Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Bayramın 1. Günü kurbanlıklari römorkla kesim yerine götürürken birde. traktör boğuk gitmeye başladı 4 vitesle çıktığım yeri 2 vitesle çıktım yağ filtre bakımını daha 150 saat önce yapmıştım ama tekrar filtre ve yağ aldım bugün söktüm yaptım mazot el pompasinin oradaki ufak filtre tıkanmış bu vesileyle bakimlar yapılmış oldu. Bi kac güne yulafların biçimine basliycam nasip olursa.
Hasat öncesinden sizi haberdar etmesi isabet olmuş. Yoksa işin gücün içinde sizi sikintiya sokardi.Allah kolaylık versin...

Harman bitti
Kırqç 300kg
Daban 400kg
Buğday benim için bitmiştir artik kim ekerse eksin 7 tl

1000073718.jpg

Harman bitti
Kırqç 300kg
Daban 400kg

Ekli dosyayı görüntüle 81797
Cemal ustam sen iyi verim alırdın bugdaydan.Sizin oralari bile kuraklik bu şekilde vuruyorsa ,ne diyelim artık.Dün Ayçiçek lerimizi gezdim.Baslangic ve gelisim evresi cok guzeldi.Asagi yukari bir aydir kuraklik ve yuksek sicaklik cicekleri cok orselemis durumda.Komsu tarlalarda yer yer kurumalar baslamis,15 gune bicilecek hale gelecek ayçiçek yerleri var.Allah cümlemize yardım etsin...

Cemal ustam sen iyi verim alırdın buğdaydan. Sizin oraları bile kuraklık bu şekilde vuruyorsa ,ne diyelim artık. Dün Ayçiçek lerimizi gezdim. Başlangıç ve gelişim evresi cok güzeldi. Aşağı yukarı bir aydır kuraklık ve yüksek sıcaklık çiçekleri cok örselemiş durumda. Komsu tarlalarda yer yer kurumalar baslamis,15 güne biçilecek hale gelecek ayçiçek yerleri var. Allah cümlemize yardım etsin...
Bizde arpa tarlaları biçilmeye başlandı.
Ana ürün tanelik mısırları sulayanlar var.
Yeni ekilen fındıkları suluyoruz.
Harman, on gün önceye geldi desek yeridir.
Bozma sürümle kıştan nemini almış düz yerler daha kurağı duymuyor ama bayır tarlalar malesef kurağı duyuyor.
Yaz ucu, (bahar Nisan ayı) sürümü yapılmış tarlalar çok fena otlandı, çayır gibi oldu.
Bir kaç yeni yoncayı bozup mısıra çevirdik.
Bostandan taze patates, marul, kızartmalık kabak, bezelye topluyoruz.
Arıda zırnık bal yok, bu sezon kestane ormanına gitmek varmıştı.
Yeni oğulları kekliyoruz. Ayçiçekte kışlık ballarını doldursalar yeter.
Mısırlara üst gübre üre atamadık.
Fırfırla saçsak üre toz olur, uçar gider.
Tabana atılan 60 kg 20.20 ve 20 kg üre ile sezonu geçirecekler.

Bizde arpa tarlaları biçilmeye başlandı.
Ana ürün tanelik mısırları sulayanlar var.
Yeni ekilen fındıkları suluyoruz.
Harman, on gün önceye geldi desek yeridir.
Bozma sürümle kıştan nemini almış düz yerler daha kurağı duymuyor ama bayır tarlalar malesef kurağı duyuyor.
Yaz ucu, (bahar Nisan ayı) sürümü yapılmış tarlalar çok fena otlandı, çayır gibi oldu.
Bir kaç yeni yoncayı bozup mısıra çevirdik.
Bostandan taze patates, marul, kızartmalık kabak, bezelye topluyoruz.
Arıda zırnık bal yok, bu sezon kestane ormanına gitmek varmıştı.
Yeni oğulları kekliyoruz. Ayçiçekte kışlık ballarını doldursalar yeter.
Mısırlara üst gübre üre atamadık.
Fırfırla saçsak üre toz olur, uçar gider.
Tabana atılan 60 kg 20.20 ve 20 kg üre ile sezonu geçirecekler.
Hocam gecel yıl,iki kovan dan çok güzel bal aldım. Kovanlardan zayıf olanı geçen kışın içinde güveler mahvetti.Bende içinde anasız kalmış olan arıları, diğer kovandan aldığım yumurta li iki petekle birleştirdim.Zorla olsada onları ana sahibi yaptık.Bu arada mart gibi 8 er citali iki kovan arı daha aldim.Onlarida ikiye bölüp cogalttim.Bir arkadaşın emanet kovaniyla beraber toplam 7 kovan arimiz oldu.4 ü oldukça iyi.3 üne kat attık.2 si idare eder.bunlar asıl kovanlardan bölünenler. Son bir tanesi guvelerden kurtardiklarimiz.Bu da en zayıfı,ona da dün serbet verdim.Cevremizde ayçiçekleri bol olduğu için bal akımı iyiydi.Simdi patates yerlerine ekilen aycicekleri çiçek açacak.Lakin ayçiçek balı pek kabul gören bal değilmiş. Bizimde arıları yaylaya çıkarma şansımız yok.idare ediyoruz

Harman bitti
Kırqç 300kg
Daban 400kg

Ekli dosyayı görüntüle 81797
Bereketli olsun.
Burada daha biçime başlanmadı. Daha 10 günü var belki daha fazla. Burada millet sulama yapma telaşında şimdilerde. Biçerde gelse kimse tarlasını aldırmayı düşünmez. Bayramdan önce başladık sulama tesisatı döşemeye bir yandan sulama yaptık diğer yandan boru döşe derken bayramıda tarlada geçirmiş olduk. Sulanacak bi 30 dekar pancar kaldı akşama su motorunu çalıştırırsam işi bitmiş sayarım. Herkese kolay gelsin..

Bereketli olsun. Sizin normal verimleriniz olmasa gerek bunlar. Son zamandaki donlardan mı zarar gördü?
Teşekkür ederim olabilir don ve aşırı kuraklık oldu 40 dekarlık tarladan aldığım en düşük verim 550 600 kg en kötü sezonda hayirlısı olsun ben verime üzülmüyorum ama fiyatlar gerćekten kötü bugün fiyat dahada geri gelmiş

Teşekkür ederim olabilir don ve aşırı kuraklık oldu 40 dekarlık tarladan aldığım en düşük verim 550 600 kg en kötü sezonda hayirlısı olsun ben verime üzülmüyorum ama fiyatlar gerćekten kötü bugün fiyat dahada geri gelmiş
Sıcaklar etkili oldu yurt geneli

Şimdi bolluğu yöneteceklerdi, lafta her işi yaptılar tebrik etmek lazım, lafla peynir gemisini yürüttüler, olan yine üreticiye oldu, zaten kabak üreticinin başına patlamazsa aybaşında maaşını almayı bekleyen tafyafasından icraat olmadı olmayacak bizim ülkemizde, mümkün değil olmayacak, fiyat tabi yerlerde olur.

hayır ithalatı ardına kadar açmasalardı yetecekti kardeşim sen yine al maaşını otur ne istediniz üreticiden, yönetmek sizin neyinizeki bolluğu yöneteceksiniz, kapıları ardna kadar ithalata açıp birde büyük konuşuyorlar böyle, sanırsınki her iş yolunda gidecek, hayır olmuyor işte, seneye hububat eksek yandık, bu senekileri ne alacak birileri var e koyacak yer var, bu seneden kepaze oldu bile mal, seneye hububay ekimi yapmak gerçekten akıl işi olmaktan çıkmış görünüyor.

Malesef zor bir yıl bizde de mayıs ayı başında etkili olan don olayı nedeniyle bazı tarlalarda %50 üzerinde verim kaybı var çiçeklenme döneminde yakalandı buğdaylar soğuğa verimler geçen yılın yarısı kadar olacak gibi hayırlısı bakalım tmo pazartesi itibariyle alıma başlayacak tüccarda fiyatlar çok düşük 7-7,5 tl arası kaliteye göre 2024 çiftçi için çok zorlu olacak