Hububatta Yaprak Gübrelemesi

İyi günler tüm Trakkulüp Ailesi yaprak gübrelemesi ile ilgili bir kaç sorum olacaktı;

1-) Yaprak gübrelemesinden minimum ne kadar süre sonra yağmur yağarsa gübre yıkanmadan bitki tarafından alınabilir( Yaprak gübrelemesinde dekara; 200 gr çinko sülfat, 200 gr potasyum nitrat, 200 gr magnezyum sülfat, 500 gr 20.20 kompoze gübre ve şelat için 150-200 ml hümik asit kullanacağız).

2-) Yukarıda bahsedilen dozlar yaprak gübrelemesi için uygun mu ( kuru tarım rakım 1200-1300 m ve güzel yağışlı bir kış geçirdik.)?

3-) Yukarı bahsettiğim yaprak gübrelemesinden sonra bitkinin ekstra ikinci bir üst gübrelemeye ihtiyacı olur mu(bitkinin toprak kaldıracağı elementlerde artış olacağını düşündüğüm için bu soruyu sormak istedim.)?

4-) Yeterli zaman olmadığı için ot ilacı ile yaprak gübrelerini birlikte atabilir miyiz( Normalde minimum arada ne kadar süre olması gerekir.)?

5-) Ve son olarak bahsettiğim gübreleri şelatlamak için hümik asit ve dozajı uygun mu?

Tecrübeli arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.

Bu miktarları atarsanız büyük ihtimal yakarsınız buğdayı. Humik asit yerine fulvik asit ve melas ya da toz şeker kullanın. Atılacak gübre miktarının suya oranı %2 yi geçmesin. 200 gr çinko da çok bence.

Bu miktarları atarsanız büyük ihtimal yakarsınız buğdayı. Humik asit yerine fulvik asit ve melas ya da toz şeker kullanın. Atılacak gübre miktarının suya oranı %2 yi geçmesin. 200 gr çinko da çok bence.
Teşekkür ederim paylaşımınız için

1-)Burada önemli olan sadece su miktarına göre gübre miktarının yüzdelik oranımı( burada yüzdelik oranı belirlerken sadece toz gübre dahil ediliyor hümik asit değil yanlışım var mı?) yoksa dekara göre de şu gübreden maksimum şu kadar bundan ise bu kadar mı( burada saf olarak elementlerin önemi yok mu) diye bir kural var mı

2-) 500 gr 20.20 yerine 200 gr üre atsak Azot bakımından hemen hemen aynıya gelir doğru olur mu yaklaşım?

3-) hümik asit miktarı dekara uygun mu birde hümik asit yerine şeker kullansak dekara ne kadar kullanmalıyız yada ikisini birlikte kullanabilir miyiz?

Son düzenleme:
İyi günler tüm Trakkulüp Ailesi yaprak gübrelemesi ile ilgili bir kaç sorum olacaktı;

1-) Yaprak gübrelemesinden minimum ne kadar süre sonra yağmur yağarsa gübre yıkanmadan bitki tarafından alınabilir( Yaprak gübrelemesinde dekara; 200 gr çinko sülfat, 200 gr potasyum nitrat, 200 gr magnezyum sülfat, 500 gr 20.20 kompoze gübre ve şelat için 150-200 ml hümik asit kullanacağız).

2-) Yukarıda bahsedilen dozlar yaprak gübrelemesi için uygun mu ( kuru tarım rakım 1200-1300 m ve güzel yağışlı bir kış geçirdik.)?

3-) Yukarı bahsettiğim yaprak gübrelemesinden sonra bitkinin ekstra ikinci bir üst gübrelemeye ihtiyacı olur mu(bitkinin toprak kaldıracağı elementlerde artış olacağını düşündüğüm için bu soruyu sormak istedim.)?

4-) Yeterli zaman olmadığı için ot ilacı ile yaprak gübrelerini birlikte atabilir miyiz( Normalde minimum arada ne kadar süre olması gerekir.)?

5-) Ve son olarak bahsettiğim gübreleri şelatlamak için hümik asit ve dozajı uygun mu?

Tecrübeli arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.
Bu değerler çok fazla faydadan ziyade fazlaca zarar verebilir.

Geçen hafta bugdaylarimiza cuma günü toz çinko ve toz fosfor uygulamasi yaptım gubretaş firmasında yetkiliye danistim 100 litre suya 200 gram tiz cinko ve töz fosfor uygulayin dedi donume 200gram fazla olur dedi .kok bogaz ilaci ile birlikte uyguludim.bu çeşit uygulamalarda 3 adet den fazla maddeyi karıştırmayın.
Yabancı ot uygulamasını da mart ayinin 7sinde sinek ilacı dar yapraklı ot ilacı ve geniş yapraklı ot ilacı olarak uyguladim

Geçen hafta bugdaylarimiza cuma günü toz çinko ve toz fosfor uygulamasi yaptım gubretaş firmasında yetkiliye danistim 100 litre suya 200 gram tiz cinko ve töz fosfor uygulayin dedi donume 200gram fazla olur dedi .kok bogaz ilaci ile birlikte uyguludim.bu çeşit uygulamalarda 3 adet den fazla maddeyi karıştırmayın.
Yabancı ot uygulamasını da mart ayinin 7sinde sinek ilacı dar yapraklı ot ilacı ve geniş yapraklı ot ilacı olarak uyguladim
Teşekkür ederim

yaprak gübresi olarak attığınız gübrenin toplam miktarı dekara 200 gr ı geçmesin çinko, demir, mangan,nikel, molibden, bor, bakır gibi elementleri doğru oranda karıştırıp kullanabilirsiniz bor ve molibden de şelatlama gerekmez diğerlerine uygulayabilirsiniz doğru oranlara gelince 10 kg lık bir toz karışımda demir 3kg, çinko 1 kg, bakır 500gr, mangan 2.5 kg, nikel 200gr, molibdat 200gr, fulvik asit 2kg kullanabilir ve dekara 100lt suyla 50-200 gr atabilirsiniz bunlarla ot ilacınıda atabilirsiniz ot ilacının dozunu normalden biraz azaltabilirsiniz

yaprak gübresinde yağmur nekadar geç yağarsa o kadar etkili olur ot ilacına gelince yağışlar 3-5 gün ü geçince otu öldürüyo fakat ekinede en az %30 zarar veriyo yani aslında gübrelemeyle ilaçlama beraber atılınca 5 gün içerisinde yağmur yağsa güzel olur

• Beğen
Tepkiler: muyank
Teşekkür ederim paylaşımınız için

150 gram üre+80 gram çinko sülfat+100 gram magnezyum sülfat yeterli olur.Şelatlama için ithal bitkisel sıvı organik ürünler kullanılabilir.Vit org mesela çok zengin karışımlı bir üründür.
Teşekkür ederim

1-)Acaba potasyum nitratı neden yazmadınız gerek olmadığından mı ,içerikte çok fazla malzemenin aynı anda olmaması için mi ya da aynı anda hepsinin bitkiye fazla gelebileceği için mi?

2-)150 gr üre yerine 150-200 gr 20.20 kompoze eritilip kullanılabilir mi?

3-) Şu an elimizde hazırda hümik asit olduğundan dekara 100-200 ml yada 50-100ml kullansak da olur mu?

Teşekkür ederim
Yanlış anlamayın sizin soylediğinizin yanlış olduğunu kastetmiyorum ama bazı yerlerde yaprak gübreleri ile ot ilacı birlikte kullanılacaksa ot ilacının etkisini azaltır diyorlar. Bu durumda ot ilacının dozunu sabit tutsak(60-70ml/dk) sıkıntı olur mu?

Teşekkür ederim tekrar bir sorum olacak kusura bakmayın.
Yaprak gübrelemesi ile ilgili gübretaş vb. gibi markaların ürünlerine bakarken yaprak gübrelerinin %80-90'lık gibi büyük bir kısmının bitki tarafından bir kaç saat içinde alınabildiğini okudum ama bu ürünler hazır şelatlı idi. Bu durum sadece bu tarz hazır şelatlı ürünler için mi doğrudur bu konuda bir bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

Teşekkür ederim

1-)Acaba potasyum nitratı neden yazmadınız gerek olmadığından mı ,içerikte çok fazla malzemenin aynı anda olmaması için mi ya da aynı anda hepsinin bitkiye fazla gelebileceği için mi?

2-)150 gr üre yerine 150-200 gr 20.20 kompoze eritilip kullanılabilir mi?

3-) Şu an elimizde hazırda hümik asit olduğundan dekara 100-200 ml yada 50-100ml kullansak da olur mu?
1-Potasyum erken dönem için duyulan ihtiyaç miktarı azdır ve mikro elementlerin alinımını olumsuz yönde etkileyebilir(antogonizm) ve dekara düşecek besin maddesi fazla olduğu için yakma riski var o yüzden şahsen doğru bulmuyorum.
2-20-20 taban gübresi eritmek hiç mantıklı bir tercih değildir.Bunun yerine trisert cb gibi yaprak uygulamaları için özel olarak üretilmiş teknolojik sıvı azotlar daha makbul olur
3-Olur kullanılabilir

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan

1-Potasyum erken dönem için duyulan ihtiyaç miktarı azdır ve mikro elementlerin alinımını olumsuz yönde etkileyebilir(antogonizm) ve dekara düşecek besin maddesi fazla olduğu için yakma riski var o yüzden şahsen doğru bulmuyorum.
2-20-20 taban gübresi eritmek hiç mantıklı bir tercih değildir.Bunun yerine trisert cb gibi yaprak uygulamaları için özel olarak üretilmiş teknolojik sıvı azotlar daha makbul olur
3-Olur kullanılabilir
Teşekkür ederim.