En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

Cevap: En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübrleri & Genel Tarifler

Ayrıca [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] abi ben kimseyi ne kötüledim nede aşağıladım. Sadece üzülüyorum. Beni yanlış anlamanı istemem.

Ayrıca [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] abi ben kimseyi ne kötüledim nede aşağıladım. Sadece üzülüyorum. Beni yanlış anlamanı istemem.

Doğancan bu yazdıklarım tamamen senin menfaatin için. Bir süre sonra herhangi bir vesile ile aynı sektörde olduğun bu kişiler ile yüz yüze gelme ihtimalin var.

Eleştri elbette ama kalp kırmadan. Başka bir konuda "Allah korkusu olamayan" diye bir cümle kurdun ki firmanın yaptığı tek şey "içeriği açıklamamak".

İçeriğini bilmediğin bir ürünü almazsın. Kişisel tercihtir, ki o ayrı bir konu.

Bugün formülasyonun çalınma korkusundan dolayı içeriğini açıklamayan yüzlerce firma var. Her açıklamayan için o cümleyi kurmak etik olmaz. Kendini firma sahibinin yerine koyarak kendi yazdığını okursan durumu anlayacaksın.

• Beğen
Tepkiler: doganbey1

Doğancan bu yazdıklarım tamamen senin menfaatin için. Bir süre sonra herhangi bir vesile ile aynı sektörde olduğun bu kişiler ile yüz yüze gelme ihtimalin var.

Eleştri elbette ama kalp kırmadan. Başka bir konuda "Allah korkusu olamayan" diye bir cümle kurdun ki firmanın yaptığı tek şey "içeriği açıklamamak".

İçeriğini bilmediğin bir ürünü almazsın. Kişisel tercihtir, ki o ayrı bir konu.

Bugün formülasyonun çalınma korkusundan dolayı içeriğini açıklamayan yüzlerce firma var. Her açıklamayan için o cümleyi kurmak etik olmaz. Kendini firma sahibinin yerine koyarak kendi yazdığını okursan durumu anlayacaksın.

Eyvallah abim sağolasın. Senden gelecek eleştiri başım gözüm üstüne. Evet sende haklısın ama ben dediğim gibi üzülüyorum. Yazık be abim.

Hiç sıkıntı değil gelelim yüz yüze. Elbette herkesin ürünü kendinedir.

O konuyu tam hatırlamıyorum ama iksir muhabbeti olabilir. Benim orada değindiğim şu idi. Adam üretir satar eyvallah, alıcısıda vardır eyvallah. Ama seninlede konuştuğumuz gibi potasyumu eritipte şişeleyip 40 liraya satanlar var. Ve bu ürünü sanki sihirli değnekmiş gibi lanse ediyor. Müslüman bir kişiye bu şekilde ticaret yakışır mı?

Bende açıklamam abi formülasyonu. O kadar emek var uğraş var. Ama içerik değerlerini açıklamak yasal zorunluluktur.

Arkadaşlar bende buğday için yaprak gübresi yaptım 20 dekar için 3kg Üre 3kg çinko 3kg humik asit 1.5 kg potasyum 1.5 kg magnezyum uyguladım.sizce bu karışım çok mu olmuş yoksa dengeli olmuşmu

Cevap: Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübrleri & Genel Tarifler

Başak çıkarttıktan sonra buğdaya yapraktan yapılacak en uygun besleme 'azot beslemesi'dir. Basak viktiktan sonra dier besin maddelerinin alimlari cok ciddi sekilde dusuyor besleme yapsaniz dahi cok buyuk fayda saglamaz. Ama azot, özellikle kalite ve tane dolumunda artış sağlıyor. Ayrica sararmayi da geciktirir. Kendim uyguluyorum, tavsiye de ederim. Dekara 300-500 gr arasi üre uygun bir rakam.

Merhaba sebazios, isminiz Yılmaz sanırım.

Ben Ali Kaya, Çukurova bölgesinde tarım yapmaktayım. Bu foruma ilk kurulduğu zamanlarda üye olmuştum. Tarım alanında bilgilenme konusunda çok faydalı bir forum. Sizin gibi bilgi sahibi kimseler de bilgilerini paylaşınca daha da faydalı oluyor. Bu yüzden size teşekkür ederim, paylaşımlarınız gerçekten çok güzel.

Ben Çukurova bölgesinde buğday, 1. ürün Mısır, 1. ve 2. ürün Pamuk, 1. ve 2. ürün Soya üreticiliği yapmaktayım.

Buğday üretimi konusunda çok donanımlı bir kişiliğe sahip olduğunuzu görüyorum. Ben de bir buğday üreticisi olarak bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyorum. Kışın ve baharda yağış alan bir bölge olduğu için genelde buğdayı sulamıyoruz. Genel olarak 650 - 800 kg/dk arası verim alıyoruz. Buğday üretimi konusunu aşamalandıracak olursak genelde şu şekilde gerçekleştiriyoruz.

1) Genel olarak buğday ekimini Kasım ayının ilk haftası yapıyorum.
a) Adana 99 cins tohumdan 25 kg/dk olacak şekilde ekiyorum.
b) Tabana TOROS 20-32-0-15 gübresinden 25 kg/dk olacak şekilde kullanıyorum.

2) Ocak ayının ortasında, kardeşlenmenin ilk yarısında, 1. üst gübre olarak İGSAŞ üre gübresinden 20 kg/dk olarak kullanıyorum.

3) Şubat ayının ortasında, kardeşlenmenin son yarısında, ot ilacı ve yaprak gübresi atıyorum.
a) Ot ilacı olarak BAYER Atlantis ve BAYER Buctril ikilisini birlikte kullanıyorum.
b) Yaprak gübresi olarak ASGEN firmasının Proliq-Combi adlı sıvı iz element yaprak gübresini kullanıyorum. İçeriği şöyle;

Garanti Edilen İçerik (%W/W)

Suda Çözünür Bakır (Cu) : 1,0
Suda Çözünür Demir (Fe) : 2,0
Suda Çözünür Mangan (Mn) : 1,5
Suda Çözünür Çinko (Zn) : 3,0

4) Mart ayının başında, sapa kalkma döneminde, 2. üst gübre olarak TOROS AN %33 gübresinden 30 kg/dk olarak kullanıyorum.

5) Mart ayının sonuna doğru, kılıf yardığı sırada 1. fungisit (septorya, pas, külleme) ilacını, organik gübresini ve 2. yaprak gübresini atıyorum.
a) Organik gübre olarak UCD AGRO firmasının Rootamin gübresini kullanıyorum. (Amino asit verme amaçlı)
b) Fungusit ilacı olarak BASF firmasının Duett Super ilacını kullanıyorum.
c) Yaprak gübresi olarak ASGEN firmasının Asgreen NPZn adlı yaprak gübresini kullanıyorum. İçeriği şöyle;

Toplam Azot (N) : 5,0
Nitrat Azotu (N) : 5,0
Suda Çözünür Fosfor Pentaoksit (P2O5) : 25,0
Suda Çözünür Çinko (Zn) : 5,0
pH : 1,1

6) Nisan ayının sonuna doğru, çiçeklenme sonunda, insektisit ilacını, 2. fungisit (septorya, pas, külleme) ilacını ve 3. yaprak gübresini atıyorum.
a) İnsektisit (yaprak biti, beyaz sinek) ilacı olarak ASTRANOVA firmasının Potegon ilacını kullanıyorum.
b) Fungusit ilacı olarak muadil ilaçlar tercih etmeye çalışıyorum. Örneğin ASTRANOVA firmasının Agno Power ilacı gibi.
c) Yaprak gübresi olarak ASGEN firmasının Inplant 15-5-30 + TE adlı yaprak gübresini kullanıyorum. İçeriği şöyle;

Toplam Azot (N) : 15,0
Nitrat Azotu (N) : 9,0
Amonyum Azotu (N) : 1,5
Üre Azotu (N) : 4,5
Suda Çözünür Fosfor Pentaoksit (P2O5) : 5,0
Suda Çözünür Potasyum Oksit (K2O) : 30,0
Suda Çözünür Bor (B) : 0,02
Suda Çözünür Bakır (Cu) : 0,007
Tamamı EDTA ile Şelatlı Suda Çözünür Demir (Fe) : 0,05
Tamamı EDTA ile Şelatlı Suda Çözünür Mangan (Mn) : 0,02
Tamamı EDTA ile Şelatlı Suda Çözünür Çinko (Zn) : 0,01

7) Mayıs sonunda da hasata başlıyoruz.

Başaklanmadan sonra attığım 3. yaprak gübresi sence boşamıdır. Çünkü senden yaptığım alıntıda "Başak çıkarttıktan sonra buğdaya yapraktan yapılacak en uygun besleme 'azot beslemesi'dir. Basak çıktıktan sonra diğer besin maddelerinin alımları çok ciddi şekilde düşüyor besleme yapsanız dahi çok büyük fayda sağlamaz." demişssin. Ziraat Müh. arkadaş ise Potasyum ağırlıklı yaprak gübresini dane oluşum döneminde vermemi söylüyor. Buna göre bu potasyum ağırlıklı yaprak gübresini 5. aşamada yani başak çıkartmadan önce 1. fungusit ilacını atarken mi yapmalıyım ? Bu konuda beni aydınlatırsan sevinirim. Bir de eksikliğini gördüğün bir uygulama var mıdır sence? Yorumlarsan sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Ustam sorması ayıptır para kalıyormü?

Verim alabirsen kalır. Yerine de hemen 2. Soya veya 2. Pamuk ekiyoruz. 2. Soya ve 2. Pamukta iyi yetiştirebilirsen ikisinden de 400 - 450 kg/dk verim alabilirsin. 1. Mısırda da erken ekebilir ve iyi yetiştirebilirsen 1400 - 1600 kg/dk verim alabilirsin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sacit_efe

Ustam sorması ayıptır para kalıyormü?

tam ben soracaktım sende sormuşsun :D

şaka bir yana kalan parayı geçtim
tarlaya bukadar çok girsek
birincisi tepelemekten bugday kalmaz tarlada ikincisi köyden aforoz ederler :D
üçüncüsü bizim buralarda bugdaya bukadar çok emek veren çiftçi pek görmedim arkadaş ilk sayılır
bizim burda sistem basittir
1- ilk önce 25-30 kg bugday ekeriz ekerkende 30-35kg 20-20 gübre atarız mibzerle ben 30 kg adana 99 ektim 35 kg 20-20 taban gübresi attım busene
2-eger üst gübrelemeyi 2 defa yapacaksak ocak ortası ve şubat sonu 2 defa 20şer kg 33 nitrat ve üre veririz takseferde atacaksak şubat sonu mart başı gibi 30-35 kg üre veririz ben iki sistemide denedim busene üst gübrelemede
3- mart ortasında ot ilacını sıkarız genelde atlantis olur oda
4 nisanayında duruma göre pas ilacını sıkarız
5-mayıs ortasından itibaren hasat başlar
sulama yapılmaz
normal senelerde en kötü yer 400 en iyi yer 650+ kg buyday verir

şi,mdi düşüğnüyorum bu emek ve bu maliyetler ve bu gelir tablosuna göre arkadaşın aldıgı 600-800 kg arası rakam kar mı yoksa zararmı düşünmek lazım
hele ki 1500 kg mısır yada 400-450 kg soya verimi alınan tarlalarda buydaya yapılan bu emek nekadar mantıklı

yinede herkesin düşüncesine saygım sonsuz
arkadaşa başarılar diliyorum
ü

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Yavuz 1500 kg sulamalı Mısır almak yerine 800kg susuz buğdayı yeğlerim.

İkinci kısım izli ekim. Artık olmazsa olmaz bir şey bu.

Son nokta, yukarıda anlattığım tüm yaprak gübrelerin toplam maliyeti 10 lira/dekar.

1 değil, 3 uygulama "mazot dahil" 10 lira.
3 uygulamanın etkisi, 500 kg verimi olan bi tarla için en az 100kg. 10 lira ver, 80 kazan. (Bütün üst gübrelerin maliyeti bu kadar etmiyor)

İlk suni gübreler kullanılmaya başlandığında da aynı konu konuşulmuş.

Hiç gübre atmayan adam, üst gübre atana sormuş "bi dünya para veriyosum bu gübrelere, mahsulden para kalıyo mu sahi" diye..

Taban gübresi atana, ot ilacı atana, pas ilacı atana...

Her gelişmede hep sorulmuş bu soru.

Yavuz 1500 kg sulamalı Mısır almak yerine 800kg susuz buğdayı yeğlerim.

İkinci kısım izli ekim. Artık olmazsa olmaz bir şey bu.

Son nokta, yukarıda anlattığım tüm yaprak gübrelerin toplam maliyeti 10 lira/dekar.

1 değil, 3 uygulama "mazot dahil" 10 lira.
3 uygulamanın etkisi, 500 kg verimi olan bi tarla için en az 100kg. 10 lira ver, 80 kazan. (Bütün üst gübrelerin maliyeti bu kadar etmiyor)

İlk suni gübreler kullanılmaya başlandığında da aynı konu konuşulmuş.

Hiç gübre atmayan adam, üst gübre atana sormuş "bi dünya para veriyosum bu gübrelere, mahsulden para kalıyo mu sahi" diye..

Taban gübresi atana, ot ilacı atana, pas ilacı atana...

Her gelişmede hep sorulmuş bu soru.

Ben katılmıyorum bu msjına dostum :cool:
Neden dersen dogal afetler yani fırtına sel dolu yangın vs vs gibi etmenler hariç sulu tarımda ipler bizim elimizde
Kuru tarımda ise bildigin kumar oynuyorsun yagmur az yagsın 20 defa gübre vs kullan yine 300-400 kg yi geçemezsin
İki sene önce 150 kg bugday bittik son sene ise pas ilacı ile yaptığımız üçlü karışımı bile yapmayanlar 500 kg yi düşmedi yani demek istedigim herşey ilaç yada gübre degil
Kuru tarımın belirleyicisi yagmur ve kar bence ilaç ve gübre ikinci planda
Birde tarla seninse dekara 1500 kg mısır alırsan bu mısırıda 70 kuruşa satarsan 500 kg mısır yani 350 tl masraflar için gider mazot ve diger tüm masraflar dahil
Yani geriye kalan 1000 kg sana kalır yani 700 tl sana kalır
Bugdaylar ne kalır onu da sen söyle
Zaten bugday karlı olsa olsa
mısırın tarlasının icar dekara 250-400 tl aralıgındayken
Bugday tarlasının icar dekara 70-100 tl aralıgında olmazdı

• Beğen
Tepkiler: filizma

üçüncüsü bizim buralarda bugdaya bukadar çok emek veren çiftçi pek görmedim arkadaş ilk sayılır
1- ilk önce 25-30 kg bugday ekeriz ekerkende 30-35kg 20-20 gübre atarız mibzerle ben 30 kg adana 99 ektim 35 kg 20-20 taban gübresi attım busene
2-eger üst gübrelemeyi 2 defa yapacaksak ocak ortası ve şubat sonu 2 defa 20şer kg 33 nitrat ve üre veririz takseferde atacaksak şubat sonu mart başı gibi 30-35 kg üre veririz ben iki sistemide denedim busene üst gübrelemede
sulama yapılmaz

şi,mdi düşüğnüyorum bu emek ve bu maliyetler ve bu gelir tablosuna göre arkadaşın aldıgı 600-800 kg arası rakam kar mı yoksa zararmı düşünmek lazım
hele ki 1500 kg mısır yada 400-450 kg soya verimi alınan tarlalarda buydaya yapılan bu emek nekadar mantıklı

ü

Tarlaya ince teker lastik ile giriyoruz. Bu yüzden öyle çiğnenme filan önemsiz derecede kalıyor. Buğdaydan sonra 2. ürün ekmeden çok derin sürüm yaparız. Sertleşme sorununu çözeriz anlayacağın.

Buğdaydan sonra tarla boş bırakılmaz burda. Mutlaka 2. ekim yapılır.

Bir diğer konu yıl kurak gitse dahi sulama imkanımız var ama genelde sulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Son 20 yılda 3 kere sulamışız buğdayı.

Tarlada kalan sapı ( Biçimde tane kaybını önlemek için biraz yukarıdan biçtiririz.) yakmadan rotovatör ile parçayıp, ardından enine ve boyuna olmak üzere iki kere çift merdaneli çizel ile süreriz. Sonra tekrar rotovatör ile toprak yüzeyindeki parçaları küçültürüz. Sonrası ise sırt çekilir. Pamuk ekilecekse kuruya eker üstünü sularız. Soya ekilecekse sular, kuruduktan sonra ekeriz.

Buğdayın ekim öncesi toprak hazırlığından başlayıp hasat da dahil olmak üzere yaptığım tüm masrafın kalem kalem listesini yaptım. Dönüm başına buğday üretim maliyetim yaklaşık 180 TL/dk olacak bu yıl. Bütün gübre, yaprak gübresi, fungisit, herbisit, insektisit, tohum, işçilik, mazot ve biçme parası dahil buna. (Buğdaydan sonra yapılan toprak işlemede harcanan mazot girdisi ve tüm yıla ait araç - gereç amortismanını 2. ürüne ait sayarım ben.)

Tarla kira parası da 370 TL/dk. En yüksek kira rakamı bu bende. Daha düşük rakama kiraladığım tarlalar da var. 200 - 370 TL/dk arası değişiyor kiralar. Genelde tarlalarım mülk, kira oranım çok az ama tarla kirasını sayıyorum. Çünkü tarım yapmasam bile tarlayı kiraya verdiğimde o parayı almış olurum. Bu yüzden ben mülk olsa bile tarımda tarla kirasını girdi maliyetlerinin içine koyarım.

Tüm masrafım 370 + 180 = 550 TL/dk.

Gelelim Buğday getirisine. Geçen yıl tüccara 80 kuruştan sattım. Mazot, gübre ve buğday desteklemesini saymıyorum.
Sap parası 20 TL/dk. Genelde sapı dönüm başı satarız. Bazen satmayıp hayvancılık yapan eşe dosta bedava veririz.

650 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 650 * 0,8 = 520 TL/dk.
650 kg verim de toplam getiri 520 +20 = 540 TL/dk

800 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 800 * 0,8 = 640 TL/ dk
800 kg verim de toplam getiri 640 +20 = 660 TL/dk

Not: Bazen istisna olarak daha yüksek verim de aldığımız oluyor ama onları genele katmıyorum. Örneğin 1000 kg/dk verimi bazı yıllar bazı tarlalarda görebiliyoruz. Geçen yıl birisi 1050 kg/dk almış yeni ispanyol tohumu ile. Bu yıl o tohumu deneyenler çoğaldı.

Şimdi gelelim işin püf noktasına. Tarla kira parası 370 TL/dk olanlar tüm sezonluk yani ikinci ekim de dahil. Buğday sonrası 2. pamuk veya 2. soya ekiyorum.
Buğdaydan elde ettiğim ciro ile hem buğday masrafını hem de tarla kirasını genelde çıkartıyorum. Aldığım verime bağlı olarak bana para dahi bırakabiliyor çoğunlukla. Ne kadar çok verim alırsam o kadar çok para kalır bana. Ekeceğim 2. üründen gelen karın tamamı ise bana kalıyor. Burada işin sırrı yüksek verim.

2. ürüne iyi bakabilirseniz çok güzel verim alabiliyorsunuz. Öyle ki ben bir tarlaya 3 yıl üst üste 2. ekim yaptım.

Sırasıyla;
1. yıl: Buğday (760 kg/dk) - 2. Pamuk (510 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)
2. yıl: Buğday (715 kg/dk) - 2. Soya (430 kg/dk)
3. yıl: Buğday (650 kg/dk) - 2. Pamuk (415 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)

Geçen yıl ve bu yıl da 1. Mısır ektim. Geçen yıl mısır verimim 1660 kg/dk.

Şimdi gelelim neden buğdayla uğraşıyorsunuz, 1. mısır veya soya ekmiyorsunuz muhabbetine. Genellikle ekim yaptığım ürün desenini tarla bazında değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bir ürünü üst üste sürekli ekince verim kaybı yaşanıyor ve toprak o ürünle ilgili olarak verimsizleşiyor. Ekim münavebeti konusu anlayacağınız. Değişik ürünler ekince toprak dinç kalıyor.

Son düzenleme:

Tarlaya ince teker lastik ile giriyoruz. Bu yüzden öyle çiğnenme filan önemsiz derecede kalıyor. Buğdaydan sonra 2. ürün ekmeden çok derin sürüm yaparız. Sertleşme sorununu çözeriz anlayacağın.

Buğdaydan sonra tarla boş bırakılmaz burda. Mutlaka 2. ekim yapılır.

Bir diğer konu yıl kurak gitse dahi sulama imkanımız var ama genelde sulamaya ihtiyaç duyulmuyor. Son 20 yılda 3 kere sulamışız buğdayı.

Tarlada kalan sapı ( Biçimde tane kaybını önlemek için biraz yukarıdan biçtiririz.) yakmadan rotovatör ile parçayıp, ardından enine ve boyuna olmak üzere iki kere çift merdaneli çizel ile süreriz. Sonra tekrar rotovatör ile toprak yüzeyindeki parçaları küçültürüz. Sonrası ise sırt çekilir. Pamuk ekilecekse kuruya eker üstünü sularız. Soya ekilecekse sular, kuruduktan sonra ekeriz.

Buğdayın ekim öncesi toprak hazırlığından başlayıp hasat da dahil olmak üzere yaptığım tüm masrafın kalem kalem listesini yaptım. Dönüm başına buğday üretim maliyetim yaklaşık 180 TL/dk olacak bu yıl. Bütün gübre, yaprak gübresi, fungisit, herbisit, insektisit, tohum, işçilik, mazot ve biçme parası dahil buna. (Buğdaydan sonra yapılan toprak işlemede harcanan mazot girdisi ve tüm yıla ait araç - gereç amortismanını 2. ürüne ait sayarım ben.)

Tarla kira parası da 370 TL/dk. En yüksek kira rakamı bu bende. Daha düşük rakama kiraladığım tarlalar da var. 200 - 370 TL/dk arası değişiyor kiralar. Genelde tarlalarım mülk, kira oranım çok az ama tarla kirasını sayıyorum. Çünkü tarım yapmasam bile tarlayı kiraya verdiğimde o parayı almış olurum. Bu yüzden ben mülk olsa bile tarımda tarla kirasını girdi maliyetlerinin içine koyarım.

Tüm masrafım 370 + 180 = 550 TL/dk.

Gelelim Buğday getirisine. Geçen yıl tüccara 80 kuruştan sattım. Mazot, gübre ve buğday desteklemesini saymıyorum.
Sap parası 20 TL/dk. Genelde sapı dönüm başı satarız. Bazen satmayıp hayvancılık yapan eşe dosta bedava veririz.

650 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 650 * 0,8 = 520 TL/dk.
650 kg verim de toplam getiri 520 +20 = 540 TL/dk

800 kg verim alsam ortalama 80 kuruşa satsam, 800 * 0,8 = 640 TL/ dk
800 kg verim de toplam getiri 640 +20 = 660 TL/dk

Not: Bazen istisna olarak daha yüksek verim de aldığımız oluyor ama onları genele katmıyorum. Örneğin 1000 kg/dk verimi bazı yıllar bazı tarlalarda görebiliyoruz. Geçen yıl birisi 1050 kg/dk almış yeni ispanyol tohumu ile. Bu yıl o tohumu deneyenler çoğaldı.

Şimdi gelelim işin püf noktasına. Tarla kira parası 370 TL/dk olanlar tüm sezonluk yani ikinci ekim de dahil. Buğday sonrası 2. pamuk veya 2. soya ekiyorum.
Buğdaydan elde ettiğim ciro ile hem buğday masrafını hem de tarla kirasını genelde çıkartıyorum. Aldığım verime bağlı olarak bana para dahi bırakabiliyor çoğunlukla. Ne kadar çok verim alırsam o kadar çok para kalır bana. Ekeceğim 2. üründen gelen karın tamamı ise bana kalıyor. Burada işin sırrı yüksek verim.

2. ürüne iyi bakabilirseniz çok güzel verim alabiliyorsunuz. Öyle ki ben bir tarlaya 3 yıl üst üste 2. ekim yaptım.

Sırasıyla;
1. yıl: Buğday (760 kg/dk) - 2. Pamuk (510 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)
2. yıl: Buğday (715 kg/dk) - 2. Soya (430 kg/dk)
3. yıl: Buğday (650 kg/dk) - 2. Pamuk (415 kg/dk) (Pamuk makineli hasat)

Geçen yıl ve bu yıl da 1. Mısır ektim. Geçen yıl mısır verimim 1660 kg/dk.

Şimdi gelelim neden buğdayla uğraşıyorsunuz, 1. mısır veya soya ekmiyorsunuz muhabbetine. Genellikle ekim yaptığım ürün desenini tarla bazında değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bir ürünü üst üste sürekli ekince verim kaybı yaşanıyor ve toprak o ürünle ilgili olarak verimsizleşiyor. Ekim münavebeti konusu anlayacağınız. Değişik ürünler ekince toprak dinç kalıyor.

işte sonuç itibariyle benim bahsettigim yere geldik
bukadar emek sonunda dekara elde edilen gelir miktarı mısırın yarısı bile olmuyor siz bürüt getirileri yazmışsınız bahsettigniz ürünleri bende hala ekiyorum veya bazılarını geçmişte uzun yılar ektim
söylediginiz farklı ürünler özellikle bugday ekiminin tek artısı farklı ürünler ekerek topragın verim miktarını korumak gibi gözüküyor
onuda neden bugday ile yapıyorsunuz onu da anlamadım sonuçta bugdayı sularsanız onunda enaz dekara 100 lira maliyet artışı oluyor su varsa arazinizde bile ayrıcada işçilik olarakta bahsettiginiz sistem birkaç kişinin yapabilecegi şeyler degil bukadar çok işçiyle yani bukadar çok insanla ugraşmakta ekstra sıkıntıdır herzaman herkonuda
misal vermek gerekirse bugdaya alternatif olarak yerfıstıgı(dekara400-500kg) yada sulu ayçiçegi(dekara500-700 kg) yada turfanda sogan patates yada ıspanak turp gibi ürünlerlede çokdaha fazla kar elde edebilirsiniz ve tarlalarınızdada verim kaybı olmaz
merak ettim çukurovanın neresindensiniz yumurtalık yada ceyhan tarafındansınız gibime geldi

işte sonuç itibariyle benim bahsettigim yere geldik
bukadar emek sonunda dekara elde edilen gelir miktarı mısırın yarısı bile olmuyor siz bürüt getirileri yazmışsınız bahsettigniz ürünleri bende hala ekiyorum veya bazılarını geçmişte uzun yılar ektim
söylediginiz farklı ürünler özellikle bugday ekiminin tek artısı farklı ürünler ekerek topragın verim miktarını korumak gibi gözüküyor
onuda neden bugday ile yapıyorsunuz onu da anlamadım sonuçta bugdayı sularsanız onunda enaz dekara 100 lira maliyet artışı oluyor su varsa arazinizde bile ayrıcada işçilik olarakta bahsettiginiz sistem birkaç kişinin yapabilecegi şeyler degil bukadar çok işçiyle yani bukadar çok insanla ugraşmakta ekstra sıkıntıdır herzaman herkonuda
misal vermek gerekirse bugdaya alternatif olarak yerfıstıgı(dekara400-500kg) yada sulu ayçiçegi(dekara500-700 kg) yada turfanda sogan patates yada ıspanak turp gibi ürünlerlede çokdaha fazla kar elde edebilirsiniz ve tarlalarınızdada verim kaybı olmaz
merak ettim çukurovanın neresindensiniz yumurtalık yada ceyhan tarafındansınız gibime geldi

Karataş Bölgesi

Anlamadım nasıl yarısı etmiyor. Buğday - Soya ekimi 1. Mısırdan daha karlı ve daha emek isteyen bir iş. Nasıl hesap yapıyorsun anlamadım. 1. Mısıra kira koymuyorsun sanırım. Kira koyunca mısırda ne kalıyor.
350 TL/dk masrafın üstüne kira ekle 350 + 370 = 720 TL/dk olur. 1500 kg/dk verim alsan ve 65 kuruşa satsan. (70 kuruşa satan olmadı buralarda)
Ciro 1500 * 0,65 = 975 TL/dk yapar.
Kar ise 975 - 720 = 255 TL/dk yapar.

Buğday - Soyada ise iyi verim alabilirsen kirayı çıktıktan sonra 500 TL/dk kar yapabilirsin. Doğrusu senin hesabına aklım ermedi.

Yer fıstığı denendi ama killi toprak, ağır bünyeli rengi kara oluyor. Kumsal topraktaki gibi sarı olmuyor. Hasatta topraktan sökmek sorun oluyor. Toprakta kalıyor. Kumsal istiyen bir bitki o. Tuzla tarafı ekiyor kumsal olduğu için. Onlar Karpuz - 2. Yer Fıstığı ekiyor. Karpuzu, kumsal toprak olduğu için erken hasat ediyorlar. Toprakta geç yetişiyor karpuz. Geç yetişince de fiyat düşüyor. O yüzden toprakta karpuz pek revaçta değil. Ama kumsal bölgelerde revaçta. Sonra hemen Yer Fıstığı ekiyorlar. Kiralar çok yüksek orda sadece karpuz 800 TL/dk. Çok iyi para kazanıyorlar karpuz - 2. yer fıstığı üretiminden.

Ayçiçeği denendi kuş ile mücadele edilemedi. Ekenlerinkini kuş yedi :) Vazgeçtiler.

Sebze ekilse kirası uçuyor. Örneğin Patlıcan kirası 1000 TL/dk. Ayrıca pazarlama sıkıntı, karşılıksız çek olayı malum. Bir de aracılar genelde doğulu, çete tipi kişiler. Senden ürünü aldım ama zarar ettim, verdiğim paranın bir kısmını geri ver yoksa seni asarım keserim diyen çok... Kimse bela ile uğraşmak istemez.
Ayrıca sebze için kiralayanlar yine doğulu. Ne üreticem yüksek rakama kiraya verim desen, yine zarar ettim tarladan çıkmam diyen oluyor. Bela yani anlayacağın.

Bütün bunları geç. En iyi para mandalina ve limonda. Geçen yıl limonu 7000 TL/dk paraya satanlar oldu. Burda parası olan mandalina veya limon bahçesi yapıyor tarlalarını. Parası olan diyorum çünkü yatırım maliyeti yüksek ve yetişene kadar da para kazanamıyorsun. Ancak onun içinde müstakil tapu lazım. Toplulaştırma işlemi bitsin ben de bahçe yapmayı düşünüyorum biraz. Müstakil tapular toplulaştırma işleminden sonra geliyor çünkü.

Karataş Bölgesi

Anlamadım nasıl yarısı etmiyor. Buğday - Soya ekimi 1. Mısırdan daha karlı ve daha emek isteyen bir iş. Nasıl hesap yapıyorsun anlamadım. 1. Mısıra kira koymuyorsun sanırım. Kira koyunca mısırda ne kalıyor.
350 TL/dk masrafın üstüne kira ekle 350 + 370 = 720 TL/dk olur. 1500 kg/dk verim alsan ve 65 kuruşa satsan. (70 kuruşa satan olmadı buralarda)
Ciro 1500 * 0,65 = 975 TL/dk yapar.
Kar ise 975 - 720 = 255 TL/dk yapar.

Buğday - Soyada ise iyi verim alabilirsen kirayı çıktıktan sonra 500 TL/dk kar yapabilirsin. Doğrusu senin hesabına aklım ermedi.

Yer fıstığı denendi ama killi toprak, ağır bünyeli rengi kara oluyor. Kumsal topraktaki gibi sarı olmuyor. Hasatta topraktan sökmek sorun oluyor. Toprakta kalıyor. Kumsal istiyen bir bitki o. Tuzla tarafı ekiyor kumsal olduğu için. Onlar Karpuz - 2. Yer Fıstığı ekiyor. Karpuzu, kumsal toprak olduğu için erken hasat ediyorlar. Toprakta geç yetişiyor karpuz. Geç yetişince de fiyat düşüyor. O yüzden toprakta karpuz pek revaçta değil. Ama kumsal bölgelerde revaçta. Sonra hemen Yer Fıstığı ekiyorlar. Kiralar çok yüksek orda sadece karpuz 800 TL/dk. Çok iyi para kazanıyorlar karpuz - 2. yer fıstığı üretiminden.

Ayçiçeği denendi kuş ile mücadele edilemedi. Ekenlerinkini kuş yedi :) Vazgeçtiler.

Sebze ekilse kirası uçuyor. Örneğin Patlıcan kirası 1000 TL/dk. Ayrıca pazarlama sıkıntı, karşılıksız çek olayı malum. Bir de aracılar genelde doğulu, çete tipi kişiler. Senden ürünü aldım ama zarar ettim, verdiğim paranın bir kısmını geri ver yoksa seni asarım keserim diyen çok... Kimse bela ile uğraşmak istemez.
Ayrıca sebze için kiralayanlar yine doğulu. Ne üreticem yüksek rakama kiraya verim desen, yine zarar ettim tarladan çıkmam diyen oluyor. Bela yani anlayacağın.

Bütün bunları geç. En iyi para mandalina ve limonda. Geçen yıl limonu 7000 TL/dk paraya satanlar oldu. Burda parası olan mandalina veya limon bahçesi yapıyor tarlalarını. Parası olan diyorum çünkü yatırım maliyeti yüksek ve yetişene kadar da para kazanamıyorsun. Ancak onun içinde müstakil tapu lazım. Toplulaştırma işlemi bitsin ben de bahçe yapmayı düşünüyorum biraz. Müstakil tapular toplulaştırma işleminden sonra geliyor çünkü.

kardeşim hangi köydensin bende karataş bölgesindenim

sulama yapılmaz

ü

25 30 kg bugday cok degil mi ekimde dekara 18 20 kg ekiyoruz..