Mazot gübre desteği karta yüklenecek!

Arkadaşlar merhaba bu sene 2023 girmeden ödenecek olan mazot gübre desteği ziraat bankası banka kartına yüklenecek ve mazot ve gübre dışında birşey alınmayacak diye belirtiliyor.türkiyenin%80 i zaten gübresini ve yakıtını aldı veya destek yatmadan alacak bu iş nasıl olacak ne düşünüyorsunuz
Mesela Ben bu sene 5 bin dönüm yer kiraladım ektim biçtim mahsulü sattım. Ama 2023 senesinde birsey ekmeyeceğim. Peki şimdi bana bu 5 bin dönüm yerin desteklemesini karta mi yükleyecek ? Ben bu sene ekmiyorum ne yapacağım o kadar Gubreyi ? Çok saçma bence seneye uygulanır bu sene uygulanmaz

Benim son duyumum şu şekilde, icmaller askıda, askıdan inecek, bir süre sonra paralar banka hesaplarına yatacak, ama bir sorun var, bu iş için kart bastırılacakmış mazot gübre alırken banka kartını vereceksin işlemi yaptıracaksın.

Fakat bu işin Aralık ayını bulabileceği konuşuldu .

Ben diyorumki Banka halizhazırda herkesin elinde bulunan karta tanımlı bir alt hesap açar, paraları bu alt hesaba yüklerler, üreticide mazot gübre alırken bu alt hesabın numarasını girer şifreyi yazar işlem gerçekleşir, yani bu kısmı kolay, bu iş için yeni bir kart basma işine girilecekse uzun iş.

Yani bu banka kart işi nasıl olacak orası muamma şimdilik, illaki mazot gübre alırken kullandıracaklar ya, nasıl ayarlayacaklarsa artık.

Sanırım öyle bir yatıracaklarki hep mazot alırken kullansınlar,

işi mazottan iyi vergi topluyoruza getirebilirler sanki.

gübrecilerle mazotcular üreticinin alinden kartı bir aldımı bi daha geri vermezki zaten, yatana çökerler.

Tarım bakanı 6 ürün için mazot gübre desteği ziraat bankası kartlara yüklendi demişti dün ancak hesaplarda ve kartlarda halen yok desteği katta tanımlanan var mı

az önce cep telefonunumdan internet bankacılığına girdim

Krediler yazan yere tıkladım

çıkan sayfada en alttaki Hububat destekleme avans kredisi başvurusu yazan yere tıkladım

başvurunuz alınmıştır, bilgi verilecektir yazıyor, kredi tanımlaması henüz yok.

1696401081821.png

1696400942518.png

1696401196919.png

Resimler ve ekler

• 1696400797978.png
    1696400797978.png
    229.8 KB · Görüntüleme: 7
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

az önce cep telefonunumdan internet bankacılığına girdim

Krediler yazan yere tıkladım

çıkan sayfada en alttaki Hububat destekleme avans kredisi başvurusu yazan yere tıkladım

başvurunuz alınmıştır, bilgi verilecektir yazıyor, kredi tanımlaması henüz yok.

Ekli dosyayı görüntüle 77563

Ekli dosyayı görüntüle 77562

Ekli dosyayı görüntüle 77564
Bende de aynısı oldu ama amcama dün akşam yaptık onda sözleşme metinleri onaylama ekranı çıktı bugün de karta yüklendi

Bende deneme amaçlı ilgili menüye tıkladım, başvurunuz alınmıştır yazısından sonra sözleşme metinleri 1 sn kadar gözüküp kayboluyor

Yapılan bu işlem (üreticiye kredi kullandırıp aradaki farkın hazineden karşılanması) acaba helal mi? Diğer bir deyişle faize bulaşmış oluyor muyuz? Sağımız haram solumuz haram. Bunun yükü de sırtımıza binmesin?

Bende deneme amaçlı ilgili menüye tıkladım, başvurunuz alınmıştır yazısından sonra sözleşme metinleri 1 sn kadar gözüküp kayboluyor

Yapılan bu işlem (üreticiye kredi kullandırıp aradaki farkın hazineden karşılanması) acaba helal mi? Diğer bir deyişle faize bulaşmış oluyor muyuz? Sağımız haram solumuz haram. Bunun yükü de sırtımıza binmesin?
Bende de aynı şekilde oluyor...

Her iki kurum da yüzde yüz devlet kurumu olduğundan, devlet de kendine faiz veremeyeceğinden., oluşan farkı biz de ödemediğimizden faizli işleme girmez gibi bir fetva vardı diye hatırlıyorum. En doğrusunu Allah c.c bilir.

Ziraat mobilden hesaplarıma girdiğinizde kredi hesabı olarak açılmış olması lazım başvuru yaptıysanız. Bende öyle gözüküyor. Kredi hesabı içinde 0.00 tl gözüküyor sanırım kullandıkça kullandığımız tutar oraya yansıyacak geçen senede öyle oldu diye hatırlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Her iki kurum da yüzde yüz devlet kurumu olduğundan, devlet de kendine faiz veremeyeceğinden., oluşan farkı biz de ödemediğimizden faizli işleme girmez gibi bir fetva vardı diye hatırlıyorum. En doğrusunu Allah c.c bilir.
Cevap için teşekkür ederim. Kaynak varsa link iletebilir misiniz? İşleyiş olarak

Destek ödemesinin banka tarafından kredi kullandırılarak üreticilere yapılması halinde, kredilerin vade tarihine kadar oluşacak faiz tutarı, gelir kaybı ödemeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığınca, anapara ödemeleri ise Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal üreticiler adına bankaya yatırılacak.

Şeklinde yazmakta. Yani açık açık faiz yazmakta. Oluşan faizi biz ödemiyoruz ama sebep olduğumuz için, buda çok büyük sıkıntı diye düşünüyorum. Çünkü Hadisi Şerif te, sebep olan yapmış gibidir buyurulmakta

Ekim zamanı mazot ve gübre desteği verilecek denildiği zaman sevinmiştik, ancak bu avans kredisi (faiz) muhabbeti... Yazık yav, hükümet olarak niye bizi pis işlere bulaştırıyorsun? Bakanlığın bütçesinden direkt olarak mazot ve gübre desteğini ver işte yada çiftçiye mazottaki kdv, ötv yi sıfırla

Son düzenleme:
Cevap için teşekkür ederim. Kaynak varsa link iletebilir misiniz? İşleyiş olarak

Destek ödemesinin banka tarafından kredi kullandırılarak üreticilere yapılması halinde, kredilerin vade tarihine kadar oluşacak faiz tutarı, gelir kaybı ödemeleri kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığınca, anapara ödemeleri ise Tarım ve Orman Bakanlığınca tarımsal üreticiler adına bankaya yatırılacak.

Şeklinde yazmakta. Yani açık açık faiz yazmakta. Oluşan faizi biz ödemiyoruz ama sebep olduğumuz için, buda çok büyük sıkıntı diye düşünüyorum. Çünkü Hadisi Şerif te, sebep olan yapmış gibidir buyurulmakta

Ekim zamanı mazot ve gübre desteği verilecek denildiği zaman sevinmiştik, ancak bu avans kredisi (faiz) muhabbeti... Yazık yav, hükümet olarak niye bizi pis işlere bulaştırıyorsun? Bakanlığın bütçesinden direkt olarak mazot ve gübre desteğini ver işte yada çiftçiye mazottaki kdv, ötv yi sıfırla

6. dakikadan itibaren konu bizim konuyla direk ilgili gibi geldi bana. Ama içiniz müsterih olmazsa destekleme zaten mart sonu hesaba para olarak yatıyor. Fetva takva tercihi sizin hocam.

Pis işlere bulaştırıyorsunuz dediğiniz için yazıyorum yanlış anlamayın. Devlete vergiyi zaten devletin faiz borcunu ödesin diye veriyoruz. Vergi veriyorsanız istesek de istemesek de sistemde faize bulaşıyoruz. Karşılıksız, emeksiz para basıldığı sürece zaten enflasyon da olacak. Nerden tutsak elimizde kalıyor.