Parlayan mi? Onallar mı? Agrotek mi? U tipi mi? X tipi mi?

Parlayan 38.000TL fiyat veriyor onallardan yakın zamanda fiyat alan arkadaşımız var mi

Arkadaşlar ben geçen sene parlayan Amazon sıralı açılır tip 1000 lik aldım benim makinamda kollar ilk aşağı yukarı hareketi yapamıyor bende kollarım altına 1 mt ağaç koyup kanatları üzerine indirip yukarıya doğru hareketi sağlıyorum alışınca iş bitene kadar sıkıntı olmuyor daha önceki pompam önallardı bana göre sağlamlık olarak parlayan daha iyi

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Merhabalar, özellikle son zamanlarda benimde kullanıcı yorumuna ihtiyaç duyduğum bir konuda başlık açılmasına çok sevindim.

U tip kollar hakkında düşünceleriniz nelerdir? X tiplere kıyaslama yapılınca performans ve sağlamlık konusunda ne gibi bir farkları olabilir?

İlaç karıştırma tankı kullanan var mı, toz ilaç ve özellikle katı gübrelerde performansı nasıl,bu opsiyonu satın almaya değer mi?, görsel ve videolardan izlediğimiz kadar performanslımı yoksa eksik yönleri var mı? Bu opsiyonun fiyat farkı ne kadar?

Kabin içi kontrol paneli olan makinlerde neleri-nasıl kontrol ediyoruz, dijital basınç göstergeleri varmı? Traktöre montajı nasıl yapılıyor? Kullanım ömrü veya bozulabilecek parçalar nelerdir? Ve en önemlisi bu opsiyonun fiyat farkı nedir?

Önallar firmasını bende takip ediyorum, internet üzerinden edindiğim bilgiler ışığında güzel makinelere sahipler. Ancak gerekli katalog ve özellikle opsiyon olarak sunulan parçalar hakkında detaylı bilgileri bulamadım. Önallar firmasına ait olan makinelerde,

Yatay denge pistonları çalışma şekli nedir? Darbe emici ek bir sistemleri var mı yoksa tüm yük pistonlar üzerindemi oluyor?

Kabin içi kontrol panellerinde kanatlarında bu panelden kapandığına dair görseller var, bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli yağ basıncı kontrolünü nasıl sağladığına dair bir bilgiye ulaşamadım. Basınç traktör pompasında mı alıyor yoksa makine üzerinde kendine ait yağ pompasımı bulunuyor.

Birde önallarda her bir kanat için olan aç-kapama valflerinde bir basıç ayarı yapabilen mekanizma gördüm, bu sistem çalışma mantığı nedir? Her kanat için ayrı basınç ayarlamasını yapılıyor?

Yaptığım ön araştırma çalışmalarında Önallar ALFA 1000 lt U tip kollu 15m kanat genişliği ve elektronik su kontrollü bir makine benim için ilk sırada yer alıyor. Tabiki makineyi canlı olarak inceleyip, işçilik ve malzeme kalitesini gözlemledikten sonra fiyat olarak değerlendime yapılması gerekecektir.

Bu konuda bilgi paylaşan ve yardımcı olan tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...
U tip kollar benim düşüncem 18 metre ve üzeri için uygundur. Traktörün arkasından yanlara taşmaz. Ağır görünüyor ve de pahalıdır. Çünkü 5 yada 6 tane piston gereklidir sistemde. Traktörde 10-12 çıkış olması gerekir. Bu kadar çok çıkış hiçbir traktörde olmadığından arkaya bunları yönetecek selenoid valf ve elektrikli kontrol paneli eklenmelidir. Bunlar fiyatı epey şişirir. 12-15 metreye de uygulanabilir fakat X tip ve yatay kollar çok daha az maliyetli olduğundan onların yanında ekonomik kalmaz. Avrupa tarzı şekil durur. ilaçlamadan çok köyde hava atmaya daha müsaittir.

Mikserler oldukça faydalı icatlardır. Piyasada İtalyan Arag firmasının Niagara modelini Toyman plastik kopyalamıştır. Ordan temin edilebilir eğer elinizde bir makina varsa. Miksere alternatif olarak basit bir 15 litrelik kova alınır. Dereden alıcı hortumun ilk bağlandığı filtreye 3 yollu vana konur. Vananın bir ucuna dereden alıcı hortum diğer ucuna basit bir hortum bağlanır. Kovada hazırlanan karışım basit hortumla emdirilir işlem bitince dereden alıcıya geçilir. Böylece depo tepesine çıkmaya gerek kalmaz.

Elektrikli su regülatörleri pahalıdır. En bilineni İtalyan Aragtır. En ucuz modeli elektrikli 1250 euro, bir üst modeli elektronik Bravo 180 ise 2500 euro civarıdır. Parlayanda bu üniteler makinayla beraber sipariş verilirse 300 -500 euro daha ucuz oluyor. Sebebi de parlayanın kabin içine alınan üniteyi yerli olarak kullanmasındandır. Diğer markalar Geoline Tecomec ve bragliadır. Geoline nın galiba Tr de distribitörü artık yok. Braglia ise Araga göre biraz daha ucuz kalıyor. Bu üniteleri depoya takarken 2 extra delik daha açmak gerekir. Montajı zor değildir. Bunlar pahalı kalırsa fakir çiftçi işi olarak ise basit seviye selenoid valfler regülatörlerin üzerine takılır. Elektrikçide kablolaması ve kumanda kutusu yaptırılır. İş görür görmesine de ilaç makinası imalatı yapan birine bu valfleri kullansanıza dediğimde bana "ben kendime küfrettirmem abi" demişti.

Yatay denge pistonu bildiğimiz basit sıradan bir piston. Kolun bir tarafı zemine yakın kalınca siz içerden hidrolik kolla ters istikamette düzeltiyorsunuz. Yani otomatik bir sistem değil kullanıcı müdahalesi gerekir.

Önalların yeni çıkardığı bölüm ayarlı regülatörde her bölümün basıncını siz ayarlıyorsunuz. Normal bir regülatörde siz basıncı sabit ayarlasanız da bölümlere giden su basıncı farklı olur. Regülatörün önündeki o düğmeler, her bölümün basıncını aslında aynı tutmaya yarar.

Sizin istediğiniz Önallar Alfa U tip makina geçen sene şubat gibi 50bin tl idi elektrikli regülatör hariç. Eğer 15 metre iz bırakacaksanız onun yerine 1300 litre X tip kol bakmanız daha akıllıca. Çünkü her ikisinde depo dolu olunca aynı toplam ağırlıkla birinde 50 dönüm diğerinde 65 dönüm yer ilaçlarsınız.

Arkadaşlar ben geçen sene parlayan Amazon sıralı açılır tip 1000 lik aldım benim makinamda kollar ilk aşağı yukarı hareketi yapamıyor bende kollarım altına 1 mt ağaç koyup kanatları üzerine indirip yukarıya doğru hareketi sağlıyorum alışınca iş bitene kadar sıkıntı olmuyor daha önceki pompam önallardı bana göre sağlamlık olarak parlayan daha iyi

Asansör sonuna kadar inikken kaldırmıyor demi. Bizimde aynı sorun vardı

Asansör sonuna kadar inikken kaldırmıyor demi. Bizimde aynı sorun vardı
Pistona arıza olmasın kollar ne kadar ağır olursa olsun pistonu o göre güçlü takmaları lazım ilginç bir olay o kadar pahalı bir makinanın bunu yapmasi çok ilginç fabrika yada servis ile irtibata gecmediniz mi

• Beğen
En altta kasıyo galiba kaldıramıyo biz kendimiz 15. 20 cm lik bi prfil koyduk sıkıntı olmuyo
Bu yaz bı tanıdığım hayraboludan parlayan satan bir firmadan fren takozu diye birşey getirmemi istemişti plastik bir kaç santim genişliğinde ve 40 cm kadar uzun plastik parçalardi acaba en alta koyup bu sorun icinmi kullandı

Bu yaz bı tanıdığım hayraboludan parlayan satan bir firmadan fren takozu diye birşey getirmemi istemişti plastik bir kaç santim genişliğinde ve 40 cm kadar uzun plastik parçalardi acaba en alta koyup bu sorun icinmi kullandı

Olabilir Mantıklı ama benim aklıma gelmedi hiç [emoji16] profil vardı kaynatıp geçtik biz

• Beğen
U tip kollar benim düşüncem 18 metre ve üzeri için uygundur. Traktörün arkasından yanlara taşmaz. Ağır görünüyor ve de pahalıdır. Çünkü 5 yada 6 tane piston gereklidir sistemde. Traktörde 10-12 çıkış olması gerekir. Bu kadar çok çıkış hiçbir traktörde olmadığından arkaya bunları yönetecek selenoid valf ve elektrikli kontrol paneli eklenmelidir. Bunlar fiyatı epey şişirir. 12-15 metreye de uygulanabilir fakat X tip ve yatay kollar çok daha az maliyetli olduğundan onların yanında ekonomik kalmaz. Avrupa tarzı şekil durur. ilaçlamadan çok köyde hava atmaya daha müsaittir.

Mikserler oldukça faydalı icatlardır. Piyasada İtalyan Arag firmasının Niagara modelini Toyman plastik kopyalamıştır. Ordan temin edilebilir eğer elinizde bir makina varsa. Miksere alternatif olarak basit bir 15 litrelik kova alınır. Dereden alıcı hortumun ilk bağlandığı filtreye 3 yollu vana konur. Vananın bir ucuna dereden alıcı hortum diğer ucuna basit bir hortum bağlanır. Kovada hazırlanan karışım basit hortumla emdirilir işlem bitince dereden alıcıya geçilir. Böylece depo tepesine çıkmaya gerek kalmaz.

Elektrikli su regülatörleri pahalıdır. En bilineni İtalyan Aragtır. En ucuz modeli elektrikli 1250 euro, bir üst modeli elektronik Bravo 180 ise 2500 euro civarıdır. Parlayanda bu üniteler makinayla beraber sipariş verilirse 300 -500 euro daha ucuz oluyor. Sebebi de parlayanın kabin içine alınan üniteyi yerli olarak kullanmasındandır. Diğer markalar Geoline Tecomec ve bragliadır. Geoline nın galiba Tr de distribitörü artık yok. Braglia ise Araga göre biraz daha ucuz kalıyor. Bu üniteleri depoya takarken 2 extra delik daha açmak gerekir. Montajı zor değildir. Bunlar pahalı kalırsa fakir çiftçi işi olarak ise basit seviye selenoid valfler regülatörlerin üzerine takılır. Elektrikçide kablolaması ve kumanda kutusu yaptırılır. İş görür görmesine de ilaç makinası imalatı yapan birine bu valfleri kullansanıza dediğimde bana "ben kendime küfrettirmem abi" demişti.

Yatay denge pistonu bildiğimiz basit sıradan bir piston. Kolun bir tarafı zemine yakın kalınca siz içerden hidrolik kolla ters istikamette düzeltiyorsunuz. Yani otomatik bir sistem değil kullanıcı müdahalesi gerekir.

Önalların yeni çıkardığı bölüm ayarlı regülatörde her bölümün basıncını siz ayarlıyorsunuz. Normal bir regülatörde siz basıncı sabit ayarlasanız da bölümlere giden su basıncı farklı olur. Regülatörün önündeki o düğmeler, her bölümün basıncını aslında aynı tutmaya yarar.

Sizin istediğiniz Önallar Alfa U tip makina geçen sene şubat gibi 50bin tl idi elektrikli regülatör hariç. Eğer 15 metre iz bırakacaksanız onun yerine 1300 litre X tip kol bakmanız daha akıllıca. Çünkü her ikisinde depo dolu olunca aynı toplam ağırlıkla birinde 50 dönüm diğerinde 65 dönüm yer ilaçlarsınız.
Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bahsetttiğiniz konuların neredeyse tamamına katılıyorum.

U kollar görüntü olarak daha sağlam gözüksede, genel olarak bizim kullandığımız kanat genişliklerinde çok gerekli değil gibi duruyorlar. Çünkü kendi adıma konuşacak olursam parsel boyutları küçük arazilerde tarım yaptığımız için 15m genişliğindeki kanatların bile bazı noktalarda handikaplar yaratacağını düşünüyorum (Şuan 12m kullanıyorum).

Önallar firmasını yaptıkları arge çalışmaları ve geliştirdikleri ürünler ile gerçekten başarılı buluyorum ancak X tip kollarını incelediğim genel olarak hepsi X tasarımana sahip olsa da bi kaç farklı tasarım ve özellikte X kol modelleri görüyorum. Ve Parlayan firmasının X kol tasarımı daha başarılı gibi duruyor.

Mikser için Toyman plastiğe mail atmıştım ama herhangi bir şekilde geri dönüş yapmadılar. Özellikte mikser tasarımlarında Parlayan da ilaçalama makinesiyle bütünleşik bir tasarım göremedim. Toyman plastikten aldıkları harici bir ürünü makine üzerine monte ediyorlar ve pek ergonomik durmuyor. Bu yüzden Önalların mikseri bana çok daha kullanışlı geliyor. Ancak çok uçuk bi fiyat istenmediği sürece bence çok kullanışlı ve işi kolaylaştırcak bir opsiyon.

Elektronik su regületörleri için ise tartışmasız çok pratik opsiyonlar derim ama bahsettiğiniz fiyat aralığı bu ürünlerin satın alınması konusunda şuan beni düşündürmeye başladı. Açıkçası sadece bu opsiyonu makineye eklettiğimde en az +10.000 TL diye düşünebiliriz.

Önalların bölüm ayarlı basınç regülatörlerinde ise anlamadığım bi nokta var. Her bölüm için ayrı basınç ayarı yapabileceğim, tamam, ancak bu her bölüme giden basıncı ölçmesi için farklı bir basınç saati gerektirmez mi? Benim incelediğim makinelerde sadece tek bir basınç saati gördüm. Her bölümdeki basıncın diğer bölümler ile aynı seviyede olduğunu farklı basınç saatleri olmadan nasıl anlayacağım? Göz ile bunu anlayamayız herhalde... Bu yüzden her bölüm için basınç ayarı yapabildiğimiz regülatörün vaad ettiği kullanım ile, pratik kullanımda bazı uyumsuz noktalar olduğunu düşünüyorum.

Ve son olarak ALFA 1000lt UTP 15 metre için( ki Elektronik su regülatörü hariç) 50.000 TL fiyat gerçekten çok yüksek. Açıkcası ben ALFA 1000lt XTP için 28000 TL fiyat aldım şuan dediğiniz gibi XTP çok daha mantıklı duruyor.

İrtemin çıkaracağı makineyi bende merakla bekliyorum ancak yayınladıkları fotoğrafa benzer bi makine ile pazara girerseler, Trakya pazarında biraz geride kalacaklar gibi duruyor. Çünkü benzer olarak bir çok farklı markada, onlarca model var. Bence bir üst segmente geçip Önallar Alfa, Parlayanın üst segmenti gibi ürünleri olması gerekli. Belki bir Ekonomik model ve birde Lüks model gibi iki ana kategoride üretimleri olur, bilemiyorum. Bekleyip göreceğiz...

Son düzenleme:
İrtemin fotoğrafı var mi ?
2020 katologunda olan fotoğraf bunlar
Screenshot_2020-12-02-18-53-23-34_c37d74246d9c81aa0bb824b57eaf7062.jpg
Screenshot_2020-12-02-18-52-52-03_c37d74246d9c81aa0bb824b57eaf7062.jpg

• Beğen
Tepkiler: hasanfuat

Nerden cıkardınız 10-12 çıkıs lazım oldugunu. 2 cıkıs yeterli beyni var onun panodan kontrol ediyorsun çok pratik elle açarmış gibi tek tek açabiliyorsun. Ben 500m2 lik parsel bile ilaçlayabiliyorum bu sayede. Önallar cesur firma değil pazarlaması çok vasat bol bol fotoğraf var baskada bisey yok.
44f30a0efba82934c6a2c0a7005d179b.jpg

• Beğen
Tepkiler: ÖZzGÜR
Nerden cıkardınız 10-12 çıkıs lazım oldugunu. 2 cıkıs yeterli beyni var onun panodan kontrol ediyorsun çok pratik elle açarmış gibi tek tek açabiliyorsun. Ben 500m2 lik parsel bile ilaçlayabiliyorum bu sayede. Önallar cesur firma değil pazarlaması çok vasat bol bol fotoğraf var baskada bisey yok.
44f30a0efba82934c6a2c0a7005d179b.jpg

Cahil gibi sormak olmasın kumandalar neleri kontrol ediyor