Faiz indirimi

Hükümet dini konularda çok hassas olduğu için nas ne diyorsa onu uygulamakla mükellef o yuzden faiz indirimi yapacağız diyorlar.
Yapsınlar Fed bile faiz artırımı yaparken si indirin Dolar kurunu artirin pik seviyelere ulaşsın enflasyonu artırın kur korumalı dolar mudileri daha fazla kazansın garantili yol,köprü.havaalani vb.isletmeler dahada kazansın.
Dolar arttıkça girdiler zamlansin ithal ürünler değer kazansin TL sürekli değer kaybetsin benzin mazot 2 dolara satilsin ekmek 20 TL olsun yani nas ne diyorsa o faiz sebep enflasyon sonuçtur teorisi üzerimizde denendi %370 fakirlestik hâla aynı teoriyi uygulamakta çok kararlilar ne diyor tam aksine faizi düşürmeye kararlıyız buyrun yapın 1 USD 16.60 TL demekki kesmiyor birilerini bu fiyatlar 25 olsun sonra sert bir demir yumrukla 20 ye düşürürler sonra kahraman ilan edilirler sonrada osura osura halay çekerler yazık bu memlekete dünyada ve ülkemizde ekonomi konusunda herkesmi yalan söylüyor yalan yanlış bilgilere sahip bir tek bizmi en akilliyiz ortak akıl istişare ve ekonomik dünya gercekleri vardır dunya faiz artirirken biz uzaya gidiyoruz,Dünya gıda ürünlerini satmayip stoklarken satana ceza verirken biz kepek ekiyoruz,Adalet bakanı buğday fiyatı açıklıyor,Ha birde yerli ve milli traktorumuz vardı maşallah sabah namazı bir basliyorum yatsıya kadar şarjı bitmiyor 150 bg mükemmel parçası ucuz ve kaliteli çok güzel yapmislar ayrıca yerli ucagımız 18 yıldır göklerde bitmeyen yakitiyla geziyor inmek bilmiyor..
Benim diyeceğim faiz insin doları tutabilene aşk olsun dolar artınca iç piyasadaki fiyatlar +ithat edeceği buğday fiyatları da kurnfarkindan etkilenir yani faiz haram eyvallah amenna ve sadakna ama birde dünya gerçekleri var mesela diyanet bile parasını faize yatırıp gündem olunca hazineye aktardı ama sana bana faiz haram fetvası verirler alkolden aşırı vergi alıp imam maaşı öderler onlar helal oluyor faiz haram ki biz laik bir ülkeyiz şeriat ile yonetilmiyoruz ortadoks ekonomi politikasına derhal yeniden dahil olmqz isek bu ülkede ekmek 50 TL olursa kimse sasirmasin benim derdim siyaset kişi kurum şu bu değil sadece çocuklarımın gelecegini düşünüyorum bu anlamsız politikalarla hazır gömlek esnafıyla gazete tasarıyla bu işler olmaz liyakat ve vicdan sahibi işinin ehli kişiler göreve gelmeden bu işler düzelmez buraya yazıyorum onumuzdeki ilk MB toplantisinda faizi indirsinler doları birlikte göreceğiz izleyeceğiz amacınız doları yuksetmekse sabitleyin 50 TL ye kurtulalım ama artık halkın nefes alacak Hayri kalmadı vergi borc gider zam enflasyon faiz herşey birbirne girdi bu gün bir kez daha anladım ki bunların bu işleri duzetmeye niyetleri yok herkes aç kalsın bize muhtaç olsun karnını doyuralim elimize baksın ne verirsek şükür etsinler....

Şimdi yeme,mazota,elektirige,işçiliğe zam gelecek tamam gelsin ama ben bundan sonra ekmeyecegim uretmeyecegim pişmanım herşeyi satıp Kur korumali dolar mevduat hesabına baglasaydim vallahi hem kafam hem cebim rahat olurdu
Olmazdı çünkü olamazdı.
Faiz bir kazanç değildir enflasyonun tazminatıdır ve genellikle negatiftir.Yani paranız enflasyonu düştükten sonra ya başabaştır,ya üç beş kuruş bırakır,çoğunlukla para erimiştir.
KKM derseniz,yıllık faiz 15.5, enflasyon 80, dolar bir yılda yüzde 60 artmış ,size 60 verecekler,buyrun paranız eridi fakirleştiniz. Kazanç nerede?
Kırk yıldır duyarım, '' memlekette üretmeyecen arkadaş,satıp faize verecen,paşalar gibi yaşayacaksın''
Faizi harcayan ana parayı yer yani kendi parasını yer ve birkaç yılda sıfırlanır.Faize dokunmayıp anaparasının üzerine eklerse ve enflasyon faizle aynı ise kaybetmez ama yerinde sayar,kazanç nerede.
İyi ,kötü,az çok üretelim, Allah nasibimizi bereketimizi verir.
Hazıra dağ olsa dayanmaz.

Son düzenleme:
Şimdi yeme,mazota,elektirige,işçiliğe zam gelecek tamam gelsin ama ben bundan sonra ekmeyecegim uretmeyecegim pişmanım herşeyi satıp Kur korumali dolar mevduat hesabına baglasaydim vallahi hem kafam hem cebim rahat olurdu
Asıl işi yem ve saman olan arkadaşla dün biraz konuştuk,Bu arkadaş doğu ve güneydoğudan bazen de ic anadoludan hem balya,hem saman getirir.Diyor ki,
Hiç sipariş yok hocam,isteyen kurbana kadar idareten alıyor.Bunun dışında ne balya ne zaman soran yok.Bu mazot fiyatlarıyla çalışamıyoruz.
Yan yana bir saat oturduk, bu adam dakika durmaz di sezonda.Dokunsan ağlayacak.

Yolun sonuna gelindi herşey durdu

Hazin son diyelim, çünkü yolun sonunda herşey durunca düşünmeye başladı herkes

Yolun sonu düşünmenin başlangıcıdır.

Oysa yeni ekonomi modeli dendi çin modeli dendi ve 5-6 ay sonra ekonomi hızlanacak herşey tıkır olacaktı, aylar çabuk geçti gitti hiçde denildiği gibi olmadı.

devalüasyon enflasyon sarmalı yüksek hızda yüksek oranda olursa iç dinamiklerin tak diye durur işte böyle.

Sıfırlasa da kendi de rahatlasa millet de bu aynı şey gıbı oldu çocuk oyuncağı çok almak isterse alınca yüzüne bakan olmaz ya öyle ya millet 24 saat babasını çekemiyor her dakika tvdeler 3600 felan hiç bir heyecan uyandırmadı ülke bitik

• Komik
Tepkiler: behcet arı
Kurbandan sonra elimde kalan tüm erkek hayvanları,Gebe olmayan İnekleri,Biçim sezonundan sonrada Hazineden kiralık arazileri,Belediye ve Şahıs ortak-icar şeklinde işlediğimiz tarlaları komple bırakacağım Traktör takım ekipman azaltımı yapacağım bir an evvel kredilerimi borçlarımı kapatıp kalan parayı kur korumalı dolar mevduat hesabına bağlayıp keyfime bakacağım Düşmanın eline esir düşsek bu kadar eziyet edilmezdi başardılar.

Faiz haram faiz haram diyorlarda tamam doğru dinimizde haram ama hiç kredi ile traktör ev tarla vs alırken aklımıza gelmiyor nedense bide fazin düşmesi kredi fazilerini düşürmüyor poşitika faizi düşüyor
haram olan/yasaklanan tefecilik...
peygamber, zamanında, banka yok, faiz yok...
bankaların yaptığı da bi tür tefecilik...
milletin arabası, tarlası hacizle alınmış...satılık
faiz kaldırılsın, kur endeksli mevduat var nasılsa...
borç, kura endeksli verilsin...
kimse borç alamaz...
faiz haram, siyaset ifadesi, kandırma ifadesi...
allah, herkese akıl vermiş...

Son düzenleme:
Sıfırlasa da kendi de rahatlasa millet de bu aynı şey gıbı oldu çocuk oyuncağı çok almak isterse alınca yüzüne bakan olmaz ya öyle ya millet 24 saat babasını çekemiyor her dakika tvdeler 3600 felan hiç bir heyecan uyandırmadı ülke bitik
ülke bitmez...:D
herşeyin çaresi vardır...
ölümden gayrı...

ekonomi tıkandı...
yakında açılır...
başka çare yok...

Kurbandan sonra elimde kalan tüm erkek hayvanları,Gebe olmayan İnekleri,Biçim sezonundan sonrada Hazineden kiralık arazileri,Belediye ve Şahıs ortak-icar şeklinde işlediğimiz tarlaları komple bırakacağım Traktör takım ekipman azaltımı yapacağım bir an evvel kredilerimi borçlarımı kapatıp kalan parayı kur korumalı dolar mevduat hesabına bağlayıp keyfime bakacağım Düşmanın eline esir düşsek bu kadar eziyet edilmezdi başardılar.
Ekonomi seni bunaltmis. Hayvanlari azaltip kiralik yeelerden cikmak belki olur , kalan hayvanlara yetecek tarla kalsa olur. Sizin orada belediye sera yapmis galiba , bir bakiver gozun keserse, aklin yatarsa , malini kendin satabileceksen sera kur. Hem bos kalmazsin hem de uc bes cikarirsin. Orada traktor ekipman mazot falan istemez. Bir sor sorustur, gozun keserse cikma sera alir denersin.

hangi yakında ama

üretici için artık en yakın tarih bir sonraki üretimin hasadı olacak, tabi bir yıl boyunca masraf et uğraş bak didin ondan sonra, bu yılda kabak başımızda patladı, gelecek yıl içinmi ümitlenicez yani varmı bir yıl sonraya ümitlenen?
ya sabır....:D

para pul oldu, satın alma gücü deniz seviyesinde...
millet borçlu, borçlanmaya devam...

soygun yapanlar...başka ülkelerden evler alıyormuş...

gece sonu sabah...

2001 deki duruma dönüldü...

o zaman da para, %70-%100 kazanırdı...

Son düzenleme:
zamlar her gün maşallah

bir yıla kimbilir noolur

90 lı yılları yaşadık böyle yeni çiftçi değiliz,

koltuk mevki makamdan esip gürleyen umut dağıtanlara bakarsak o yıllardan farkımız kalmayacak,

gençtim o zamanlar askerliğimi yapmış gelmişim heeeyt be taşı sıksak suyu çıkar çalış masraf et kazanırız hesabındaydık malum,

malesef devalüasyon enflasyon elimize geçeni o kadar çabuk eritti ki anlayamadık

bir daha masraflar hayaller onu ek bunu ek kazanma hırsımı tövbe

minimum masraf, gübre kullanma mazotu yakma, tohum bulursan ek, benim fazla alma hayalleri kazanma hayalleri içine girmem demek bundan sonra aynı çukura ikinci kez düşüp ayağımı kırmam demek olur.

gençler hayallerin peşinde koşabilir deneyebilir ayrı mesele, sırayla bu işler ama bu piyasa koşullarında masraflı ve sonu belli.

bir zamcık haberi daha hayırlı olsun, aşağıya atıyorum bilginize.

640xauto.jpg

• Beğen
henüz, dibi görmedi millet...
yakında görür...
maalesef durum bu...

yeni bir sayfa açmak...
nasıl, kimlerle...
meselenin zor yanı bu...

karışıklıktan, tahrikten uzak durmak...
önemli...

çiftçiler, çiftlik sahipleri işlerini yapmaya devam etmeli...

• Beğen
Tepkiler: toztoprak

Ülke savastami hayır
Ülkede kitlikmi var hayır
Ülkede siyasi istikrarsızlık mı var hayır
Ülkede doğal afetlermi yaşandı hayır
Ülkede kolisyon hükümetini var hayır
Ülkede iç savasmi var hayır
Ülkede salgın hastalıkmi var hayır
Soru ;O zaman bu zamlar,Enflasyon,Hayat pahalılığı,geçim derdi ve yoksulluk niye...?

• Beğen
Ülke savastami hayır
Ülkede kitlikmi var hayır
Ülkede siyasi istikrarsızlık mı var hayır
Ülkede doğal afetlermi yaşandı hayır
Ülkede kolisyon hükümetini var hayır
Ülkede iç savasmi var hayır
Ülkede salgın hastalıkmi var hayır
Soru ;O zaman bu zamlar,Enflasyon,Hayat pahalılığı,geçim derdi ve yoksulluk niye...?
bu yazdıkların doğru,
birisi çıkıp da bu durumu açıklasa iyi olur...
bu soygun/vurgun niye yapılıyor...
bu bir oyun, olabilir mi...

dengeye, istikrara nasıl erişilecek...
üretim var, herşey var...
yok olan ne?...
mesala, herşey, dövize endeksli olsa...

Son düzenleme: