Hayatımda İlk Defa Traktör Alacağım, Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Arkadaşlar merhaba, tanışma bölümünde de yazdığım gibi daha önce ne bir traktörüm oldu ne de kullandım ama yıllardır çok ciddi bir şekilde heves ve heyecan duyuyorum.

Aslına bakacak olursak kayda değer bir arazim de yok ama planlarım var.

Ben bir yazılım mühendisiyim ve normal zamandaki işim yazılımcılık ama hobi olarak da 8-10 tane keçi bir inek falan bakıyorum, işim uzaktan çalışma şeklinde çünkü.

2.5 dönüm bir arazimiz var, etraftaki köylülerden de bir kaç tane 4-5 dönümlük arazi kiralayabilirim.

Esas amacım, kendi hayvanlarımın en azından ot ihtiyacını karşılayabilmek için yonca vb. ekip biçmek. Belki ileride yulaf, korunga vs gibi çeşitlendirebilirim de.

Bu işleri gerçekleştirebilmek için, pulluk, tırmık, tambur gibi araç gereçler de lazım olacak biliyorum ama önce bir traktörümü alayım da 😊

Bir yandan da elimdeki parayı harcamıyayım traktörde dursun zamanla o da bir yatırım olur diyorum.

Traktör için şu an 75.000 TL’ye kadar bir bütçe ayırabilirim.

Piyasayı biraz araştırdım, öne çıkan seçenekler MF 240, TT50, 54C, Deutz 3045 gibi traktörler var.

Siz deneyimli çiftçilerin çok değerli yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Burada bir sürü profesyonel insan var, siz olsanız 75.000TL de paranız olsa en mantıklı traktör ne olurdu?

Hangi traktörü alırdınız?

Hobi olarak ya da amatör olarak yapanların da değerlendirmelerini beklerim 😊

Not: Arazimiz Şile bölgesinde, genelde alt suyu yüksek. Sulak yerler oluyor, özellikle sonbahar ve kış aylarında.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Arkadaşlar merhaba, tanışma bölümünde de yazdığım gibi daha önce ne bir traktörüm oldu ne de kullandım ama yıllardır çok ciddi bir şekilde heves ve heyecan duyuyorum.

Ben bir yazılım mühendisiyim ve normal zamandaki işim yazılımcılık ama hobi olarak da 8-10 tane keçi bir inek falan bakıyorum, işim uzaktan çalışma şeklinde çünkü.

2.5 dönüm bir arazimiz var, etraftaki köylülerden de bir kaç tane 4-5 dönümlük arazi kiralayabilirim.

Esas amacım, kendi hayvanlarımın en azından ot ihtiyacını karşılayabilmek için yonca vb. ekip biçmek. Belki ileride yulaf, korunga vs gibi çeşitlendirebilirim de.

Bu işleri gerçekleştirebilmek için, pulluk, tırmık, tambur gibi araç gereçler de lazım olacak biliyorum ama önce bir traktörümü alayım da 😊

Bir yandan da elimdeki parayı harcamıyayım traktörde dursun zamanla o da bir yatırım olur diyorum.

Piyasayı biraz araştırdım, öne çıkan seçenekler MF 240, TT50, 54C, Deutz 3045 gibi traktörler var.

Siz deneyimli çiftçilerin çok değerli yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Burada bir sürü profesyonel insan var, siz olsanız 75.000TL de paranız olsa en mantıklı traktör ne olurdu?

Not: Arazimiz Şile bölgesinde, genelde alt suyu yüksek. Sulak yerler oluyor, özellikle sonbahar ve kış aylarında.

Şimdiden teşekkürler.
Listeye tt55 fiat 55-56 ve same tiger 55'ide ekleyebilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: filizma ve mucoti
Traktörün alırken yaninda anlayan usta olsun varsa arkadaşında olabilir ekispertiz yapsın bu önemli
Arabadan ornek vercem bilirsin diye
Yerli traktörler daha uygun fiyatlı olabilir yerli araba gibi parçası seviside öyle
Avrupa ve japon markalar daha kaliteli olur parçası bakımı daha pahalı olur
Çift çeker istersen çamurda arazide çok farklı olur çekişi ikitane tek çeker den daha iyi iş görür bazen ama manevra biraz kısıtlı olur ve biraz daha teferruatlı
Fiat NH gibi düşünürsen ikinci eli iyi olur bazi markaların olmaz
Tutulan markalar herşeyde olduğu gibi memnuniyetle alakali

Yazdığınız traktörler fazlasıyla diğer arkadaşlarında dediği gibi işinizi görür fakat model olarak aynı traktör olsa bile farklılık gösterebiliyor. TT serisinden almak istiyorsanız 2005-2007 model ve arası (neredeyse bütün aksamı mekanik olduğu için) , 54C alacaksanız da mutlaka 1990 model üstü (uygun fiyata bulabilirseniz 1997-1999 model ve arası), 240 olarak ise tam emin değilim ancak 1986-1989 arası tutulduğunu duymuştum mazot pompası farklı olduğu ve diğer 240 lara göre ağır devirli olduğu için. Ayrıca sizin için MF 255 Turbo da gayet uygun bir traktördür.

• Beğen
Yazdığınız traktörler fazlasıyla diğer arkadaşlarında dediği gibi işinizi görür fakat model olarak aynı traktör olsa bile farklılık gösterebiliyor. TT serisinden almak istiyorsanız 2005-2007 model ve arası (neredeyse bütün aksamı mekanik olduğu için) , 54C alacaksanız da mutlaka 1990 model üstü (uygun fiyata bulabilirseniz 1997-1999 model ve arası), 240 olarak ise tam emin değilim ancak 1986-1989 arası tutulduğunu duymuştum mazot pompası farklı olduğu ve diğer 240 lara göre ağır devirli olduğu için. Ayrıca sizin için MF 255 Turbo da gayet uygun bir traktördür.
Ayrıntılı yorumunuz için çok teşekkür ederim. ☺️ Çok değerli bu model yıllarına ait bilgi altın değerinde bence. Özellikle benim gibi acemi biri için.

Sabit gelirin var ve birikmiş paranıda böyle bir hobi için yapacaksan ben onay veriyorum mantıklı sonuç ta nelere para harcamıyoruz ki .
Eğer bu sermayeyi buraya bağlayıp da geçim çıkarmaya çalışsanız hiç bulaşamayın derdim .

Traktör de Fiat MF al same Deutz olabilir . Eğer işler de planlarda geri tepme olur sa hemen alıcı bulur anında ve değerinde paraya çok rahat çevrilir .

• Beğen

Şimdiden teşekkürler.
Düzgün temiz 6056 al usta sana ömür boyu yeter altın gibi istediğin zamanda satarsın :))

Sabit gelirin var ve birikmiş paranıda böyle bir hobi için yapacaksan ben onay veriyorum mantıklı sonuç ta nelere para harcamıyoruz ki .
Eğer bu sermayeyi buraya bağlayıp da geçim çıkarmaya çalışsanız hiç bulaşamayın derdim .

Traktör de Fiat MF al same Deutz olabilir . Eğer işler de planlarda geri tepme olur sa hemen alıcı bulur anında ve değerinde paraya çok rahat çevrilir .

Sabit gelirim var çok şükür. Ekonomik olarak bir sıkıntım yok. Elime yakın zamanda 60-70’bin toplu bir para geçecek inşallah. Onu bu şekilde değerlendireyim diyorum.

70 bin traktora bağlamakla iş bitmiyor bi okadarda ekipmana para lazım
Ben olsam 30 35 bine r
Temiz 135 mf geri kalanlada fazlası ile temiz 2. El ekipman alırdım ele muhtqç olmazdım ama illede 70 bine traktor alcaksanız 96 98 6056 öneriri 2009 2010 tt 55 de iyidir

Aslında 70 bin olacak diye bir kaide yok tabi, sadece acemi olduğumdan çok eski bir traktör ile başlarsam onun arızası vs konularında tecrübem olmadığından çok yorulabilirim gibi düşünüyorum.

İlk etapta bir pulluk ve sonra düzlemek için tırmık (bunun başka bir adı vardı sanırım) yeterli olur, ikinci elde araştırdığım kadarıyla 3-5 bin liraya ayarlayabilirim gibi sanki.

Ot biçme işini de bizim benzinli tırpanla yaparız bir tambur alana kadar :)

Aslında başlarda 30-35 arası bakıyordum da nasıl olduysa iki katına kadar çıkardım bütçemi mental olarak, sahibinden.com’da gezdikçe :)

Merhaba
Etrafta komşularda yokmu traktörü olan versen ücretini misliyle severek yaparlar bence okadar işe sermaye yatırmasan bence

Merhaba, bizim köyde çok traktör var ama orman köylüsü olduğundan ekme biçme işleri yapmıyorlar, ekipmanları da yok. İşi de bilmiyorlar. Genelde ormandan odun çekiyorlar traktörlerle.

Ben aslında ihtiyaçtan ziyade bir hobiyi de gerçekleştirmek istiyorum. Bir nevi de yatırım. Esas amaç ise o hissi yaşamak :)

• Beğen
Tepkiler: filizma

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba aramıza hoşgeldiniz traktör seçimleriniz gayet güzel fakat dikkat etmeniz gereken bence en önemli özellik taban suyunun yüksek ve sulak olması mf çamuru suyu sevmeyen traktör ön kısım ağır olduğu için çamurda işi çok zor fiat biraz daha ön planda duruyor daha acemi olduğunuz için çok eski modeller sizi zorlayabilir hidrolik kara direksiyon senkromeçsiz vitesler öğrenmenizi güçleştirir fiat 56 serisi 54c 96 model üstü işinizi görebilir fakat benim tavsiyem 2005 2008 aradı new Holland tt serisi arıza kolay kolay olmaz mekanik traktör model yüksek prim yapan piyasası hızlı olan traktör bunun yanında eskilere göre konforuda daha yüksek şimdiden hayırlı olsun