Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

Ynt: Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

hacimmet link=topic=50134.msg837497#msg837497 date=1391073599' Alıntı:
Bu ay tank sütünün analizinde süt yağım 3,88 çıktı emeklerimin karşılığını görüyorum çok fazla sağmal hayvanım olmamasına rağmen yemlikte kilit sistemi olduğu için süt hayvanlarına 6 grup besleme yapıyorum.Rasyon programını iyi değerlendirirsek kesif yem oranında önemli miktarda düşüş sağlayabiliyoruz. Evet besi formulünüde kullanıyorum.

Mehmet, bir gün büyükbaş hayvancılığa girmeyeni yeltenirsem, eğitim almak için ilk kapısını çalacağım adam sensin.

sebazios link=topic=50134.msg837934#msg837934 date=1391114815' Alıntı:
Mehmet, bir gün büyükbaş hayvancılığa girmeyeni yeltenirsem, eğitim almak için ilk kapısını çalacağım adam sensin.
Eyvallah bilader çok bilgim yok ama öğrenmeye çalışıyorum öğrendikçede hem yaptığım işte daha çok kar ediyorum hemde yaptığım işten daha çok zevk alıyorum.
Aslında ülkemizde hayvancılık konusundaki en büyük sorun belki girdi maliyetlerinden bile önde 'üretici hataları yanlışları'

• Beğen
Tepkiler: Mnr68

Arkadaşlar kaba yem analiz sonuçları geldi rasyon programında seçtiğim kaba yemlerin değerlerinden daha düşük geldi sonuçlar mısır silajı,yonca ve buğday sapı balyesi yeni değerlerin databaselerini programa girdim kuru madde oranı ve özellikle protein oranı düştü.

hacimmet link=topic=50134.msg848736#msg848736 date=1392667268' Alıntı:
Arkadaşlar kaba yem analiz sonuçları geldi rasyon programında seçtiğim kaba yemlerin değerlerinden daha düşük geldi sonuçlar mısır silajı,yonca ve buğday sapı balyesi yeni değerlerin databaselerini programa girdim kuru madde oranı ve özellikle protein oranı düştü.

O benim için de sıkıntı. Besin değerleri, söz konusu yemin piyasa şartlarında bulunabilecek, ortalama kalitedeki örneklerine göre belirleniyor. Oysa elimizdeki yemlerin, piyasa şartlarındakilerle kıyaslandığında, az yada çok, yüksek yada düşük kalite farkları ortaya çıkıyor.

Burda işin doğrusu sadece kaba yemleri değil, kesif/dane ayırmadan, fabrikasyon üretim olmayan tüm yem materyallerini analiz ettirmek.

Bu değerleri de programa girip net sonuçlar üzerinden hesaplama yapmak.

Ama malesef buna ne imkan ne zaman el veriyor. Benim elimde sadece 6 çeşit kuru ot var. Hangisini yollar, hangisini analiz ettirirsin? Mümkündü yok.

Ayrıca benim en yoğun kullandığım ürünlerden birisi 'üzüm silajı'. Şaraplık üzümün sapı ayıklanıp suyu alınır. Geriye sadece üzümün tane ve çekirdeği kalır ve süper silaj olur. Inanılmaz da lezzetlidir.

Ama gel gelelim rasyon programlarını geçtim, tüm sanal alemi darma duman etmeme rağmen bu yem materyali hakkında en ufak bir bilgi kırıntısı yok. 1-2 çalışma var, onlar da yaş üzüm posası üzerine ve çok yüzeysel. Yem Bezelyesi de keza öyle. Programda değerleri olmayan önemli yem maddelerinden biri de o.

1 hafta içerisinde NKÜ Ziraat Fakültesinde, çok değerli iki hocamda görüşmem olacak. Oraya gitmişken, yem bezelyesinin değerlerini öğrenir, üzüm silajının da besin değerlerini analiz etmelerini isteyeceğim artık.

Kısaca Mehmet, doğru rasyonun hazırlanabilmesi için öncelikle var olan yemlerin gerçek değerlerine sahip olmak ilk şart.

Bunun haricindekiler sadece fikir verir.

Ha kötü mü? Asla. Hiçbirşey bilmemektense yüzlerce yemin aşağı yukarı ortalama besin değerlerini bilmek bile çok büyük nimet.

sebazios link=topic=50134.msg848857#msg848857 date=1392672481' Alıntı:
O benim için de sıkıntı. Besin değerleri, söz konusu yemin piyasa şartlarında bulunabilecek, ortalama kalitedeki örneklerine göre belirleniyor. Oysa elimizdeki yemlerin, piyasa şartlarındakilerle kıyaslandığında, az yada çok, yüksek yada düşük kalite farkları ortaya çıkıyor.

Burda işin doğrusu sadece kaba yemleri değil, kesif/dane ayırmadan, fabrikasyon üretim olmayan tüm yem materyallerini analiz ettirmek.

Bu değerleri de programa girip net sonuçlar üzerinden hesaplama yapmak.

Ama malesef buna ne imkan ne zaman el veriyor. Benim elimde sadece 6 çeşit kuru ot var. Hangisini yollar, hangisini analiz ettirirsin? Mümkündü yok.

Ayrıca benim en yoğun kullandığım ürünlerden birisi 'üzüm silajı'. Şaraplık üzümün sapı ayıklanıp suyu alınır. Geriye sadece üzümün tane ve çekirdeği kalır ve süper silaj olur. Inanılmaz da lezzetlidir.

Ama gel gelelim rasyon programlarını geçtim, tüm sanal alemi darma duman etmeme rağmen bu yem materyali hakkında en ufak bir bilgi kırıntısı yok. 1-2 çalışma var, onlar da yaş üzüm posası üzerine ve çok yüzeysel. Yem Bezelyesi de keza öyle. Programda değerleri olmayan önemli yem maddelerinden biri de o.

1 hafta içerisinde NKÜ Ziraat Fakültesinde, çok değerli iki hocamda görüşmem olacak. Oraya gitmişken, yem bezelyesinin değerlerini öğrenir, üzüm silajının da besin değerlerini analiz etmelerini isteyeceğim artık.

Kısaca Mehmet, doğru rasyonun hazırlanabilmesi için öncelikle var olan yemlerin gerçek değerlerine sahip olmak ilk şart.

Bunun haricindekiler sadece fikir verir.

Ha kötü mü? Asla. Hiçbirşey bilmemektense yüzlerce yemin aşağı yukarı ortalama besin değerlerini bilmek bile çok büyük nimet.
yılmaz abi bu sene yaş üzümü kuruttuk... yaş olarak 220 ton civarı şu an içerde 80 ila 100 ton arası kuru üzüm var sizin bölgede almak isteyen olursa haberim olsun abi...protein oranı %15

gaggoş link=topic=50134.msg849014#msg849014 date=1392713814' Alıntı:
yılmaz abi bu sene yaş üzümü kuruttuk... yaş olarak 220 ton civarı şu an içerde 80 ila 100 ton arası kuru üzüm var sizin bölgede almak isteyen olursa haberim olsun abi...protein oranı %15

Almak isteyen halihazırda var zaten. Mühim olan fiyat. Nakliyeyi de karınca kurtarmalı. Kaçan vereceksiniz?

sebazios link=topic=50134.msg849071#msg849071 date=1392732295' Alıntı:
Almak isteyen halihazırda var zaten. Mühim olan fiyat. Nakliyeyi de karınca kurtarmalı. Kaçan vereceksiniz?
550 tl (nakliye hariç)yer elazığ... abi sen zaten bu malın ne olduğunu biliyosun proteini enerjisi yüksek olan bi yem...istersen numunede gönderebilirim...

gaggoş link=topic=50134.msg849075#msg849075 date=1392732909' Alıntı:
550 tl (nakliye hariç)yer elazığ... abi sen zaten bu malın ne olduğunu biliyosun proteini enerjisi yüksek olan bi yem...istersen numunede gönderebilirim...

Bende 30 ton vardı, hayvanlara verdim bitti, şimdilik olan imkanlarla gidiyoruz.

Yalnız ordan buraya nakliye kurtarmaz. 1200 km var arada.

Bu arada protein 15 değil bilgin olsun.

sebazios link=topic=50134.msg849226#msg849226 date=1392747918' Alıntı:
Bende 30 ton vardı, hayvanlara verdim bitti, şimdilik olan imkanlarla gidiyoruz.

Yalnız ordan buraya nakliye kurtarmaz. 1200 km var arada.

Bu arada protein 15 değil bilgin olsun.
aynen nakliye kurtarmıyo ters bi bölge ...proteini kaç peki abi...

Evvelki sen rasyona keçi boynuzu posası giriyordum yem maliyetini düşürüyordu ama çuvallardan ip parçaları çıktığı için bıraktım
Hacı Mehmet KESİKBAŞ
Saman

ANALİZ SONUÇLARI

PARAMETRE SONUÇ İSTENEN
Kuru Madde, % 92,11 Min. 88,0
Ham Kül, % 5,90 Max.
Ham Yağ, % 0,30 -
Ham Protein, % 1,74 Min.
Ham Selüloz, % 44,56 Max.
Enerji, kcal/kg 1932 Min.

Yonca
ANALİZ SONUÇLARI

PARAMETRE SONUÇ İSTENEN
Kuru Madde, % 88,78 Min. 88,0
Ham Kül, % 6,01 Max.
Ham Yağ, % 0,33 -
Ham Protein, % 16,11 Min.
Ham Selüloz, % 25,77 Max.
Enerji, kcal/kg 2153 Min.

MISIR Silaj
ANALİZ SONUÇLARI

PARAMETRE SONUÇ İSTENEN
Kuru Madde, % 27,59 Min. 88,0
Ham Kül, % 1,94 Max.
Ham Yağ, % 0,34 -
Ham Protein, % 1,94 Min.
Ham Selüloz, % 8,24 Max.
Enerji, kcal/kg 686 Min.
Kaba yem analiz sonuçları.Çalıştığım yem firmasının yem uzmanı arkadaş ücretsiz analiz yaptırdı sonuçlar bu şekilde benim rasyon programında belirlediğin içeriklerden daha düşük çıktı değerler mevcut rasyonda yeniden düzenleme yapmam gerekecek.

arkadaslar rasyon hazirlama programinin icinde besicilik icin en önemli bir kac yemi bulamadim Arpa tanesi pugday tanesi ve aycicekgi küspesi bu yemler gercekten yokmu yoksa benmi bulamadim yardimci olursaniz sevinirim

ramazan ekici link=topic=50134.msg866670#msg866670 date=1394959396' Alıntı:
arkadaslar rasyon hazirlama programinin icinde besicilik icin en önemli bir kac yemi bulamadim Arpa tanesi pugday tanesi ve aycicekgi küspesi bu yemler gercekten yokmu yoksa benmi bulamadim yardimci olursaniz sevinirim

Bahsettiğiniz yem maddeleri hayati unsurlar. Ilk denemenizse bulamamış olabilirsiniz. Ben size tam yerini söyleyim:

Programı açtınız. 'Yem seç' sekmesine tıkladınız. Karşınıza pencere açıldı.

Ilk menüden 'enerji kaynakları' seçtiniz. Hemen altındaki menüyü açtığınızda arpa ve buğdayı görebilirsiniz. Üstelik sertlik ve kalite durumuna göre farklı seçenekler de mevcut.

ATK (ayçiçeği küspesi) içinse ilk menüden 'proteyin kaynakları'nı seçtiğinizde alttaki menüde protein miktarlarıyla birlikte tüm küpe çeşitlerini bulabilirsiniz.

Çok yeni (yem bezelyesi gibi) yada uç örnekler (zeytin yaprağı gibi) olmadığı sürece genel olarak piyasada kullanılan tüm materyalleri programda bulabiliyoruz.

Siz büyük ihtimal programı ilk açtığınızda ekranda olan yemlere baktınız. Onlar sadece örnek olarak verilen maddeler. Dediğim şekilde bakarsanız programın içinde yüzlerce yem maddesi mevcut.

Yalnız dikkatimi çeken bir nokta var. Bu başlığın altında yazan bazı arkadaşlar ilk iletisini bu konuya göndermiş. Yani sırf o iletiyi göndermek için üye olmuş.

Konunun hayvancılık yapanların insanların ilgisinini çektiğini bilmek güzel ama keşke, o ilk mesajlarını yollayan arkadaşlar sitede devamlılığını sağlasalar.

selamun aleyküm,

öncelikle emeginize saglik sevgili kardesim, yanlz yem secme bölümünde Arpa ve aycicegi küspesi ve buna benzer bir kac önemli yem maddesini bulamadim, acaba yardimci olabilirmisin ?
indirdigim versiyon --->Besi_V4.03.xls

Selam ve dua ile

Kayaa link=topic=50134.msg877008#msg877008 date=1396914083' Alıntı:
selamun aleyküm,

öncelikle emeginize saglik sevgili kardesim, yanlz yem secme bölümünde Arpa ve aycicegi küspesi ve buna benzer bir kac önemli yem maddesini bulamadim, acaba yardimci olabilirmisin ?
indirdigim versiyon --->Besi_V4.03.xls

Selam ve dua ile

Sağolun. Sorunuzun cevabı, sizinkinin bir üstündeki mesajda mevcut. Aynen aktarayım:

sebazios link=topic=50134.msg866981#msg866981 date=1394993826' Alıntı:
Bahsettiğiniz yem maddeleri hayati unsurlar. Ilk denemenizse bulamamış olabilirsiniz. Ben size tam yerini söyleyim:

Programı açtınız. 'Yem seç' sekmesine tıkladınız. Karşınıza pencere açıldı.

Ilk menüden 'enerji kaynakları' seçtiniz. Hemen altındaki menüyü açtığınızda arpa ve buğdayı görebilirsiniz. Üstelik sertlik ve kalite durumuna göre farklı seçenekler de mevcut.

ATK (ayçiçeği küspesi) içinse ilk menüden 'proteyin kaynakları'nı seçtiğinizde alttaki menüde protein miktarlarıyla birlikte tüm küpe çeşitlerini bulabilirsiniz.

Çok yeni (yem bezelyesi gibi) yada uç örnekler (zeytin yaprağı gibi) olmadığı sürece genel olarak piyasada kullanılan tüm materyalleri programda bulabiliyoruz.

Siz büyük ihtimal programı ilk açtığınızda ekranda olan yemlere baktınız. Onlar sadece örnek olarak verilen maddeler. Dediğim şekilde bakarsanız programın içinde yüzlerce yem maddesi mevcut.

selam,

dediklerinizi defalarca yapmama ragmen hic bir sey bulamadim maalesef ;(
bizim indirdigimiz programmda bir hata olabilir mi ?
bana suan kullandiginiz programi upload edip linki göndere bilirmisiniz lütfen ?

selam ve dua ile...

size resimlerle nedemek istedigimi anlatmaya calisacagim --->

iqg4yhys.jpg

slx3zpu7.jpg

ve son olarak, aradigimiz önemli kesif yemler arpa ve bugday gibi besinler yok.. --->

cvky7kwl.jpg

Umarim yardimci olabilirsiniz.

Selam

Kayaa link=topic=50134.msg881175#msg881175 date=1397734725' Alıntı:
selam,

dediklerinizi defalarca yapmama ragmen hic bir sey bulamadim maalesef ;(
bizim indirdigimiz programmda bir hata olabilir mi ?
bana suan kullandiginiz programi upload edip linki göndere bilirmisiniz lütfen ?

selam ve dua ile...

Kayaa link=topic=50134.msg881182#msg881182 date=1397736599' Alıntı:
size resimlerle nedemek istedigimi anlatmaya calisacagim --->

iqg4yhys.jpg

slx3zpu7.jpg

ve son olarak, aradigimiz önemli kesif yemler arpa ve bugday gibi besinler yok.. --->

cvky7kwl.jpg

Umarim yardimci olabilirsiniz.

Selam

İşler yoğunlaştığı için cevap biraz geç oldu kusura bakmayın.

Bilgisayarı açıp deneme şansım olmadı ama sizin fotoğraflarda görünün yemler sulu kaba yemler yemünüsünde bulunan yemlere benziyor. Yani ilk menüden 'enerji kaynakları' seçilmesine rağmen alt menü aktifleşmiyor. Sorun büyük ihtimal ofis programındaki makrolardan kaynaklanıyor çünkü aynı sorun bende ve kullanan birçok arkadaşta yok.

Mevcut ofis programını kaldırıp yerine farklı/eski bir sürüm yüklemekle büyük ihtimal sorun çözülür.

Yalnız şu da dikkatimi çekti, sizdeki program bir eski sürüm olan 'besi v4.02' versiyonu. Şu an en güncel olan sürüm ise 'besi v4.05'.

Bence ilk olarak bahsettiğim son versiyon olan 'besi v4.05'i indirip çalıştırmayı deneyin. Olmazsa, ofis programını daha eski bir sürüm ile değiştirirsiniz.

Var olan son versiyon 'besi v4.05'in bulunduğu link:

https://www.selcuk.edu.tr/Sayfa.aspx?birim=014003&sayfa=4690&dt=1

Merhabalar. Azerbaycandan katiliram. Bu gün üye oldum. Siteniz çok faydalı, ellerinize sağlık. Besi V4 05 exceli indirdim. Açmak isterken açılmır, mesaj gelir:Excel cannot open the file 'Besi V4 05.xlsx' because the file format or file extension is not valid. Verify that the file has not been corrupted and that the file extension matches the format of the file. Yardım ederseniz sevinirim. Önceden teşekkür ederim.