Motor hacmi ile beygir gücü ilişkisi

Benim 3610 un ki 0 in altinda 2 de heralde bu gunlerde biraz zor calisiyo motor daha sifir gibi 500 saatte cekisi eskisi kadar iyi degil az cekiyor 3600 le arasinda cekis ve yakit olarak fark yok gibi zaten pompaci 3610 bilmiyordu nasil ustaysa
Enjektör basınç ayarı çok önemlidir pompa ile birlikte ayarlanmalı bende İsbora traktörde başıma geldi kedim deneyerek enjektör basıncını buldum aynı basınçta hepsini ayarlattim yakıt azaldı güç arttı soğuktan zor çalışırdı hemen çalışır oldu pompaci onemli

Benim basima neler gelmedi once cok duman atiyor diye pompaciya goturduk eleman kaciriyor dedi degistirdi enjektorlerin uclari degisti adam 3600 e gore ayarlamis sonra yaza kadar yatti traktor yazin hararet 70 e gelipte traktoru rolantiye birakinca stop edip soguyana kadar calismiyordu tekrar eleman degisti o düzeldi bu sefer avansi fazla ayarlamis tangur tungur calisiyordu motor conta yakti onuda yaptirdik geldi filtreden pompaya giren hortumu pompanin ordan soktu biseyler yapti ogun bugun kullaniyoruz kisin zor calisiyor ve cekisi az

3 lü 12 numara kullanıyorum nadasta takviye 3 normal şeylerde takviye 4 düz 1 le gidiyor. Pompa avans ayarı fotosunu da atayım
c54ddfd2807ee32a9ef4b9a6f84339e1.jpg

• Beğen
Tepkiler: metemet
Arkadaşlar benim 3610 fordum var ve traktörüm 3100 cc ama 50 beygir Fiat 60 56 ise 2900 cc 60 beygir bunun nedenini bilen birisi açıklar mı ? Mantıken benim traktörümün daha fazla güç üretmesi gerekmiyor mu?
Motor hacmi piston çapı ve piston kolunun uzunluğu çarpimi ile oluşan değerdir. Fordu bilmiyorum, 60-56 dan örnek vermek istiyorum, piston çapı ve kolu 104x115. Bu 60hp, 230 nm tork.
Arkadaşlar benim 3610 fordum var ve traktörüm 3100 cc ama 50 beygir Fiat 60 56 ise 2900 cc 60 beygir bunun nedenini bilen birisi açıklar mı ? Mantıken benim traktörümün daha fazla güç üretmesi gerekmiyor mu?
Motor hacmi piston çapı ve piston kolunun uzunluğu çarpimi ile oluşan değerdir. Fordu bilmiyorum, 60-56 dan örnek vermek istiyorum, piston çapı ve kolu 104x115. Bu 60hp, 230 nm tork. Piston ve kol 100x124 olsa yine 3 silndir 2900 cc oluyor. Aynı besleme ile 60hp olamiyor, atıyorum 50 hp kaliyor, fakat torku daha düşük devirlerde bulabiliyor ve torku artmasa bile azalmiyor. Özet olarak piston kol boyu uzadıkça tork artıyor, güç azaliyor. Ford 3100cc tahminimce piston kol boyu uzundur, 50 hp gücü varsa 60-56 dan torku az değildir.

Aynı motor hacmindeki motorlarda farklı güç olmasının sebebi yanma odası hacimlerinin farklı olmasıdır.3000 liğe 6 ml,3600 e 6.5 ml,3610 a 7 ml ayar verilmesinin sebebi budur.Fazla yakıt verilirse patlama çok olacağından motor iç sıcaklığı artar.Hararet çıkar ve conta yanabilir.Standartlarla oynamamak gerekir.Çünkü yağlama soğutma malzeme dayanımları buna uygundur.