Forceful Amino ve İsabion Hangisini Tercih Etmeli

Herkese merhaba

Gübretaş Forceful Amino 20 litre 350 TL

Önerilen doz 100 ml/dekar
Dekara 100 ml uygulandığında dekar maliyeti 1.75 TL

Syngenta Isabion 20 litre 1000 TL

Önerilen doz 300 ml
Dekara 300 ml uygulandığında dekar maliyeti 15 TL

Hadi diyelim Gübretaş tan 300 ml uyguladık dekara

Forceful maliyeti 5 TL iken Isabion 15 TL

Görüşleriniz nelerdir aradaki farka değer mi ?

(Fiyatlar yuvarlandı ufak tefek farklılıklar olabilir.)

• Beğen
Tepkiler: 1011011
İsabion ve megafol çok iyiler bu konuda. Yalniz maliyetleri de ona göre. ..Ben bu yil propfe pro night denicem. Arkadaş tavsiye etti hem kalitede isabionu aratmaz hem de maliyeti daha hesaplı. 5 litresi 250 tl imiş. Dönüme 200 gram atılıyor. ...

• Beğen
Tepkiler: wolfclub
Ama isabion u 300 -500 gram arasi tavsiye ediliyor.
Valla hocam 300-500 gram ne atarsan faydalı olur. Fayda/maliyet meselesi önemli. 1 tane isabion fiyatına 3 tane forceful alınıyorsa bir kere isabion atmak yerine 3 kere forcefull atmak daha çok işe yarar.

20 litre isabion fiyatına 10 kg toz hayvansal menşeili amino 5kg da toz yeşil kültür deniz yosunu alırım isabionun 4-5 katı L-amino asit ve en az 3-4 katı organik madde elde etmiş olurdum.

Ya da 20 litre isabion yerine 60 litre sıvı solucan gübresi 2şer 3er kg toz deniz yosunu ve amino asit alırdım. 3x20 litre solucan gübresi ve 1 tane forcefull da oluyor artık hayal gücüne kalmış istediğini al karıştır :)

Üre azotu sıvı solucan gübresi ve çay şekeri bitki bünyesine girdiğinde amino asit işte. Bu fiyatlarla buğdaya isabion veya megafol vs bence çok maliyetli. Ha bir kere girebiliyorum pas ilacına karıştırıp geçerim çok uğraşamam diyen biri için tabiki olabilir işçilik ve zamandan tasarruf sağlar.

Valla hocam 300-500 gram ne atarsan faydalı olur. Fayda/maliyet meselesi önemli. 1 tane isabion fiyatına 3 tane forceful alınıyorsa bir kere isabion atmak yerine 3 kere forcefull atmak daha çok işe yarar.

20 litre isabion fiyatına 10 kg toz hayvansal menşeili amino 5kg da toz yeşil kültür deniz yosunu alırım isabionun 4-5 katı L-amino asit ve en az 3-4 katı organik madde elde etmiş olurdum.

Ya da 20 litre isabion yerine 60 litre sıvı solucan gübresi 2şer 3er kg toz deniz yosunu ve amino asit alırdım. 3x20 litre solucan gübresi ve 1 tane forcefull da oluyor artık hayal gücüne kalmış istediğini al karıştır :)

Üre azotu sıvı solucan gübresi ve çay şekeri bitki bünyesine girdiğinde amino asit işte. Bu fiyatlarla buğdaya isabion veya megafol vs bence çok maliyetli. Ha bir kere girebiliyorum pas ilacına karıştırıp geçerim çok uğraşamam diyen biri için tabiki olabilir işçilik ve zamandan tasarruf sağlar.
Bu konuyu açma amacım tam bahsettiğiniz durum. Dediğiniz gibi isabion genelde maliyetli olduğu için kullanıcılar tarafından tek sefer veya en fazla iki sefer tercih ediliyor. Ama Forceful Amino gibi daha uygun fiyatlı ürünleri tarlaya her girdiğimizde karışıtırabiliriz.

Bu konuyu açma amacım tam bahsettiğiniz durum. Dediğiniz gibi isabion genelde maliyetli olduğu için kullanıcılar tarafından tek sefer veya en fazla iki sefer tercih ediliyor. Ama Forceful Amino gibi daha uygun fiyatlı ürünleri tarlaya her girdiğimizde karışıtırabiliriz.
Merhaba
Aminoasitler faydalı ürünler ayrıntıya girmeyecegim. Dekar maliyeti terimi yerine dekara yapılan yatırım olarak değerlendirilmesi/bakılması daha iyimser olacaktır diye düşünüyorum. Kazancınız yatırımınızdan fazla ise iyi bir iş yapılmış demektir bence. Burada düşünülmesi gereken şey hayvansal ve bitkisel aminoasit arasında ne kadar fark olduğu. Hayvansal ve bitkisel aminoasitler farklı yollarla elde edilmektedirler. Hayvansalda biraz daha kuvvetli asitler ve daha zorlayıcı koşulllar kullanılmakta. Bitkisel de genelde enzim kullanılarak aminoasitleri ayrılmakta. Yapılan işlemler karışımdaki maddlerin boyutlarını etkilemekte. Hayvansal aminoasitlerde hayvanlarda kullanılan yere göre içerik değişmekte. Kimi yerde deriden, tüyden , kemik iliğinden kıkırdaktan vs den yapılmakta. Ülkemizde serkim firması seramino diye hayvansal menşeli aminoasit üretmekte. Deriden yapıyorlardı sanırım. Analizleri de iyi gözükmekte. Biz de ürünlerimizde kullanmak istedik ancak yönetmeliklerde hayvansal aa ların üretildiği yerden kapalı halde cıkartılıp direkt satılması gerektiği , depolama koşulları vs ile birlikte hayvan sağlığı biriminin denetlemesi gerektiği gibi şeylerle karşılaştık. Fason olarak üretime de biz girmedik. Hayvansal üründe sağlık acısından bu kapalı ambalajlı sistemin olması gerektiği belirtilmişti. Serkimin ürününü denemedik tarlada. Fiyatlarını da bilmiyorum ama herhalde isabiondan ucuzdur.
Okuduğum makalelerde hayvansal veya bitkisel aa uygulamaları arasında belirgin bir fark göremedim işin açıkcası. Hayvansal 3 kat iyi bitkisel 5 kat iyi diyen yok hic bir yerde.
İsabion da aa dan başka ilave katkı maddeleri de olabilir etki artırmak için hormon gibi.
aynı blackjack de olduğu gibi😀
Ancak şu bir gercek yapraktan ilaç vs kullandığınızda oluşan stresi almak için bitkisel /hayvansal hangisi olurda olsun aminoasit iyi bir tercih bana göre.

Evet benimde dikkatimi çekmişti.Belki toplam uygulama dozunu yazmış olabilirler ama böyle olsa belirtirlerdi heralde.Ek olarak isabionda bitki gelişim düzenleyiciler var diye biliyorum.Bitki gelişiminde bir problem yoksa ekonomik bir ürün gelişimde gerilik ciddi kök boğazı enfekteleri vs varsa isabion vermeyi tercih ederim.Bu gibi problemlerde aminoasit ve diğer katkı maddeleriyle farkını ortaya koyacaktır.Keşke ekonomik bir ürün olsada her ilaçlamada kullanılsa.

• Beğen
Tepkiler: MASAY
Animax 20 litre - 750 lira
Megafol 10 litre - 5 lira
Colostrum 20 litre- 800 lira
Amino asitte yardımcı olurum kargo ilede gönderim yapabilirim.

Resimler ve ekler

• 7A93BC36-3A52-4305-985F-0F85B3A962C3.jpeg
    7A93BC36-3A52-4305-985F-0F85B3A962C3.jpeg
    115.5 KB · Görüntüleme: 75
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet-42
Evet benimde dikkatimi çekmişti.Belki toplam uygulama dozunu yazmış olabilirler ama böyle olsa belirtirlerdi heralde.Ek olarak isabionda bitki gelişim düzenleyiciler var diye biliyorum.Bitki gelişiminde bir problem yoksa ekonomik bir ürün gelişimde gerilik ciddi kök boğazı enfekteleri vs varsa isabion vermeyi tercih ederim.Bu gibi problemlerde aminoasit ve diğer katkı maddeleriyle farkını ortaya koyacaktır.Keşke ekonomik bir ürün olsada her ilaçlamada kullanılsa.
aynen katılıyorum.bi kaç yıl once ayçiçeğine 200+300 gram olmak üzere 500 gram girmiştim .beraberinde basfoiler kelp sl ve fetrilon combi 2 de kattım...kurak geçen bir yıldı..çiçekler açana kadar hiç yağmur düşmedi nerdeyse bitki ölme derecesine geldi zaten boyu da 1 metrede kaldı.fakat çiçek ortasında güzel bir yağmur yağdı arkasından çiçekten düşer düşmez bir daha yağdı..bitki boyu 1 metrede kalmasına rağmen ben o yıl bu kadar sıkı ve iç yapan bir ürüne rastlamadım.bitki boyuna ve haline bakınca.50-100 kilo verim beklerken 300 kg ı yakaladık..şimdi acaba bu iç doldurmaya en büyük etki isabion mu kelp sl mi fetrilon mu yoksa son yağan yağmur mu..belkide hepsinin etkisi var idi..ama yağmurdan sonra bitkinin sağdan soldan tekrar kök atmasına da şahit olduk.belki bunu bitkiye zorlayan isabion idi...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet-42
Hocam İsabion Mercedes, Force full Dacia karar senin.
Lakin şunu açıklayayım isabion kullanmış ve arkadaşlarımın farklı ürünlerinde kullanan kişi yorumlarını dinledikten sonra İsabion ile gübretaşı kıyaslamam bile. Ama lavagr megafol ile isabion kafa kafaya yarışır.

Animax 20 litre - 750 lira
Megafol 10 litre - 5 lira
Colostrum 20 litre- 800 lira
Amino asitte yardımcı olurum kargo ilede gönderim yapabilirim.
Animax iyi oranlar varmış.Çinkoyu șelatlamak için düşük doz atan arkadaşlar vardı.Onlar için doğru tercih olur.100 ml hayvansal üründe 20 gram aminoasit yüksek bir oran.Fiyat olarakta makul.Ayrıca sizden kargoyla gübre almıştım fiyatida güzeldi tavsiye ederim burdaki arkadaşlara.

hocam çay şekeri ne kadar kullanılıyor. ot ilaçları ile mi fungusitlerle mi veya yaprak gübreleri ile mi karıştırıp verilir? ne tavsiye edersiniz?

• Beğen
Tepkiler: 1011011

hocam çay şekeri ne kadar kullanılıyor. ot ilaçları ile mi fungusitlerle mi veya yaprak gübreleri ile mi karıştırıp verilir? ne tavsiye edersiniz?
Hocam Ben her girişte Dekara 50gram veriyorum.

Yağmur suyunda şekeri karıştırıp Sivi solucan gübresi ilave ediyorum. İçindeki bakteriler biraz canlansin populasyonu artsın diye. İlaç veya yaprak gübrelerini koyduktan sonra makineye En son bu solucan gübresini koyuyorum. suyun phini da 6-6.5a düşürüyorum limon tuzu kullanarak. Kireci de bir miktar kırıyor. Çok bekletmeden atıyorum.

Geçen yıl phi tam ölcmüyordum ama tahminim sıvı ph düşürücü yayici yapıştıricilar ile kkullandım miktara göre ancak 7-7.5a düşüyormus. Limon tuzu biraz daha etkili oluyor.

Bu yıl bu şekilde iki uygulama yaptım şuana kadar. Etkisini gözle görülür şekilde ölçmek zor ancak komşu tarlalarla verim farkına bakmak lazım. Beraber ekilen Yan ttarlalara gore daha canlı duruyor ama bir çok etken olabilir tohum kaplama gübreleme vs artık Bence işe yarıyor diye umuyorum ve ugrasiyorum bakalım Hasatta görücez :)