İLAÇLAMA MAKİNAMIN MEMELERİNİ YENİ SİSTEMLE YENİLEDİM.

Önce sakin bir yolda 100 ve 200 metreyi kireçle işaretleyerek traktörü çeşitli vites ve motor devirlerinde kullanıp kronometre ile hızını bulup not ettim.
Püskürtme ünitelerini (nozul) yenileri ile değiştirerek ilaçlama makinamın modernizasyonunu tamamladım.Kırmızıdan sonra mavi uçta getirtmiştim, onları taktım.
İlaçlama borularındaki delikler yeni sistem için dar geldiğinden matkapla genişlettim.Montajı bitirip traktörü uygun motor devrinde çalıştırarak bir ünitenin dakikalık verimini saptayıp tüm makinanın dakikalık sıvı tüketimini buldum.Dakikada 30 litreye ayarladım.Sonra buğday tarlalarımın ot ilacı ve mikro besin maddelerini attım.Gerçektende bir depo (600 lt) 20 dekarda bitti.Üniteler ilaçlamayı toz şeklinde değil sulu yaptığından rüzgar ucu olmamasına rağmen sona doğru çıkan hafif rüzgardan ilaç atımı hiç etkilenmedi.Çok güzel ilaçlama oldu.
Gelelim güncel fiyatlarla maliyete (Nisan 2021) :
Damla kesicisiz bir ünite: 12 TL+kırmızı uç 2.25+mavi uç 2.25 .
(Tek musluklu damla kesicisiz üç çeşit uca sahip 25 ünite için toplam : 412 TL )
Tek musluklu tek çeşit uçlu 25 ünite için 12x25=300 lira.Değer mi? Değer.Çıkan neyse,yakışan o.
Tek musluklu damla kesicili bir ünite (tek çeşit uçlu) :17 TL , toplam maliyet :425 TL.
Üç musluklu , damla kesicili ünite 47 TL. Bana maliyeti X25=1175 TL olurdu.
Tek atarlı rüzgar memesinin tanesi 13,çift atarlının 17 TL.Üç musluklu ünitenin bir memesi rüzgar kesicili olursa toplam maliyet 1500 (tek atarlı) ve 1600 TL olurdu.
Yani toplamda 12 metrelik ilaçlama kolundaki 25 ünite için 300-1600 lira arası maliyet çıkıyor.
Bunları yazma amacım herkesin kendi ihtiyaç ve imkanına göre hesaplama yapabilmesi içindir.Ben ayrıca uç somunu,atım ucu,iç filtrelerdende 5-6 şar adet temin ederek (tanesi 2 şer 3 er lira) yedek parça stoğuda yaptım.Parça stoğu isteğe bağlı.Damla kesici olmadanda damlatma hiç olmuyor.İlaçlama durdurulunca akım hemen kesiliyor.Yinede ünite başı maliyet 5 TL olduğundan alınabilir.Uç değiştirme ve filtre temizliği çok kolay, somun elle açılıyor alet gerekmiyor.Bende hiç tıkanma olmadı, ancak ara sıra bütün süzgeçleri çıkarıp yıkayarak yerine takmak ya da ucun tipini değiştirmek (02,03,04) yarım saat almaz.

Resimler ve ekler

• IMG_20210415_135201.jpg
    IMG_20210415_135201.jpg
    510.8 KB · Görüntüleme: 115
  • IMG_20210415_135624.jpg
    IMG_20210415_135624.jpg
    303.2 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20210415_150508.jpg
    IMG_20210415_150508.jpg
    511.8 KB · Görüntüleme: 108
  • IMG_20210415_161604.jpg
    IMG_20210415_161604.jpg
    398.6 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20210415_163426.jpg
    IMG_20210415_163426.jpg
    322.6 KB · Görüntüleme: 107
  • IMG_20210415_165359.jpg
    IMG_20210415_165359.jpg
    191.8 KB · Görüntüleme: 111
  • IMG_20210416_180621.jpg
    IMG_20210416_180621.jpg
    346.8 KB · Görüntüleme: 112
  • IMG_20210415_150521.jpg
    IMG_20210415_150521.jpg
    292 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleme:
Konunun başında yelpaze uç kelimesi yanlış dedim ama doğru.Aşağıda bir yelpazenin önden ve yandan resmini görüyorsunuz.Yeni sistem uçlar ilaçlı suyu tam bu şekilde atıyor.
Klasik uçlar ise konik yani kızılay çadırı şeklinde atıyor.Ayrıca eski sistem yüksek basınçla suyu aerosol haline getirip tozlaştırıyor.Bu nedenle sıvı uçuşuyor.
Diğer resim:Yedek parçalar

Resimler ve ekler

• IMG_20210423_142552.jpg
    IMG_20210423_142552.jpg
    170.4 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20210423_142540.jpg
    IMG_20210423_142540.jpg
    43.8 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_20210423_143045.jpg
    IMG_20210423_143045.jpg
    245.8 KB · Görüntüleme: 43
Kolay gelsin abi agroer web sitesi vs yer vermemiş ama yelpaze memeleri herbisit diğer çift atar memeleri mantar ve böcek ilaclamalarinda öneriliyo bu tablo işe yariyormu bi de makine 10 -15-20 metre kanat meme sayisi artinca azalinca bu tablo yinede uyum sağlar mi ?

Resimler ve ekler

• 20210424_085659.jpg
    20210424_085659.jpg
    224.5 KB · Görüntüleme: 41
Kolay gelsin abi agroer web sitesi vs yer vermemiş ama yelpaze memeleri herbisit diğer çift atar memeleri mantar ve böcek ilaclamalarinda öneriliyo bu tablo işe yariyormu bi de makine 10 -15-20 metre kanat meme sayisi artinca azalinca bu tablo yinede uyum sağlar mi ?

Ben ayarlama sırasında kolaylık olması için bu tablonun bilgisayar ekranından resmini çektim.Ancak düşük basınçta uç verimini dakikada 1400 mlt bulunca ince ayarlara gerek kalmadı.Motor devri 1300 ve 1400 olarak bir kaç vitesteki hızları not etmiştim. Vites 1/3 ve 1350 devir tam geldi .Yani 600 lt depo 20 dekara.İlaçlarıda dekara ne kadar uygulayacaksam 20 dekar için o miktarda depoya koydum.Bence tablodaki milimetrik laboratuvar verilerini tutturmak zor.Tabloyu değil kullandığınız meme tipine göre kendi ölçtüğünüz dakikalık verimi kullanın.Tablo fikir vermesi açısından güzel.Kanat genişliğine göre hesap yapmak için yukardaki resimde yaptığım gibi ölçekli kapla dakikalık ölçüm yapılıp meme sayısı ile çarpılıp dakikalık tüketim bulunur.Traktörün hangi motor devrinde hangi hızı yaptığını bilmek ve deneme sırasında o devirde sabit tutmak (sanki tarlada gidiyormuş gibi) önemli.
Şu konuda bilgiler var
kısaca:
Hızı bulmak için. 100 metreyi işaretleyin, telefonun kronometresini açın.Belirlediğiniz sabit hızda ilk noktadan geçerken başlatıp ikinci noktada durdurun.Not edin.En az 10-15 değişik vites ve motor devrinde deneme yapıp sonuçları not edin.Km göstergesi varsa bu işleme gerek yok,zaten ekranda hız görülür.

HIZ İÇİN FORMÜL HIZ(saatte km)= Metre olarak uzaklık X 3.6 / Saniye olarak zaman
(mesela 1400 devirde 100 metreyi 65 saniyede geçerseniz hızınz 5.5 km/h tir)
10 DEKARA ATILAN İLAÇLI SU MİKTARI İÇİN : MİKTAR (lt)= litre olarak bir memenin dakikalık verimi X meme sayısıX600 /metre olarak iş genişliğiX saatteki km olarak hız
12 metrelik,25 memeli bir makinede,bir memenin dakikalık verimi 1400 mlt ve hız 5.5 km saat ise sonuç 318 (dekara 31.8) lt çıkar.Motor devrinden hızı ayarlayıp dekara 30 a ayarlarsınız.

Bunların hepsi bir kaç satte yapılır.Bir kere ayarladıktan sonra artık devamlı kullanılır. Zor gibi görünüyor ama basit.
Ek:Fungusid ya da herbisite göre uç değiştirmeyi düşünmüyorum.Ancak ilaca göre atmam gereken su miktarı fazla ise o zaman geniş uç takarım.

Son düzenleme:
eski tip metal konik uçlu sisteme sadece uç alıp takılabiliyor mu ? toyman firması metalde tornada işçilik yapılmalı diyor.
Ben üniteyi (nozul) tamamen söküp plastik borudaki deliği genişleterek yeni üniteyi taktım o kadar. Tornada metale işçilik yaparsanız astarı yüzünü geçer.
Ayrıca yeni atım uçları somundaki hazır yuvasına belirli bir açı ile giriyor.Böylece uç damlalar birbiriyle çarpışmıyor.Aynı açıyı tek tek pirinç somunda sağlamak çok zor.Biri bir tarafa diğeri öbür tarafa atar,uğraşmaya değmez.

Son düzenleme:
şimdi bi tane numune meme üzerinden baktım . sadece yarım mm plastik meme iç kısma gelen kısımdan alınsa törpü ile yuvaya oturacak.
sadece stoperli olmayacak sistem , başlarda konik olana göre daha fazla akıtır mı ki?

Ekli dosyayı görüntüle 61977
aslında doğrusu sizin yaptığınız şekilde ama gövdeler değiştirmek de vakit alacak ve 3-4 katı maliyet farklı var bu şekilde denemek istedim , kaçırmaz ise işimi görür
Sorun sadece sıvı kaçırmak değil, orjinal ünitenin süzgeci yüksük şeklinde olup daha geniş yüzeye sahip.Süzgecin taban kısmında conta var ve sızdırmazlık sağlıyor.Aşağıdaki çizimde göreceğiniz gibi uçlar somuna sadece belli bir kalıba göre oturduğundan suyun atımı çizgi şeklinde ve belirli bir açıyla olur.Somun tek bir şekilde sıkıldığından bu açıların değişme ihtimali yoktur,istesenizde yanlış takamazsınız. Böylece uçlardaki damlalar birbiriyle çarpışmaz.Sizin yaptığınız şekilde bu açıları milimetrik olarak bu şekilde ayarlamanız çok çok zordur.Ayrıca temizlik için söktüğünüzde tekrar açı vermek için çok uğraşırsınız.Güle güle kullanın.

Resimler ve ekler

• IMG_20210504_195729.jpg
    IMG_20210504_195729.jpg
    105.8 KB · Görüntüleme: 26
Sorun sadece sıvı kaçırmak değil, orjinal ünitenin süzgeci yüksük şeklinde olup daha geniş yüzeye sahip.Süzgecin taban kısmında conta var ve sızdırmazlık sağlıyor.Aşağıdaki çizimde göreceğiniz gibi uçlar somuna sadece belli bir kalıba göre oturduğundan suyun atımı çizgi şeklinde ve belirli bir açıyla olur.Somun tek bir şekilde sıkıldığından bu açıların değişme ihtimali yoktur,istesenizde yanlış takamazsınız. Böylece uçlardaki damlalar birbiriyle çarpışmaz.Sizin yaptığınız şekilde bu açıları milimetrik olarak bu şekilde ayarlamanız çok çok zordur.Ayrıca temizlik için söktüğünüzde tekrar açı vermek için çok uğraşırsınız.Güle güle kullanın.
orjinalde yelpaze düz durmuyor mu bu fotoğraftaki gibi açılı mı duruyor?

Herkese merhaba, ben de bu sektör de olan biri olarak bir kaç açıklama yapmak isterim, böyle bilgilendirici paylaşımlar oldukça seviniyorum konuyu açan arkadaşa teşekkür ederim, Ülkemiz de malesef çiftçilik zor, tarımsal girdiler pahalı, bu sebepten yenilikleri takip etmek oldukça önemli, bundan 3 yıl öncesine kadar fuarlar da standa gelen çiftçi arkadaşlar 3lü yelpaze hüzmeli memelerin üretim amacını memenin biri tıkandığında diğerini çevirerek ilaçlamaya devam edeceklerini sanıyorlardı, ama artık Türk Çiftçileride bilinçlendi, biz yerli üretim olarak sadece Agroeri tanısakta Avrupalı çiftçilerin bu yönde çok seçenekleri var, TeeJet-Lechler-Hardi-Agrotop-Pentair-Albuz gibi Dünya devleri, parça küçük ve kolay üretim gibi görünse de işin aslı öyle değil, kullanılan plastiğin hammaddesi, meme uç kesitinin hassasiyeti ve en önemlisi uzun ömürlü ve atış debisinin değişmemesi, Agroerin kalitesini bilmiyorum fakat saydığım meme üreticileri örnek veriyorum 100 hektar ömür veriyorlar, bu ömrü vermelerinin sebebi basınç ve atılan kimyasal nedeniyle büyüyen kesit alanı, yani kısacası kullandığınız mavi meme (110-03 (110derece memenin atım açısı) 03 delik ölçüsü, yani 3 barda(40 psi ort.) 0.3 galon sıvı verir anlamında) bi bakmışsınız genişlemiş ve kırmızı memenin ölçüsüne gelmiş, bu da ilaçlama normunu değiştirir ve hatalı atıma sebep olur, paylaşımlarınızı okurken şuna da cevap vermek isterim, eğer ki 1 dekar alana 20-25 l. atıcaksanız sarı(02), 30-35 l. atılacaksa mavi(03), 40-50 l. atılacaksa kırmızı(04) seçmeliyiz. Eğer ki sarı 02 kullanayım ve 30 litre atayım derseniz bunun için basıncı yükseltmeniz ve dolayısıyla debi artışı yapmanız gerekecektir, bu da damlacığı daha çok atomize edeceğinden damlacık çapı küçülür ve uçar, bu önerilen bir yol değildir, hatta size max. çalışma basınçları 8 Bar deseler bile siz 8 Bara çıkmayın, meme ömrü için ve damlacık boyutu için max. 5-6 Bar yeterlidir. Bir teknolojiden daha bahsetmek istiyorum bu da PWM nozzle teknolojisi, yani pulse widht modulation - kısaca darbe modülasyon tekniği, bu sistemin amacı damlacık boyutu hiç değişmeden yani basınç sabit iken istediğiniz hızda ilaçlama yapabilmenizi sağlar, şöyle düşünün 1 meme açıkken %100 açık demektir, ama siz bu memeyi saniyede 50 kere açıp kapatırsanız %100 de 1 dakikada 2 litre sıvı veriyorsa %50 de 1 litre verir, dolayısıyla basıncı sabit tutarak debiyi değiştirmiş oluyoruz, alttaki video kendi çekimimdir, aslında geleceğin meme teknolojisi PWM dir, ve PWM in bir başka iyi yönüde ilaçlama yaparken örneğin sola döneceksiniz ilaçlama kolunuzun sol bölümü sabit kalırken sağ bölümü geniş bir yay çizer böylece sol bölüm araziye daha çok ilaç bırakırken sağ bölüm seyrek bırakır. Konuyla ilgili daha fazlasına ulaşmak isterseniz önceki konu başlığının linkini aşağıya bırakıyorum. Hepinize hayırlı günler dilerim.

PWM nozzle (ağır çekim-saniyede 20 Hz. yani 1 saniyede 20 kez aç-kapat)

Son düzenleme:
Evet aynen bu şekilde açılı atım yapıyor çünkü yelpaze açılı duruyor.
Katkınız için tşk.Bu yazınızı önceden okumuştum ve TK deki diğer yazılarınızı izliyorum.Makinem 600 Lt,12 m .Önallar Daha önce bir çok kere yedek parça ihtiyacımı çabucak karşıladı ve hatta kendi tasarımım olan V kolu için gerekli malzemeyi gönderdi.

Bildiğim kadarıyla Agroer ülkemizde tek atım ucu üreticisi.Kalan kısımları başka firmalarda yapıyor ve atım ucunu başka yerlerden (Tee jet,lechler ,Aprotop vb)alıyorlar.Agroer'in bu kadar spesifik malzemeyi üretebilmesi sanıyorum asıl işlerinin kalıpçılık olmasına dayanıyor.Ben atım ucunun sıvı geçişi ile zamanla genişleyebilceğini hatta pirinç memelerin metal delikli uçlarında bile zamanla genişleme olacağını söyleyince bana atım ucu için gereken özel plastik hammaddesinin dünyanın en tanınmış markalarıyla aynı yerden sağlandığı bildirildi.Hatta onlara Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç'ın,''Ömrümden Uzun İdeallerim Var''kitabında yazdığı Almanya'ya ihraç edilen çamaşır makinalarında rakip firmanın elektrik kablosu oyunu ve Tofaş serisi otomobillerin sürekli kırılan iç kapı kolu problemin altında yatan baltalamayı hatırlattım.Kısaca, yabancılar bizi sadece pazar olarak görüyorlar,spesifik ürün üretim ve ihracatımıza tahammül edemiyorlar.
Uç ömrü için 1000 dekar iyi bir süre.Farkına varmak , benim gibi motor devri-basınç-atım ucu kalibrasyonunu yapmış biri için % 10 az ilaçlama sahası görünce bile mümkün.1000 dekarda 2.25 TLX25 adet atım ucu parası vermek ,bu uçları sarf malzemesi düzeyine getirir.Buda yerli ürünün maliyet avantajı getirdiğini gösterir.
Sizin için önerim ise ; motor devrinin artıp azalmasıyla atım kapasitesinin değişmesini önleyen bir mekanizmanın (regülatörün ) ,basınç ayar merkezi ile kolara giden hortumların arasına konumlandırılması.

Teknik bir konunun 35 günde 5000 izlenme sayısını geçmesi, TK üyelerinin ne kadar yeniliklere açık ve meraklı olduğunu gösteriyor ki,ayrıca sevindirici bir gelişme.

Son düzenleme: