelime pek yakışıklı olmadı, bu cümlemi geri alıyorum, özür de diliyorum. Diğer yazdıklarımda hakkımı saklı tutuyorum. İyi günler diliyorum.

valla arkadaslar insanın koyunculuğa sığırcılığa olan hevesini kırıyorlar dün birkaç besici abiylegörüştüm valla bırakıcam diyorlar allah allah halbuki 13 yıldır istikrar var süper güç oluyoz 2023dede dünyanın en süper devleti olucaz abi amandiyim boşlama dedim :):) ....yav arkadas şaka bir yana bizler elimzideki beslik kuzuyukesdirecek adam bulamazken et açığıvar die sokdular birsürü ithal danayı eee açık açık dısardan emiraldıklarını itiraf eden insanlar bizi yönettikçe daha bu günleri çokararız

nükleer enerjiyede sonuna kadar karşıyım şimdilerde çoğu kimse evineçiftliğine güneşenerjisi paneli döşüyor devlet bunuherkese şart koşsun elektriğiniherkes kendi üretsin bukadar basit ..nükleer enerjiyi insanların ençok meyve sebze ürettikleriyerlerden biri olan mersine kurulmak istenmesinin nedenide çok açıkbence otomatikmen zehirleyebilirsiniz koca türkiyeyi yaylalarda oooh mis gibi radyasyonlu keçi koyun etleri tadından yenmez .....
yav biz samanı ithal eden bir ülkeyiz nükleer enerji işi acık saçmageliyor bana nasıl çalısdıracan 3günde bomlar bu işinde fıtratında patlama oldugunu tüm insanlarımız çok kötü şekilde öğrenir ....
biz önce kendi samanımızı hayvan yemini üretebilecek hale gelelim ihraçetmeyi geçdik insanımıza ucuzakaliteli et yedirecek duruma gelim nükleer enerjiyiozaman düşünürük nükleer basit iş önce sap saman koyun kuzu demi...

hayvancılık yapmıyorum.tarım deyince tarımın A dan Z her şeyi bizileri ilgilendiriyor.
yıllardır buradan olsun başka mercileden olsun hep şunu söyldim politika veya hükümet düşmanlıgı gibi yorumlarla karşılaştm.
tarım politikadır ekonomi politikadır.tarımıda yaşayanıda geçinenide çalışanıda herkesi ilgilendirir.
tarım da hükümetin tüm politikası ithalat üzerine tarımda ihracatın ithal ürünlerin millileştirilmesiyle işlenmesiyle arttıgını biliyormuydunuz.
örnek olarak nohut la ugraşıyorum mersinle ithalatla yabancı şirketlerle ilişkim çogaldı.gördüm ki 900-1500 dolara ithal edilen malın ülkeye girmesi için %20 türkleştirme vergisi eklenerek ülkeye ülkede marketlere iç pazara buradan dış pazara satıldıgını ögrendim.bu tüm mallarda böyle demekki..
marketlerde arjantin kanada şili meksika nohutu princi mercimegi pakatlerde yazaılıdır.
demekki politika bu kazanan kim kaybeden kim....
çiftçi yılda iki kez politika ya mecbur.ekerken satarken ..buda hükümettir siyasettir.
bir ses olmayı bir yumruk olmayı becerseydik bizim yerimize ziraat odaları başkanıyla bizim adımıza görüşme konuşma fikir alış verişi yapılmazdı.

türk çiftçisinin başına bela ithalattır.ve üretenle tüken arasındaki karnı doymaz simsarlardır.
bunu bilmemiz gerekir.

2010 yılında sayın cemil çiçekle görüştüm dedim sayın bakanım sayın başkanım tmo bugday almıyor tüccar çok ucuza alıyor çiftçi perişan niye böyle oluyor dedim ..
--- bana aynen şöyle dedi üç beş üreticiyi mi memnun edelim yokda milyonlarca tüketiciyi fakiri fukarayı mı...dedi

şuan oyun bugday ve arpadan ve tarım ürünlerin den ete besiye geçti.
üç beş besici kurbancı degil halk önemli öngörü bu....
şuan bugday fiyatları arpa fiyatları geçen yıla göre kğ başında 150-250 tl arasında ucuza alındı satıldı.
ekmek fiyatlarında zam yapmasınlar veya indirime gitsinler....

sorun çok...yzmayla bitmiyor...
dolar besiyi de etide unutturcak.ülke özerklik pkk derken çok kötü bir dönemdeyiz.

köylü kardeşim amerika benim sığırımıetimi alacaksın diyecekde basımızdakilerde yok almayız diyecekler öylemi acık acık onlardan görev aldıklarını emirkomuta merkezleri papaz elbisesi giyderse onu bile giyeceklerini ifade eden insanlardan ne bekliyecezki

köylü kesimine hayvancılık yapmak isteyen herkese destek verilmeli.kredi büyük mandıra agalarına şehirde evi katı olana degil herkese verilmeli her evde inek dana olmayınca et meselesi çözülmez.
yok mandıran güneşe bakıyor yok batıya bakıyor yok çatısı yok yok kiremit kırmızı degil şehirde dairen arsan evin var mı memur kefilin var mı sırat köprüsünden geçer gibi sorularla evraklarla hayvancılık türk tarımı ilerlemez.
faziler düşürüldü sıfır fazili kredi gibi göz boyamalarla bu işlerin olmadıgı gerçek oldu.adam sıfır faizlia para lıyor iki yıl sonra malı para etmiyor bu mu politika birsene önce sattıgın ürün ikinci sene para etmiyor.
neye göre ekip biçip yatırım yapacaksın.
ensen de ithalat tokat gibi duruyor.
böyle tarım politikası olmaz.köylü tarlaya iner mazota zam.gübre zam yeme zam satmaya geldimi kandırmak için yolmak için her bahane hazır.
vel hasıl sorun çok

Dolar aldı başını gidiyor, ekim ayına kadar herhalde DAP 100 TL. Olur...Seneye de arpa 550 lira :) Tarlaları ekmesem daha iyi. Hiç değilse harcayacağım 30-35 bin lira para cebimde olur...İşin başka bir yüzüde bankadan kredi çekip besilik buzağı toplayanlar var. 2 Aylık buzağının tanesine 2000 TL. verip aldılar.. Onların durumu adamı evinden yerinden eder. İnşallah bir seviyede kalır.

Arkadaşlar hep tek taraflı düşünüyorsunuz. zaten bizdeki en büyük problem bu olaya hep kendi açısından bakıyor empati yapmıyor.

son bir aydır aynı fiyattan 2 kez üst üste et alamadım her aldığımda 2tl artmış oluyor. peki tüketici ne yapacak üreticiyi koruyacak tamam anladık da ya tüketici.

Mera yok deniyor doğrudur ama bunda hiç köylünün sucu yokmu? merasına sahip cıktımı inanın çoğu meranın gerekliliğini dahi bilmiyor. Gidin gezin köyleri, ben çok gezerim var olan merayı bile doğru dürüst kullanamıyorlar ıslah etmiyorlar cobanlık zor geliyor betondan ahırlar yapıp fabrika yemiyle beslemek daha kolay cünkü. hep aynı laf devlet ıslah etsin. paylaşma kültürü yok kaç köyde mera kavgası var biliyormusunuz. bir köyde muhtar kavga yüzünden merada otlatmayı yasaklamış diğer bir köyde yine muhtar merayı ihalerle kiralamış güya köye gelir gatirecekmiş böylelikle hayvanı olmayanlarda meradan fayda sağlıyormuş.

Bizim köylümüz paylaşım kültürü ve bir araya gelip organize olma özelliğinden yoksun birleşin kendi mebahanızı kurun kendi kasabınızı acın (bulunduğum şehirde bunu yapan köylüler var ) aracıyı azaltmaya calışın. yine muhabbetimin iyi olduğu bir köy muhtarı vardı bende de hayvancılık merakı olduğundan muhtarla hep köyleri dolaşırdık bu adam köylüyü toplamış proje hazırlıyalım ipart a başvuralım köyde herkesin 3-5 ineği var bunun yerine büyük bir çiflik kuralım demiş köylüye anlatmış bir kaçta toplantı yapmışlar falan filan sonunda köyde muhtar köylünün üzerinden kendine çiflik kuruyor dedikodusu cıkınca işi bırakmış...sonuç biz hiç bir şey yapmayalım herşeyi devlet yapsın bize tepside sunulsun istersek alırız mantığı.

2 yıl önce 5 liradan 1 yıl once 7-8 liradan litresi olan zeytinyağı şimdi litresi 18-20 lira üreticide bir yılda ne olduda %200 zam geldi hangi gider %200 arttı ben her yıl köyden yağına güvendiği bir arkadaş 2-3 teneke yağ getirirdi bu yıl getirmedi telefon ettim ne zaman bizim yağlar geliyor diye fiyatlar uçmuş adam satmakta istemiyor . hatta bazı köylüler yağ satmıyor fiyatlar dahada artacak diye, büyük firmalar şimdi tunustan yağ ithal ediyorlar... olması gereken bu.

geçen hafta 3 arkadaş kurban yaklaşıyor fiyatlar artıyor köyden bir dana alalım bir aylık bakım masrafı neyse onuda veririz kurbanda keselim diye köye gittik adam parca etin kilosu 50 tl bu danadan şu kadar karkas şu kadarda et çıkar x50 gibi bir hesap yaptı dana değil bize et sattı resmen. yukarıda ekşisözlükten bir link verilmiş ama orda yazıldığı gibi olmuyor maalesef

Bu sitedeki üreticıler bilinçli ama inanın gercek hayat burdaki gibi değil gidin köyleri dolaşın hayvancılık konusunda konuşun söyledikleri karşısında şaşırıp kalacaksınız.

Özellikle küçük ölcekli yayvancılık yapanların coğu konuya vakıf değil ve daha kötüsü vakıf olmadığının farkında değil, paylaşım ve organize olma yeteneği nerdeyse hiç yok, taşın altına elini koyma eğilimi yok (herşey ya devletten yada başkasından bekleniyor 'önce o yapsın sonuç iyiyse bende yaparım') hep şöyle olmalı böyle olmalı bırak bunları keşke her şey çok ideal şartlarda olsa ama değil ve bunları kısa zamanda ideal halede getiremiyeceksin mevcut durumda ne yapılacak soru bu. 'Erzurumda tropikal iklim olsada muz yetiştirsek.' devlet şunu yapıyor aracı bunu yapıyor spekülator şunu yaptı hep bu konuşuluyor dikkat edin denklemde üretiçi hiç yok mesele o ne yapıyor etkisiz eleman mı ?? bence hiç bir şey yapmıyor mevcut durumu kabullenmiş veya başkasının yapmasını bekliyor.