SEYHAN KİMYA Bitki Besleme Tarifleri

Anladıklarım:

[MENTION=919]doganbey1[/MENTION] diyor: Humikcan klasik bir humik asit değildir. İçinde ilaveler olduğu için yapraktan uygulanabilir ve etkili olduğu görülmüştür.

[MENTION=79256]PAŞA ZİRAİ İLAÇ[/MENTION] diyor: Humik asit yapraktan uygulanmaz. Bu sebeple konuyu okuyan çiftçilerimiz yanlış bilgilenip yapraktan uygulamasın.

Sonuç: Humikcan klasik bir humik asit değildir. İçinde ilaveler olduğu için yapraktan uygulanabilir ve etkili olduğu görülmüştür. Ancak klasik humik asit yapraktan uygulanmaz. Bu sebeple konuyu okuyan çiftçilerimiz burada geçen "humik asit" ile kastedilenin hümikcan olduğunu bilsinler ve klasik bir hümik asidi boşu boşuna yapraktan uygulamasınlar.

Mustafa bey ilk defa müdahil oldu forumda ilkleri yasıyoruz onuncu yılımızda [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: meskisehiri
Gereksiz eleştiri gizli hayranlıktır gerisi hikaye...çiftçi bunu yapraktan beslemeye , böcek zararı sonrası bitki düzenlemeye, stres koşullarını düzenlemeye yani birden fazla amaca kullanırsa bu ilaç bayileri ne satacak biladerim işin rast gitsin...arkadaş babam gibi konuşmuş sonra hastası olur herkese tavsiye eder [emoji3] bu arada ürün çıktığından beri topraktan ve yapraktan uygulayan biri olarak yazıyorum bunu leonardit menşeili harici bütün hümik asit diye satılan ürünler Melas şilempe karışımı bitkisel kökenli çakma ürünlerdir Güvenle kullanabilirsiniz Hümikcanı [ belliki sizde konuyu iyi okumamışsınız. Şayet sizin söylediğiniz gibi düşünseydim ( yani hümik asit birden fazla amaca hizmet ediyor düşüncesinde olsaydım sadece hümik kullanırdım tersini düşünsem işyerime hümik sokmazdım işyerimde hem fungusit hem insektisit hemde hümik asit olmazdı lütfen tribüne oynamayın. Böcek zararı konusunda doğan bey benim ne dediğimi anladı ve gerekli düzeltmeyi yaptı zaten. konu yeterince saptı zaten daha fazla sapmasın artık.

Sen hariç herkes tribüne oynuyor zaten... saptırma kısa kes öyleyse 6 sayfa olmuş anladık yapraktan bitki bunu alamaz 100 sayfada olsa aynı şeyleri söyleyeceksin...hümiğinde,insektisit de fungusitinde yeri amacı ayrı bunu da biliyoruz uyguluyoruz teşekkürler [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI
Ben hümikcan ı rakip olarak görmüyorum benim bütün bu yazdıklarımdan anladığınız buysa söyleyecek birşeyim yok çünkü ben hiçbir yorumda hümikcanı kötülemedim başka bir ürün reklamıda yapmadım sadece doğancan arkadaşın hümik asiti yanlış tanıttığını ve çiftçilerin bu yorumları okuyarak gidip x markalara boşuna para verebileceğine vurgu yaptım ve işin teknik kısmında yanıldığını dile getirdim. Yorum yapan arkadaşlardan objektif bakmalarını rica ediyorum. Ben hümikcanı kötülüyormuşum gibi davranmanız ayrı bir problem kaldıki ben buradan sattığım x ürün hümikcan dan iyi demişim gibi davranıyorsunuz

Sayin pasa zirai ilac surekli millete anlamadiniz diyorsunuzda Biz anliyoruz da siz anlamadiniz dogancan yapraktan humik asit atin demedi ki humikcan farkli bir urun icerisinde humik asit disinda bircok elementde var siz humikcani isimden dolayi sadece humik asit ve yapraktan atilmasi faydasiz diyorsunuz. Evet dediginiz dogrudur yalniz biz fayda maliyete bakariz eger faydasi varsa isterse tursu suyu gubresi yapsin alir atarim yapraktan attigin bi yagmur yagar topraga karisir topraktan atilmis olur ben dogancani tanimam urunude kullanmadim ama bu kadar kullanmis afam cikipta faydasiz demiyorsa bi denerim eger ise yaramazsa bunuda burda cikar soylerim adam urununun arkasinda duruyo buda beni kullanip denemeye tesvik ediyo. Sadece teoriye bakarsaniz nohut yerinde azot biraktigi icin cok guzel bugday olur derler ama pratikte bu tamamen bos yaptimigimiz uygulamada goruyoz nohut yerinde nadasa gore baya verim kaybi oluyo bizim arazilerimizde ama mercimekte oyle degil. Tamam sizin kadar kimya bilmiyoruz kimyaci olmadigimiz icin ama anlatilan biseyi anlamayacak kadar degiliz bende kendi meslegimlle yada okulumla alakali birsey desem bilmeyebilirsin bence sizde yazilanlari tam okuyup anlamaya calisin

paşa ilaç bayi yardımcı olur size :D

Birileri benden bir yardım isterse ve benimde konuyla ilgili bilgim varsa seve seve yardımcı olurum ama konu hakkında bilgim yoksa bilgisine güvendiğim birine sorar cevaplarım. Hiç olmadı bilmiyorum der susarım. Sırf yorum yapmak için yazmam ! Sizin yorumlarınıza baktığımda tritikale tarlasındaki yulaf sorununa cowboy isimli herbisiti önermişsiniz bunun adı resmen katliam. En azından bitkiyi katledecek kadar ütopik önerim olmadı olamazda. Burası dedikodu ve ya birilerini çekiştirme iğneleme forumu değil benimle alakalı şahsi bir probleminiz varsa paylaşın sıkıntınızı çözelim ?

Birileri benden bir yardım isterse ve benimde konuyla ilgili bilgim varsa seve seve yardımcı olurum ama konu hakkında bilgim yoksa bilgisine güvendiğim birine sorar cevaplarım. Hiç olmadı bilmiyorum der susarım. Sırf yorum yapmak için yazmam ! Sizin yorumlarınıza baktığımda tritikale tarlasındaki yulaf sorununa cowboy isimli herbisiti önermişsiniz bunun adı resmen katliam. En azından bitkiyi katledecek kadar ütopik önerim olmadı olamazda. Burası dedikodu ve ya birilerini çekiştirme iğneleme forumu değil benimle alakalı şahsi bir probleminiz varsa paylaşın sıkıntınızı çözelim ?

bende o yuzden sana yonlendıryorum işte ? cowboy problemı olmasın dıye...

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI
öncelikle belirteyım DOĞANCAN VE PAŞA İLAÇ üyelerini tanımam bilmem
yorumların hepsini okudum
PAŞA İLAÇ nicli üye gerçekten kötü birşey söylemiyor biz çifçilere bilgiler vermek istiyor sonucta bu tur ilaçlara para verıyoruz
coğumuz bu foruma bişeyler öğrenmek için üye olduk neden şimdi bu adamın verdıgı bilgilere teşekkür etmek yerıne taraflı yorumlar yapıp gerçeklere göz yumuyoruz
Arkadaş orada HUMIKCAN kötüdür yada almayın bende daha güzeli var demiyor
nedense butun trakkulup gözü kapalı arkadaşın üstüne oynuyor
bu tutumu trakkulube yakıştıramadım
Eğriye eğri demek lazım doğruya doğru

Maalesef her ne kadar eleştiriye açığız desek de olumsuz cevaplar karsında cevapsız kalamıyor ve ya haklısın diyemiyoruz. oysa ki
PAŞA ZİRAİ İLAÇ olumsuz bisey demedi. Bu yüzden Paşa Zirai ilaç ve ahmetshn arkadaşın dediklerine katılıyorum. Amaç gönül kırmak değil Bilinçlenmek Ve Çiftçiler olarak en iyi olanı bulmak.

Bu yüzden Sadece hümikcan çok iyi demek taraflı olur. piyasadaki diğer muadilleri ile uygulamada (tarlada) karşılaştırmak gerekir. ben kullandım iyi demekte bi yere kadar doğru değil ne şartlarda ne oranda kullandın. Komsu ile karşılaştırmak yersiz bence. Tabi bütün bunlar benim kanaatim kişiden kişiye değişir.

Arkadaslar yozgat bolgesinde en iyi gubre neyi onerirsiniz bizim burada ure boyuna verir tane tutmaz derler ure icin sizler ne onerirsiniz
Bu iş bölgeden bölgeye değişmez. Trakyada üre kullanılır, ic anadoluda baska birsey kullanilir demek mantiksiz. Su aşamada ya amonyum sülfat kullanacaksınız yada üre kullanacaksınız. Ha amonyum nitrat da var. Onuda sapa kalktıktan sonra yagmur ihtimali oldugu zaman atarsınız. Arasindaki farklar nelerdir derseniz l azotun formudur.

öncelikle belirteyım DOĞANCAN VE PAŞA İLAÇ üyelerini tanımam bilmem
yorumların hepsini okudum
PAŞA İLAÇ nicli üye gerçekten kötü birşey söylemiyor biz çifçilere bilgiler vermek istiyor sonucta bu tur ilaçlara para verıyoruz
coğumuz bu foruma bişeyler öğrenmek için üye olduk neden şimdi bu adamın verdıgı bilgilere teşekkür etmek yerıne taraflı yorumlar yapıp gerçeklere göz yumuyoruz
Arkadaş orada HUMIKCAN kötüdür yada almayın bende daha güzeli var demiyor
nedense butun trakkulup gözü kapalı arkadaşın üstüne oynuyor
bu tutumu trakkulube yakıştıramadım
Eğriye eğri demek lazım doğruya doğru
Herkes kendi tecrubesini inatla iyi oldugu soyledi bence pasa ilacin dedigi seyler dogru fakat sahada farkli sonuclar cikti doğana yapraktan uygulama yapcam dedigim zaman yapma abi demisti ilk oda bizde olumlu sonuclar aldik yapraktan herkesten olumlu sonuclar aldi
Bencede tam tersi iyi birsey icin inat etmek iyidir kimse zararina birsey olmasini istemiyor trakkulup amacina uygun [emoji106]
Bu olay normal urede ucma var eco-n benim uremde ucma yok ve yavas salınımlı demesi ayni

Bikac gundur yogunluktan takip edemiyordum her forumdaşimin fikrine saygiliyim ve benim fikrime gore iki taraf da hakli :)
1-Evet piyasada cok fazla fason urun var ama humikcan bunlardan birisi degil.
2-evet hümik asit yapraktan alinmaz ama humikcan sadece humik asitten ibaret degil

Gelelim bir diger dusunceme. Fulvik asit yapraktan bitki bunyesine alinir bu bi gercek. Peki neden topraktan uygulamalarda ya fulvik asit kokten alinimi yavas olur keske yapraktan verseydik demiyoruz.

Kaliteli toprak duzenleyicisi bulmak evet cok zor paşa bey biz bulduk bence sizde bi deneyin bende zirai ilac bayisiyim ve bu yil insallah eskisehir/cifteler bolgesinde humikcan ile calisma planlarimiz var.
Anlamdigim birsey daha var alinmazsa alinmasin nereye kacacak :) dusecegi yer gene kara toprak.

Bikac gundur yogunluktan takip edemiyordum her forumdaşimin fikrine saygiliyim ve benim fikrime gore iki taraf da hakli :)
1-Evet piyasada cok fazla fason urun var ama humikcan bunlardan birisi degil.
2-evet hümik asit yapraktan alinmaz ama humikcan sadece humik asitten ibaret degil

Gelelim bir diger dusunceme. Fulvik asit yapraktan bitki bunyesine alinir bu bi gercek. Peki neden topraktan uygulamalarda ya fulvik asit kokten alinimi yavas olur keske yapraktan verseydik demiyoruz.

Kaliteli toprak duzenleyicisi bulmak evet cok zor paşa bey biz bulduk bence sizde bi deneyin bende zirai ilac bayisiyim ve bu yil insallah eskisehir/cifteler bolgesinde humikcan ile calisma planlarimiz var.
Anlamdigim birsey daha var alinmazsa alinmasin nereye kacacak :) dusecegi yer gene kara toprak.

Ağzına sağlık biladerim uzman görüşü eline koluna sağlık

• Beğen
Tepkiler: kansucaglar
Bu iş bölgeden bölgeye değişmez. Trakyada üre kullanılır, ic anadoluda baska birsey kullanilir demek mantiksiz. Su aşamada ya amonyum sülfat kullanacaksınız yada üre kullanacaksınız. Ha amonyum nitrat da var. Onuda sapa kalktıktan sonra yagmur ihtimali oldugu zaman atarsınız. Arasindaki farklar nelerdir derseniz l azotun formudur.
Humikcan in litre fiyati ne kadar acaba