Yonca ve Slajlık mısır maliyetleri?

Ynt: Yonca ve Slajlık mısır maliyetleri?

Forumun altını üstüne getiriyorum. Hacimmet gibi 5-10 arkadaşın dışında doğru dürüst dişe dokunur birşey paylaşılmaz mı? Yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyun. Programları, profesörleri küçümseyen kardeşim sen doğru bildiğini paylaşda biz de öğrenelim. Envayi çeşit rasyon diyorsun yaz bilelim. Sonuç aldığımızı yazdık. İneklerde nasıl olur dedik. Olmuyorsa neden olmuyor anlatcağına yazmışsın uzmanlara bıraktık. Uzmanlara bırakmadığınız için böyle ya bu memleket. Vah ki ne vah. Yılların hocalarını bile dile dolayacak kadar olmuşuz. Yazık ki ne yazık. Kardeşim Çağrı sanadır yazdığım, daha iyi bir bildiğin varsa yaz bu konuya feyz alalım. Yoksa lütfen yazma.

Bizim besleme yöntemi her yıl değişir, babamda takılır rasyon v.s. her gördüğü uzmana rasyon yaptırmak ister. Fakat rasyondaki ürünlerin % 60 ı elimizde yoktur, alalım dediğimiz zaman, ' onlarda olmayıversin ' der.:D
2011-2012 döneminde( Ekim-Mayıs) hayvanları ahırda bağlı duraklı sistemle bakarız, sonrası meraya salarız ve yemi tamamen keseriz.
Bu dönemde; arpa kırması, yulaf kırması, az da olsa buğday kırması, kepek ve ayçiçeği tohumu küspesi ile yemi hazırlıyoruz. İçerisine tuz, promix falanda katarız.
Arpa balyası( haşbaylı), macar fiğ ve yulaf balyası( haşbaysız) ve tarla otunu da veriyoruz. Bu dönem içerisinde kendi üretimimiz olan mısır slajı(35 ton) nıda yedirdik. Döl tutma oranı süratle düzeldi, sağlıklı yavru alma oranı neredeyse % 100, süt humması 10 inekte 1 vak ' a, oda kendi müdahelemiz<le halloldu.
Süt verimimiz düşük, mayıs ta meraya çıkınca tavan yapar.
Ahırda suluk yoktur, sabah ve akşam olmak üzere her gün 2 öğün suya salarız,35-40 arası hayvanı. Doğumu takiben 10-15 gün ılık su veriri suya salmayız.

barath link=topic=52860.msg574659#msg574659 date=1333531110' Alıntı:
hiç kimse bir canlının yaşam gelir giderini hesaplayamaz (doçentler proflarda dahil).İdeal ortam denir buna bilimde, ideal ortamada en fazla laboratuvar ortamında yaklaşılabilir.
öyle 20 30 baş hayvanı (herbiri sizin bünyenizden 7 8 kat büyük) beslemek yaşatmakta kolay degildîr.yardımcı tutarsınız ancak 20 30 hayvanla ugraştıgınız kadar o da sizi ugraştırır..hayvanların herbirini ayrı ayrı tanımanız gerekir ancak sağım zamanı geldiğinde herbirine gram gram yem belirlemek hayal ürünüdür.yemi kendiniz yapmak istersiniz, ancak zamanı gelir yıllarca denenmiş yemlere bile itiraz eden hayvanlarınız kaldı sizin yaptıgınıza neler yaparlar.yem üretmindeki diğer sıkıntı tarımada gece gündüzlü zaman ayırırsınız unutmayın hayvanlarınızada bakmak zorundasınız aynı zamanda.
30 baş hayvan yılda 1 doğum yapsa dogum zamanınıda net bilemezsiniz en iyi 4 5 gün gözünüzü kırpmadan beklemeniz gerekir bu da yılda 100 günü geçer uykusuz gece olarak sabah yine sagım sizi bekler.hastalıklarda cabası
daha dış koşullardan bahsetmiyorum bile bu iş sevgidende ötesini ister 365 gün size bakan 30 dan fazla canlıdan bahsediyruz.
gelelim kazancınıza bırakın koçu moçu onların bu işi yapma amacı adamlar sütüde etide hertürlü kendi markalarnda kullanyrlar.siz süt satacaksınız her sbah parası bi ay sonra gelicek belki gelmiyecek.gidecegini bile bile sokaga dökemeyeceniz sütü yine teslim edeceksniz..
sonuç olarak para kazanacaksınız ama... Amasıda yukarıda bu konu geniş bi konu yazıp tartışmakla bitmez.rahatına düşkün sorumsuz adamın işi degildir
İçinde bulunduğumuz durumu özetlemişsiniz, teşekkürler.
Sistem, sistem, sistem........ nereye kadar.?
Hayvancılık böyle bişey 7/24 gözünüz onlarda olmalı, senin cenaze varmış, en acı gününmüş, düğünün varmış en mutlu gününmüş... dinlemezler.
Doğumunu bazı arkadaşların dediği gibi; ' 10 ineğin varsa 5 ini yazın doğurtacan, 5 inin kışın doğurtacan, siz işi bilmiyosunuz.:) ' yapamazsınız.
Hadi hanım bi çocuk daha yapalım, bak bakalım doğum ne zamana denk geliyor..:D v.s. ayarlayamazsın. Hayvanların doğası ayrı bir durum. Yaptığımız işin % 100 doğru olduğundan ve helal olduğundan bile emin değilim.:) Suni tohumlama olayı ayrı bir muamma, hayvan hakkı doğuyor. Beslemede ki olay ayrı bir muamma yine hayvan hakkı, suluklar, susuz kalması, sağlık koşulları v.s. kısacası meşakkatli ve zor iş.

nailyetek link=topic=52860.msg574852#msg574852 date=1333560660' Alıntı:
İçinde bulunduğumuz durumu özetlemişsiniz, teşekkürler.
Sistem, sistem, sistem........ nereye kadar.?
Hayvancılık böyle bişey 7/24 gözünüz onlarda olmalı, senin cenaze varmış, en acı gününmüş, düğünün varmış en mutlu gününmüş... dinlemezler.
Doğumunu bazı arkadaşların dediği gibi; ' 10 ineğin varsa 5 ini yazın doğurtacan, 5 inin kışın doğurtacan, siz işi bilmiyosunuz.:) ' yapamazsınız.
Hadi hanım bi çocuk daha yapalım, bak bakalım doğum ne zamana denk geliyor..:D v.s. ayarlayamazsın. Hayvanların doğasHeı ayrı bir durum. Yaptığımız işin % 100 doğru olduğundan ve helal olduğundan bile emin değilim.:) Suni tohumlama olayı ayrı bir muamma, hayvan hakkı doğuyor. Beslemede ki olay ayrı bir muamma yine hayvan hakkı, suluklar, susuz kalması, sağlık koşulları v.s. kısacası meşakkatli ve zor iş.
Hayvan beslemek için bi insanın, hem veteriner hem çiftçi hem hayvan bakıcısı hemde hamal olması lazım.öyle 50 tane alıcam 100 tane bakıcam demekle hayvan bakılmıyor gözünün içinden sıkıntısını anlamalı.10 tane veterineri tanısanız ne fayda dakikalar içinde gazdan işkembesi şişer o an bıçağı saplamalısınızki kurtulsun.Hasta olur felç olur 1 hafta başında yatarsınız 5 tane veterinere 2 inek parası ödersiniz ama yinede kurtaramazsınız...Sistemler ve hesaplar kağıt üzerinde kalır heleki TÜRKİYE ' de.

Kocabaş link=topic=52860.msg574755#msg574755 date=1333546614' Alıntı:
Forumun altını üstüne getiriyorum. Hacimmet gibi 5-10 arkadaşın dışında doğru dürüst dişe dokunur birşey paylaşılmaz mı? Yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyun. Programları, profesörleri küçümseyen kardeşim sen doğru bildiğini paylaşda biz de öğrenelim. Envayi çeşit rasyon diyorsun yaz bilelim. Sonuç aldığımızı yazdık. İneklerde nasıl olur dedik. Olmuyorsa neden olmuyor anlatcağına yazmışsın uzmanlara bıraktık. Uzmanlara bırakmadığınız için böyle ya bu memleket. Vah ki ne vah. Yılların hocalarını bile dile dolayacak kadar olmuşuz. Yazık ki ne yazık. Kardeşim Çağrı sanadır yazdığım, daha iyi bir bildiğin varsa yaz bu konuya feyz alalım. Yoksa lütfen yazma.
Kardeşim konuyagirdiniz ve seviyeli tartışalım birbirimizden feyzalalım dediniz özenle ve düzenle yazıyorsunuz ama noktayı koymayın faydalı tartışmaya formda yenisiniz çok kişiyide tanımıyorsunuz Çağrı aile olarak aynı şekilde süt inekciliğiyle uğraşan birisi ve öyleki yorumundada bence boş bir yazı yok oda herkez gibi fikrini söylemiş hatta linki indirip bende deneyeceğim Çağrıyada program için teşekkür ediyorum o yüzden kırıcı cevaplarvermeyelim lütfen biz form içirisinde kimseyi kırmadan seviyeli bir muhabbet ediyoruz ve çoğu kişi birbirini kişisel olarak bile tanıyor.
barath link=topic=52860.msg574659#msg574659 date=1333531110' Alıntı:
hiç kimse bir canlının yaşam gelir giderini hesaplayamaz (doçentler proflarda dahil).İdeal ortam denir buna bilimde, ideal ortamada en fazla laboratuvar ortamında yaklaşılabilir.
öyle 20 30 baş hayvanı (herbiri sizin bünyenizden 7 8 kat büyük) beslemek yaşatmakta kolay degildîr.yardımcı tutarsınız ancak 20 30 hayvanla ugraştıgınız kadar o da sizi ugraştırır..hayvanların herbirini ayrı ayrı tanımanız gerekir ancak sağım zamanı geldiğinde herbirine gram gram yem belirlemek hayal ürünüdür.yemi kendiniz yapmak istersiniz, ancak zamanı gelir yıllarca denenmiş yemlere bile itiraz eden hayvanlarınız kaldı sizin yaptıgınıza neler yaparlar.yem üretmindeki diğer sıkıntı tarımada gece gündüzlü zaman ayırırsınız unutmayın hayvanlarınızada bakmak zorundasınız aynı zamanda.
30 baş hayvan yılda 1 doğum yapsa dogum zamanınıda net bilemezsiniz en iyi 4 5 gün gözünüzü kırpmadan beklemeniz gerekir bu da yılda 100 günü geçer uykusuz gece olarak sabah yine sagım sizi bekler.hastalıklarda cabası
daha dış koşullardan bahsetmiyorum bile bu iş sevgidende ötesini ister 365 gün size bakan 30 dan fazla canlıdan bahsediyruz.
gelelim kazancınıza bırakın koçu moçu onların bu işi yapma amacı adamlar sütüde etide hertürlü kendi markalarnda kullanyrlar.siz süt satacaksınız her sbah parası bi ay sonra gelicek belki gelmiyecek.gidecegini bile bile sokaga dökemeyeceniz sütü yine teslim edeceksniz..
sonuç olarak para kazanacaksınız ama... Amasıda yukarıda bu konu geniş bi konu yazıp tartışmakla bitmez.rahatına düşkün sorumsuz adamın işi degildir
barath link=topic=52860.msg574873#msg574873 date=1333561725' Alıntı:
Hayvan beslemek için bi insanın, hem veteriner hem çiftçi hem hayvan bakıcısı hemde hamal olması lazım.öyle 50 tane alıcam 100 tane bakıcam demekle hayvan bakılmıyor gözünün içinden sıkıntısını anlamalı.10 tane veterineri tanısanız ne fayda dakikalar içinde gazdan işkembesi şişer o an bıçağı saplamalısınızki kurtulsun.Hasta olur felç olur 1 hafta başında yatarsınız 5 tane veterinere 2 inek parası ödersiniz ama yinede kurtaramazsınız...Sistemler ve hesaplar kağıt üzerinde kalır heleki TÜRKİYE ' de.
Çok haklısınız gerçektende hayvancılık anlattığınız gibi cevabınız için teşekkürler.

Konu 100 dönüm yonca slajının maliyetinden nereye geldi.
Babam iktisat (ekonomi) mezunuydu.Üniversiteyi bitirme yılı 1957 ! Çiftçilik yaptı. İlk traktörü 1964 Fordson Major.Ama maliyetleri en düşük ,karlılığı en yüksek çiftçi değildi. Çünkü kent kökenliydi.Köy kökenli değildi.Gerçek hayattaki birçok şey kitaplardan farklıdır.
İki tane yardımcı doçent fırsat maliyetinden örnek vermişmiş.O konu kapanmışmış.Bilime kimse karşı çıkmıyor.Ben eğitimimde bırak yardımcı doçenti onlarca profesörle birlikteydim.Şu anda da dalımda Türkiye ' nin en az 100 profesörünü tanırım.Ölmüşler dahil. Ama dalımız değildir diye fırsat maliyetine örnek olarak tarlaya yatırımın karşısına ' borsa ' gibi spekülatif bir finans enstrümanının örnek gösterilmesini de kabul edemeyiz..Reel faaliyetin kıyası başka bir reel faaliyetle yapılır. Makyajlı bilançoyla ' sözde karlı ' görülen bir işletme sahibince fonlanarak yürürse bunun adı ekonomik faaliyet olmaz. Adı KİT olur,BİT olur ama tarım işletmesi olmaz.
Sana ' sayın ' diyen birisine ' bir başka arkadaşımız ' diye cevap veremezsin.
Avukat değilim ama: Çağrı kardeşimiz bu sitenin ilk 100 üyesinden biridir.6500 iletisi olan 220 tane konu açmış sitenin en bilgili ve yeterli üyelerindendir.Tarım bilgisi toprağı saksıda görmüş birçok akademik ünvanlıdan ileridir. 4.5 yıllık üyedir.Adı soyadı ,yeri yurdu bellidir.Gizemli biri değildir.Ona ' sen bu konuda yazı yazma ' demek en azından tahammülsüzlüktür.Burası kardeşlik ortamıdır.Akademik ortam değildir ama devam edeni ' yetiştiren ' bir okuldur. Birbirimizi kırmayalım.Hoşgörülü olalım.
Eğer bildiklerimizi pratiğe dökeceksek ve evimiz uygunsa önce bir kümes ve 8-10 tavuk alıp yumurta maliyetinin hesabından çiftçiliğe bir giriş yapalım.Ki batarsak fazla canımız yanmasın.Yediğimiz yumurtalara sayalım.Bu maliyeti bizden daha önce ve daha iyi yapan ve tavuk beslemeyip yumurtayı marketten alan köylülerimize imrenelim.
Bana cevap yazılmazsa sevinirim.

Şimdi ben de konuyu daha fazla sabote etmeyeyim son mesajım olsun ki konuyu açan kardeşimiz bu konularda bir iş yapmak istiyor,biz elimizden geldiğince naçizane işin içinde bulunanlardan olarak,iyi kötü gördüklerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Öncelikle hacı abiye ve de ismini ve yaşını tam olarak bilmediğimden nickiyle hitap edeyim,'Göktürk' nickli üyemize çok teşekkür ederim söylediklerin ötürü.

Kocabaş nickli üyeye gelince,öncelikle ben asla bu ülkenin yetişmiş değeleri hocalarını hafife almam,düşüncelerinden de elimden geldiğince yararlanmaya çalışıyorum.Onun için gittim birçok hocayla bağlantı kurdum,onlar da sağolsun yardımcı oluyorlar.Onun için ben burada en son kişilerden biriyimdir bu şekilde itham edilecek :) Ama ben de sizin bu konulara olan ilginize ve heyecanınıza veriyorum artık ne diyeyim.Ben

Kusura bakmayın ama ben size ne ne kadar yem verdiğimizi söylerim,ne de nasıl ahırımız olduğunu vs. yardımcı olurum.Madem forumu alt üst etmişsiniz,benim bu konularda bilgim dahilinde her arkadaşa abiye yardımcı olduğumu görmüşsünüzdür,bu arada asla her bi haltı biliyorum diye de iddia etmem.Ama yardım istemenin de bir adabı vardır,siz bu konuda başarılı değilsiniz bana göre.Ama şunu söylerim,kesinlikle yeteri kadar doğru bir besleme ve bakım yapmıyoruz.Çeşitli sebepler var ama dediğim gibi sizle konuşmaya gerek yok.Ha gönlünüzde şiphe olursa,bu işkembeden mi sallıyo diye,profilimde ilim yazıyo,adım soyadım da mevcut.İlçemize gelirseniz,kime sorsanız soyadımızdan tanırlar,o şekilde teyit edersiniz :) Bu arada forumu yeteri kadar incelerseniz zaten fotoğraflarımı da görürsünüz.Bir süredir foto atmıyorum hayvanlarla ilgili,nazar durumlarından dolayı.

Son olarak herkes en iyi bildiği işi yapsın ki,her alanda verimli bir üretim olsun :) ayrıca barath nickli üyenin yorumlarında da tamamen katılıyorum,işin içinde olan direk ortaya çıkıyor zaten söyledikleriyle :)

Ayrıca forumun işe yararlığı,size göre DİŞE DOKUNUR konularla ilgili bir de üyelerimizi sorun bakalım,forumun yöneticilerinden biri olarak ben yorum yapmayayım o konuda onlar yorum yapsınlar.

Konu sahibi arkadaştan ve ilgilenenlerden tekrar kendi adıma özür diliyorum.

Çağrı eline emeğine sağlık. Mustafa( kocabaş) abide oldukça meraklı ve bu işlerle de bilgili bir abimiz. Ben hayatımda hiç hayvan bakmadım. Ama çok otlattım ;D İçerden gelen bir sevgi var. Ve bu işi yaparsam ki yapacağıma inanıyorum hani onlarla birer arkadaş gibi olmayı düşünüyorum. Ben kendimi bildim bileli bu hayalim var. Hep çiftlik kurmak gibi bir hayalim vardı. İnşallah bunu da gerçekleştireceğim. Bu işte para var. Ama zahmeti de var. Ben mutlu olamadığım yerde milyarlar kazansam ne olur. Ama mutlu olsam o hayvanlara baksam, onların kokusunu duysam, yavrularına baksam o zaman benim için mutluluk ve huzur odur. Bir proje çiziyorum. Yarın çizimi bitirip atarım siteye. Kuracağım işletmeyi o tarz yapmayı düşünüyorum. Bakalım artık hayırlısı. Sizler elbet bu işin içinden geliyorsunuz. Ne zorlukları olduğunu biliyorsunuz. Bende dedemden biliyorum Anlattıklarından. Bu iş öyle patronlukla da olmaz. Bu iş için affedersiniz ama çizmeyle boka gireceksiniz. Ayağınız kaydımı boka düştünüz mü iğrenmeyeceksiniz. Hayvanlara şefkatle yaklaşacaksınız. Ben bunları bilirim. Allah da bana güç kuvvet ömür verirse inşallah bu işi de başaracağım. Herkese sonsuz teşekkürler. Konunun sabitlenmesi de çok iyi oldu kanımca.

doganbey1 link=topic=52860.msg575037#msg575037 date=1333576615' Alıntı:
Çağrı eline emeğine sağlık. Mustafa( kocabaş) abide oldukça meraklı ve bu işlerle de bilgili bir abimiz. Ben hayatımda hiç hayvan bakmadım. Ama çok otlattım ;D İçerden gelen bir sevgi var. Ve bu işi yaparsam ki yapacağıma inanıyorum hani onlarla birer arkadaş gibi olmayı düşünüyorum. Ben kendimi bildim bileli bu hayalim var. Hep çiftlik kurmak gibi bir hayalim vardı. İnşallah bunu da gerçekleştireceğim. Bu işte para var. Ama zahmeti de var. Ben mutlu olamadığım yerde milyarlar kazansam ne olur. Ama mutlu olsam o hayvanlara baksam, onların kokusunu duysam, yavrularına baksam o zaman benim için mutluluk ve huzur odur. Bir proje çiziyorum. Yarın çizimi bitirip atarım siteye. Kuracağım işletmeyi o tarz yapmayı düşünüyorum. Bakalım artık hayırlısı. Sizler elbet bu işin içinden geliyorsunuz. Ne zorlukları olduğunu biliyorsunuz. Bende dedemden biliyorum Anlattıklarından. Bu iş öyle patronlukla da olmaz. Bu iş için affedersiniz ama çizmeyle boka gireceksiniz. Ayağınız kaydımı boka düştünüz mü iğrenmeyeceksiniz. Hayvanlara şefkatle yaklaşacaksınız. Ben bunları bilirim. Allah da bana güç kuvvet ömür verirse inşallah bu işi de başaracağım. Herkese sonsuz teşekkürler. Konunun sabitlenmesi de çok iyi oldu kanımca.
Dediklerine aynen katılıyorum,inşallah istediklerine kavuşursun,yine de konuya dönersek maliyet hesabını ne kadar kötüye uygun yaparsan,o kadar kar kalır sana bunu unutma.Hesapladıktan sonra cebinden çıkınca çok koyuyor ama hesap etmediğin yerden para gelince dünyalar senin olur :)

Konunun başına gelirsek de,bizde yonca tarımı çok kısıtlı,mısır maalesef su olmadığından yok.Mısırın tonu 150-200 lira arası satıldı benim bildiğim geçen sene,yonca da balya başı 4-5 lira civarı satıldı.Şimdi biz kısıtlı imkanlarla yonca yetiştiriyoruz ama,ben adam akıllı yetiştirdiğimizi düşünmüyorum o yüzden boşa bişey yazmama gerek yok,en güzeli işin ehilleri yazsınlar maliyeti.Zaten en başta güzelce hesap çıkarılmıştı ama sonradan konu çığrından çıktı maalesef :)

Çağrı link=topic=52860.msg575041#msg575041 date=1333576916' Alıntı:
Dediklerine aynen katılıyorum,inşallah istediklerine kavuşursun,yine de konuya dönersek maliyet hesabını ne kadar kötüye uygun yaparsan,o kadar kar kalır sana bunu unutma.Hesapladıktan sonra cebinden çıkınca çok koyuyor ama hesap etmediğin yerden para gelince dünyalar senin olur :)

Konunun başına gelirsek de,bizde yonca tarımı çok kısıtlı,mısır maalesef su olmadığından yok.Mısırın tonu 150-200 lira arası satıldı benim bildiğim geçen sene,yonca da balya başı 4-5 lira civarı satıldı.Şimdi biz kısıtlı imkanlarla yonca yetiştiriyoruz ama,ben adam akıllı yetiştirdiğimizi düşünmüyorum o yüzden boşa bişey yazmama gerek yok,en güzeli işin ehilleri yazsınlar maliyeti.Zaten en başta güzelce hesap çıkarılmıştı ama sonradan konu çığrından çıktı maalesef :)
Bizim burada arazi var imkan var. Birde ben şunu düşünüyorum. Süt ineklerini bahardan itibaren dışarda bakmayı yani mera olarak otlatmayı istiyorum. Hani çiftliğin önündeki araziye mera otu ekip onun bir kısmını 1 hafta kullandırıp diğer kısmına sonra diğer kısmına tarzı dönüşümlü olarak kullanmayı istiyorum. Besi için ise tamamen dışarda bakmayı düşünüyorum. Çitle çevirip. Sadece yağışlarda hayvanların başını sokabileceği bir sundurma yapıp tamamen yeşillikte kalması nasıl olur acaba?

doganbey1 link=topic=52860.msg575045#msg575045 date=1333577331' Alıntı:
Bizim burada arazi var imkan var. Birde ben şunu düşünüyorum. Süt ineklerini bahardan itibaren dışarda bakmayı yani mera olarak otlatmayı istiyorum. Hani çiftliğin önündeki araziye mera otu ekip onun bir kısmını 1 hafta kullandırıp diğer kısmına sonra diğer kısmına tarzı dönüşümlü olarak kullanmayı istiyorum. Besi için ise tamamen dışarda bakmayı düşünüyorum. Çitle çevirip. Sadece yağışlarda hayvanların başını sokabileceği bir sundurma yapıp tamamen yeşillikte kalması nasıl olur acaba?
Valla mera otu konusunda ben tam emin değilim o konuda.Hayvanın gezmesi dolaşması gayet güzel ve hayvan açısından sağlıklı,dediğin şekil de olur niye olmasın.Ama bana göre o alanı yem bitkisi için ekip ordan ürün kaldırması,genele bakarsan daha karlı olur gibime geliyo_Oturup hiç hesap etmedim öyle bir imkan olmadığı için ama bir bakmak lazım.Mera otunu yerken yedirdiğin yeme aldığın süte,aynı şekilde orayı yem bitkisi olarak değerlendirip yedirdiğin aldığına bakmak lazım.Sonuçta otların bir kısmını da zayi ediyor,koyun gibi kemirmiyor diliyle koparıp alıyo sonuçta.Çiğnediği yerler zarar,ama tabi hesaba bakar.

Besi için dediğin en randımanlı sistem zaten,dedikleri gibi bişeyleri yeniden keşfetmeye gerek yok,bu şekilde çok randımanlı hayvan yetişiyor.

Ben betonerme yapı yapmaktan çok daha portatif bir yapı düşünüyorum. Kapalı halı saha tarzı o büyüklükte bir alan o şekilde kaplanarak yapmak nasıl olur sizce? Oldukça sağlam ve depreme, rüzgara, kara vs gibi etmenlere dayanıklı olduklarını söylüyorlar. Bu şekilde yaparak yere oval tarzda gelen kısımlara yani kenarlara pay bırakarak hayvan yataklarını yapmayı orta kısma ise servis yolunu yapmayı planlıyorum. Nasıl olur neler düşünürsünüz gençler?

doganbey1 link=topic=52860.msg575054#msg575054 date=1333579121' Alıntı:
Ben betonerme yapı yapmaktan çok daha portatif bir yapı düşünüyorum. Kapalı halı saha tarzı o büyüklükte bir alan o şekilde kaplanarak yapmak nasıl olur sizce? Oldukça sağlam ve depreme, rüzgara, kara vs gibi etmenlere dayanıklı olduklarını söylüyorlar. Bu şekilde yaparak yere oval tarzda gelen kısımlara yani kenarlara pay bırakarak hayvan yataklarını yapmayı orta kısma ise servis yolunu yapmayı planlıyorum. Nasıl olur neler düşünürsünüz gençler?
http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/ahir-planlari/new/#new

Konuya gir aradığın herşeyi bulursun.Dediğin işin de örnekleri var,ancak bir yere kadar duvar şart.Genellikle 2 metre kadar duvar yapılıyor,sonra çeşitli malzemelerle yapılabiliyor geri kalanı.

Herkese tekrar selamlarımı iletiyorum. Kimseyi kırmak gibi bir niyetimiz yok Hacimmet bey. Size yazdığım bir mesaj vardı. Deneyebilir miyiz programın işlerliğini izniniz olursa sizin bir hayvanınızda dedik. Hesabımız tutardı da üretim yapan bir kardeşimiz belki 1 TL kar ederdi, fena mı olurdu? Rasyon programını daha önce SEBAZIOS arkadaşımızın resimli anlatımlı paylaştığını söyledik. Çağrı kardeşimiz ne yaptı ' ' Biz işi uzmanlara bıraktık.,nasıl olsa program var,diğer etkenlerin önemi yok kg yaş gebelik vs girerseniz envayi çeşit rasyon çıkar,mümkünse sağdaki fiyat kısımlarını da sıfır yapıverin ' ' mesajını yazdı. Bu mudur yani cevap? Programda 3 değerli hocanın ismi geçiyor, fahiş fiyatlarla tutturabildiğine rakamlarla, bu programdan daha karmaşık ve işlevsiz programlar satılırken, bu değerli kişler ücretsiz yayınlıyor ve güncelliyor. E, programı biz hazırlamadığımıza göre, işi bırakalım programlar yapsın v.s. yazmak da ne demek oluyor? Bu kişilerin emeğine hakaret değilse ben mi yanlış anladım? Ben çoğu üreticilerimizn zaten bunları çok dikkate almadığını biliyorum. Sebazios ' un programı paylaştığı güne bir bakın aynı gün hayvanlarınızı nasıl besliyorsunuz diye bir başlık vardı. Arşivleri inceleyin bakın çiftçimiz nasıl besleme yapıyormuş Allah aşkına! Siz bile Çağrı linki koyunca gördüm deneyeceğim diyorsunuz, biz deneyelim deyince suç mudur? Amaç üzüm yemek olsun. İşletme yapmak planı Doğancan kardeşimize aitti. Biz bilenlerin paylaşması için çomak sokuyoruz. Ama zar zor çıkıyor bilgiler. Zorunu da kolayını da anlatmak gerekmez miydi? Madde madde belirttik istedik bilgiyi, sırasıyla bilgi paylaşılsaydı ya.. Nail bey özetlemiş konu nereye geldi diye. Emek harcanmadan hangi iş oluyormuş, bunu iddia eden kim, hayvancılığın tabiri caizse kebap iş olduğunu söyleyen kim? Sevmezsen yapamazsın, ama zarar edersen, sevsen de yapamazsın. Ben yapıcı olmaktan yanayım. Tarih 23 Aralık 2009 Hayvancılıkta İşin Doğrusu Nedir? diye bir başlık var okuyun. Çağrı kardeşimiz, bu işi yapıyorum kar ediyorum diyen bir arkadaşımıza, negatif mesajı yapıştırmış, aynen şu; ' ' Kimseye saygısızlık etmek istemem ama bu iş deddiğiniz gibi yürümüyor.Siz kaç senesinde yaptınız bilmiyorum ama şu an asla karlı bir iş değil.Kafa kafaya kurtarırsa kendini yeridir. ' ' Şimdilerde soruyoruz, deniyorki 2-3 sene önce karlıydı. 2-3 yıl önceye bakıyoruz zarardır yapmayın denilmiş. Ama kendi alanı dışında bir hayvancılık kolu olan küçükbaş üreticileri için ne demiş bir bakalım; 05 Mart 2012 Merinos Koyunu Hakkında Bilgi, mesaj şu; ' ' Tabi detaylı bakmak lazım kar kardır ama mera olanağı çoksa boşver büyükbaşı küçükbaşa dön bana göre abi, ne derlerse desin merası olana küçükbaş her zaman daha çok para bırakır dönemi pek etkilemez bakma ağladıklarına ' ' Demek küçükbaşçılar para kazanıp ağlıyorlarmış, ilginç geldi. ALLAH bereket versin denilmezse merak etmeyin bereketi kalmaz, dediğiniz gibi batar gidersiniz. Şükür malı artırır. Çağrı kardeşim emin ol seni kırmak istemem, emin ol. Ama tutarlı olalım. Biliyorsak paylaşalım. Konu çok karışıyor. Bak ne güzel sabitlenmiş. Konuya girip okuyan herşeyi bir arada bulsun. Barınağı da buraya ekleyin, doğru yemlemeyi de, hastalığı zorluğu da. Ama n ' olur konuyu dağıtmayın. Benim planım süt sığırcılığı değil inan. Ben arıcılık planlıyorum. Saygı duyuyoruz emeğinize, çabanıza, takdir ediyoruz. Bırakın adam gibi yapacak olanlar bu işleri yapsınlar, zararı olmaz faydası olur. Herkes bi SSK aylık 3 kuruş sabit maaş uğruna köyünü terketti düştü şehir yollarına. Kızlarımız koca beğenmez oldu çiftçi diye, İstanbul ' dan Ankara ' dan ev tutmazsan gelin gitmez oldu köydeki kardeşimize. Çoban dendiğinde kız verilmez oldu. Şimdi 2000 TL maaşla koyunlara çoban yok diye ağlar olduk. Koyun varlığıda gitti, keçi varlığı da. Şimdi sızlanalım elin Macar ' ına gidince paralar. Büyükşehir yükü kaldıramaz oldu, ekonomik yük sırta bindi. Üreten toplum yok oldu. Aylık 800 TL maaş + SSK kölesi dolu değil mi ortalık? Adam okumuş öğretmen olmuş, önüne koymuşlar sınav, onu geçmiş bekliyor 3 senedir atama çıkacak. Niye, ortalık Onun gibi öğretmen dolu. Köyde babası gel arazinin hayvanın başına geç dese geçmez. Geçse ne derler kaygısı v.s. Konuyu dağıtmak istemem ama işin özü bu değil mi?

Hayvancılıkta İşin Doğrusu Nedir? başlıklı yazıyı Aralık 2009 da açan arkadaşımız Safanuroğlu ' nun ilgiyle okuduğum şu mesajını da paylaşarak bitirmek isterim ; ' ' Merhaba Nail ABi, Merhaba Yavuz Kardesim, Kardes diyorum benim de yasim 25-26 bu yorumumda biraz teknik bilgiden uzak kalmak, sohbet içerikli yazmak istedim senin gibi Nail abi ve senin mail adresleriniz bende mevcut.. ikinize de birkaç döküman gönderiyorum sığırcılıkla ilgili.. Mailim safanuroglu@gmail.com mail yoluyla ulaşan arkadaşlara da dökümanları gönderebilirim arkadaşlar.. Millet olarak kalkınalım .. Son yorumundan bir onceki cok uzun yazini gercekten zevkle okudum kardesim. paylasimin icin cok tesekkur ederim. Zulfikar kardesim de bilgi, belge, dokuman gondermis, ona da ayriyeten tesekkurlerimi iletmek istiyorum.. Ben Deniz Ulastirma Isletme Muhendisligi bolumune 2002 yilinda kayit oldum.. 2007 Subat ' inda mezun oldum.. Askerlik, calisma hayati ve global kriz derken basladigimiz yere geri donduk.. Tekrar tarla sürdük, ekim yaptık.. gazayağı, tırmık çektik... emin olun arkadaşlar tarım gibi güzel bir iş yok. İyi ki gelmişim, iyi ki başımı sokacağım bir evim var.. iyi ki karnımızı doyuracak tarlamız traktörümüzü var dedim. Büyükbabam bir ay kadar önce vefat etti. Düşündükçe adamın arkasından Allah razı olsun dedim. Milletimizin yüksek okul okumuş insanlardan kravat takmayı, evine dışarıdan para getirmesini bekliyor.. Öyle bir şartlanma var.. Üniversite okumak bana inekçiliği öğretti desem yeridir arkadaşlar.. işten çıktık.. hayatın ne derece zorlu ve ne kadar dişli olmamız gerektiğini anladım.. Elimizdeki kaynakları farkettim. İşten çıktıktan sonra bir köyüm olduğunu hatırladım.. Sonra başladım çıkış yolu aramaya.. Bu işlerin içinde büyüseydim belki de araştırmayacaktım.. Şimdi burada olmayacaktım.. Herşeye bir sebep vardır. Şimdi herkes için geçerli birşeyi size sormak istiyorum.. Ben veya bir başkası, sahip olduğumuzu ünvanı, maaşı bizden sonrakilere devretme hakkına sahip miyiz? Hayır. Ama tarlalarımız gerek bizden öncekilerin, gerek bizim ve gerekse de bizden sonrakilerin geçim kapısı oldu.. Bizim memlekette de gerek tarıma gerekse de hayvancılığa iş gözüyle bakılmaz.. Asgari ücret olsun iş olsun diyorlar.. Neymiş efendim ssk ' si varmış.. Yahu SSK dediğiniz nedir ki? Siz gidip biryerde çalışsanız ödeyeceğiniz ev kirası minimum 250 TL diyelim.. Şu an itibariyle çiftçi bagkuru 125 TL.. Sağlamca işini takip etse bir insan.. adam gibi hayvanına sahip çıksa asgari ücretten fazlasını kazanır + ödeyeceği ev kirası ile de iki kişiye bagkur primi öder emekli eder. Hatta ve hatta bir inek daha baglasa bir kişiye daha bagkur primi yatırabilir. Herşey +1 ineğe bağlı ev kirası + fazladan bir inek adamın hem esine hem de ogluna ssk yatirabilir. bir de bir laf vardir canlı mala güven olmaz diye.. yahu beni de doğuran canlı, ben de canlıyım.. ben ölmüş müyüm hayvanımıza cocuk gibi sahip çıkarsak demek ki garantisi varmış diyorum kendi kendime.. hem inek deyip geçmeyin arkadaşlar... napolyon bonapart isimli fransız savaş komutanı demiştir ki: bir çivi bir atı, bir at bir askeri, bir asker bir orduyu, bir ordu da bir milleti ayakta tutar demiştir.. Bir inek bir evi ayakta tutar diyebiliriz yani arkadaşlar.. ' '
Selam ve saygılarımla, Mustafa.

insanların mizacına takılmayın herkes kendi mizacına göre bilgi veriyor.Biri iyi tarafından bakar biri kötü buna karışamazsınız, o başlıgı açan kimsenin neyi alacagına baglıdır.Yani siz bilgi verirken en doğrusu oldugunuzu belirtmeye getiriyorsunuz bunu yaparken diğer arkadaşlarla atışmaya kadar varıyor.konuyu dağıtmayın derken aslında siz dağıtıyorsunuz.imkanınız varsa kendiniz dener, ortaya koyarsınız yine herkesin tecrubesi ve bu tecrubesini nasıl paylaşacagı sizi baglamak zorunda degildir.

Son dedim ama yine mecbur kaldım yazmaya :) Öncelikle size göre tutarsız,ama işin iç yüzünü bilseniz sizin de tutarlı bulacağınız durumu açıklayayım.Hayancılıkta kar zarar çok kısa dönemler içinde değişir,öyle arpa buğdaydaki gibi önceden belli değildir.Şimdiden harmanda arpanın 50 kuruş civarında satılacağı bellidir.Ama hayvancılıkta öyle değil işte.Eylül ayında süt 55 kuruştu,kasım aralık ayında 80 kuruş civarıydı,bu aralar 70 -75 kuruş civarı seyrediyor.Şimdi ufak bir hesap yapalım sizin verdiğiniz bilgilere ve hedefinize uyarak 40 kg süt veren bir inek için 55 kuruştan günlük süt kazancı 22 lira.80 kuruştan ise 32 lira.Günlük 10 lira fark,1 ayda 1 inekten 300 lira fark demektir.10 tane inekte bile 3000 lira kazancınız düşecektir.Bu toru topu 5 ay içerisinde değişen bir hesap.Peki benim dediğimin tutarsızlığı nerde ? 5 ay içinde adam zarar da edebilir kar da edebilir.Bu arada diğer değişkenleri sabit tutuyoruz,yem saman silaj vs tarzı.Başka bir örnek daha vereyim,geçen sene piyasa aşırı yüksekti,sütten kesilmiş buzağı 1500 liraya satıldığı oldu.Hakkında fazlaydı,o dönemde 10 tane buzağı satsanız 15000 lira yapar.Bugün aynı buzağıyı satacağınız en baba fiyat 750 lira.Arada 7500 lira fark var,aylık 625 lira fark eder.Günümüz şartlarında hemen hemen asgari ücret kadar bir gelir kaybı var.Şimdi siz bana söyleyin 1 sene içindeki hatta 5 ay içindeki tutarsızlıklar benden mi kaynaklamış piyasadan mı ? Bu fiyatları bana inanmazsanız arkadaşlardan teyit edebilirsiniz.2 sene öncesindeki piyasa şartlarını bilmeden bana karşı eleştiri yapmanız bile sektör konusundaki eksik bilginizi gösteriyor zaten,ezbere ahkam kesmek olmuyor yani.

Küçükbaş konusunda da şöyle,işi yapmıyoruz ama önceden de küçükbaş yetiştirmişliğimiz olduğundan dolayı konuyla ilgiliyiz.Ben sözümün arkasındayım,şuanki piyasa şartlarında MERA ve ÇOBAN sıkıntısı olmadığı sürece küçükbaş büyükbaştan karlıdır.

Bende bahsettiğiniz rasyon programı sebazios nickli abimizi burda paylaşmadan çok önce elime geçmişti,geçen yaz da test etme imkanım oldu gayet başarılı sonuç verdi.Ben kalkıp niye dalga geçeyim programı yapan insanlarla :) Aynı programın allanmış pullanmış hali senelik 5000 lira.Onun için siz beni tanımadan hakkımda ahkam kesmeyin en güzeli.Ama aslında bu tarz davranışınız özü de toplumumuzdaki yaygın kanıdan dolayı,siz de sürüye uyuyorsunuz yani.Onu da anlayabiliyorum

Son mesajım demiştim ama kusura bakmayın bu maliyet konusuna birşey söylemek istedim,en azından belki bu konuda bilgisi olmayıp da faydalanmak isteyen arkadaşlar faydalanırlar diye.Maalesef bu sektörün en pis kısmı fiyatlardaki tutarsızlıklar.