biçerciler kızmasın ama öyle

yıl 2003. babamdan kalan tarlalarımız boş kalmasın diye 100 dekar buğday ekmiştim. buğdaylar olunca biçtirmek ve balyaları taşımak için 15 gün izin aldım, bu süre bana çok rahat yeterdi. o zamana kadar köyümüzde bir tane biçerdöver vardı, bütün tarlaları sırayla o biçerdi. o sene birisi daha biçerdöver aldı, toplam iki oldu. bu durum en çok bana yarayacaktı, çünkü farklı muhitlerdeki tarlaları bile aynı gün biçtirebilirdim. iznimin ikinci günü yeni biçerdöverin benim tarlamın yakınlarında biçim yaptığını duyunca taktım römorkları hemen tarlaya gittim, iki parsel ötedeki tarlamı biçtirdim, eve gelip ambara indirdim. ertesi gün bu sefer eski biçerdöverin tarlamın hemen yanında biçim yaptığını şans eseri öğrendim, şaşırdım, çünkü haber göndermemişti. boş römorklarla hemen tarlamın başına gittim. evet, biçer yan tarlayı biçiyordu, sonra benim tarlaya girecekti. sigaramı bitirdim, yan tarla da bitti. biçer benim tarlayı atlayıp diğer tarlaya geçti. heralde benim geldiğimi görmedi deyip şoförün yanına çıktım. "abi ben görmedin heralde, benim tarlayı atlayıp niye buraya girdin?" dedim. verdiği cevap aynen şöyle "ilk kime büştürdüysen git ona büştür." bunun üzerine "benim zamanımın sınırlı olduğunu, biçtirmeye acele ettiğimi biliyorsun, ayrıca biçim paranı da ilk ödeyenlerden biriyim" desem de yüzüme bile bakmadı. indim biçerden, o sene bütün tarlalarımı yeni biçerdöverci biçti, 25 gün sürdü harmanım. sonradan şunu da öğrendim "ilk biçtirdiğine biçtirme kuralı" sadece benim gibi az tarlası olanlara geçerliymiş, 500 dekardan fazla tarlan varsa herkes biçmek için yarışıyormuş.

yıl 2004. geçen seneki olay sebebiyle eski biçerciyle aram bozuk olduğu için yeni biçerciden devam. ancak yine istediğim hız yoktu, farklı yerlerdeki 100 dekar tarlanın biçimi 20 gün sürdü. ayrıca bu biçercinin de peşinde çok koşturması, haber vermemesi, sözünde durmaması, "yok tesfiyesi köyü, yok mahsül yatık, yok su kaçırmışlar" deyip alakasız bahaneler bulmasıyla işin tadı iyice kaçtı.

yıl 2005. iki yan köyümüz daha büyük olduğu için dışardan biçer geldiğini duydum. atladım yanına gittim. "bir kaç parçadan oluşan 100 dekar tarlam var, biçersen daha tarladan çıkmadan paranı vericem, ayrıca eşe dosta söyleyip 200 dekar daha bulabilirim." dedim, anlaştık. eşin dostunkiyle beraber beş günde harmanım bitti.

yıl 2006, 2007, 2008, 2009, 2010. artık işi öğrendim, paramla rezil mi olacağım? çok tarlamız yok diye ikinci sınıf muamelesi mi göreceğim? yakın köylerdeki biçercilerle işimi halletmeye devam ettim.

yıl 2011. harman zamanı telefonum çaldı, eski biçerci benim tarlanın başındaymış, biçime girecekmiş, römorku alıp gelecek mişim! "canım kime büştürmek isterse ona büştürürüm, bu sene canım size istemiyor, seneye bakarız" dedim. intikam gerçekten soğuk yenen bir yemekmiş.

yıl 2020. şuan köyümde 4 tane biçerdöver var. istediğim kişiye biçtiriyorum. harmanım en fazla iki gün sürüyor.

bunları yazma sebebim ise az önce facebook'taki bir biçerci grubunda gördüğüm bir biçercinin serzenişleriydi. paşam diyor ki "nerde o eski günler, çiftçi önceden kapımızda yatardı, yemeğimizi, sigaramızı eksik etmezdi, tarlasını biçmeyiz diye korkardı." keser döner sap döner, gün gelir hesap döner, o zaman kapınızda yatan çiftçilerin kapısında şimdi siz yatıyorsunuz, çiftçi tarlasını size değil de başka birisine biçtirecek diye ödünüz kopuyor. inşallah bu yazdıklarımı da görürsün. kimse kızmasın ama bu mesajları gördükçe keyiften dört köşe oluyorum.

işini hakkıyla yapan, biçerciliği bir sanat gibi gören arkadaşlarım alınmasın, insana değer veren, artistlik yapmayan, gerçek biçercilere selam olsun.

Hocam yazınızı çok dikkatlice okudum ve bu yazınızda sanki kendimi gordum 😔😔😔
42 yaşındayım inanki hep bi şekilde biçim zamanı otelendik hem geçe hem geceye birakildik ama mecbur kalıyoruz.ben kendi adıma ikinci bir iste çalıştığım ıçin boyun bukmek zorunda kaliyorum caresizlik iste .
Nasipse ileride hedeflerimden biri de bir biçerdöver almak inanın hasat zamanı bicercilere boyun bukmekten yoruldum.
Çok ama çok üzülüyorum.Türlu turlu bahaneler üretiyorlar.aslinda çoğuda 60 yaşın üzerinde ama durum böyle kısmet belki bizde bir gün keserin sapını dönduruveririz. Hesabı o şekilde döner kimbilir.
Kısmet! 🙏🙏🙏

Eline ağzına sağlık abi, vaziyet hakikaten öyle.

Bizim taraflarda da adettir, sezona kiminle başlarsan onunla arpadan ayçiçeğine biçtirmek zorunda kalırsın yada hissedersiniz. Hatta biçerdövercini balya makinası de vardır, o bağlar mecburen. Çok extra bir durum olmadığı müddetçe köyde biçerdöver işi yapan kişiler kendi köyün ise durum budur..

Köyünde biçerdövercilik işi yapan yok ise, yani dışardan biçerdöverler geliyor ise kime sıra gelirse ona biçtirmek serbesttir.

Bu sistem yıllardır devam eder, biçerdöverci tutmak takım tutmak gibidir..

Birkaç sefer denedim bu sistemi bozdurmayı, iki biçerdöverci var ikisi ile de arayı bozmak durumunda kaldım, en sonunda birini tercih ettim, onda da sıra daha çabuk geliyor.

Geçen yıl komşu köylerin birinde şiddetli yağış geliyor diye sıra düzen karıştı, kim kime rastlarsa biçtirdi, kim kimin müşterisi kimse aramaz oldu. Tarla yanında hangi biçerdöver biçiyorsa römork bağlayan gitti yanına biçtirdi. Çok laf dalaşı da olmuş, biçen biçerdöverci eski müşterilerine sıra geç geliyor, araya diğer biçerdöverciden müşteri geliyor onlara biçiyor diye.

Muhabbet çok güzel olmuş, bu sitede böyle sohbetlere ihtiyaç var, zaten sitenin amacı bu.. Herkese teşekkür ederim..

1 örnekde bn veriyim...
Bundan 3 yıl önce yanlış hatırlamıyorsam... Yan köyün arazisinde olan tarlayı 7 dönüm yer biçtirmis babam biçenler köyde yaşamıyor. Bi denk getirip biçim parasını verememiş. Bahar geldi yerleri sürüyoz . Bızim arazideki komşu tarlayı sürmeye geldi. Durdurdum Abi dedim babam sizin arazideki tarlayı biçtirmis parasinı veremedik üzerimde 100 tl var bunu veriyim dedim. Herkez sizin gibi olsa dedi aldı parayı defterde ne 100 ler kalıyo dedi... Helallestik. O köyün 3 dört biceri var hangisine gitsek geri cevirmezler sag olsunlar... İnsan olmaklada alakalı esnaflık...

Son düzenleme:
yıl 2003. babamdan kalan tarlalarımız boş kalmasın diye 100 dekar buğday ekmiştim. buğdaylar olunca biçtirmek ve balyaları taşımak için 15 gün izin aldım, bu süre bana çok rahat yeterdi. o zamana kadar köyümüzde bir tane biçerdöver vardı, bütün tarlaları sırayla o biçerdi. o sene birisi daha biçerdöver aldı, toplam iki oldu. bu durum en çok bana yarayacaktı, çünkü farklı muhitlerdeki tarlaları bile aynı gün biçtirebilirdim. iznimin ikinci günü yeni biçerdöverin benim tarlamın yakınlarında biçim yaptığını duyunca taktım römorkları hemen tarlaya gittim, iki parsel ötedeki tarlamı biçtirdim, eve gelip ambara indirdim. ertesi gün bu sefer eski biçerdöverin tarlamın hemen yanında biçim yaptığını şans eseri öğrendim, şaşırdım, çünkü haber göndermemişti. boş römorklarla hemen tarlamın başına gittim. evet, biçer yan tarlayı biçiyordu, sonra benim tarlaya girecekti. sigaramı bitirdim, yan tarla da bitti. biçer benim tarlayı atlayıp diğer tarlaya geçti. heralde benim geldiğimi görmedi deyip şoförün yanına çıktım. "abi ben görmedin heralde, benim tarlayı atlayıp niye buraya girdin?" dedim. verdiği cevap aynen şöyle "ilk kime büştürdüysen git ona büştür." bunun üzerine "benim zamanımın sınırlı olduğunu, biçtirmeye acele ettiğimi biliyorsun, ayrıca biçim paranı da ilk ödeyenlerden biriyim" desem de yüzüme bile bakmadı. indim biçerden, o sene bütün tarlalarımı yeni biçerdöverci biçti, 25 gün sürdü harmanım. sonradan şunu da öğrendim "ilk biçtirdiğine biçtirme kuralı" sadece benim gibi az tarlası olanlara geçerliymiş, 500 dekardan fazla tarlan varsa herkes biçmek için yarışıyormuş.

yıl 2004. geçen seneki olay sebebiyle eski biçerciyle aram bozuk olduğu için yeni biçerciden devam. ancak yine istediğim hız yoktu, farklı yerlerdeki 100 dekar tarlanın biçimi 20 gün sürdü. ayrıca bu biçercinin de peşinde çok koşturması, haber vermemesi, sözünde durmaması, "yok tesfiyesi köyü, yok mahsül yatık, yok su kaçırmışlar" deyip alakasız bahaneler bulmasıyla işin tadı iyice kaçtı.

yıl 2005. iki yan köyümüz daha büyük olduğu için dışardan biçer geldiğini duydum. atladım yanına gittim. "bir kaç parçadan oluşan 100 dekar tarlam var, biçersen daha tarladan çıkmadan paranı vericem, ayrıca eşe dosta söyleyip 200 dekar daha bulabilirim." dedim, anlaştık. eşin dostunkiyle beraber beş günde harmanım bitti.

yıl 2006, 2007, 2008, 2009, 2010. artık işi öğrendim, paramla rezil mi olacağım? çok tarlamız yok diye ikinci sınıf muamelesi mi göreceğim? yakın köylerdeki biçercilerle işimi halletmeye devam ettim.

yıl 2011. harman zamanı telefonum çaldı, eski biçerci benim tarlanın başındaymış, biçime girecekmiş, römorku alıp gelecek mişim! "canım kime büştürmek isterse ona büştürürüm, bu sene canım size istemiyor, seneye bakarız" dedim. intikam gerçekten soğuk yenen bir yemekmiş.

yıl 2020. şuan köyümde 4 tane biçerdöver var. istediğim kişiye biçtiriyorum. harmanım en fazla iki gün sürüyor.

bunları yazma sebebim ise az önce facebook'taki bir biçerci grubunda gördüğüm bir biçercinin serzenişleriydi. paşam diyor ki "nerde o eski günler, çiftçi önceden kapımızda yatardı, yemeğimizi, sigaramızı eksik etmezdi, tarlasını biçmeyiz diye korkardı." keser döner sap döner, gün gelir hesap döner, o zaman kapınızda yatan çiftçilerin kapısında şimdi siz yatıyorsunuz, çiftçi tarlasını size değil de başka birisine biçtirecek diye ödünüz kopuyor. inşallah bu yazdıklarımı da görürsün. kimse kızmasın ama bu mesajları gördükçe keyiften dört köşe oluyorum.

işini hakkıyla yapan, biçerciliği bir sanat gibi gören arkadaşlarım alınmasın, insana değer veren, artistlik yapmayan, gerçek biçercilere selam olsun.
Bu sene yöremizde nohutları ot bastı sanki nohut değilde çeşitli otlar ekmişsin gibi oldu tüm nohut tarlaları bahar aşırı yapışlıydı! Benim araziyi ankaradan gelen bir biçerciye ilk defa biçtirdim arpa buğday abi nohutuda ben biçeyim dedi tamam dedim! Ardından ilk nohut tarlama girdi yok ot var burayı almayım şura kalsın burda bişey yok 3-4 dönüm biçmiştiki çıkardım tarladan tabi sağlamda ezdi tarlayı kızdımda bekle diyip eski biçercimi aradım sağolsun hemen geldi onada otur izle dedim 100dönüm nohutu tertemiz biçti bitirdi şaştı kaldı nasıl biçti diye! Bildiğiniz güvendiğiniz esnaf her alanda avantajdır şaşmamalı...

Biçerci maceramız çok iyisi çok nadir bulunur, nazın sözün geçeceği biçerci seçmek her yıl aynı kişiyle çalışmak iyidir, bizde usül , söz verme üstünedir şugün geleceksin derim anlaşırız bi gün önce bir gün sonra gelir, gelmezsse daha ömür boyu adım atamaz , .

Ben hastanede çalışıyordum röntgencilerin havasından yanına yanaşılmazdı, doktorlar falan rica minnet iş yaptırırlardı.
Biçerçiler de böyle bi artistlik bi hava, insanlıktan çıkıyorlar iş yaparken. Makineleşiyorlar hatır, gönül , profesyonellik hepsi uçup gidiyor.
Ne olmuş ona biçtirdiysem.
Bu sene biçer sıkıntısını yaşayanlardan biri de benim.
bir biçer geldi köye 75 den biçiyordu ona biçtirmedik diğerini aradık o 60 a biçeriz bu sene dedi diye bekledik onu ama gelince işler değişti 75 oldu fiyat birden.
Bu işler böyle ya.
Söylenecek çok şey var da değmez.

• Beğen
Tepkiler: ufukk ve Alexander
Bizde de biçerdöver var 3 sene öncesine kadar piyasaya çalışıyorduk şimdi artık sadece kendi yerimizle bir kaç komşuya biçip bırakıyoruz .Bizim buralara gelen başka biçerciler var adamlar para bıraksın diye elekleri kapatıp hızlı gidiyor mahsul hep çöplü çıkıyor balyayı küçük yapıp sapları fazla kıydırmıyor öyle biçip gidiyor.

Bizdeki biçerciler de durum aynı yarın biçerim dedi 1 hafta sonra geldi öğlen biçerim dedi gittik tarlaya başka tarlaya gitmiş gece 9 da başladı gece 2 de bitti
150 dekarın üstüne çıkarsak eski tip new holland yada john-deere biçer alacağım bunlarla uğraşmaktan bıktım her sene aynı düzen

Bizdeki biçerciler de durum aynı yarın biçerim dedi 1 hafta sonra geldi öğlen biçerim dedi gittik tarlaya başka tarlaya gitmiş gece 9 da başladı gece 2 de bitti
150 dekarın üstüne çıkarsak eski tip new holland yada john-deere biçer alacağım bunlarla uğraşmaktan bıktım her sene aynı düzen
Hayt be gözünü sevdiğimin eskileri boşa dememişler "kötü komşu adamı mal sahibi eder" diye. :D
Rabbim hayırlı olanı nasip etsin inşallah Akifim.