Motor hacmi ile beygir gücü ilişkisi

Arkadaşlar benim 3610 fordum var ve traktörüm 3100 cc ama 50 beygir Fiat 60 56 ise 2900 cc 60 beygir bunun nedenini bilen birisi açıklar mı ? Mantıken benim traktörümün daha fazla güç üretmesi gerekmiyor mu?

Hacim büyük olabilir ama piston içerisine püskürtülen yakıt az olursa güç az olur çok olursa güç çok olur. Başka bir deyişle motor fabrikaları ürettiği motor için en düşük ve en yüksek güç aralığı belirliyor. Traktör fabrikaları da buna göre aynı motoru 2 3 bazen 4 çeşit modelde kullanıyor. Mesela benim fiat480 ile 540ın motoru aynı yani silindir hacmi çapı ve boyu aynı. İkisinde de 8035.02 nolu motor.

Ben 3 sene önce motor yaptirmistim pompayada baktirdim enjektorlerin uclari degisti sadece enjektorlere 250 tl vermistik pompaci ayari 7 ml ayarlamisti avansi fazla ayarlamis cok sesli calisiyordu ama cok gidiyo cok yakiyodu bi hafta sonra silindir kapak contasi yandi motorcu bunun avansi yüksek pompaci düşürsün bunu dedi ne işe yariyor bu avans ayari acaba

avans ayarı pompaya baglıdır bazı pompalarda devir yüksekdikce avans ayarı deyişir fazla oynamak tehlikelidir heleki yüksek devirlerde pompanın numarasında harf ve rakamlar mesala "r" saga dönüşlü bir pompadır vardır yanma zamanını deyiştirir en güzeli enjektör ve pompa basıncını artırmaktır büyük cc li motor daha fazla tork üretir sipop ve ekzantirik yapısı gücü artırır fakat fazla ısı ve basınç oluşur motorunda bu ısıyı sogutması ve basınçada dayanıklı olması lazım
bençe en ucuz olarak enjektör ve pompa basıncını arttırma ama bunuda fazla abartmamak gerekir belli bir basınçtan sonra güc kaybı yaşanır çünkü mazot silindir icine ulaşamaz
mesala 135 bardan 150 barra cıkarmak makuldur 175 ve 200 bar yarparsan verim kaybı olur ve motor devrinide düşürmen lazım çünkü yüksek devirlerde yanma zamanı deyişir

Benim 3610 un ki 0 in altinda 2 de heralde bu gunlerde biraz zor calisiyo motor daha sifir gibi 500 saatte cekisi eskisi kadar iyi degil az cekiyor 3600 le arasinda cekis ve yakit olarak fark yok gibi zaten pompaci 3610 bilmiyordu nasil ustaysa

• Beğen
Tepkiler: metemet