Tarımsal Destek Ödemelerinin 3'te 1'ini alıyoruz.

Ozaman bir 7056 traktör 10 milyardı senin dediğin parayı kazandıysa senin milyoner olman lazım dı elinde ne var aynı demekki Balon yine buğday dan gittik
100 tane kayısı 4 ton kuru kayısı verir kg 100 TL bugün 100 ne ağacın masrafı işçilik dahil 50 bin olur kalır 350 bin 10 dekar yerden buda sana tarkya buğday memleketi ise burada bu var hadi ne yapacaz sen de oraya kayısı dik bakalim oluyor mu
Maddi durumum hakkında bilgin var mı ? Yok. Önemli olan benim durumum değil, genelin durumu. Ekonomi çark şeklindedir. Hep birlikte hareket ederse çark döner. Bir çark donmeyi bırakırsa o 350000 e traktörün motorunu yaptıramazsın.

Icar 30 lira , 1.5 litre mazot ? Vay be öyle yer varmış hiç haberim yoktu. Bu ülkenin en temel gıda maddesi ekmek yani bugdaydir. Ve üretimimiz yetersiz ithal ediyoruz. Herhangi bir günde foruma baktığında en çok bugday aycicek tarimi konuşuluyor. Demekki bu kadar insan forumun çoğunluğu tembellikten ekiyor.
Evet kıraç tarla icar 30 TL bu mazot da nohuttan sonra ekersen

Sulu tarla 150 burası böyle üretim yetersiz olabilir ama verim bu.
Tembellikten kasıt en kolay tarım ürünü elinde birçok imkan varken kolay diye buğday eken çiftçi mevcut bölgemde

• Beğen
Tepkiler: h.ilerigiden
Maddi durumum hakkında bilgin var mı ? Yok. Önemli olan benim durumum değil, genelin durumu. Ekonomi çark şeklindedir. Hep birlikte hareket ederse çark döner. Bir çark donmeyi bırakırsa o 350000 e traktörün motorunu yaptıramazsın.
Kimsenin durumu nu kimseyi ilgilendirmiyor 200 kg buğday alan adamın masrafını bölgemde ortaya koydum sen verim alamiyorsun buğdaydan dedin ben sana orada buğday oluyorsa burada kayısı pancar patates var.
Formda para kazanmayan arkadaşlar var illaki ama derine indigimiz aynı senin dediğin gibi 100 dönüm buğday ekip şehirde çalışan o buğdayın bile takibini yapamıyor eminim verim kaybı bile yaşıyor birde zarar ederse işi tamamen ters gidiyor sürekli çiftçilik yapsa altarnatif ürünü mutlaka vardır ama yapamıyor şehirde olduğu için

Evet kıraç tarla icar 30 TL bu mazot da nohuttan sonra ekersen

Sulu tarla 150 burası böyle üretim yetersiz olabilir ama verim bu.
Tembellikten kasıt en kolay tarım ürünü elinde birçok imkan varken kolay diye buğday eken çiftçi mevcut bölgemde

Kimsenin durumu nu kimseyi ilgilendirmiyor 200 kg buğday alan adamın masrafını bölgemde ortaya koydum sen verim alamiyorsun buğdaydan dedin ben sana orada buğday oluyorsa burada kayısı pancar patates var.
Formda para kazanmayan arkadaşlar var illaki ama derine indigimiz aynı senin dediğin gibi 100 dönüm buğday ekip şehirde çalışan o buğdayın bile takibini yapamıyor eminim verim kaybı bile yaşıyor birde zarar ederse işi tamamen ters gidiyor sürekli çiftçilik yapsa altarnatif ürünü mutlaka vardır ama yapamıyor şehirde olduğu için
Son bir soru sorayım. Sence ciftciligi meslek edinip , geçinip çocuğunu okutup dugun yapabilecek, refah içinde yasayan çiftçi yüzde kaçtır?

Son bir soru sorayım. Sence ciftciligi meslek edinip , geçinip çocuğunu okutup dugun yapabilecek, refah içinde yasayan çiftçi yüzde kaçtır?
Dediğin gibi çiftçi olan herkes şimdi yanlış anlaşılacak söylem lerim benim ayırdığım katagori hariç.
Bölgem için söylüyorum %80 rahat yapar . Sende kendi bolgene göre kıyasla .
Ama bu saatten sonra cifcilik çok pahalı bir meslek nüfus çoğalıyor alan daralıyor

Dediğin gibi çiftçi olan herkes şimdi yanlış anlaşılacak söylem lerim benim ayırdığım katagori hariç.
Ama bu saatten sonra cifcilik çok pahalı bir meslek nüfus çoğalıyor alan daralıyor
Hocam zaten geneli konuşuyoruz. İşte ne senin ne benim bölgem mesele değil. Önemli olan geneli. Sen orada ucuza işler kar edebilirsin. Benim hissem olan bol mirasçıli islemediğim yer aralik ayinda dekari 220000 e mahkemeden satildi. Suan sinirim satılık 20 dekar ,şehir merkezinden çok uzak ama cadde boyu, adam 200000 istiyor ve satılır kesin. Geçen sene 3 parça ilerideki tarlaya 300000 istiyorlardı dekarina. Bizde de arazi para eder. Kendimizi düşünecek olduktan sonra konuşmaya gerek yok zaten. Ben önümüzdeki senenin gubresini ilacını aldim ama milletten banane diyemiyorum, Hep birlikte kalkınmamiz lazım.

Yazdıklarımız anlaşılan birilerinin hoşuna gitmedi, boşuna demiyoruz bu ülkede öyle bir kesim varki ne anlatsanız boş
Çok fazla ciddiye almamak gerekir diye

Bizim bölgemizdede çiftçilikten para kazanmadığını iddia edip iktidara sabahtan akşama kadar hakaret edenlerde fazlası ile var ama bölgemizde olmayan birşey var oda ekilebilecek boş arazinin olmamasıdır. Hem para kazanmadıklarını iddia ederler hemde sizin elinizdeki icar tarlaları almak için bin takla atarlar

Madem çiftçilikten para kazanılmıyor,
Soru 1: Türk traktör 1 milyon traktörü kime sattı?
Soru 2: Neden para kazanmadığınız işi yapıyorsunuz?

Hocam zaten geneli konuşuyoruz. İşte ne senin ne benim bölgem mesele değil. Önemli olan geneli. Sen orada ucuza işler kar edebilirsin. Benim hissem olan bol mirasçıli islemediğim yer aralik ayinda dekari 220000 e mahkemeden satildi. Suan sinirim satılık 20 dekar ,şehir merkezinden çok uzak ama cadde boyu, adam 200000 istiyor ve satılır kesin. Geçen sene 3 parça ilerideki tarlaya 300000 istiyorlardı dekarina. Bizde de arazi para eder. Kendimizi düşünecek olduktan sonra konuşmaya gerek yok zaten. Ben önümüzdeki senenin gubresini ilacını aldim ama milletten banane diyemiyorum, Hep birlikte kalkınmamiz lazım.
Benimde demek istediğim her şeyi devlet den beklemden para kazana biliyorsun mazot gübre desteğine hiç girmedik bile bu para etmeyen benim ilçem değil köyündeki arazi Malatya Akçadağ ovası uçakla gündüz in koca bir orman sanarsın o bahçeleri yani senin trakyadan ucuza gitmez bura @Yunus sarı @Mltyusuf söyleyin bakalım dediğim yanlışmı Malatya da arazi ucuzmu okadar

Nüfus çoğalıyor, Talep arttığına göre arz da artmalı. Bu dediğine göre asıl şimdi ciftcilik daha kazançlı olmali. 100 kişiye 100 ekmek satarsın, 1000 kişiye 100 ekmek satmaya kalkarsan ekmeğin fiyati artar. Ama sen uretimi artıracağına 900 ekmek ithal eder, piyasadaki 100 ekmeği uretinin normalden de ucuza satmasina sebep olursan , uretici maliyeti karşılayamaz, kazanç saglayamaz ve uretimin biter. Gün gelir değirmenin suyu kesilir , paran biter, o zaman 1000 kişide ekmeksiz kalir. Hazıra dağ dayanmaz diye atalarımız boşuna dememiş.

• Beğen
Tepkiler: filizma
Nüfus çoğalıyor, Talep arttığına göre arz da artmalı. Bu dediğine göre asıl şimdi ciftcilik daha kazançlı olmali. 100 kişiye 100 ekmek satarsın, 1000 kişiye 100 ekmek satmaya kalkarsan ekmeğin fiyati artar. Ama sen uretimi artıracağına 900 ekmek ithal eder, piyasadaki 100 ekmeği uretinin normalden de ucuza satmasina sebep olursan , uretici maliyeti karşılayamaz, kazanç saglayamaz ve uretimin biter. Gün gelir değirmenin suyu kesilir , paran biter, o zaman 1000 kişide ekmeksiz kalir. Hazıra dağ dayanmaz diye atalarımız boşuna dememiş.
Evet bu buğday üreticisi için zorluk oluyor. Ama ben bu zor şartları içine alarak hesap yaptım.
Bugday yetmiyor diye burada kayısı bahçesini kimse söküp buğday ekmez Rusya'ya giden kayısı ile daha çok buğday alırsın tek noktadan görmemek gerek herşeyi

• Beğen
Yazdıklarımız anlaşılan birilerinin hoşuna gitmedi, boşuna demiyoruz bu ülkede öyle bir kesim varki ne anlatsanız boş

Bizim bölgemizdede çiftçilikten para kazanmadığını iddia edip iktidara sabahtan akşama kadar hakaret edenlerde fazlası ile var ama bölgemizde olmayan birşey var oda ekilebilecek boş arazinin olmamasıdır. Hem para kazanmadıklarını iddia ederler hemde sizin elinizdeki icar tarlaları almak için bin takla atarlar

Onun için yazacaksın kardeşim o nasıl hep kötüden örnek veriyor sa sende böyle hesap ortada anlatacaksın güzel güzel konuşuyoruz

• Beğen

Cevap 1. Adamlar 1 milyon traktoru 1 yılda satmadı. Kurulduktan sonra bugüne kadar toplam 1 milyon üretim yapti. Bunun içinde ihracatta var. Daha internetteki basit haberi bile düzgün okuyup anlayamamissin, hemen çiftçi zengin alıyor algısı.

Cevap 2. Para kazanmakla refah ayrı şey. Iyi kötü para kazanılıyor ama sürdürülebilir olmali. Bugün asgari ücret yıllık 50k. Ciftcide 100k kazansın bak 2 katı diyorum. Traktoru bir arıza yapsa, kurak gitse işin içinden çıkamaz. Oyun değil bu, dünyanın en temel mesleği. Sürdürülebilir olması ne demek 1 sayfa yazarım ama emeğime yazık.

Benimde demek istediğim her şeyi devlet den beklemden para kazana biliyorsun mazot gübre desteğine hiç girmedik bile bu para etmeyen benim ilçem değil köyündeki arazi Malatya Akçadağ ovası uçakla gündüz in koca bir orman sanarsın o bahçeleri yani senin trakyadan ucuza gitmez bura @Yunus sarı @Mltyusuf söyleyin bakalım dediğim yanlışmı Malatya da arazi ucuzmu okadar
Hemşerim Malatya'da merkeze 60-70 km uzakta ve susuz arazilere 20_30 bin istenir olmuş. Benim ev yaptığım bahçemin 2 üstündeki bahçe dönüme 1.000.000 TL istiyor. Yazıhan da geçen seneler 10_12 arasıydı almadık şimdi 30 civarı.

Biz daha önce küçük çapta sadece ev ihtiyacını karşılamak amacıyla çifçilik yapıyorduk. Bir kaç senedir ektiğim alanları genişlettim.
Geçen sene 5 dekar yoncadan 2.senesiydi 15.000 TL kâr ettim. Yine geçen sene 45 dekar ilk senesi olan yoncadan yaptığım hatalardan dolayı anca masrafları karşıladım.
Şimdi ben zarar ettim diyemem ki.

Etrafta yüzlerde dekar alanda buğday arpa pancar ekenler var , çoğununda hastalıklardan zararlılardan haberi yok varsada ilgilenmedikleri için düşük verimler alıyorlar. Sonrada vay efendim bu oldu şu oldu yakınıyor lar.
Şükretmek lazım.

Evet bu buğday üreticisi için zorluk oluyor. Ama ben bu zor şartları içine alarak hesap yaptım.
Bugday yetmiyor diye burada kayısı bahçesini kimse söküp buğday ekmez Rusya'ya giden kayısı ile daha çok buğday alırsın tek noktadan görmemek gerek herşeyi
Hocam aslında çok iyi biliyorsun ticareti . Al gülüm ver gülüm. Al kayısı ver bugday. Tek noktadan görmek çok basit.Cari açık kaç milyar dolar hiç duydun mu ? Senin verdiğin kayisidan daha çok bugdaya ihtiyacin varsa cari açık verirsin. Bu da parani bitirir. Sonra hiç alamazsin. İşte bu yüzden yaptığın ihracattan çok cari açığa bakılır. 10 kazanıp 20 harcarsan ya batarsın, ya borca dönersin ya da biseyleri satmaya başlarsın.

Cevap 1. Adamlar 1 milyon traktoru 1 yılda satmadı. Kurulduktan sonra bugüne kadar toplam 1 milyon üretim yapti. Bunun içinde ihracatta var. Daha internetteki basit haberi bile düzgün okuyup anlayamamissin, hemen çiftçi zengin alıyor algısı.

Cevap 2. Para kazanmakla refah ayrı şey. Iyi kötü para kazanılıyor ama sürdürülebilir olmali. Bugün asgari ücret yıllık 50k. Ciftcide 100k kazansın bak 2 katı diyorum. Traktoru bir arıza yapsa, kurak gitse işin içinden çıkamaz. Oyun değil bu, dünyanın en temel mesleği. Sürdürülebilir olması ne demek 1 sayfa yazarım ama emeğime yazık.
"Sürdürülebilir olması ne demek 1 sayfa yazarım ama emeğime yazık"
Şimdi bir akıl bende var mantığı yapıyorsun.

Şimdi refah dedin ciftcinin durumunu açıkladık .
Ticarete gittin al gülüm ver gülüm yaptın cari açık verdin yönetim hata yapar bu kim olursa olsun tıkanacak bir yerde duracak. Bak şuan isteği gibi ucuza getirmiyor iç piyasa muhtac bana baktı artan maliyet pancar çiftçisi ekmeyecek hemen bir artış daha çünkü buğday gelir ama şekeri ucuza getiremez

Ama ben buna rağmen sürdüre biliyorum bir şeyler satacak mantığın özelleştirmeye gelecek sin ben bugün özel şeker fabrikasında ve devlet fabrikasında sözleşme yapıyorum inan özel bana daha iyi hizmet veriyor. Devletin memuru çalışmıyor banane mantığı ama özel fab müdürü peşimde dolanıyor çünkü daha çok kazanacak kar kendinin bu kar ülkenin

• Beğen
"Sürdürülebilir olması ne demek 1 sayfa yazarım ama emeğime yazık"
Şimdi bir akıl bende var mantığı yapıyorsun.

Şimdi refah dedin ciftcinin durumunu açıkladık .
Ticarete gittin al gülüm ver gülüm yaptın cari açık verdin yönetim hata yapar bu kim olursa olsun tıkanacak bir yerde duracak. Bak şuan isteği gibi ucuza getirmiyor iç piyasa muhtac bana baktı artan maliyet pancar çiftçisi ekmeyecek hemen bir artış daha çünkü buğday gelir ama şekeri ucuza getiremez

Ama ben buna rağmen sürdüre biliyorum bir şeyler satacak mantığın özelleştirmeye gelecek sin ben bugün özel şeker fabrikasında ve devlet fabrikasında sözleşme yapıyorum inan özel bana daha iyi hizmet veriyor. Devletin memuru çalışmıyor banane mantığı ama özel fab müdürü peşimde dolanıyor çünkü daha çok kazanacak kar kendinin bu kar ülkenin
Ee yazık be hocam parmaklarım ağrıdı yüz yüze anlatmak isterdim. Cari açık diyorum seker getirmiyor diyorsun. Daha ne anlatayım. Sen şekerini 1 liraya sat hocam. Bugün o sattığın şekerle ne alıyorsan, 1 sene sonra ayni aldığın şeyi alabilecek misin bakalım.

• Beğen
Tepkiler: ahmet588

Ee yazık be hocam parmaklarım ağrıdı yüz yüze anlatmak isterdim. Cari açık diyorum seker getirmiyor diyorsun. Daha ne anlatayım. Sen şekerini 1 liraya sat hocam. Bugün o sattığın şekerle ne alıyorsan, 1 sene sonra ayni aldığın şeyi alabilecek misin bakalım.
Ee benden kim olursa yaptığı hatanın bedelini veriyor tıkandı son noktaya geldi diyorum umarım devlet yöneten hükümet senin dediğin cari açığın farkına varır diyorum bunlar yüzüne döviz yükselmesinde etkili oluyor bu yanlışlar bütün doğrularıda götürmez .
Bu muhabbet leri aç site açıldığın dan beri hep aynı seneye ne olacak olmuş diye diye gelmiş . Ama ben seneye gene birşey almışım. Buda benim sürdürüle bilir liğim oluyor

Ben öyle ezbere konuşmam, bir yorum yazıyorsam bu bilgi doğruluğu teyit edilmiş ispatlanmış bilgilerdir

Türk Traktör 2020 yılında toplam 35 bin Traktör üretti bunun 15 Bin adedini yurt dışına sattı, ürettiği traktörün %40'nı ihracat yapıyor
Türk Traktör Türkiyede üretilen traktörün %68 ni ürettiğine göre ülkemizde yaklaşık her yıl 52 Bin adet traktör üretilmiş oluyor
Türk Traktör Türkiyeden ihraç edilen traktörün %86'nı geri kalan kısım ise diğer firmalar tarafından yapılıyor
Buda demek oluyor ki Türkiyede üretilen 52 Bin adet traktörün 18 Bin adedi ihraç edilmiş oluyor. Geri kalan 34 Bin Traktör ülke içindeki çiftçilere satılmış oluyor
Türkiyede 2020 yılında toplam satılan traktör sayısı 48 bin adet olduğuna göre 14 Bin adet Traktörde ithal ediyoruz
Bu demek oluyorki bu ülkedeki 48 bin çiftçi her yıl traktör alıyor yada traktörünü değiştiriyor

Para kazanmayan bir çiftçi neden traktör alsın?

Bu forumda yeni üyeler beni tanımazlar eski üyeler beni iyi tanır amaç tartışmak ise (hakaret olmaması şartı ile) bir değil 10 sayfa yazarım
zamanındada yazdım, geçmiş yorumlara isteyen bakabilir
Sorun yazmak değil sorun kendi yazdıklarının tamamını doğru karşı tarafın yazdıklarının yanlış olduğuna inanan bir kesime hiçbir şey anlatılmayacağını geçmiş tartışmalardan edindiğim tecrübelerimden dolayı diyorum ki

Bu ülkede bir kesimin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu için değil 10 sayfa sabaha kadar yazsanızda birşey değişmez

Soru: Madem para kazanmıyorsunuz neden bu işi yapıyorsunuz?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci32