*** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

Ynt: *** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

Doların ve Euro ' nun artması
Et ithalatını engeller mi?
dışarıda ucuz diyorlar, belki şimdi dışarıdan getirmek daha pahalı hale gelmiştir...

umut fakirin ekmeği, umar ha umar umar : ' (

sagalassos link=topic=85179.msg1018939#msg1018939 date=1440007983' Alıntı:
Dolar aldı başını gidiyor, ekim ayına kadar herhalde DAP 100 TL. Olur...Seneye de arpa 550 lira :) Tarlaları ekmesem daha iyi. Hiç değilse harcayacağım 30-35 bin lira para cebimde olur...İşin başka bir yüzüde bankadan kredi çekip besilik buzağı toplayanlar var. 2 Aylık buzağının tanesine 2000 TL. verip aldılar.. Onların durumu adamı evinden yerinden eder. İnşallah bir seviyede kalır.

2000 liradan buzağı toplayanların büyük çoğunluğu marketteki et fiyatına bakıp, hayvancılığa heves eden, masa başı hesap yaparak besiciliğe atılan kişiler. Bende de bir kaç inek var, iki üç inek almayı düşünüyordum. Fiyatlarda balon olduğu için yedi sekiz aydır bekliyorum.

edirne22 link=topic=85179.msg1019103#msg1019103 date=1440065551' Alıntı:
Doların ve Euro ' nun artması
Et ithalatını engeller mi?
dışarıda ucuz diyorlar, belki şimdi dışarıdan getirmek daha pahalı hale gelmiştir...

umut fakirin ekmeği, umar ha umar umar : ' (

Etkileyeceğini düşünmüyorum. Nakilye de bile büyük kar var. Bir kamyona en fazla 25 30 tane canli hayvan yüklersiniz Bir kamyona 20, 25 ton karkas et yüklersiniz buda yaklaşık 100 canlı hayvan yüklemeye eş değer bir rakam. 2014 kasım ayında Kosova ve Makedonya ' da karkas et fiyastları 10 tl civarındaydı. İstanbul ' a 700 kilometre. Kur farkını koy hesabını sen yap.

kararsız link=topic=85179.msg1019096#msg1019096 date=1440061631' Alıntı:
Arkadaşlar hep tek taraflı düşünüyorsunuz. zaten bizdeki en büyük problem bu olaya hep kendi açısından bakıyor empati yapmıyor.

son bir aydır aynı fiyattan 2 kez üst üste et alamadım her aldığımda 2tl artmış oluyor. peki tüketici ne yapacak üreticiyi koruyacak tamam anladık da ya tüketici.

Mera yok deniyor doğrudur ama bunda hiç köylünün sucu yokmu? merasına sahip cıktımı inanın çoğu meranın gerekliliğini dahi bilmiyor. Gidin gezin köyleri, ben çok gezerim var olan merayı bile doğru dürüst kullanamıyorlar ıslah etmiyorlar cobanlık zor geliyor betondan ahırlar yapıp fabrika yemiyle beslemek daha kolay cünkü. hep aynı laf devlet ıslah etsin. paylaşma kültürü yok kaç köyde mera kavgası var biliyormusunuz. bir köyde muhtar kavga yüzünden merada otlatmayı yasaklamış diğer bir köyde yine muhtar merayı ihalerle kiralamış güya köye gelir gatirecekmiş böylelikle hayvanı olmayanlarda meradan fayda sağlıyormuş.

Bizim köylümüz paylaşım kültürü ve bir araya gelip organize olma özelliğinden yoksun birleşin kendi mebahanızı kurun kendi kasabınızı acın (bulunduğum şehirde bunu yapan köylüler var ) aracıyı azaltmaya calışın. yine muhabbetimin iyi olduğu bir köy muhtarı vardı bende de hayvancılık merakı olduğundan muhtarla hep köyleri dolaşırdık bu adam köylüyü toplamış proje hazırlıyalım ipart a başvuralım köyde herkesin 3-5 ineği var bunun yerine büyük bir çiflik kuralım demiş köylüye anlatmış bir kaçta toplantı yapmışlar falan filan sonunda köyde muhtar köylünün üzerinden kendine çiflik kuruyor dedikodusu cıkınca işi bırakmış...sonuç biz hiç bir şey yapmayalım herşeyi devlet yapsın bize tepside sunulsun istersek alırız mantığı.

2 yıl önce 5 liradan 1 yıl once 7-8 liradan litresi olan zeytinyağı şimdi litresi 18-20 lira üreticide bir yılda ne olduda %200 zam geldi hangi gider %200 arttı ben her yıl köyden yağına güvendiği bir arkadaş 2-3 teneke yağ getirirdi bu yıl getirmedi telefon ettim ne zaman bizim yağlar geliyor diye fiyatlar uçmuş adam satmakta istemiyor . hatta bazı köylüler yağ satmıyor fiyatlar dahada artacak diye, büyük firmalar şimdi tunustan yağ ithal ediyorlar... olması gereken bu.

geçen hafta 3 arkadaş kurban yaklaşıyor fiyatlar artıyor köyden bir dana alalım bir aylık bakım masrafı neyse onuda veririz kurbanda keselim diye köye gittik adam parca etin kilosu 50 tl bu danadan şu kadar karkas şu kadarda et çıkar x50 gibi bir hesap yaptı dana değil bize et sattı resmen. yukarıda ekşisözlükten bir link verilmiş ama orda yazıldığı gibi olmuyor maalesef

Bu sitedeki üreticıler bilinçli ama inanın gercek hayat burdaki gibi değil gidin köyleri dolaşın hayvancılık konusunda konuşun söyledikleri karşısında şaşırıp kalacaksınız.

Özellikle küçük ölcekli yayvancılık yapanların coğu konuya vakıf değil ve daha kötüsü vakıf olmadığının farkında değil, paylaşım ve organize olma yeteneği nerdeyse hiç yok, taşın altına elini koyma eğilimi yok (herşey ya devletten yada başkasından bekleniyor 'önce o yapsın sonuç iyiyse bende yaparım') hep şöyle olmalı böyle olmalı bırak bunları keşke her şey çok ideal şartlarda olsa ama değil ve bunları kısa zamanda ideal halede getiremiyeceksin mevcut durumda ne yapılacak soru bu. 'Erzurumda tropikal iklim olsada muz yetiştirsek.' devlet şunu yapıyor aracı bunu yapıyor spekülator şunu yaptı hep bu konuşuluyor dikkat edin denklemde üretiçi hiç yok mesele o ne yapıyor etkisiz eleman mı ?? bence hiç bir şey yapmıyor mevcut durumu kabullenmiş veya başkasının yapmasını bekliyor.

devlet üretici ile tüketici arasında yok.tüm sorun burada.
bir başka konu devlet imkan olanakları yatırmları büyük ve orta büyüklükteki işletmelere tanımasıdır.
üç beş besisi olanın malı olanın söz hakkı yok.
et fiyatlarının düşmesi iki yölü olur.
bir köyde her evde ahırda işletme büyüklügü söz konusu olmadan hayvan olmalı.teşvik bu olmalı.
iki tevik ve yatırımda şartlar herkese herkesin gücüne göre olcak.yani şehir de ev daire arsa kefil kürek memur kefil madıra ahır şartlarında agır maddeler ince maddeler kaldırılamalı.
et alımı satımı kesimi devlet denetim ve içinde olcak.özel kesim hanelere giren çıkan mal sıkı takip edilecek.
besi yapanlar bir lira buzagı parası iki lira yem destegi gibi göstermelik destek ve primden kurtulmalı.gereken destek verilsin ki üretim artsın artarkende fiyat besiciyi magdur etmesin.

dolar çıktı besici kar mı yapacak zarar mı şimdi onun peşinde

tarım da hatalar çok.maliyet ve dengesiz ithalat ve üretim çiftçiye köylüye tüketene zarar veriyor.

bizler elimziden geldiğince çabalıyoruz üretim işisevmeden yapıalamayacak bir işzira çok zahmetli ayada cizme elde kürek gübrenin içinde ugrasıp duruyorz biz danaeti 23,5a sattık inek 22idişimdi 20diyorlar bir kilosucuk 50lira kasapda etin fiyatı hiç düşmüyor yukarda bir arkadas aldıgım et şufiyat demiş okasabın satışı üretici kazanamıyor vatandas ucuza yiyemiyor aracı götürüyor olaybu