Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Ayçiçeklerde son durum

Kırklareli / Vize / Doğanca Köyü
9 Temmuz 2024

IMG_20240630_092508.jpg
IMG_20240623_205024.jpg
IMG_20240704_184703.jpg

Son düzenleme:
2024 Buğday hasatı bitti yer Sivas/Hafik
Bereketli olsun.
Allah yemeyi nasip etsin.

Erzurum havaları çok yağışlı dediler, otlar kararmış.
Verimler nasıl, yüz güldürür mü?
140 dekar biçtirdik tahminen 50 ton üzeri buğday çıktı 5 dekar da biçerin dolduğu oldu biçercimiz 10 yıldır bizim ekinleri biçiyor ilk defa bizde böyle ekin gördüğünü söyledi Allaha çok şükür emeğimizin karşılığını aldık

2024 Buğday hasatı bitti yer Sivas/Hafik

140 dekar biçtirdik tahminen 50 ton üzeri buğday çıktı 5 dekar da biçerin dolduğu oldu biçercimiz 10 yıldır bizim ekinleri biçiyor ilk defa bizde böyle ekin gördüğünü söyledi Allaha çok şükür emeğimizin karşılığını aldık
maşAllah güle güle yedirmeyi nasip etsin. şarkışlada verim dalgalıydı siz cok güzel biçmişsiniz.

Cümleten iyi akşamlar, bugün ayçiçeğinde sıra bizdeydi.7.bucuk ve 9 dekar yer bicildi.Tarihimin en düşük verimleri oldu.Küçük yer 150 kg ,diğeri 125 kg verimi oldu.Bu iki yerde aycicekleri çiçek zamanına kadar harika görünüyordu.inanin 250 arti beklentim vardi.Gubreleme,ara çapa ve üstüne çok güzel yağmur almıştı. Kurakligi gectim,Haziran ayı 45 dereceleri gören sıcaklıkların bir ay numarali olumsuz etken olduğunu düşünüyorum. O kadar ki sicaklarin etkisini kirk yillik zeytin ve incir agaclarinda görüyoruz. Ayçiçeği ne yapsin?Yine de Rabbım e şükürler olsun,bu sene sadece masrafa çalışmış olduk.Allah işi sadece toprak olana yardım etsin,olunca iyi ama olmayınca bu işler zor döner...

Resimler ve ekler

• 1000014858.jpg
    1000014858.jpg
    523 KB · Görüntüleme: 26
  • 1000014857.jpg
    1000014857.jpg
    558.7 KB · Görüntüleme: 26
Cümleten iyi akşamlar, bugün ayçiçeğinde sıra bizdeydi.7.bucuk ve 9 dekar yer bicildi.Tarihimin en düşük verimleri oldu.Küçük yer 150 kg ,diğeri 125 kg verimi oldu.Bu iki yerde aycicekleri çiçek zamanına kadar harika görünüyordu.inanin 250 arti beklentim vardi.Gubreleme,ara çapa ve üstüne çok güzel yağmur almıştı. Kurakligi gectim,Haziran ayı 45 dereceleri gören sıcaklıkların bir ay numarali olumsuz etken olduğunu düşünüyorum. O kadar ki sicaklarin etkisini kirk yillik zeytin ve incir agaclarinda görüyoruz. Ayçiçeği ne yapsin?Yine de Rabbım e şükürler olsun,bu sene sadece masrafa çalışmış olduk.Allah işi sadece toprak olana yardım etsin,olunca iyi ama olmayınca bu işler zor döner...
Bereketli olsun, Allah yemeyi nasip etsin.
Bizde de durumlar aynı ,
Baharda kurak , yazın kurak ve sıcak , geceleri serinlemiyor.
Gece 20 C üstünü görmezdik, kaç gündür 24-26 C seyrediyor.

Bereketli olsun, Allah yemeyi nasip etsin.
Bizde de durumlar aynı ,
Baharda kurak , yazın kurak ve sıcak , geceleri serinlemiyor.
Gece 20 C üstünü görmezdik, kaç gündür 24-26 C seyrediyor.
Eyvallah hocam,çok teşekkür ederim. Hocam bu gün dikkat ettim, toprak çatlaklari o kadar büyük degil.inan topraktaki çatlakların çok daha büyük olduğu kuraklıkları yaşadık vaktiyle. Bu sefer tamamen yüksek sıcaklıktan. Haziran sıcakları bitkiyi cicekteyken pert etti...

Sulama yaptınız mi

Bereketli olsun bizde ektik ekeli hiç yağmur almadık 80-120arasi biceriz gibi duruyor inşallah fiyat iyi olur

Bereketli olsun bizde ektik ekeli hiç yağmur almadık 80-120arasi biceriz gibi duruyor inşallah fiyat iyi olur
Teşekkür ederim, Allah razı olsun. Gönül isterdi ki burada uygulamamizi şöyle böyle anlatalım ama bizi aşan şeyler var.Artik hayırlısı olsun...
Daha fiyat yok,herseyin çivisi çıkmış, kimsenin umurundada değil...

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Anızları bozmaya başladım
Yaylı pullukla yıllardır çızdır bızdır sürdüğümüz yerler pimlesenli pulluk sürümüyle ikinci senesinde kıvama gelmiş görünüyor
Bunu traktörün yakıtından anlıyorum, sürüm hızından anlıyorum
Sürüm derinliğim her sene standart 25-30 cm arasıdır
Bu sene sürüm hızım çok arttı, kamyon tekeri gibi çıkan kesekler de ortada yok.genel kesek boyu koyun kellesi veya daha ufak boyutlarda, çıkan kesekler de kendi halinde dağılacak gibi gevşek kesek.
Yakıtım da şaşırtıcı şekilde düştü, bugün 83 dekar yerde yol hariç 101 litre, dün 93 dekar yerde yol hariç 111litre yaktı.

Resimler ve ekler

• IMG_20240728_085001.jpg
    IMG_20240728_085001.jpg
    330.4 KB · Görüntüleme: 88

Merhaba ve hayırlı cumalar olsun.
Bugün 12 dk ayçiçeği biçtik. Dekara 135 kg ürün aldık.Cevremizde 100 kg alan da var.Bir arkadaş 60 dk yerden 18 ton almış ve sulama yapmamış. Dekara 300 kg yapıyor ki ,muazzam bir miktar.Ne uygulama yaptın dedik.Subat ortasında ektiğini söyledi.Ayrica tarlanın kuvvetli olduğunu ekledi.Bizde tarlalarimiza hayvan gubresi çekmenin yollarını araştırmaya başladık.
Fiyata gelince geçen hafta 13.200 den almışlar,bu hafta 13.500 den yazıyorlarmış.Gecen yıl son 10 dekardan 2700 kg bicmistim. Son parti mala 13 yazmislardi. Buna göre son bir yılda sıfır. 5 tl pirim yapmiski nasıl geriye gittiğimizin orijinal bir resmidir...

Resimler ve ekler

• 1000015642.jpg
    1000015642.jpg
    637.4 KB · Görüntüleme: 10
Merhaba ve hayırlı cumalar olsun.
Bugün 12 dk ayçiçeği biçtik. Dekara 135 kg ürün aldık.Cevremizde 100 kg alan da var.Bir arkadaş 60 dk yerden 18 ton almış ve sulama yapmamış. Dekara 300 kg yapıyor ki ,muazzam bir miktar.Ne uygulama yaptın dedik.Subat ortasında ektiğini söyledi.Ayrica tarlanın kuvvetli olduğunu ekledi.Bizde tarlalarimiza hayvan gubresi çekmenin yollarını araştırmaya başladık.
Fiyata gelince geçen hafta 13.200 den almışlar,bu hafta 13.500 den yazıyorlarmış.Gecen yıl son 10 dekardan 2700 kg bicmistim. Son parti mala 13 yazmislardi. Buna göre son bir yılda sıfır. 5 tl pirim yapmiski nasıl geriye gittiğimizin orijinal bir resmidir...
Bereketli olsun trakyada 10 güne başlar kurak yerler.