İLAÇLAMA MAKİNAMIN MEMELERİNİ YENİ SİSTEMLE YENİLEDİM.

Cemal Bey sizinde elinize sağlık , bazı insanlar mucit ruhlu doğar, ve icatlar ihtiyacın neticesidir. Evet benim konumunda 20bin izlenmesi şaşırtıcı, teknik konulara zamanım olduğunca elimden geldiğince katkı bulunmaya çalışacağım, asıl işim elektronik ve yazılım, şu an oransal ilaçlama kontrol bitti sayılır testleri yapılıyor, ithal ürünlere ihtiyacımız giderek azalıyor, bu olayın bir memleket meselesi haline geldiğini kabul etmemiz ve çok çalışmamız gerek. Acaba bahsettiğiniz konu fotodaki regülatör olabilir mi? Yeni tip plastik regülatörümüz uzun zamandır satışta, en önemli özellikleri motor devri arttığında yani PTO devri değiştiğinde basınç %5 ila max. %10 değişiyor, ve bölüm vanalarının altındaki sarı ayar topuzları ile (metered by-bass balance) her bölüm kalibre edilerek ilaçlama esnasında bölümlerden biri veya birden fazlası kapatıldığı durumlarda basınç değişimi olmuyor.
ss.jpg

Eğer bahsettiğiniz konu regülatör montaj yerinin makinanın ön tarafında değil de kol tarafında olması ise onu elektronik kontrollü makinalarımızda uygulayacağız, valf ile meme arasındaki hortum mesafesi ne kadar kısa olursa hem basınç kaybının önüne geçilir hem de püskürtme gecikmesi yaşanmadan ve ilk ilaçlamaya başlandığında arazide bir V şekli çıkarmamak için tüm memeler aynı anda çalışmaya başlar.

ddd (2).jpg

Not: Çaresiz bir hastalıkla mücadele eden ve hayatını kaybeden kadının bu kitabı okunmaya değer.''Ömrümden Uzun İdeallerim Var''

Cemal Bey sizinde elinize sağlık , bazı insanlar mucit ruhlu doğar, ve icatlar ihtiyacın neticesidir. Evet benim konumunda 20bin izlenmesi şaşırtıcı, teknik konulara zamanım olduğunca elimden geldiğince katkı bulunmaya çalışacağım, asıl işim elektronik ve yazılım, şu an oransal ilaçlama kontrol bitti sayılır testleri yapılıyor, ithal ürünlere ihtiyacımız giderek azalıyor, bu olayın bir memleket meselesi haline geldiğini kabul etmemiz ve çok çalışmamız gerek. Acaba bahsettiğiniz konu fotodaki regülatör olabilir mi? Yeni tip plastik regülatörümüz uzun zamandır satışta, en önemli özellikleri motor devri arttığında yani PTO devri değiştiğinde basınç %5 ila max. %10 değişiyor, ve bölüm vanalarının altındaki sarı ayar topuzları ile (metered by-bass balance) her bölüm kalibre edilerek ilaçlama esnasında bölümlerden biri veya birden fazlası kapatıldığı durumlarda basınç değişimi olmuyor.
Ekli dosyayı görüntüle 62461

Eğer bahsettiğiniz konu regülatör montaj yerinin makinanın ön tarafında değil de kol tarafında olması ise onu elektronik kontrollü makinalarımızda uygulayacağız, valf ile meme arasındaki hortum mesafesi ne kadar kısa olursa hem basınç kaybının önüne geçilir hem de püskürtme gecikmesi yaşanmadan ve ilk ilaçlamaya başlandığında arazide bir V şekli çıkarmamak için tüm memeler aynı anda çalışmaya başlar.

Ekli dosyayı görüntüle 62464

Not: Çaresiz bir hastalıkla mücadele eden ve hayatını kaybeden kadının bu kitabı okunmaya değer.''Ömrümden Uzun İdeallerim Var''

Evet ,PTO devriyle basıncın değişmemesini kastettim ama gördüğüm kadarıyla önemli bir teknoloji gerektiriyor.Ben hangi motor devriyle deponun ne kadar yere attığını kalibre ettiğim için sorun olarak görmüyorum artık.Kullananlarda pratikleşmiş, herkes deposunun ayarını biliyor.

• Beğen
Tepkiler: argeonal
Toyman Plastik'ten Lechler IDKT 120-03 + damla kesici tekli takım için KDV dahil 330 TL fiyat aldım. AGROER muadil ürün için 97 TL fiyat veriyor. İlaçlama makinamızda 33 tane nozzle olduğunu düşünürsek, Lechler ile dizmek 10.000 TL civarına geliyor.

Acaba AGROER'den çift taraflı hava enjeksiyonlu nozzle almış ve kullanan abiler tecrübelerini aktarabilir mi? Kaç yıl kullandınız, bu süreçte gözde görülür kalite sorunları ve fazla atma gibi problemleri yaşadınız mı, kalibrasyon testinde yıllar içinde bozulma oldu mu? Kısacası, kalite yönünden AGROER nasıldır?

• Beğen
Tepkiler: sametgulhan
Toyman Plastik'ten Lechler IDKT 120-03 + damla kesici tekli takım için KDV dahil 330 TL fiyat aldım. AGROER muadil ürün için 97 TL fiyat veriyor. İlaçlama makinamızda 33 tane nozzle olduğunu düşünürsek, Lechler ile dizmek 10.000 TL civarına geliyor.

Acaba AGROER'den çift taraflı hava enjeksiyonlu nozzle almış ve kullanan abiler tecrübelerini aktarabilir mi? Kaç yıl kullandınız, bu süreçte gözde görülür kalite sorunları ve fazla atma gibi problemleri yaşadınız mı, kalibrasyon testinde yıllar içinde bozulma oldu mu? Kısacası, kalite yönünden AGROER nasıldır?
Konuyu ben açtım Akif.
Agroer' in bizzat üretim yerine gittim.Firma aslında kalıpçı.Trakya' da büyük fabrika yaptılar.Püf noktası, ilaç memelerinin ilaçlı sıvı aşındırması ile kısa zamanla genişleyip kalibrasyonun bozulmaması.O kısmın plastik hammaddesini dünyadaki en önemli markalar nereden alıyorsa bizde oradan alıyoruz dediler.Bu konuda o kadar dikkat çekmişler ki,bir ABD firması büyük para teklif etmiş firmayı (Agroer) almak için.Ben konuyu açtığımdan beri kullanıyorum.Hiç sorun yok.Benimki hava enjeksiyonlu değil ama Erkunt servisinde benim gibi meme değisip senin dediğini takan bir arkadaş vardı,çok memnundu.İş kalıpta bitiyor,firmanın kökü kalıpçı.Fazla para harcamakta gereksiz.Konuyu başından okursan arkadaşların çok yararlı katkıları ile zengin bir bilgi kaynağı oldu.

Son düzenleme:
Konuyu ben açtım Akif.
Agroer' in bizzat üretim yerine gittim.Firma aslında kalıpçı.Trakya' da büyük fabrika yaptılar.Püf noktası, ilaç memelerinin sıvı aşındırması ile kısa zamanla genişleyip kalibrasyonun bozulmaması.O kısmın plastik hammaddesini dünyadaki en önemli markalar nereden alıyorsa bizde oradan alıyoruz dediler.Bu konuda o kadar dikkat çekmişler ki,bir ABD firması büyük para teklif etmiş firmayı almak için.Ben konuyu açtığımdan beri kullanıyorum.Hiç sorun yok.Benimki hava enjeksiyonlu değil ama Erkunt servisinde benim gibi meme değisip senin dediğini takan bir arkadaş vardı,çok memnundu.İş kalıpta bitiyor,firmanın kökü kalıpçı.Fazla para harcamakta gereksiz.Konuyu başından okursan arkadaşların çok yararlı katkıları ile zengin bir bilgi kaynağı oldu.
Katkıların için teşekkür ederim Cemal abi. Konuyu Ağustos ayında baştan sona okumuştum. Hepinizin eline, diline sağlık.

Eylül ayında da yurt dışındaki kaynakları araştırdım, bu konu hakkında yapılmış araştırmaların makalelerini okudum, ilaçlama makinamız için nozzle harici başka projeler de hazırladım. Umarım Nisan ayına kadar tamamını gerçekleştireceğim. Herşey tamam ama iş maddiyata kalıyor. Eylül'de ithal Lechler nozzle takımı için 180 TL gibi bir fiyat aldığımı hatırlıyorum (belki KDV'sizdir). Eylül'de AGROER'in takımı 80 TL'ye yakındı. Yerli olanda daha az fiyat artışı olmuş. Bugüne geldiğimizde güncel fiyatla ithal nozzle dizmek senin de dediğin gibi mantıksız duruyor. Açıkcası AGROER'in yeteri kadar kaliteli olduğuna emin olmak istiyorum.

Katkıların için teşekkür ederim Cemal abi. Konuyu Ağustos ayında baştan sona okumuştum. Hepinizin eline, diline sağlık.

Eylül ayında da yurt dışındaki kaynakları araştırdım, bu konu hakkında yapılmış araştırmaların makalelerini okudum, ilaçlama makinamız için nozzle harici başka projeler de hazırladım. Umarım Nisan ayına kadar tamamını gerçekleştireceğim. Herşey tamam ama iş maddiyata kalıyor. Eylül'de ithal Lechler nozzle takımı için 180 TL gibi bir fiyat aldığımı hatırlıyorum (belki KDV'sizdir). Eylül'de AGROER'in takımı 80 TL'ye yakındı. Yerli olanda daha az fiyat artışı olmuş. Bugüne geldiğimizde güncel fiyatla ithal nozzle dizmek senin de dediğin gibi mantıksız duruyor. Açıkcası AGROER'in yeteri kadar kaliteli olduğuna emin olmak istiyorum.
@alipasalierkan En objektif cevabı verecektir çünkü o tipi kullanıyor.

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
@alipasalierkan En objektif cevabı verecektir çünkü o tipi kullanıyor.
Ben Agroer kullanıyorum. 3 sezon oldu galiba. Şuan için memnunum. 2 tanesi sadece tıkandı. Onlar dışında atışta problem olmadı. Sürekli onlarla atıyorum. Kırmızı çift açılı kullanıyorum. Rahat oluyor. Hem ot, hem pas, hem kökboğaz, hem süne hepsinde onları kullanıyorum. 1000 lt makina ile 45-46 dekar falan atıyor. 22-23 lt gibi bir ortalama geliyor.

Akif bey geçtiğimiz sezon kullandım gayet memnunum AGROER den mavi ve kırmızı olmak üzere 52 tane çift atar rüzgar memesi aldım bunlardan 3 tanesi sorunlu çıktı gayet memnunum piyasada satılan diğer ürünler çok dandik duruyor bana göre LECHLER e çok para bayilmanıza gerek yok bence

• Beğen
Akif bey geçtiğimiz sezon kullandım gayet memnunum AGROER den mavi ve kırmızı olmak üzere 52 tane çift atar rüzgar memesi aldım bunlardan 3 tanesi sorunlu çıktı gayet memnunum piyasada satılan diğer ürünler çok dandik duruyor bana göre LECHLER e çok para bayilmanıza gerek yok bence
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. 2 hafta önce AGROER'den 110-05 kodlu kahverengi nozzleları sipariş ettim ve parçaları birleştirdim. Henüz makinanın kollarına takmadım. Şuan için tek dikkatimi çeken, beklediğimden kötü olan yönü ise içindeki küçük filtresinin alt ve üst kısmında küçük açıklıkların olması. Kendi içinde dönüyor. Biraz kurcalayınca çıkıyor. Buradan belki kaba partiküller geçebilir.

1000008219.jpg

Makinadaki filtreler şu şekilde:
1 adet 40 mesh ana filtre,
4 adet 50 mesh ek hat filtresi,
33 adet 60 mesh yeni aldığım nozzleların filtresi.

Ek hat filtreleri iyi iş görüyordu geçen seneye kadar. Contaları bozulunca partikülleri kaçırıp eski tip yuvarlak püskürten nozzleları tıkıyordu. Orjinal ek filtre contası da fabrikasında bile yoktu. Konya Fuarında bu tip yerli pülverizatötlerin parçalarını fabrikalara üreten firmaları buldum ve çok ucuz bir ücret ödeyerek bu konuyu hallettim. Aynı parçaya fabrika 4 katı fiyat istiyor bilginize.

Ayrıca yeni nozzleların delikleri eskiden kullandığım geleneksel yuvarlak atan nozzlelara göre biraz daha büyükmüş. Ek filtrelerin sağlam olmasıyla ve nozzle deliklerinin büyük olmasıyla tıkanma sorununun pek olmayacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki 2 hafta boyunca kalibrasyonları yapıp, makina için hazırladığım diğer projeleri test edeceğim. Yeni gelişmeler oldukça bu konuya yazacağım.

1000008220.jpg

1000008501.jpg

1000008612.jpg

1000009795.jpg

Bugün 2 yaşındaki pülverizatörümüzü sıfır hale getirdim. Boruların içi dahil küf dolmuş. Mutlaka her sezon başında veya sonunda Porçöz ile makinanın tüm aksamlarını temizlenizi öneririm.

Agroer nozzlelar oldukça iyi iş çıkardı. Yanlız bir hata yapmışım, Lechler verilerine göre rüzgardan %90 korunmak için net 1-1.5 barda çalışacak, dekara 25 litre atacak nozzle 110-05 kodlu kahverengi nozzle gözüküyordu ve onun Agroerdeki alternatifini satın aldım.

Bu nozzle net 2.8 bar, saat üzerinden 4 bar basınca göre bile 20 km/h rüzgardan çok az etkilenir gibi görünüyor. Rüzgardan korunmak için 110-05 alıp da düşük basınçta kullanmaya gerek yokmuş. Çünkü çok fazla su harcıyor.

Net 3 barda hem rüzgardan etkilenme durumu hem de damlacık çapı çok ideal. Kırmızı ve mavi nozzlelar ideal. Bunlar 3 barda ve 7-8 km/h hızlarda 20-25 litre su atabiliyor. Benim 110-05 kahverengi bu şartlarda 29 litre su atıyor.

1000010350.jpg

1000010283.jpg

1000010398.jpg

1000010421.jpg

1000010404.jpg

1000010284.jpg

1000010444.jpg

1000010258.jpg
1000010257.jpg

1000010445.jpg

Bugün 2 yaşındaki pülverizatörümüzü sıfır hale getirdim. Boruların içi dahil küf dolmuş. Mutlaka her sezon başında veya sonunda Borçöz ile makinanın tüm aksamlarını temizlenizi öneririm.

Agroer nozzlelar oldukça iyi iş çıkardı. Yanlış bir hata yapmışım, lechler verilerine göre rüzgardan %90 korunmak için net 1.5 barda çalışacak, dekara 25 litre atacak şekilde110-05 kodlu kahverengi nozzle satın aldım. Net 2.8 bar, saat üzerinden 4 bar basınca göre bile 20 km/h rüzgardan bile çok az etkilenir gibi görünüyor. Kırmızı ve mavi nozzlelar ideal.

Ekli dosyayı görüntüle 80122
Ekli dosyayı görüntüle 80123

Ekli dosyayı görüntüle 80121
Ekli dosyayı görüntüle 80120
Ekli dosyayı görüntüle 80119
Ekli dosyayı görüntüle 80116
Ekli dosyayı görüntüle 80117

Ekli dosyayı görüntüle 80125Ekli dosyayı görüntüle 80124
Ekli dosyayı görüntüle 80118
Güle güle kulaanın.
Makinanın tekerleri niye yok,garajda yer değiştirmek gerekirse traktöre takmak dışında alternatifiniz var mı?

Son düzenleme:
  • Beğen

Hayırlı olsun hocam
Ben de rüzgarlı havalardan şikayetçiyim
Hem yaprak gübresi için hem buğdaya ot ilacı için hem de toprak yüzeyine taban ilacı sıkmak için kullanacağım tek bir nozul var mıdır.
Varsa hangi renktir.
Teşekkür ederim. Henüz yeni nozzlelar ile ilaçlama yapmadım, sadece traktörü durduğu yerde çalıştırarak net basınç ve debi denemeleri yaptım.

Yeni nozzlelar ile alakalı bilgi alabileceğiniz benden çok daha tecrübeli abiler mutlaka vardır. Ama ben bu zamana kadar yaptığım araştırmalara göre, Lechler'in tavsiyeleri ve araştırmalarına göre, yabancı kaynaklara göre çift açılı hava enjektörlü nozellar oldukça mantıklı.

Taban ilacını 40 litre/dekar su ile vermeyi düşünüyorsanız, keseklerin her iki tarafına da ilaç işlesin istiyorsanız, traktör ile aşırı yavaşlamadan ve net 1-2 bar ile %0 rüzgar zayiatla ilaçlama yapacaksanız 110-04 ve 110-05 çift açılı hava enjektörler uygun.

Genellikle yeşil aksam ilaçlaması yapıyorsanız, taban ilacı nadiren uyguluyorsanız 110-03 veya 110-04 nozzlelar sizin için uygun gibi gözüküyor.

@Akifİnanç68 neden konik hüzmeli meme tercih ettin ?
Resimleri makinanın eski hali ve yeni hali şeklinde yükledim abi. Önceki mesajlarımda da özellikle Agroer nozzle aldığımı belirtmiştim. Anlaşılan, siz yanlış resime odaklanmışsınız.
Güle güle kulaanın.
Makinanın tekerleri niye yok,garajda yer deiştirmek gerekirse traktöre takmak dışında alternatifiniz var mı?
Teşekkürler Cemal abi. Komşumuz makinayı ilk aldığımız sene götürmüştü ve arka 2 tekerini tarlaya düşürmüştü. O şekilde düz zemine çıkarttığımızda makina arkaya yatıyordu. Altına takoz koymak veya pirket koymak fayda etmiyordu. Öndekilerden biri de aşırı yüke maruz kalarak kırılmıştı. Bu şekilde hepsinim vidasını çıkartarak sorunların önüne geçmiş olduk. Yanlış hatırlamıyorsam, Gaspardo'nun veya Amazone'un makinalarında da teker yoktu.

• Beğen
Tepkiler: Mmurat
Taban ilacını yılda bir kez yeşillik yerlerine uyguluyoruz mecburen
Ancak yeşil bitki üzerine herbisit, insaktisit, fungusitler ve yaprak beslemeleri parsel başına 6'ya 7ye varan uygulamalar yapılıyor.
Anlaşılan bana uygun görünen 110-04 veya 110-03 gibi
Bir başka sorum da bende eski tip klasik pirinç gövdeli konikler mevcut.en az parça değişimiyle işimizi görmek istesek hangi parçaları almak lazım.tüm gövdeyi almadan halledebiliyor muyuz.