Hububatta Tek Diskli mi Baltalı mı

Abi kızmadın inşallah :) herkes ne kullanacağının farkındadır derken bana taş geldi gibi geldi bana :)

Ya aslında ben yazmayacaktım bu konu hakkında da.... pancar yerinde falan zor olabiliyor demiştim önceki iletilerimde... fotoğraf paylaşıp burası pancar yeridir diye yazmak DOĞRU DEĞİL bu şu demek "ben becerikliyim bu işi bu şekil dede yaparım sen beceriksizsen ben napayım bu laf oraya geliyor o yüzden sinirlendim öyle bir mesaj yazdım ha bu mesajada alınan alınsın sorun yok...

Yok Mustafa valla seni katmadım,nail abinin son yorumunu destekledim sadece. Bana göre mibzer üniversal ve asılır tip olsun,isterse ayakları olmasın. Bakma sen diskli dediğime,yarın birgün balta ayaklı almayacağım ne malum.
Sözkonusu tarım olunca sabit fikirleri pek önemsemeyen biriyim.
Sana birşey itiraf edim... diskli mibzeri en çok sevmemin sebebi;ekim yaparken disklerin motor pistonu gibi yukarı-aşağı hareketi ve görsel olarak daha hoş durması.

Yok Mustafa valla seni katmadım,nail abinin son yorumunu destekledim sadece. Bana göre mibzer üniversal ve asılır tip olsun,isterse ayakları olmasın. Bakma sen diskli dediğime,yarın birgün balta ayaklı almayacağım ne malum.
Sözkonusu tarım olunca sabit fikirleri pek önemsemeyen biriyim.
Sana birşey itiraf edim... diskli mibzeri en çok sevmemin sebebi;ekim yaparken disklerin motor pistonu gibi yukarı-aşağı hareketi ve görsel olarak daha hoş durması.

Abi disklinin görüntüsü iyi değil şahane :) hele çift diskli her diskin arkasında ayrı ayrı baskı tekerleri çok iyi ;) görüntü ama o disklerin en ufak kesekte yukarı sekmesi yok mu her sektiğinde tohum ya yukarı zıplamadan dolayı açıkta kalıyor ya çok hafif gömülüyor diğer tohumlar ile aynı seviyede olmuyor. o işi halletsinler ilk önce ben diskli alırım çünkü hem traktörü baltalı kadar zorlamaz hem baltalıya nazaran daha az tıkanabilir Nail abi o iş belli olmaz diyor ama :) biz yerleri genelde iyi hazırları ondan bilmiyorum :)

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci96
Abi kızmadın inşallah :) herkes ne kullanacağının farkındadır derken bana taş geldi gibi geldi bana :)

Ya aslında ben yazmayacaktım bu konu hakkında da.... pancar yerinde falan zor olabiliyor demiştim önceki iletilerimde... fotoğraf paylaşıp burası pancar yeridir diye yazmak DOĞRU DEĞİL bu şu demek "ben becerikliyim bu işi bu şekil dede yaparım sen beceriksizsen ben napayım bu laf oraya geliyor o yüzden sinirlendim öyle bir mesaj yazdım ha bu mesajada alınan alınsın sorun yok...
Bir taş geldi kafama kardeşim bi foto paylaşmıştım sen kırmızı yuvarlak işaretlemiştin köye gidip iyice inceledim kenar kısımda boş kalan yer tarlanın yan tarafı çayır ve mibzer orada tohum atmamış atlayıp gitmiş orta kısımlarda keseklerin azizliğine ugramis

Peki işin gerçeği su inanın tarlama kaç kg tohum attigimi bilmiyorum yani tarlam 23 dönüm 20 kg ayarlıyorum 460 kg tohum gitmesi gerekiyor ama biz ortalama 30 kg şaşırmayla tarladan çıkıyoruz bu şanzımanlı tip mibzerle tarlaya gitmeden mibzerin ne kadar tohum atacağını ayarlayabiliyormuyuz

Peki işin gerçeği su inanın tarlama kaç kg tohum attigimi bilmiyorum yani tarlam 23 dönüm 20 kg ayarlıyorum 460 kg tohum gitmesi gerekiyor ama biz ortalama 30 kg şaşırmayla tarladan çıkıyoruz bu şanzımanlı tip mibzerle tarlaya gitmeden mibzerin ne kadar tohum atacağını ayarlayabiliyormuyuz
Bu iste pek kolay degil ustadim irtemim 2,5metre sanzimanli baltali yayli mibzerini 15yila yakindir kullaniyoruz ilk ciktiginda almistik evde tekerlegi cevirip tartip olcunce denk atioyorda tarla sasirtiyor adami sebebiyse sunlar tarlalarimiz isledigimizden tapuya gore ya fazla ya eksik ikincisi teker camur doladiginda tekerlek capi genisliyor ucuncusu tarlada ufak tefek ziplamalarda donus capi azda olsa degisiyor bu yuzden evdeki hesapla carsi hesabinda azda olsa fark ediyor

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Gardaşım bizim buraların tamamı diskli en büyük sıkıntımız mibzerlerin ayarsız gübre ve tohum atması tarlalar büyük veya küçük gelebiliyor ama bi türlü tam ayarı kimse tutturamaz benim mibzerim tam kilosunda attı diyemez adam ekilise başlamadan en küçük tarlasını eker orada bi ayar yapar ve o ayarla o sezonu bitirir 500 kg veya 1 ton tohum 400.500 dekar ekiliste kayıp vermiş umrunda olmaz

Konuya son verelim Baltalı diyerekten [emoji3]

f72ba0f4-ff9c-4cd8-9f58-75bc9464b7f7.jpg

Bu iste pek kolay degil ustadim irtemim 2,5metre sanzimanli baltali yayli mibzerini 15yila yakindir kullaniyoruz ilk ciktiginda almistik evde tekerlegi cevirip tartip olcunce denk atioyorda tarla sasirtiyor adami sebebiyse sunlar tarlalarimiz isledigimizden tapuya gore ya fazla ya eksik ikincisi teker camur doladiginda tekerlek capi genisliyor ucuncusu tarlada ufak tefek ziplamalarda donus capi azda olsa degisiyor bu yuzden evdeki hesapla carsi hesabinda azda olsa fark ediyor

Suanki bildigimiz sanzimanlarin aynisi ise Şanzıman yağlarını Petrol Ofisi’nin Maxigear 80W90 ile değiştir. W harfi önemli. Her şanıman 1.5 litre yağ alır.*

Bilgi alinti. Yilmaz Akgün irtem arge sorumlusu ;)

• Beğen
Tepkiler: Ali Cebeci