Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

Ynt: Rasyon Hazırlama Programı ve Kullanımı (resimli anlatım)

yusufuyar link=topic=50134.msg780085#msg780085 date=1380638751' Alıntı:
Açıklamalar gayet güzel Allah razı olsun.. Lakin resimler görünmüyor, yeniden yüklemeniz mümkün mü?

cebrail68 link=topic=50134.msg780087#msg780087 date=1380639229' Alıntı:
ellerinize sağlık. evet resimler gözükmüyor size zahmet değiştirmeniz mümkünmüdür

İlk mesajda değişiklik yapamadığım için düzenlemeleri yapamıyorum. Öyle bi imkan olsaydı resimleri yeniden bir gözden geçirecektim lakin olmadı.

bu programa göre dün hazırladığımız rasyonu,bu akşamdan başlayarak vermeye başladık,daha önce verdiğimiz miktarları bu rasyon doğrultusunda daha da azattık,çalışanlar sütlerin düşeceğinden endişeli,açıkçası bende endişeliyim.
5 çeşit yemi daha önce 20 kg verirken bu rasyonla beraber 16 kilograma indi,umarım sütte düşüş yaşamayız,
gelişmeleri bildireceğim.

poseydon link=topic=50134.msg779564#msg779564 date=1380482073' Alıntı:
hayvan seçimi yaparken sadece listedekilerden seçim yapabiliyoruz.ancak baktığım hayvan listede yok,holstein bakıyorum
başka cins seçsek sonuçları etkiler mi acaba?

Holstein = Siyah Alaca

poseydon link=topic=50134.msg780677#msg780677 date=1380730797' Alıntı:
bu programa göre dün hazırladığımız rasyonu,bu akşamdan başlayarak vermeye başladık,daha önce verdiğimiz miktarları bu rasyon doğrultusunda daha da azattık,çalışanlar sütlerin düşeceğinden endişeli,açıkçası bende endişeliyim.
5 çeşit yemi daha önce 20 kg verirken bu rasyonla beraber 16 kilograma indi,umarım sütte düşüş yaşamayız,
gelişmeleri bildireceğim.

Kuru madde miktarı düştüğü için ilk 1-2 gün hafif bir azalma olabilir ama adaptasyondan sonra artış göstereceğini düşünüyorum. Bu arada verdiğiniz rasyonu da paylaşırsanız sevinirim.

sebazios link=topic=50134.msg780876#msg780876 date=1380749781' Alıntı:
Holstein = Siyah Alaca

Kuru madde miktarı düştüğü için ilk 1-2 gün hafif bir azalma olabilir ama adaptasyondan sonra artış göstereceğini düşünüyorum. Bu arada verdiğiniz rasyonu da paylaşırsanız sevinirim.

2 gruba ayırdım hayvanları;

10 kg süt verenlere 15 kg üstünden rasyon yaptım

birde

15 kg verenler için 20 kg üstünden(aşağıdaki programa ek olarak 2 kg süt yemi daha fazla verdim,böylece 6 kg oldu)

Buğday Samanı --7 kg--
Yonca Kuru Otu,Çiç.Ortası-- 1,5 kg--
Ayçiçeği Küspesi, Solvent, %28 HP --2 kg--
Şeker Pancarı Posası,Kuru --2 kg--
Sığır Süt Yemi,20 HP, 2600 ME--4 kg--

poseydon link=topic=50134.msg780888#msg780888 date=1380755829' Alıntı:
2 gruba ayırdım hayvanları;

10 kg süt verenlere 15 kg üstünden rasyon yaptım

birde

15 kg verenler için 20 kg üstünden(aşağıdaki programa ek olarak 2 kg süt yemi daha fazla verdim,böylece 6 kg oldu)

Buğday Samanı --7 kg--
Yonca Kuru Otu,Çiç.Ortası-- 1,5 kg--
Ayçiçeği Küspesi, Solvent, %28 HP --2 kg--
Şeker Pancarı Posası,Kuru --2 kg--
Sığır Süt Yemi,20 HP, 2600 ME--4 kg--

Yanlnış anlaşılmasın ama bu rasyon ile süt verimini yükseltmek biraz zor. Bunun sebebi sulu kaba yem kullanımınızın olmaması. İçerisinde bulunan laktik asit nedeni ile süt verimine etkisi çok büyük olan silo yemler (mısır silajı gibi) hiç kullanılmamış. Bu rasyona ciddi miktarda silaj eklmezseniz süt veriminiz maalesef artmaz.

Aşağıda Hacimmet nikli arkadaşın 27 kg süt için uyguladığı ve sonuç aldığı rasyon aşağıda tekrar vereyim. İncelendiğinde hazırlanan rasyonun neredeyse 3/2 ' sinin mısır slajı (22kg) olduğu görülecektir.

Hayvancılık konusundaki uygulamaları oldukça başarılı olan hacimmet arkadaşın rasyonunu kendinize göre uyarlamanızı öneririm.

Bahsettiğim rasyon:

yeniresim4p.png

• Beğen
Tepkiler: Mnr68

sebazios link=topic=50134.msg781008#msg781008 date=1380802954' Alıntı:
Yanlnış anlaşılmasın ama bu rasyon ile süt verimini yükseltmek biraz zor. Bunun sebebi sulu kaba yem kullanımınızın olmaması. İçerisinde bulunan laktik asit nedeni ile süt verimine etkisi çok büyük olan silo yemler (mısır silajı gibi) hiç kullanılmamış. Bu rasyona ciddi miktarda silaj eklmezseniz süt veriminiz maalesef artmaz.

Aşağıda Hacimmet nikli arkadaşın 27 kg süt için uyguladığı ve sonuç aldığı rasyon aşağıda tekrar vereyim. İncelendiğinde hazırlanan rasyonun neredeyse 3/2 ' sinin mısır slajı (22kg) olduğu görülecektir.

Hayvancılık konusundaki uygulamaları oldukça başarılı olan hacimmet arkadaşın rasyonunu kendinize göre uyarlamanızı öneririm.

Bahsettiğim rasyon:

yeniresim4p.png

1 ay sonraki rasyonumda bende katacağım mısır silajını,şuan tarlada ekili durumdalar,biçildikleriden ekleyebiliriz ancak.
programa göre değerler rumende yıkılabilir protein dışında hepsi iyidi,o düşüktü.
sütte düşüş yaşarmıyım ondan endişeliyim.süt yemini 10 kg den 6 yaşa düşürdüm çünkü.

poseydon link=topic=50134.msg781257#msg781257 date=1380825932' Alıntı:
1 ay sonraki rasyonumda bende katacağım mısır silajını,şuan tarlada ekili durumdalar,biçildikleriden ekleyebiliriz ancak.
programa göre değerler rumende yıkılabilir protein dışında hepsi iyidi,o düşüktü.
sütte düşüş yaşarmıyım ondan endişeliyim.süt yemini 10 kg den 6 yaşa düşürdüm çünkü.

poseydon link=topic=50134.msg781906#msg781906 date=1380925456' Alıntı:
ilk düşüşü yaşadık bu akşam,
800 kg den 750 ye düştü

Süt yemini % 40 azaltmanıza rağmen sütte yaşanan düşüş sadece % 6 olmuş. Maliyet bakımından düşünüldüğünde bu bir kayıp değil, aksine büyük kazanç demek.

Örneğin:
800 kg süt üretiyorsunuz. Hayvanlarınızın verim ortalaması 16 kg demiştiniz. Bu tahminen 50 adet sağmalınız var demek oluyor. Hayvan başına 10 kg süt yemini 6 kg ' a düşürdüğünüzde günlük 200 kg süt yemi karınız olur. 200 kg süt yemi ise (en ucuzunu dahi alsanız) 160 lira eder. Yani en az 160 liranız cebinide kaldı.

Oysa ürettiğiniz süt miktarı 800 litreden 750 litreye inmiş. Yani 50 kg süt kaybınız var. Litresini 1 liradan satsanız 50 lira zararınız var.

Hesap oldukça net. Rasyonda yaptığınız ufak bir oynamayla 160 - 50 = 110 tl ' lik günlük net kar sağladınız. Aylık 6600 lira..

Şu an sütte 50 değil 159 litreye kadar yaşanacak bir düşüş dahi olsa karda olursunuz. Üstelik bu durum rasyona ısrarla eklemenizi tanvsiye ettiğimiz sile yemin (sulu kaba yemin) eklenmemiş olmamasına rağmen sağlandı. Bunu dahil etmeniz ile birlikte bu kısmi düşüşün kayda değer bir yükselişe döneceğinden eminim.

Sebazios arkadaşımız ana sayfadaki hataları düzeltiyor konunun işlevselliğini artıracak malum ilgili bir konu.
Resimdeki örnek gösterilen rasyonumda genel bir değişiklik yaptık resimdeki rasyonda ADF (ADF/ Acid Detergent Fiber) Asit Deterjant Selüloz) yüksek olduğunu düşünüyorum sebebi ineklerin dışkısında parçalanmamış sılajdan gelen mısır daneleri görülüyordu ozaman rumisac intetotal kullandık daneyi kesmişti bu premix artı ADF den dolayı sanırım sütteki yağ oranımız düşüktü firma sütten örnek almıştı net sonuçları söylemediler daha ama düşük olduğunu yansıttılar biraz bende o yüzden rasyondaki ADF miktarını düşürmek birazda NDF (NDF/ Neutral Detergent Fiber) Nötral Deterjant Selüloz ve Lignin) miktarını arttırmak için rasyonda aşağıdaki gibi değişiklik yaptım,ama ikisindede birazcık düşüş oldu yinede ADF miktarının düşmesinin yağ oranına katkıda bulunacağını düşünüyorum şuanki kaba yem rasyonunu anca tüketiyor,hayvanlar birazcık artırırsak kalıyor kesif yemide hepsine rasyondaki gibi değilde süt verimlerine göre vermeye çalışıyoruz.
Sonuç olarak yeme rumisac(intetotal) karıştırmayı bıraktık eskisi gibi dışkıda dane yem kalıntısı yok gayet uygun dışkı şekli var genel kondisyonda iyi.

iq7s.png

Resimdeki rasyon programı SÜT V5-V3 sürümü öncekinden birazdaha fazla yem seçeneği var yeni rasyondaki yonca balyesi çiç başı proteini birazdaha yüksek sılaj geçen yılki sılajımız hala yeni sılaj %40 kuru maddeye denktir daha başlamadık verdiğim yem aslında 19hp-275ca yem bu yem seçeneği programda yok bu sürümü Sütaştan almıştım kendi yemlerine göre uygulamışlar galiba.

Bu makaleyi Ege Vet ' in sitesinden alıntı yaptım.
Sütçü İnekleri Besleme Programlarında Lifin (Selüloz) Rolü

Lindell Whitelock
Teknik Danışman
World Wire Sires
Visalia, Kaliforniya, ABD

Lindell Whitelock, World Wire Sires’ta teknik danışmanıdır ve dünyanın dört bir yanından 70’in üzerinde ülkede süt sığırı çiftçileriyle çalışmıştır. Geçtiğimiz 3 yıl içinde, Türkiye’deki süt sığırı çiftçileriyle çalışmak için, ülkeye Ege Vet tarafından sağlanan temaslar yoluyla gelmiştir.

Sütçü ineğin potansiyelini maksimize etmek için en önemli zorluk, ona ihtiyacı olan besinleri sağlayabilmektir. Yolculuklarımda gözlemlediğim pek çok inek, genetik olarak üretebildikleri miktardaki sütü sağlayabilmek ve maksimum üreme (reprodiksiyon) etkinliğine ulaşabilmek için gerekli olan besin maddelerini alamamaktaydılar.

Yemleme programlarındaki problem, proteinin ya da enerjinin seviyesinden çok, ineklerin günlük besinindeki mevcut lifin miktarıdır. Lif, besleme programının en çok yanlış anlaşılan parçasıdır. İnek çok fazla lif aldığında alması gereken yeterli protein ve enerjiyi tüketemez. Çok az lif de yine aynı şekilde maksimum üretimi temin edebilmesi için gerekli yem miktarını tüketememesine neden olacaktır. Başarılı bir besleme programı, yüksek kaliteli lif üzerine kurulmalıdır.

Besleme programındaki lif maddesi satın alınamaz ve bu madde yalnızca çiftçinin kontrolündedir. Besleme programındaki lif maddesi rasyondaki kaba yemlerden (saman ve silaj) tedarik edilir. Yemlerdeki lif seviyesi, bir faktör tarafından belirlenir. Bu faktör, kaba yemin hasat edildiği zamandır. Geç hasatlama, hektar başına daha büyük miktarda kuru maddeyle sonuçlanır, fakat aynı zamanda daha yüksek seviyelerde lif sağlar. Yemde daha yüksek seviyelerde lif, yemdeki protein ve enerji seviyesini azaltır.

Tane ve konsantre yemler de lif içerir, fakat tanelerdeki lif etkili değildir dolayısıyla rasyondaki lif seviyesi kaba yem tarafından belirlenir.

Lif, hem inek hem de rumen (işkembe) fonksiyonları için elzemdir. Ayrıca, rumende üretilen asitin etkilerinin azalmasını sağlamak için tampon görevi görür.

Lif nedir? Yem maddesinin lif bileşeni, bitkideki lignin, selüloz ve hemi selülozdur. Lif seviyesi, 3 şekilde ifade edilir; (ADF/ Acid Detergent Fiber) Asit Deterjant Selüloz, (NDF/ Neutral Detergent Fiber) Nötral Deterjant Selüloz ve Lignin. Bazı durumlarda, Ham Selüloz da ifade edilir, fakat besindeki lif miktarının hatalı bir ölçümüdür. Ham Selüloz tesbiti doğru sonuç vermez, çünkü test süreci boyunca ADF ve NDF’nin bir porsiyonu kaybolmaktadır. Doğru ölçümler sadece ADF ve NDF’dir.

ADF, besindeki selüloz ve lignin miktarını gösterir. Bu bileşenler yüksek derecede sindirilmez yapıdadır. Ancak rumen fonksiyonu için geçerlidir. Besindeki ADF seviyesi yükseldikçe, rumene kullanılamayan daha fazla miktarda yem konmuş olur. Rasyondaki doğru ADF miktarı %16- %19’dur. Bunların çoğu rasyondaki kaba yemlerden gelir.

Hemi selüloz, selüloz ve lif dahil olmak üzere NDF, bitkideki tüm lifi temsil eder. NDF, inek “doymuş” ve daha fazla yiyemeyeceğini hissetmeden önce ne kadar yiyebileceğinin göstergesidir. Rasyondaki doğru NDF miktarı %27- %30’dur. Ayrıca, NDF’nin %75’inin rasyondaki kaba yemlerden elde edilmesi tavsiye edilir. Yüksek seviyelerdeki NDF, yem tüketiminin önüne geçer ve bu da protein ve enerji eksikliğiyle sonuçlanır. Çok fazla NDF, tüketimi azaltır çünkü rumendeki fermantasyonla meydana gelen asiti dengelemek için üretilen tamponlar yetersiz kalır. Çok fazla ve çok az lif her iki durumda da ineklerin yemden uzaklaşmasına neden olur ve bunun da ineğin verimini ve performansını azalttığı özellikle akılda tutulmalıdır.

İneğin ne kadar kaba yemle beslenmesi gerektiğini belirlemek için ilk adım, kaba yemleri test etmektir. Kaba yemin NDF seviyesi bilindiğinde, ne kadar yem verilmesi gerektiğini görmek için bir hesaplama yapılabilir.

Varsayalım yüksek süt üretimi (40) kg olan ve 600 kg ağırlığında bir ineğiniz var. İnek, laktasyon başında ve vücut ağırlığının yaklaşık %4’ü kadar kuru yem tüketiyor olmalıdır. Bu da ineğin 24 kg kuru yem tüketmesi gerektiğini ifade eder. Ayrıca, günde 6.5 – 7.2 kg NDF tüketmesi gerekir. NDF’nin %75’lik kısmının kaba yemlerden geleceğinden bu miktar 4.8 – 5.4 kg’dır. Eğer %40’lık bir NDF seviyesine sahip yüksek kaliteli yoncamız varsa, ineğin günde maksimum 12-13 kg kuru yonca yemesi beklenir. Eğer kaba yem %50 NDF içermekte olsaydı, bu durumda tüketim 9.5-11 kg’lık kuru kaba yeme düşecekti.

Daha fazla kaba yemle beslemek sadece, kaba yemlerin reddedilmesi ve daha fazla asidoz olasılığıyla sonuçlanacaktır.

Lifin partikül boyutu ve yapısı da ayrıca önemlidir. İneğe verilen rasyon yeterli NDF’ye sahip olabilir, fakat eğer lif fazla uzunsa ya da yapı eksikliği varsa, NDF etkili olamaz ve rumen problemleri sürüde çoklukla görülebilir. Bu ayrıca daha düşük süt verimi, vücut kondisyonu kaybı ve ineklerin tekrar döl tutması zorluğuyla sonuçlanır. Doğru partikül boyutu, yemlerde parça testi yaparak belirlenebilir. Rasyon ineğe verildiğinde, 2.5 cm’den daha uzun parçalar halindeki kaba yem, %8’den fazla olmamalıdır.

Kaba yem parçaları sert olmalı ve yemliğin içinde yer aldığında yapı eksikliği bulunmamalıdır. Eğer yem parçalarında yapı eksikliği olursa, lif etkili olmaz.

Eğer kaba yem, besleme programında problem olursa bunu nasıl saptayabilirim?

Cevap, inekleri ve yemliği okumaktır. Yem dağıtıldığında ineklerin nasıl agresif olduğuna bakın. Eğer yemlikte çok büyük miktarda kaba yem kaldıysa, bu kaba yemin kalitesinde bir problem ya da ineklerde asidoz olduğunu gösterir. İnekler dinlendiklerinde en azından %50’si geviş getiriyor olmalıdır. İnekleri sayın ve kaç tanesinin geviş getirdiğine bakın. Geviş getirmedeki eksiklik, tüketilen lifte eksiklik var anlamana gelir ve bu da inek tarafından daha az tampon üretmesiyle sonuçlanır. Yemliğe yakından bakın ve eğer yemde “delikler” bulursanız inekler yemi seçiyordur anlamına gelir. Bu da kaba yemle ilgili bir problem olduğunu gösterir.

Yüksek genetik potansiyelli inekler, süt üretmek ve üremek için doğru besinlere gereksinim duyarlar. Eğer inekler ihtiyaçları olan besinleri alamazsa, kilo kaybeder ve beklenen seviyede süt üretemezler. İyi bir beslenme programının temeli, iyi kaba yemlerle başlamaktır. Kaba yemin kalitesi tamamen çiftçinin kontrolündedir. Yüksek kaliteli kaba yemler, iyi kültürel uygulamaların (gübreleme ve yabani ot kontrolü); zamanında ve doğru hasatın; ve kaba yemin doğru şekilde muhafaza edilmesinin sonucudur.

Yüksek kaliteli kaba yemler ve doğru miktarlarda besleme, daha verimli ve kazanç sağlayan ineklere sahip olmamızı sağlar.

NOT:Arkadaşlar benim uyguladığım rasyonun eksik yada yanlık yönleride olabilir tartışmaya açık olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyorum hem benim farkına varmadığım yanlışları sizler görmüş olursunuz.

iq7s.png

Arkadaşlar yukarıdaki verdiğim rasyondada köklü değişiklik yaptım bu rasyonda sütteki yağ oranı önemli derecede düşük geldi bende kaba yem oranını %60 ın üzerine çıkarmak adına rasyonu komple değiştirdim amacım hem yağ oranın artması hemde kesif yem miktarını düşürüp kar oranını arttırmak bu yeni rasyonları 4-5 gündür vermeye alştırmaya başladım.

1. Rasyon bu rasyonu ortalaması 30 lt üzerindeki ineklere veriyorum bu hayvanlar arasında 40 lt ve üzeri laktasyondak olan hayvanlarda var bu sınıftakilerin hepsine aynı rasyonu veriyorum.
Bu rasyonun kaba yem oranı%63 kesif yem oranı%37

m4tj.png

2.Rasyon bu rasyonu 24-15 lt arasında süt hayvanlarıma vermeye başladım çok fazla sınıflandırma yapamıyorum o yüzden 2 gurupta yemleme yapıyorum bu rasyonun kaba kesif yem oranları ise -kaba yem oranı%65 kesif yem oranı%35 şuanda ama bu rasyondaki kesif yem oranını 5,5 kgr kadar düşereceğim
r0c0.jpg

Arkadaşlar sonuç olarak şuan bu rasyonlara geçiç aşamasında olmama rağmen günlük toplam süt miktarında düşüş olmadı aksine süt veriminde artış oldu sütteki yağ oranı hakkında süt firmasından sonuçlar gelmedi ay sonunda netleşir herhalde.

15 gündür hastanede fizik tedavi gördüğüm için gerekli düzünlemeyi yapamadim ama fazla sürmez yaparim. Kusuruma bakilmasin.

Mısır silajinda ve bugday samaninda %40-%50 gibi artiş yaparken süt yemi ve yonca otunda düşüş yapmılması süt yağında degisiklige mutlaka neden olur ama sütte maalesef düşüş yaşamadan sağlanacak yağ artışı kismi kalacak. Çünkü misir silajindaki partikül büyüklügü degismeden miktari artti. Kaba yemin arttirimi mutlak fayda saglar ama bu, kesif yemde (yukaridaki 1 ve 2 numarali rasyonda oldugu gibi) yeterli azaltima gitmeden ve lif orani yüksek olan kuru kaba yemde artis saglamadan istenilen yukselisin yakalanacagini sanmiyorum. Burda (bence) yapilmasi gereken sey lif orani yuksek kuru kaba yemin arttirilmasi. O da bugday samani.

Sutteki yag oraninin arttirilmasi icin yapilacak rasyon degisikligindeki en onemli husus, hayvanin midesindeki sindirim performansini ve yemden yararlanabilirligini arttiracak bir yemleme yapmak. Yani hayvanin midesini calismaya tesvik etmek. Bunu yapmanin da en kolay yolu yukarida bahsettigim gibi sindirimi zor, partikul buyuklugu yuksek bugday samanini ve yoncayi otunu arttirmak, kesif yemin aziltilmasi ortaya cikan kuru madde eksikligini bu sekilde doldurmak.

Unutulmamali ki bi sutteki yag oranini, o irka ait sut yag oraninin en ust sinirlarina cikartabilmek ve saglikli bir sindirim saglayabilmek icin, verilen kaba kaba yemin en az %30 ' unun partikul buyuklugunun 5cm ve uzerinde olmasi gerekiyor.

Senin yukarida verdigin 1 ve 2 numarali rasyonlarda ise bu oran maalesef %17 - 18 dolaylarinda.

Hayvan basina verilen 27.5 kg kaba yemin sadece 5 kg ' i (bugday samani ve yonca otu) 5cm ve ustu partikul buyuklugune sahip. (daha onceki paylasimlarindan elinde bulunan misir silajinin partikul buyuklugunun kucuk oldugunu biliyorum) benim dusunceme gore partikul boyu kucuk kaldikca, hayvanlarin yemden yararlanabilirligi de ayni sekilde dusuk kalacak. Bu da sutteki yag oraninda yapmak istedigin artisin onundeki en buyuk engel bence.

Kaba yemi arttirmis olman tabi ki onemli ama (Bence) ilk ve en kolay mudehale edilebilecek noktayi es gecmissin.

İkinci nokta ise kesif yemin dusurulmus olmasina ragmen sut miktarindaki artis konusu. Silo yemlerin sut verimini kamcilayici etkisini biliyorsun. Bu nedenle sut miktarindaki artisin en buyuk nedeni, misir silajindaki %50 civarindaki artis. Kesif yemi azaltma esnasinda rasyondaki km, enerji ve protein dengelerinde ciddi bir sapma olmadigi surece sut veriminde de ciddi bir azalma olacagini sanmiyorum.

Ama madalyonun bir de diger yuzu var. Sut yagini arttirmak, maalesef rasyondaki degisikligin ilk zamanlarinda sut veriminde dususe neden olur. Eger süt veriminde artis olmussa yag oraninda degil artis, daha da dusus olmus demektir.

İnsallah yanilirim ama sonuclar geldikten sonra hakli cikarsam yukarida soylediklerimi dikkate almani oneririm.

Not: mesaji telefondan gonderdigim icin olusan imla hatalarinin kusuruna bakmayin.

• Beğen

sebazios link=topic=50134.msg794726#msg794726 date=1384460884' Alıntı:
15 gündür hastanede fizik tedavi gördüğüm için gerekli düzünlemeyi yapamadim ama fazla sürmez yaparim. Kusuruma bakilmasin.

Mısır silajinda ve bugday samaninda %40-%50 gibi artiş yaparken süt yemi ve yonca otunda düşüş yapmılması süt yağında degisiklige mutlaka neden olur ama sütte maalesef düşüş yaşamadan sağlanacak yağ artışı kismi kalacak. Çünkü misir silajindaki partikül büyüklügü degismeden miktari artti. Kaba yemin arttirimi mutlak fayda saglar ama bu, kesif yemde (yukaridaki 1 ve 2 numarali rasyonda oldugu gibi) yeterli azaltima gitmeden ve lif orani yüksek olan kuru kaba yemde artis saglamadan istenilen yukselisin yakalanacagini sanmiyorum. Burda (bence) yapilmasi gereken sey lif orani yuksek kuru kaba yemin arttirilmasi. O da bugday samani.

Sutteki yag oraninin arttirilmasi icin yapilacak rasyon degisikligindeki en onemli husus, hayvanin midesindeki sindirim performansini ve yemden yararlanabilirligini arttiracak bir yemleme yapmak. Yani hayvanin midesini calismaya tesvik etmek. Bunu yapmanin da en kolay yolu yukarida bahsettigim gibi sindirimi zor, partikul buyuklugu yuksek bugday samanini ve yoncayi otunu arttirmak, kesif yemin aziltilmasi ortaya cikan kuru madde eksikligini bu sekilde doldurmak.

Unutulmamali ki bi sutteki yag oranini, o irka ait sut yag oraninin en ust sinirlarina cikartabilmek ve saglikli bir sindirim saglayabilmek icin, verilen kaba kaba yemin en az %30 ' unun partikul buyuklugunun 5cm ve uzerinde olmasi gerekiyor.

Senin yukarida verdigin 1 ve 2 numarali rasyonlarda ise bu oran maalesef %17 - 18 dolaylarinda.

Hayvan basina verilen 27.5 kg kaba yemin sadece 5 kg ' i (bugday samani ve yonca otu) 5cm ve ustu partikul buyuklugune sahip. (daha onceki paylasimlarindan elinde bulunan misir silajinin partikul buyuklugunun kucuk oldugunu biliyorum) benim dusunceme gore partikul boyu kucuk kaldikca, hayvanlarin yemden yararlanabilirligi de ayni sekilde dusuk kalacak. Bu da sutteki yag oraninda yapmak istedigin artisin onundeki en buyuk engel bence.

Kaba yemi arttirmis olman tabi ki onemli ama (Bence) ilk ve en kolay mudehale edilebilecek noktayi es gecmissin.

İkinci nokta ise kesif yemin dusurulmus olmasina ragmen sut miktarindaki artis konusu. Silo yemlerin sut verimini kamcilayici etkisini biliyorsun. Bu nedenle sut miktarindaki artisin en buyuk nedeni, misir silajindaki %50 civarindaki artis. Kesif yemi azaltma esnasinda rasyondaki km, enerji ve protein dengelerinde ciddi bir sapma olmadigi surece sut veriminde de ciddi bir azalma olacagini sanmiyorum.

Ama madalyonun bir de diger yuzu var. Sut yagini arttirmak, maalesef rasyondaki degisikligin ilk zamanlarinda sut veriminde dususe neden olur. Eger süt veriminde artis olmussa yag oraninda degil artis, daha da dusus olmus demektir.

İnsallah yanilirim ama sonuclar geldikten sonra hakli cikarsam yukarida soylediklerimi dikkate almani oneririm.

Not: mesaji telefondan gonderdigim icin olusan imla hatalarinin kusuruna bakmayin.
Geçmiş olsun hocam yorumlarınız önerileriniz için çok teşekkürler dikkate alacağım mutlaka bu gün süt verdiğim firmayı aradım süt analiz değerlerini sordum analiz değerleri şöyle
-Süteki Km oranı:8.57
-Sütteki Protein oranı:3.80
-Sütteki Bakteri oranı:180 000 civarı
Gelgelelim yağ oranı :2.71 ,
görüştüğüm arkadaş diğer değerlerin gayet iyi olduğunu özellikle bakteri yönünden bu hat zerindeki en düşük bakteriye sahip süt olduğunu ama süt yağının anormal şekilde düşük olduğunu söyledi,bunun üzerine süt ve yem firmasının yem rasyoncusuyla görüştüm oda genel anlamda rasyonumun iyi olduğunu süt yağını arttırmak için rasyona hayvan başı 100 gr Baypas yağı girmemi söyledi bu günlerde rasyonda hiç oynama yapmadan baypas yağı girmeye başlayacağım sonuçları firma rasyoncusuyla birlikte takip edeceğiz.

Hocam 5 cm büyük lif oranı yüksek kaba yemlerin oranını toplam kaba yem rasyonunun normal değerlerindenmi hesdaplayacağız yoksa kuru madde üzerindenmi hesaplanacak artı bu hesaba kesif yem miktarı dahil edilecekmi şuanki rasyyonda genel kaba yemde 5cm büyük kaba yem oranı %31,72 toplam kaba yem rasyonunda kuru maddeye düşürülmemiş şekilde hesaplarsak 5 cm den büyük kaba yem oranı %18,18 oluyor.

Rasyon ayarlamadaki asıl amacım hem süt yağını arttırmak hem kesif yem oranını düşürmek hemde en azından süt veriminin düşmemesini sağlamak mümkün olursa süt verimini yükselte bilmek bu yüzden sindirilebilirliği zor kaba yemi az giriyorum bunu yapabilirsek 1 taşla 3 kuş vurmuş olurum.
işletmedeki hayvanların genel bilgileride şöyle mevcut sağılan hayvanların %40 1-1,5 ay içerisinde doğum yaptılar pik dönemlerine yaklaşmaya başladılar bu hayvanların süt verimleri yüksek diğer %60 hayvanlarım 2-3-4 aylık gebeler,bu hayvanlarında %15 birinci laktasyonda.
Bypas yağı hakkında ne düşünüyorsunuz daha önce hiç kullanmadığım için fiyatları nerelerde bilgisi olan varmı acaba?

hacimmet link=topic=50134.msg795095#msg795095 date=1384553247' Alıntı:
Geçmiş olsun hocam yorumlarınız önerileriniz için çok teşekkürler dikkate alacağım mutlaka bu gün süt verdiğim firmayı aradım süt analiz değerlerini sordum analiz değerleri şöyle
-Süteki Km oranı:8.57
-Sütteki Protein oranı:3.80
-Sütteki Bakteri oranı:180 000 civarı
Gelgelelim yağ oranı :2.71 ,
görüştüğüm arkadaş diğer değerlerin gayet iyi olduğunu özellikle bakteri yönünden bu hat zerindeki en düşük bakteriye sahip süt olduğunu ama süt yağının anormal şekilde düşük olduğunu söyledi,bunun üzerine süt ve yem firmasının yem rasyoncusuyla görüştüm oda genel anlamda rasyonumun iyi olduğunu süt yağını arttırmak için rasyona hayvan başı 100 gr Baypas yağı girmemi söyledi bu günlerde rasyonda hiç oynama yapmadan baypas yağı girmeye başlayacağım sonuçları firma rasyoncusuyla birlikte takip edeceğiz.

Hocam 5 cm büyük lif oranı yüksek kaba yemlerin oranını toplam kaba yem rasyonunun normal değerlerindenmi hesdaplayacağız yoksa kuru madde üzerindenmi hesaplanacak artı bu hesaba kesif yem miktarı dahil edilecekmi şuanki rasyyonda genel kaba yemde 5cm büyük kaba yem oranı %31,72 toplam kaba yem rasyonunda kuru maddeye düşürülmemiş şekilde hesaplarsak 5 cm den büyük kaba yem oranı %18,18 oluyor.

Rasyon ayarlamadaki asıl amacım hem süt yağını arttırmak hem kesif yem oranını düşürmek hemde en azından süt veriminin düşmemesini sağlamak mümkün olursa süt verimini yükselte bilmek bu yüzden sindirilebilirliği zor kaba yemi az giriyorum bunu yapabilirsek 1 taşla 3 kuş vurmuş olurum.
işletmedeki hayvanların genel bilgileride şöyle mevcut sağılan hayvanların %40 1-1,5 ay içerisinde doğum yaptılar pik dönemlerine yaklaşmaya başladılar bu hayvanların süt verimleri yüksek diğer %60 hayvanlarım 2-3-4 aylık gebeler,bu hayvanlarında %15 birinci laktasyonda.
Bypas yağı hakkında ne düşünüyorsunuz daha önce hiç kullanmadığım için fiyatları nerelerde bilgisi olan varmı acaba?

Geçmiş olsun dileğin için teşekkür ederim.

Öncelikle mesajını hem üzülerek, hem de sevinerek okuduğumu belirteyim.

Sevindim çünkü: Bakteri oranı başta olmak üzere 'süt yağı' dışındaki tüm değerlerin güzel çıkmış. Özellikle o kadar masrafa girerek yaptırdığın süt sağım ünitesi, soğutma tankı, otomatik yıkama fonksiyonu gibi sistemlerin meyveleri bunlar. Özverili artı düşünerek yapılan çalışma ve yatırımların meyvesi olduğu için tamamı ile helal hakkın. Yani helal emeğin helal meyvesi. Hem seviniyor, hem de tebrik ediyorum. İstediğin kadar gerin, hakkındır :) anlş-*s

Üzüldüm çünkü: Maalesef (keşke çıkmasaydım) da desem haklı çıktım. Sütteki yağ oranı ilk analizden dahi düşük çıktı.

Bundan sonra 'ne yapılabilir' sorusu üzerine düşünmek lazım.

Rasyona bypass yağ katımı ile aynı düşündüğün gibi 1 taşla 3 kuş vurman, lif oranı yüksek sindirimi zorlaştıran yemler vererek süt verimini düşürme ihtimali olan klasik yöntemlere göre çok daha mantıklı bir çözüm. Bypass yağlar adı üzerinde, rumenden doğrudan geçtikleri için hem süt yağ oranını arttırmaları, yem de hayvanların laktasyonun ilk dönemindeki yüksek enerji ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile sık sık kullanılan bir yöntem.

Zamanım kısılı olduğu için bypass yağlar, en iyi bypass yağ hangisidir ve süt ineklerinde rasyonda yağ kullanımı hakkında uzun uzadıya yazamayacağım ama en azında aşağadaki makaleyi okumanı öneririm. Genel bilgi sahibi olman konusunda yardımcı olur.

http://www.trouw.com.tr/icerik/katkiservisbulten/pdf/ruminant/2006_Rm14.pdf

Yorum için teşekkürler hocam daha öncede bu makaleyi okumuştum burada baypass yağı bulmak zor 1 veterinerde 1 torba varmış onu aldım ürünün adı •RUMİFAT R 100 FRAKSİYONİZE BY PASS YAĞ sağılan hayvanlara 100 gr miktarında kullanmaya başladım sütteki yağ oranı üzerinde olumlu etki yaratırsa sürekli kullanmam gerekecek hocam sizin doğrudan önerebileceğiniz bir by pass yağı varmı fiyatlarıda çok yüksek ben 25 kgr zarzor 120 tl ye aldım araştırma yapacağım olursa toplu şekilde düşük fiyata almaya çalışacağım.

• Beğen

hacimmet link=topic=50134.msg795963#msg795963 date=1384715202' Alıntı:
Yorum için teşekkürler hocam daha öncede bu makaleyi okumuştum burada baypass yağı bulmak zor 1 veterinerde 1 torba varmış onu aldım ürünün adı •RUMİFAT R 100 FRAKSİYONİZE BY PASS YAĞ sağılan hayvanlara 100 gr miktarında kullanmaya başladım sütteki yağ oranı üzerinde olumlu etki yaratırsa sürekli kullanmam gerekecek hocam sizin doğrudan önerebileceğiniz bir by pass yağı varmı fiyatlarıda çok yüksek ben 25 kgr zarzor 120 tl ye aldım araştırma yapacağım olursa toplu şekilde düşük fiyata almaya çalışacağım.
Hacimmet bu trouw sirketine bi sor belki yardimci olurlar? Www.trouw.com.tr

Denizlihorozu link=topic=50134.msg796014#msg796014 date=1384721621' Alıntı:
Hacimmet bu trouw sirketine bi sor belki yardimci olurlar? Www.trouw.com.tr
Eyvallah hocam sağolun trouw şirketini aradım büyük miktarda satış yapıyorlarmış beni Konyada bir ecza deposuna yönlendirdiler orayla görüştüm denem amaçlı pazartesi 5 torba rumifat r100 fransiyonize payy pas yağı geliyor bunların fiyatı uygun biraz 25 kgr 95 tl ye geliyor.

hacimmet link=topic=50134.msg798016#msg798016 date=1385048278' Alıntı:
Eyvallah hocam sağolun trouw şirketini aradım büyük miktarda satış yapıyorlarmış beni Konyada bir ecza deposuna yönlendirdiler orayla görüştüm denem amaçlı pazartesi 5 torba rumifat r100 fransiyonize payy pas yağı geliyor bunların fiyatı uygun biraz 25 kgr 95 tl ye geliyor.
Hacimmet kardesim insallah isine yarar! ben kendim kullanmiyorum bypass yagi ama sonuclarini dort gozle bekliyorum. Burada bizi bilgilendirirsen memnun kalirim.
Selamlar Allah islerini ras getirsin!

• Beğen