Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

10ton tandem römork projemizin tasarım olarak çok az eksiği kaldı. Jant, porya,damper pistonu gibi malzemeleri daha öncesinden aldık. Son olarakta şase malzemelerini tedarik ettik. Yavaştan başlayacağız. Alt şase NPU200 üst şase NPU140. Lastik olarak 285/70/19,5 koyacağız.
Ekli dosyayı görüntüle 82204Ekli dosyayı görüntüle 82205
Kolay gelsin.
Römorkta damper pistonunun konumu değiştirilebilir.
Alt kısmı römorkun orta kısmında, üst kısmı römorkun ön tarafına yakın koyulabilir.
Aynı pistonu kullanarak biraz daha fazla kaldırma kapasitesi ve daha fazla dikme açısı elde etmiş oluruz.
Kriko, römorka önden bakıldığında sol kısma yerleştirilmiş,
Krikoyu kaldırmak için kolunu saat yönünde çeviririz, sağ tarafa yerleştirilmiş olsaydı, üzerine kuvvet uygulamamız rahat olurdu.
Çamurlu yola girdiğimizde, römorku yıkaması zor olan kısım lastiklerin üst kısmı , römorkun altı oluyor.
Çıkarılabilir ve lastiklerin üst kısmını tam kapatan bir çamurluk dizaynı yapılabilir.
Çamurluk arkasına pas pas koyulabilir ama fazlada uzun olmamalı , siloya silaj indirirken ters çevrilip teker arasına sıkışıyor ve kopuyor.
Mısır silolarında yana devirmeli rampalar mevcut, römorkun yan kapakları ilavelerden menteşeli olarak dizayn edilebilir, alt kısmı kancalı tip yapılabilir.
Tekerlerin jant göbeklerine bir gresörlük ve tahliye deliği bırakılabilir, fazla yağlamada keçeleri bozup kampana içine yağ vermez, balataları yağlamaz.
Römorkun lastiği patlamaz diye bir şey yok, krikoyu rahat kullanmak için krikonun ucunun kaymayacağı kriko dayanma noktaları olmalıdır.
Römork dolabında tekeri sökebileceğimiz aparatlar bulunmalıdır.
Römorkun üst kısmında brandası olmalıdır.
Merhaba ve hayırlı cumalar olsun.
Bugün 12 dk ayçiçeği biçtik. Dekara 135 kg ürün aldık. Çevremizde 100 kg alan da var. Bir arkadaş 60 dk yerden 18 ton almış ve sulama yapmamış. Dekara 300 kg yapıyor ki ,muazzam bir miktar. Ne uygulama yaptın dedik. Şubat ortasında ektiğini söyledi. Ayrıca tarlanın kuvvetli olduğunu ekledi. Bizde tarlalarımıza hayvan gübresi çekmenin yollarını araştırmaya başladık.
Fiyata gelince geçen hafta 13.200 den almışlar, bu hafta 13.500 den yazıyorlarmış. Gecen yıl son 10 dekardan 2700 kg biçmiştim. Son parti mala 13 yazmışlardı. Buna göre son bir yılda sıfır. 5 tl pirim yapmış ki nasıl geriye gittiğimizin orijinal bir resmidir...
Bereketli olsun. Allah yemeyi nasip etsin.
Çok kurak bir yıl geçiriyoruz, bizde o kadar alamayacak kişilerde olur.
Düzdeki taban araziden 350-380 kg/dk biçebiliyorduk ama 200 kg/dk görürsek ne âlâ.
Biçimler, Eylül ayında yapılıyor.

Merhaba ve hayırlı cumalar olsun.
Bugün 12 dk ayçiçeği biçtik. Dekara 135 kg ürün aldık.Cevremizde 100 kg alan da var.Bir arkadaş 60 dk yerden 18 ton almış ve sulama yapmamış. Dekara 300 kg yapıyor ki ,muazzam bir miktar.Ne uygulama yaptın dedik.Subat ortasında ektiğini söyledi.Ayrica tarlanın kuvvetli olduğunu ekledi.Bizde tarlalarimiza hayvan gubresi çekmenin yollarını araştırmaya başladık.
Fiyata gelince geçen hafta 13.200 den almışlar,bu hafta 13.500 den yazıyorlarmış.Gecen yıl son 10 dekardan 2700 kg bicmistim. Son parti mala 13 yazmislardi. Buna göre son bir yılda sıfır. 5 tl pirim yapmiski nasıl geriye gittiğimizin orijinal bir resmidir...
Çok güzel sanki verim tam bilmiyorum ama

Bizim de usta olan akraba boş kalınca boş durmadık bı 240 lik aldiydi amcamgil baskı balata da sorun vardı böldüler ortadan yaptilar

Resimler ve ekler

• 1000028527.jpg
    1000028527.jpg
    191.5 KB · Görüntüleme: 22
Kolay gelsin.
Römorkta damper pistonunun konumu değiştirilebilir.
Alt kısmı römorkun orta kısmında, üst kısmı römorkun ön tarafına yakın koyulabilir.
Aynı pistonu kullanarak biraz daha fazla kaldırma kapasitesi ve daha fazla dikme açısı elde etmiş oluruz.
Kriko, römorka önden bakıldığında sol kısma yerleştirilmiş,
Krikoyu kaldırmak için kolunu saat yönünde çeviririz, sağ tarafa yerleştirilmiş olsaydı, üzerine kuvvet uygulamamız rahat olurdu.
Çamurlu yola girdiğimizde, römorku yıkaması zor olan kısım lastiklerin üst kısmı , römorkun altı oluyor.
Çıkarılabilir ve lastiklerin üst kısmını tam kapatan bir çamurluk dizaynı yapılabilir.
Çamurluk arkasına pas pas koyulabilir ama fazlada uzun olmamalı , siloya silaj indirirken ters çevrilip teker arasına sıkışıyor ve kopuyor.
Mısır silolarında yana devirmeli rampalar mevcut, römorkun yan kapakları ilavelerden menteşeli olarak dizayn edilebilir, alt kısmı kancalı tip yapılabilir.
Tekerlerin jant göbeklerine bir gresörlük ve tahliye deliği bırakılabilir, fazla yağlamada keçeleri bozup kampana içine yağ vermez, balataları yağlamaz.
Römorkun lastiği patlamaz diye bir şey yok, krikoyu rahat kullanmak için krikonun ucunun kaymayacağı kriko dayanma noktaları olmalıdır.
Römork dolabında tekeri sökebileceğimiz aparatlar bulunmalıdır.
Römorkun üst kısmında brandası olmalıdır.

Bereketli olsun. Allah yemeyi nasip etsin.
Çok kurak bir yıl geçiriyoruz, bizde o kadar alamayacak kişilerde olur.
Düzdeki taban araziden 350-380 kg/dk biçebiliyorduk ama 200 kg/dk görürsek ne âlâ.
Biçimler, Eylül ayında yapılıyor.
Görüşleriniz için teşekkürler.
Damper pistonunu alttan kaldıracak şekilde tercih ettik. Şuan silindir stroğu bu şekilde kullanıma uygun olacak şekilde aldık.
Çamurluklar piyasadakilerle aynı civata somun ile bağlı istenirse sökülebilir şekilde. Plastik malzeme
3 yön römorklar bölgemizde kullanılmıyor o yüzden geriye damperli olacak şekilde düşündük. Arka kapakta bahsettiğiniz kancalı sistem mevcut.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Bazı güncellemeler yapayım ben de.
-Kimyondan 300 kadar zarar ettik. Hiç yoldurmasaydık keşke.
-Arpalar 200 kilo verdi, buğdaylar 300 kilo.
-Hemen herge başladım, 10 yıl sonra ilk kez pulluk gören tarlalar oldu. Son iki senedir iyi yağış oluyor, pullukla bir devirmem gerekti.
-Çayırları sel vurdu, hayvan bunu nasıl yiyecek, satalım desek kimse almaz.
-Elibol’u gönderdik, yerine Gallignani ortadan giden balya makinası geldi. Olmuşken tam olsun deyip bir de rotorlu tırmık aldık.
Bu sene hiçbir şey ekmesek biçmesek daha mı iyiydi acaba :D
IMG_3934.jpeg
IMG_3966.jpeg
IMG_4028.jpeg
IMG_4029.jpeg
IMG_4030.jpeg

Yazacaklarım siyasete girecek ve biliyorum ki birşey de kazandırmayacak ama yinede yazmadan duramadım...

Şahsen Mehmet Şimşek'te büyük bir yanlışlık görmüyorum (yaptığı herşey doğrudur demiyorum), Şimşek geldiğinde zaten kasa boştu. Bugünü anlamak için düne bakmak lazım...

Kasayı kim, nasıl, ne zaman boşalttı ona bakmak lazım?

Yap işlet devret modeliyle :

1) Doğru dürüst yolcusu olmadığı halde, yolcu garantili havaalanları kime peşkeş çekildi?

2) Hangi otoyollar / köprüler kime geçiş garantili şekilde peşkeş çekildi?

3) Hangi hastaneler, hasta garantili şekilde kime peşkeş çekildi?

4) Hangi ihaleler, usulsüzce kimlere peşkeş çekildi?

5) Herşeyden daha önemlisi, Adalet, Hak, Hukuk kimin döneminde yerle bir edildi?

Tüm bunlar kimin döneminde oldu? Tabiki Erdoğan'ın iktidarda olduğu, özellikle son 10 yılda, HALA oy veren akıllı seçmen döneminde oldu... Aslında bu seçmene de, 3-5 diyecek lafım varda, sonra bir grubu nasıl aşağılarsın mevzusu başlar :ROFLMAO: böyle körüne körüne herşeye inanan, sorgulamayan, cahil bir toplum olmaz olsun... Yüce Allah Kuranı Kerim'de ne buyuruyor "Hiç akıl etmez misiniz? Hiç düşünmez misiniz?" diye... İnsan biraz aklını kullanır değil mi?

Ayrıca, İhale kanunu akp döneminde 190 dan fazla değiştirilmiş olması herşeyi özetlemiyor mu bize?

Şimşek'in hatası / yanlışı, vergi noktasında büyük firmaların üzerine fazla gidememesi... Madem kasa boş, hükümetin paraya ihtiyacı var, o zaman gariban halka yönelme, git vergisini düzgün ödemeyen büyük firmaların yakasına yapış ve israf yapan devlet kurumlarının yakasına yapış... Sarayın israfını engelleyebiliyor musun mesela?

Ekleme: Birde sözde Müslüman ülkede, faiz belası var, bu başlı başına dert...

Son düzenleme:
Yazacaklarım siyasete girecek ve biliyorum ki birşey de kazandırmayacak ama yinede yazmadan duramadım...

Şahsen Mehmet Şimşek'te büyük bir yanlışlık görmüyorum (yaptığı herşey doğrudur demiyorum), Şimşek geldiğinde zaten kasa boştu. Bugünü anlamak için düne bakmak lazım...

Kasayı kim, nasıl, ne zaman boşalttı ona bakmak lazım?

Yap işlet devret modeliyle :

1) Doğru dürüst yolcusu olmadığı halde, yolcu garantili havaalanları kime peşkeş çekildi?

2) Hangi otoyollar / köprüler kime geçiş garantili şekilde peşkeş çekildi?

3) Hangi hastaneler, hasta garantili şekilde kime peşkeş çekildi?

4) Hangi ihaleler, usulsüzce kimlere peşkeş çekildi?

5) Herşeyden daha önemlisi, Adalet, Hak, Hukuk kimin döneminde yerle bir edildi?

Tüm bunlar kimin döneminde oldu? Tabiki Erdoğan'ın iktidarda olduğu, özellikle son 10 yılda, HALA oy veren akıllı seçmen döneminde oldu... Aslında bu seçmene de, 3-5 diyecek lafım varda, sonra bir grubu nasıl aşağılarsın mevzusu başlar :ROFLMAO: böyle körüne körüne herşeye inanan, sorgulamayan, cahil bir toplum olmaz olsun... Yüce Allah Kuranı Kerim'de ne buyuruyor "Hiç akıl etmez misiniz? Hiç düşünmez misiniz?" diye... İnsan biraz aklını kullanır değil mi?

Ayrıca, İhale kanunu akp döneminde 190 dan fazla değiştirilmiş olması herşeyi özetlemiyor mu bize?

Şimşek'in hatası / yanlışı, vergi noktasında büyük firmaların üzerine fazla gidememesi... Madem kasa boş, hükümetin paraya ihtiyacı var, o zaman gariban halka yönelme, git vergisini düzgün ödemeyen büyük firmaların yakasına yapış ve israf yapan devlet kurumlarının yakasına yapış... Sarayın israfını engelleyebiliyor musun mesela?

Ekleme: Birde sözde Müslüman ülkede, faiz belası var, bu başlı başına dert...
Sana katılmak isterdim ama artık yazmayı bıraktım. Bu Anadolu da ki gibi bu forumda da yarısından fazlası reise oy veriyor. Dolayısıyla tarım durumu ile ilgili bile olsa eleştiri yapınca konu siyasete çekildi diye çemkirenler oluyor. İyi de tarımı da hayvancılığı da bu hale getirenler siyasetçi değil mi ? Sen oy verdin diye eleştiremeyecek miyiz? Kısaca ülkenin durumu da böyle forumun durumu da böyle. Rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, kendi eş dost akrabalarını işe almalar, üniversiteler çiftlik olmuş sülelesini doldurmuş rektörler, proflar var. Bu kötülükleri yapanlar değil ama bunları söyleyenler göz altına alınıyor her türlü baskıya maruz kalıyor. Beni sokmayan yılan bin yaşasın diyen organizmalar bu yılan sizi de sokacak. Az başınızı kaldırın ve tepkinizi gösterin. Yoksa durum vahim. 1945 te , 1974 de(1975) ekmek kuyruğu vardı diyen cahiller az kitap okuyun. O zaman bu ülke neler yapmış. Şimdi ülke ne kazanım etti de biz bu çileleri çekiyoruz. Daha fazla yazardım da gerek yok...

Emektarı sattık, çok ekmeğini yedik çok kaliteli kral bi traktör, diğer markalarda muadili yok, piyasası halen daha çok canlı, alan hayrını görsün.
Hayırlı olsun 2004 yılinda ilk ciktinda almıştım 400 saat kullandik servis yüzünden sattım gerçekten cok çekişli traktor

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
Hayırlı olsun 2004 yılinda ilk ciktinda almıştım 400 saat kullandik servis yüzünden sattım gerçekten cok çekişli traktor
Gerçekten çok performaslı köyden 4 traktör( same75-case75e, tümosan 8190 ve 3060) toprak mahsüllerine buğday götürüyoruz hepsinde 6-7 ton arası buğday var düzde en geride biz kaldık rampada önce same sonra case ve az farkla tümoyu geçti herkes hayret etti.