*** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

Ynt: *** AB'den Canlı Hayvan ve Et İthalatında vergi kaldırıldı ***

Bu işin ortamı bir seneden beri hazırlanıyordu. Fiyatlar bilinçli olarak yükseltildi. Etin en kötü kısmından yapılan ve % 35 ' i yağ olan sucuğun fiyatı 60 lirayı aştı. Şahin sucuğun sahibi bir seneden beri ithalat diye bağırıyor. Çünkü dünya genelinde etin fiyatı çok ucuz. Geçen sene ekim ayında Makedonya ' ya gittim En pahalı et 14 lira, sucuğun kilosu 7 liraydı. 4 gün kaldık et yemekten bıktık. Karkas etin nakliyesi çok ucuz. Bir kamyona en fazla 30, 35 hayvan yüklersin, yarısını kullanmazsın, ama bir kamyona 20 ton karkas et sarasın nakliyeyi %60, %70 ucuz yaparsın.
Uygulanan plan başarıya ulaştı. Yaşasın et sanayicisi.

sagalassos link=topic=85179.msg1017967#msg1017967 date=1439574695' Alıntı:
Az da ben beyanda bulunayım :) Suçu onda bunda bulmaya gerek yok... Çünkü kim gelirse gelsin aynı şeyleri yaşamaya devam edeceğiz.. 1967 yılından beri bu böyle geldi hala öyle gidiyor. Ülkemizin bir tarım politikası yok... Herkes her yerde istediğini ekiyor. Adam apartmanın 6 ncı katında 6 tane keçi besliyor.. Ülkemizin ekonomik gücü avrupa seviyesine çıkmadan , iç dengeleri , iç-dış borçlanmaları lehimize çevirmeden, bu dehşet vergiler düşmez. Her kim gelirse gelsin düşüremez. Düşürürse... çark 1-2 sene döner , ne zaman ki hazinedeki ve merkez bankasındaki stoklar bitti, işçi memura maaş ödeyemeyecek duruma düşeriz, Yunanistanla kol kola gireriz.. Diyeceksiniz ki bizim halimiz ne olacak...biz böyle devam edeceğiz...sırtımız pek, karnımız tok olacak...Yalnız örgütlenmenin şöyle faydası olur... Bunu ayaklanma olarak değil, ürünümüzü ilk elden direk pazarlamak için yapabiliriz.. Şu anda pazarda 1.5 liraya satılan patates, üreticide 0.30 TL.. Hiç değilse 1 TL. ye vermeliyiz.. Satanlar yine % 50 kar etsin.. Doğru değil mi arkadaşlar...
Doğru değil dmekki iletini kimse beğenmemiş :) sen haksızsın abi.her ortamda aklıma sebaziosun bir lafı geliyor çiftçiylr iş yapan herkes zengin bir çiftçi fakir,bu fakirlik boşuna değil sivenle sevenin arasındaki farkı holiganlığı yüzünden anlamıyor , bırak sivisi sivmeye devam etsin sen kendini sivdirtme

Ali arkadaşın haklı olduğu yerler de var. Biz 1990 ' lı yıllara kadar tütün ekerdik, kota geldi yasaklandı, şeker pancarına kota geldi. Bunlar bir günlük bir yılık, beş yıllık olaylar değil. Aşağıda tütün kotasının nasıl sistemli ve sinsi bir plan şeklinde uygulandığı anlatıyor.
http://www.antimai.org/tme/imftutun.htm
Tamamını okumaya vaktim yok dersen Manisa Milletvekili ve Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli ' nin konuşması aşağıya ekliyorum.
Ekrem PAKDEMİRLİ’den bir alıntı, Tütün Yasası konusunda TBMM’nin yaklaşımını çok net açıklamaktadır.

“... Teklifimiz, kanun böyle geçsin, varsa aksaklıkları, bu yıl, önümüzdeki yıl uygulamayla göreceğiz; bunu da değiştiririz. Bu Meclis bu değişikliklere alışkındır; ... Mera Kanununu 3 defa değiştirmiştir, başka kanunları 5’er defa değiştirdiği de olmuştur. Bunu uygulayalım, zamanında çıkaralım. ... Sayın Başbakan yurtdışına gidiyor, orada birçok kurumlarla görüşecektir. “Taahhütlerimizi yerine getirdik” diye gidersek başka olur, bir de “getireceğiz, siz merak etmeyin canım, biz döndüğümüzde halledeceğiz” demek de başka olur. ... Bunu, burada muhalefet-iktidar meselesi olarak düşünmeyelim, bunu böyle çıkaralım, varsa aksaklıkları, gene buraya getirelim, burada değiştirelim... (ANAP, DSP ve MHP sıralarından alkışlar)”

sebazios link=topic=85179.msg1018026#msg1018026 date=1439623253' Alıntı:
Olayın nedenini, nasıl geliştiğini ve nereye varacağını en basit hali ile anlatan bir yazı:

https://eksisozluk.com/entry/53904695
Çok guzel anlatmiş ama insan anlamak istemiyosa at gözlükleri takılı kafasının dikine giderse herşey nafile

sebazios link=topic=85179.msg1018026#msg1018026 date=1439623253' Alıntı:
Olayın nedenini, nasıl geliştiğini ve nereye varacağını en basit hali ile anlatan bir yazı:

https://eksisozluk.com/entry/53904695
Tek kelimeyle herşeyin özeti....Çok güzel bir yazı...Benin anlamadığım bir konu var. Bu sene Konya ' da Arpa buğday o kadar bol ki, yerlere saçılmış yüzüne bakan yok..Nerdeyse dekardan 1 kat fazla ürün almışlar..Konya ' daki bu bolluk, hemen piyasaları etkiledi, Arpa 580 Tl. Yemlik Buğday 630 TL. Makarnalık buğday 750 TL. den sattık gitti :( Hadi biz para kazanamadık... Bu yem fabrikaları piyasadan bu kadar ucuza ham maddeyi temin ettikleri halde , yemin çuvalında 3-5 liralık bir indirim yapsalar, ölürler mi... Haklısınız ölmüyorlar , işte tam burada Ülkeyi terk edip PUTİN ' in memleketi Rusyaya yerleşesim geliyor :( En azından ülke ve millet menfeatleri söz konusu olunca , adam zengin zerzavat takımının kafasına kalemi fırlatıyor, ya imzala, ya da yok ol diyor.. Bazen böyle olmak gerekiyor galiba... Bir gün bir adam çıka gelse, es keza memleketin başına geçse, şu yamuğu yumuğu düzeltse :( Hiç değilse torunlarımız görse...

Ali SARAÇ link=topic=85179.msg1018013#msg1018013 date=1439598530' Alıntı:
Doğru değil dmekki iletini kimse beğenmemiş :) sen haksızsın abi.her ortamda aklıma sebaziosun bir lafı geliyor çiftçiylr iş yapan herkes zengin bir çiftçi fakir,bu fakirlik boşuna değil sivenle sevenin arasındaki farkı holiganlığı yüzünden anlamıyor , bırak sivisi sivmeye devam etsin sen kendini sivdirtme
Ali Bey , netice de doğru ya da yanlış yazdıklarımda benim nacizane görüşüm..Mutlaka beğenmeyen çıkacaktır, Yılmaz ' ın paylaştığı yazıdaki en önemli nokta mera ....Mera kanunu da... tarım politikasının bir parçasıdır. Lakin acı gerçekleri görmek istemiyoruz...Ekonomik olarak zayıf bir ülkeyiz, enflasyon açıklanandan her zaman 3-4 puan fazla....Ortamı pembe gösterip , ulusal değerlendirme kuruluşlarından pozitif artış AA+ bekliyoruz...Adamlar yemiyor tabi, yabancı yatırımcılar için hala ticari riskli ülkeyiz...Neden ? O ilerdeki duvarın arkasında birisi ossuruyor, ertesi gün Dolar- Euro yükseliyor :( İşte böyle ülkelerde Çİftçi her zaman fakir, zengin her zaman zengin olmaya devam edecektir.. Çünkü çiftçinin milyon doları yok ki 1 gece de 100.000 TL kazansın .. Bize lazım olan ne biliyormusun... Bize de Avrupanın ambargo uygulaması lazım ... Bak İran ' a 20-25 uyguladılar, adamlar yerli otomobillerini yaptı, kendi fabrikalarını kurdu, kendi silahlarını üretti, bizim gibi don lastiği makinasını Amerikadan almıyorlar, allah muhafaza Amerika makinayı vermese donsuz gezeceğiz :( Bununla da yetinmediler, nükleer silah ürettiler... Kıçı kırık Bulgaristandan elektrik satın alıyoruz, adamlarda 3 tane nükleer santral var. Türkiye ' de yapalım dedi, entel dantel bir çok kişi ayaklandı...Komik tarafı bu danteller elektrik faturalarını durmadan itiraz edenler..Ne emdiriyor ne gömdürüyor. İnanılmaz tembel bir milletiz , çiftçimizde tembel.. Adamın tarlasında su var, buğdayını sulamıyor :( Sebze de dikmiyor.. Hazır alıyor.. Geçen gün Muhtarla oturuyoruz, vatandaşın birisi durmadan arıyor, bedava kömür ne zaman gelecek, beni yazdın mı, unutma bak, biraz fazla olsun.. Çünkü fazlasını satıyor.. Devletin malı deniz yemeyen domuz... Böyle zihniyete sahip oldukça, sence adam olur muyuz...

sagalassos link=topic=85179.msg1018166#msg1018166 date=1439675293' Alıntı:
Ali Bey , netice de doğru ya da yanlış yazdıklarımda benim nacizane görüşüm..Mutlaka beğenmeyen çıkacaktır, Yılmaz ' ın paylaştığı yazıdaki en önemli nokta mera ....Mera kanunu da... tarım politikasının bir parçasıdır. Lakin acı gerçekleri görmek istemiyoruz...Ekonomik olarak zayıf bir ülkeyiz, enflasyon açıklanandan her zaman 3-4 puan fazla....Ortamı pembe gösterip , ulusal değerlendirme kuruluşlarından pozitif artış AA+ bekliyoruz...Adamlar yemiyor tabi, yabancı yatırımcılar için hala ticari riskli ülkeyiz...Neden ? O ilerdeki duvarın arkasında birisi ossuruyor, ertesi gün Dolar- Euro yükseliyor :( İşte böyle ülkelerde Çİftçi her zaman fakir, zengin her zaman zengin olmaya devam edecektir.. Çünkü çiftçinin milyon doları yok ki 1 gece de 100.000 TL kazansın .. Bize lazım olan ne biliyormusun... Bize de Avrupanın ambargo uygulaması lazım ... Bak İran ' a 20-25 uyguladılar, adamlar yerli otomobillerini yaptı, kendi fabrikalarını kurdu, kendi silahlarını üretti, bizim gibi don lastiği makinasını Amerikadan almıyorlar, allah muhafaza Amerika makinayı vermese donsuz gezeceğiz :( Bununla da yetinmediler, nükleer silah ürettiler... Kıçı kırık Bulgaristandan elektrik satın alıyoruz, adamlarda 3 tane nükleer santral var. Türkiye ' de yapalım dedi, entel dantel bir çok kişi ayaklandı...Komik tarafı bu danteller elektrik faturalarını durmadan itiraz edenler..Ne emdiriyor ne gömdürüyor. İnanılmaz tembel bir milletiz , çiftçimizde tembel.. Adamın tarlasında su var, buğdayını sulamıyor :( Sebze de dikmiyor.. Hazır alıyor.. Geçen gün Muhtarla oturuyoruz, vatandaşın birisi durmadan arıyor, bedava kömür ne zaman gelecek, beni yazdın mı, unutma bak, biraz fazla olsun.. Çünkü fazlasını satıyor.. Devletin malı deniz yemeyen domuz... Böyle zihniyete sahip oldukça, sence adam olur muyuz...
Olurmuyuz sorusu bile olayı açıklıyor,maleşef olamayız.hakkımızı aramaktan korktukça , tembelliğe alıştıkça , eğitim olmayınca , kendimizi eğitmekten okumaktan araştırmaktan sorgulamaktan kaçtıkça adam değil insan bile olamayız . Koyun oluruz koyun .

Arkadaşlar birazda öz eleştiri yapalımmı? 1- yıl 2010 et krizi çıktı tarım bakanlığı şubatta sayım yaptırdı yeterli hayvan var sorun yok dedi kimse hayvan kestirmedi mart ayında sayım yaptırdı gene kestirmedi kesim 18,5tl ye çıktı ve nitekim ithalat kararı alındı et 13 e düştü. tanıdık bir besici ile sohbetimizde bana aynen söylemi ' ' seninki beni batırdı 150,000 tl zararım var ' ' dedi hayvanlarını neden kestirmediğini sorunca kırmızı et üreticiler birliği başkanının her gün mesaj çektiğini kesimi 25,00 tl ye çıkartacaklarını söylüyormuş.( hatırlarsanız ankara ' da besiciler tarafından dövülmüştü) sizce suçlu kim?. 2- Benim yaşadığım ilçe 7000 nüfusu var son 1 yılda kesilen inek sayısı 2000 miş Türkiye genelini siz düşünün, 3 kuruş para kazanacam diye inekleri kestiren tecir ve besiciler olduğu müddetçe biz daha çok hayvan ithal eder kazandığımız o üç kuruş burnumuzdan gelir. Artık herkesin biraz devletçi düşünüp 2 yıl inek kesmemesi lazım 2 yıl sonra bizim hayvan sıkıntımız kalmaz diye düşünüyorum. Bu benim kişişel düşüncem, düşünceme kimsenin katılmasınıda beklemiyorum.

hacı55 link=topic=85179.msg1018495#msg1018495 date=1439820422' Alıntı:
Arkadaşlar birazda öz eleştiri yapalımmı? 1- yıl 2010 et krizi çıktı tarım bakanlığı şubatta sayım yaptırdı yeterli hayvan var sorun yok dedi kimse hayvan kestirmedi mart ayında sayım yaptırdı gene kestirmedi kesim 18,5tl ye çıktı ve nitekim ithalat kararı alındı et 13 e düştü. tanıdık bir besici ile sohbetimizde bana aynen söylemi ' ' seninki beni batırdı 150,000 tl zararım var ' ' dedi hayvanlarını neden kestirmediğini sorunca kırmızı et üreticiler birliği başkanının her gün mesaj çektiğini kesimi 25,00 tl ye çıkartacaklarını söylüyormuş.( hatırlarsanız ankara ' da besiciler tarafından dövülmüştü) sizce suçlu kim?. 2- Benim yaşadığım ilçe 7000 nüfusu var son 1 yılda kesilen inek sayısı 2000 miş Türkiye genelini siz düşünün, 3 kuruş para kazanacam diye inekleri kestiren tecir ve besiciler olduğu müddetçe biz daha çok hayvan ithal eder kazandığımız o üç kuruş burnumuzdan gelir. Artık herkesin biraz devletçi düşünüp 2 yıl inek kesmemesi lazım 2 yıl sonra bizim hayvan sıkıntımız kalmaz diye düşünüyorum. Bu benim kişişel düşüncem, düşünceme kimsenin katılmasınıda beklemiyorum.

Estağfirullah. Herkesin fikri önemlidir. Düşünceniz güzel. Lakin bazı bilgi eksikleri var.

inekleri kestiriyoruz, bu nedenle hayvan sayısı azalıyor demişsiniz.

Oysa Tarım Bakanlığı ' nın açıklamasına göre:

14.5 milyon büyük baş ile Fransa ' dan (19 milyon) sonraki en büyük büyükbaş hayvan varlığa sahip ülkeymişiz!

Küçük başta ise 38.5 milyonla Avrupa lideriymişiz. Yani bırakın eksilmeyi, hayvan sayısında artış rekorlar kırıyormuşuz.

Bakanlığın resmi sitesinden açıklama:

http://www.tarimtv.gov.tr/HD4410_turkiye-hayvancilikta-avrupa-da-liderlige-oynuyor.html

Üstelik haber de yeni. Bir yıllık.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bakanlık propaganda amacı ile yalan beyanda mı bulunuyor?

Çünkü bakanlığın açıklaması doğru ise, sizin fikriniz geçersiz oluyor.

sagalassos link=topic=85179.msg1018166#msg1018166 date=1439675293' Alıntı:

Nükleer santral konusunda sabaha kadar tartışabiliriz. Kimse burnunun dibinde ölüm tehlikesi ile yaşamak istemez ve yaşama hakkı insanın en temel hakkıdır, bu hakkını savunanları entellikle, dantellikle itham etmeniz hoş değil.

Örnek verdiğiniz Bulgaristan ' daki 1970 yapımı kozluduy nükleer santralinin birazdan patlayıp bütün Tuna ' yı zehirlemeyeceğini, bütün Trakya ' yı etkisi altına alıp 10 milyon insanın sağlığını tehdit etmeyeceğini nereden biliyorsunuz?

Estağfirullah. Herkesin fikri önemlidir. Düşünceniz güzel. Lakin bazı bilgi eksikleri var.

14.5 milyon büyük baş ile Fransa ' dan (19 milyon) sonraki en büyük büyükbaş hayvan varlığa sahip ülkeymişiz!

Küçük başta ise 38.5 milyonla Avrupa lideriymişiz. Yani bırakın eksilmeyi, hayvan sayısında artış rekorlar kırıyormuşuz.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD4410_turkiye-hayvancilikta-avrupa-da-liderlige-oynuyor.html

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bakanlık propaganda amacı ile yalan beyanda mı bulunuyor?

Evet bazı bilgilerin eksik olduğu doğru ve bilgi eksikliğinden dolayı özür dilerim. Dünya kırmızı et tüketiminin Yaklaşık %50 si avrupa birliğinin ise %74 ' i domuz etinden karşılandığı için onlarda inek eti arz fazlası olması olması gayet normal. Ayrıca et veya hayvan ithalatını destekliyor felan değilim sadece 22-23 kesim bandı gayet normaldi 27-28 e çıkartınca böyle ithal et girer bizim kesim çakılır. İnekleri kesince 2 yıl sonrada dana ihtiyacı doğar diyorum.

hacı55 link=topic=85179.msg1018596#msg1018596 date=1439875606' Alıntı:

Evet bazı bilgilerin eksik olduğu doğru ve bilgi eksikliğinden dolayı özür dilerim. Dünya kırmızı et tüketiminin Yaklaşık %50 si avrupa birliğinin ise %74 ' i domuz etinden karşılandığı için onlarda inek eti arz fazlası olması olması gayet normal. Ayrıca et veya hayvan ithalatını destekliyor felan değilim sadece 22-23 kesim bandı gayet normaldi 27-28 e çıkartınca böyle ithal et girer bizim kesim çakılır. İnekleri kesince 2 yıl sonrada dana ihtiyacı doğar diyorum.

Aynı düşünüyoruz. Tek farkımız şu:

Bildiğiniz üzere serbest piyasa ekonomilerinde fiyatları belirleyen unsur, arz ve talep dengesidir. Bir mal az ise fiyatı artar, çok ise düşer. Bu durum, kapitalist sistemin belki de yıkılmasına neden olacak en büyük sistemsel hatasıdır.

Çünkü olması gereken, bir malın fiyatını, o malın maliyetine göre belirlemektir. Lakin serbest piyasa ekonomisinde iseniz, ürettiğiniz malın, satış fiyatını belirleme gibi bir şansı yoktur.

Şu an elektronik devi Apple ' ı örnek alalım. Kendisi açıklama yaptı. Son çıkardığı telefon olan İphone 6 ' nın üretim maliyeti sadece '200 $' (iki yüz dolar). Lakin adamlar, bu telefonu Türkiyede 3.400 liraya satışa çıkartabiliyor ve bu durum herkesçe gayet normal karşılanıyor. Ki firma kendi açıkladı. Şu an en kötü şartta net karımız %300 ' ün altına inmez diye.

Keza yeri geldiğinde, bazı ürünler maliyetin altında da satılabiliyor serbest piyasada.

Buralara neden geldik?

Bu ülkede serbest piyasa ekonomisi var. Hayvan üreticisi normal zamanlarda zaten maliyet yada maliyetin altında satışlar yaparak, sırf hamaliye ile bir şeyler kazanmaya çalışıyor. Bu adamların 3-5 yılda bir kez para kazanma şansları var iken, hükumet, serbest piyasa ekonomisinin en büyük kozu olan arzı çoğaltma yolunu seçiyor. Yani ithalatı açıyor.

Bunun adı 'haksız rekabettir'.

Şu an tek amaç günü kurtarmak. Oysa amaç sektörü ve ülkeyi kurtarmak olmalı.

Özetle, olay çiftçinin ineğini kestirmesi yada bekletmesi değil. Hiç de olmadı. Olay, kendi üretenini, haksız rekabet ile hırpalayan, zarar ettiren, kazanmasını engelleyen, üretimden çektirten yönetimdedir.

Ha bu da yönetim hatası değil, doğrudan ihanete girer.

Kısaca siz, yanlış yöne gidiyor diye koyunlara kızıyorsunuz. Oysa bir sürü, çoban nereyi gösterirse oraya gider.sürünün gideceği yer gül gibi bir otlak da olabilir, yüksek bir uçurum da. İş çobanda biter.

amma dertliyiz be kardeşim inanın insanın satıp savıp ya rusyaya ya avrupaya gidesi geliyor orda çiftlik sahibi üreticiysen ağasın paşasın buırdada çiftçiköylübirdevetdairesine gitse ezilir büzülür ..üretir çalışır çabalr sabahlara kadar koyun güder bir türlü istediği parayıyani hakkı olanı alamaz aracısı kazanır kesimhanesi kazanır kesdirdiği kuzunun ciğreini işkembesini alacak olsa bile parayla alır alsana alsana kaldı ...kim hasana hesabı düşünür durur ..lakin kanaatkardır i nsanım her zorluğa göğüsgerir şükreder işiniyapar...allahsonumuzu hayretsin ülkede istikrar varmış peh peh peh koyuncuya yok inekçiye yok çiftçiye yok ...neolacağıdı inşaat sektörünü ülkenin lokomotifi die gören bir anlşayış yönetiyor bizi nebekliyordukki .. ben parayı buldumda alacak evmi bulamadım param olsun şehirde işim ne köyde yaparım evimi mesela allah sonumuzu hayretsin lakin iyye gitmiyor çiftçimizi üreticimizi zor günler bekliyor benden sölemesi

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018580#msg1018580 date=1439845839' Alıntı:
Nükleer santral konusunda sabaha kadar tartışabiliriz. Kimse burnunun dibinde ölüm tehlikesi ile yaşamak istemez ve yaşama hakkı insanın en temel hakkıdır, bu hakkını savunanları entellikle, dantellikle itham etmeniz hoş değil.

Örnek verdiğiniz Bulgaristan ' daki 1970 yapımı kozluduy nükleer santralinin birazdan patlayıp bütün Tuna ' yı zehirlemeyeceğini, bütün Trakya ' yı etkisi altına alıp 10 milyon insanın sağlığını tehdit etmeyeceğini nereden biliyorsunuz?
Kardeş dünya üzerinde kaç tane nükleer santral olduğunu önce bir araştır, bu santrallerin nasıl inşa edildiğini, yapımında neler kullanıldığını, santrallerin kaç senelik ömrü olduğunu bir öğren.. Bu santrallerin olası bir durumda ne gibi emniyet tedbirleri alındığını araştır, 2015 yılında dünya üzerinde kaç tane nükleer santral yapıldığını , bu santrallerin bir ülkeye getirilerini, faydalarını öğren, önümüzdeki 100 yıl içerisinde dünya üzerindeki su kaynaklarının başına gelecekleri de öğren, daha öğrenecek çok şeyin var lakin, şu yazdıklarımı öğrenmen karşı atak yaparak yazdığın yazılara bir cevap olacaktır. Sen istesen de istemesen de bu bir zaruriyet, mutlak yapılacak. Sen entel olmaya bilirsin, ama basında kendini göstererek tatmin olan enteller var. Bunların inanç ve ideolojilerini de bilen biliyor. Sen üstüne alınma :D

sagalassos link=topic=85179.msg1018721#msg1018721 date=1439928694' Alıntı:
Kardeş dünya üzerinde kaç tane nükleer santral olduğunu önce bir araştır, bu santrallerin nasıl inşa edildiğini, yapımında neler kullanıldığını, santrallerin kaç senelik ömrü olduğunu bir öğren.. Bu santrallerin olası bir durumda ne gibi emniyet tedbirleri alındığını araştır, 2015 yılında dünya üzerinde kaç tane nükleer santral yapıldığını , bu santrallerin bir ülkeye getirilerini, faydalarını öğren, önümüzdeki 100 yıl içerisinde dünya üzerindeki su kaynaklarının başına gelecekleri de öğren, daha öğrenecek çok şeyin var lakin, şu yazdıklarımı öğrenmen karşı atak yaparak yazdığın yazılara bir cevap olacaktır. Sen istesen de istemesen de bu bir zaruriyet, mutlak yapılacak. Sen entel olmaya bilirsin, ama basında kendini göstererek tatmin olan enteller var. Bunların inanç ve ideolojilerini de bilen biliyor. Sen üstüne alınma :D

Öncelikle sen bu yazdıklarını bir elektrik mühendisine söylediğini öğren. Sonra o bahsettiğin önlemlere rağmen daha birkaçyıl önce Japonya ' da neler olduğunu bir öğren, bu çok savunduğun santrallerde oluşan atıkların nerede olduğunu, nasıl imha edilemediğini öğren. O 20 küsür milyar dolara kurulacak olan nükleer santralin 4500 mWe enerji üreteceğini, Amerika ' da hizmete giren 550 mWe ' lik güneş santralinin 2,5 milyar dolara mal olduğunu öğren, sonra oranlama yaparak aslında nükleer enerjinin hiçte ucuz olmadığını öğren, ondan sonra ahkam kes.
Alman salaktı zaten, mis gibi nükleer santralleri kapatarak, doğru düzgün güneş görmeyen ülkede 22 gWe güneş santrali kurdular, ülkenin neredeyse %50 enerjisini yenilebilirden sağlıyorlar...
Bas parayı gelsin Ruslar yapsın nükleeri alsın parayı 20 sene seni atıklarınla bırakıp gitsinler...

Vatansever87 link=topic=85179.msg1018743#msg1018743 date=1439930258' Alıntı:
Öncelikle sen bu yazdıklarını bir elektrik mühendisine söylediğini öğren. Sonra o bahsettiğin önlemlere rağmen daha birkaçyıl önce Japonya ' da neler olduğunu bir öğren, bu çok savunduğun santrallerde oluşan atıkların nerede olduğunu, nasıl imha edilemediğini öğren. O 20 küsür milyar dolara kurulacak olan nükleer santralin 4500 mWe enerji üreteceğini, Amerika ' da hizmete giren 550 mWe ' lik güneş santralinin 2,5 milyar dolara mal olduğunu öğren, sonra oranlama yaparak aslında nükleer enerjinin hiçte ucuz olmadığını öğren, ondan sonra ahkam kes.
Alman salaktı zaten, mis gibi nükleer santralleri kapatarak, doğru düzgün güneş görmeyen ülkede 22 gWe güneş santrali kurdular, ülkenin neredeyse %50 enerjisini yenilebilirden sağlıyorlar...
Bas parayı gelsin Ruslar yapsın nükleeri alsın parayı 20 sene seni atıklarınla bırakıp gitsinler...
Çok sevgili Elektrik mühendisi vatansever 87, ismini böyle yazınca vatan çok sevilmiyor, biz icraata bakarız, Santrallarin maliyetini yazarak kafaları karıştırmaya çalışıyorsun, Yenilenebilir enerji potansiyelimizin tamamı kullanılsa bile 2023 yılındaki elektrik tüketim miktarının ancak yarısı karşılanabilmektedir. Nükleer santraller baz yük santrallerdir, günün 24 saati çalışır. Rüzgar, güneş ve hidro elektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları iklim ve meteorolojik koşullara bağlıdır. Nükleer santrallerin kapasite faktörü % 90 iken, yenilenebilir enerji kaynaklarında bu, en fazla % 30-40 civarındadır. Nükleer santrallerin işletme ömrü 40 ila 60 yıl iken bu, rüzgar ve güneşte 15-20 yıl civarındadır. Dünyada 31 ülkede 440 nükleer santral var. Çok sevgili Elektrikçi kardeşim... Memlekete lazımm bunu kabul et.. Saygılar.

Birbirmize kızmaya , dargınlığa , ortamın elektiriğini yükseltmeye hiç gerek yok.
Hepimiz aynı şeyi düşünmek zorunda değiliz , birbirimizin fikirlerine katılmasakta saygı gösterelim.
Hepimiz burada benzer amaçlar için dil döküyoruz.
İthalat hepimiz için için iyi olmamış , bu bir gerçek , inşallah bu yanlıştan çabuk dönülür.