Günün İşinden Bir Fotoğraf ve Yorum

Türkiye'de durumun ne olduğunu gösterir bir çalışma var mıdır merak ettim. :unsure:
Türkiye'de zannımca hiç bir çalışma yok hazine maliye bakanı geldi cart curt işlerle uğraşıyor Türkiye'nin düzelmesi öyle olacak iş değil yanına bütün bakanları alacaksın çikacaksin şu adinlari şöyle atacağız ondan sonra şöyle olacak oradan bu gelecek felan filan işte devam edecek. Pazarda bir karpuz 100 lira olmuş bunu hiç bir ekonomist hiç bir yontemle açıklayamaz sadece saçmalik açiklar bir emekli maaşı 3 çeyrek altın etmez oldu

FAO örgütünün Türkiye'de çalışmaları mevcut biz de bu istatistiğin içindeyiz diye düşünüyorum.
Sonuçlara bakınca farklı bi durum yok bizim burada
FAO'nun sitesine göz attığımda hazırlanan en son Türkiye raporunun 2008 tarihli olduğunu gördüm. Benim kanaatim verilen istatistiğin Türkiye'ye uygun olduğu yönünde ama elde somut bilgi olsa daha iyi olurdu. Zaten Türkiye'deki genel sorunlardan biri veri yetersizliği. Geçmişe göre biraz iyileşme var diye biliriz fakat ne hayvan varlığı ne de bitkisel üretim hakkında gerçeğe uygun veri ve istatistik toplanamıyor. Böyle olunca tabi mevcut durumun tespiti ve teşhisi yapılamıyor ve bu da yapılacak iyileştirmelerin, teşviklerin ya da kısıtlamaların nasıl şekilleneceğinin belirlenmesine engel oluyor. Gerçi bir günde hemen herşeyin değiştiği, olağanüstü kararların alındığı bir ortamda uzun vadeli istatistik bilgisinin nasıl yararlı kullanılabileceği de başka bir sorun.

FAO'nun sitesine göz attığımda hazırlanan en son Türkiye raporunun 2008 tarihli olduğunu gördüm. Benim kanaatim verilen istatistiğin Türkiye'ye uygun olduğu yönünde ama elde somut bilgi olsa daha iyi olurdu. Zaten Türkiye'deki genel sorunlardan biri veri yetersizliği. Geçmişe göre biraz iyileşme var diye biliriz fakat ne hayvan varlığı ne de bitkisel üretim hakkında gerçeğe uygun veri ve istatistik toplanamıyor. Böyle olunca tabi mevcut durumun tespiti ve teşhisi yapılamıyor ve bu da yapılacak iyileştirmelerin, teşviklerin ya da kısıtlamaların nasıl şekilleneceğinin belirlenmesine engel oluyor. Gerçi bir günde hemen herşeyin değiştiği, olağanüstü kararların alındığı bir ortamda uzun vadeli istatistik bilgisinin nasıl yararlı kullanılabileceği de başka bir sorun.
Evet güncel araştırma çok iyi olurdu.

Bugün arkadaşın ayçiçeği ne başladık,bir tur döndük bicerle. Yaş olduğunu düşündüğümüz için bir hafta sonrasına erteledik...
Önce fiyat bilgisi paylaşayım, 15 gün once 9.2 ile başlayan fiyat 3 gün once 11 e yükselmişti. Bugün 12.2 olmuş dediler. Bir hafta önce ben 9.5 e 7 ton vermiştim,kendime üzüldüm 😥😥😥
Bicercimize biçim ucretini sordum,85 tl dedi.Nasil olur dedim bu mazot fiyatları ile 180-200 tl olur diyordum dedim.Arkadas ,biçim ucretlerinin belirlendigi zaman mazot fiyatları nin 20 tl olduğu için böyle dedi.bicerciye üzüldüm.
Bu arada biçer arkası yazı hoşuma gitti.Siz de görün istedim.

Resimler ve ekler

• 20230805_154155.jpg
    20230805_154155.jpg
    432.8 KB · Görüntüleme: 39
  • 20230805_150052.jpg
    20230805_150052.jpg
    288.2 KB · Görüntüleme: 40
  • 20230805_150043.jpg
    20230805_150043.jpg
    677.4 KB · Görüntüleme: 37
2001 yılından bu yana tarım sayımı yapılmıyormuş, veri olmayınca tarımda ne oluyor kimse bilmiyor, seni düşünen kim,sen kimsin? bu Cumhiriyet senin benim halkın değilmiş gibi ananıda al git denmesi vs her şey ortada ama anlayana.Haberlere bakın tarafsız bakın mesele anlaşılır ve basit.

Bugün arkadaşın ayçiçeği ne başladık,bir tur döndük bicerle. Yaş olduğunu düşündüğümüz için bir hafta sonrasına erteledik...
Önce fiyat bilgisi paylaşayım, 15 gün once 9.2 ile başlayan fiyat 3 gün once 11 e yükselmişti. Bugün 12.2 olmuş dediler. Bir hafta önce ben 9.5 e 7 ton vermiştim,kendime üzüldüm 😥😥😥
Bicercimize biçim ucretini sordum,85 tl dedi.Nasil olur dedim bu mazot fiyatları ile 180-200 tl olur diyordum dedim.Arkadas ,biçim ucretlerinin belirlendigi zaman mazot fiyatları nin 20 tl olduğu için böyle dedi.bicerciye üzüldüm.
Bu arada biçer arkası yazı hoşuma gitti.Siz de görün istedim.
Sezon başinda mazot 18 tl iken 13 tl olarak balya bağlama belirledik şuan 15 yaptık ama hiç hevesi kalmadı bu işlerin yapan içinde yaptıran içinde zor Allah hepimize kolaylık versin

Sezon başinda mazot 18 tl iken 13 tl olarak balya bağlama belirledik şuan 15 yaptık ama hiç hevesi kalmadı bu işlerin yapan içinde yaptıran içinde zor Allah hepimize kolaylık versin
Vergiyi senden toplamayı kafaya koymuş, seçim bitti kasasını düşündü vergiyi artirdı, sen zor şartlarda ekmek parasi kazanirken devletin kasayı dolduracaksın, ama zenginin kurumlar vergisi yüzde 15 de kaldı, onu artırmadı, sadece dolaylı vergileri artırmak adaletli bir uygulama değil, ama senin sesin çıkmaz nasılsa paşa paşa peşin vereceksin mazotu kullanırken, işin zora düşmüş kimin umurunda.

Selamlar herkese.ilk defa patates söktüm ev için ticari değil.Bir sorum olacaktı, topraktan çıkan fındık kadar patates seneye ekilirmi.idaal patates tohumu nasıl olur.
Biz ev için ekiyoruz,
duruma göre bazen kendiliğinden yeşillenenleri ektiğimizde oluyor.Açıkçası çok gözle görülür fark olmuyor,
toprak yumuşak olsun kemresi bol olsun yeter.İri patatesleri gözlerine göre3-4 parçaya bölerek ekiyoruz.
ekebilirsiniz sonuçta ticari bir beklentiniz yoksa.....

Selamlar herkese.ilk defa patates söktüm ev için ticari değil.Bir sorum olacaktı, topraktan çıkan fındık kadar patates seneye ekilirmi.idaal patates tohumu nasıl olur.
Aleyküm selam ,
Biz hazır tohum alıyoruz.
İdeal tohum için eskiden cevizden biraz büyük tercih edilirdi.
Çekelle patates çıkarmak biraz meşakkatli oluyor.
Patates çizilirse kışın çürük yapabilir.
Bel tipinde 5 , 6 şişli diğren gibi aparat kullanılıyor.

Selamlar,
Elibol beni şaşırtmaya devam ediyor..
IMG_0445.jpeg

Kranktaki kamayı sıyırmış, yaba boğazda kalınca piston vurdu. Sökerken sente bozulmasın diye her yeri işaretleyip söktüm, aynı şekilde taktım, yine de kaymış, iğneleri kırdı 🥲
Volanı tutan civata gevşeyip düşmüş, volan öne gelip şafta iz yapmış, sekmanlı olsa daha iyi olurdu. Geri takarken sıvı conta sürdüm Loctite kalmamış 😁
Galiba yoncaları sulamaya vaktimiz olmayacak, makinayı temizleyip parka çektim.