Eşref Şekerli abimiz aracılığıyla

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sn Bakanım

Ahmet Eşref Fakıbaba

Kafanız net değil ..

Bir taraftan devlet artık ticaret yapmasın özel sektöre devretmemiz lazım Dünya ile entegre olmamız lazım dünyada hiçbir devlet ticaretle uğraşmıyor diyerek şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin önünü açıyorken
Diğer taraftan yeniden hayvan tüccarlığına soyunmak neyin nesi

Yapmaya çalıştığınız işlerin matematiksel izahı yok maalesef alt alta sıralamak istiyorum

Besilik Dana ithalatını et ve Süt kurumuna verdiniz beş ay önce parasını aldığınız ya da kaporasını aldığınız hayvanları henüz teslim edemediniz ve ne zaman teslim edeceğiniz de belli değil Çiflikler boş Çiftlikteki işçiler köpekleri yemliyor patronlar ise et ve Süt kurumunun yolunu gözlüyor

Genç Çiftçi Projesi adı altında vatandaşa ne idüğü belirsiz yaratık gibi hayvanları verdiniz üstelik satmasını da yasakladınız vatandaşın başına bela oldu
Zaten yarısı kesildi araştırıp bakabilirsiniz

İki tane markette ucuza et sattırarak et fiyatlarını Düşüneceğim dediniz et fiyatları düşmedi aksine arttı

Şehirden köye göçene 300 koyun vereceğim dediniz sonra değiştirip şehirden göç edene değil köyde oturana dediniz
Sonrada biz hibe etmiyoruz
Tarım kredi aracılığıyla kredibilitesi olana vereceğiz dediniz

Şimdi de 500.000 düve getireceğiz diyorsunuz bütün bunları da devlet kurumları aracılığıyla yapmak istediğinizi söylediniz

Diyelim ki 500.000 düve getirdiniz bunlarda doğurdu süt vermeye başladı yem fiyatları %20 artmış süt fiyatları istediğimiz standartta değil gelen hayvanlarla birlikte süt üretimi artacak ve sütün fiyatı düşecek
İş para kazanmıyor işin para kazanması lazım

Yukarda yazdım sizin hayvan tüccarlığı maziniz çokta parlak değil

3.90 $’a besi lik hayvan satıyor olmanıza rağmen
Vatandaş özel sektörden 4. 30 $’a hayvan almayı tercih ediyor
Dolayısıyla iyi bir tüccar olmadığınız ortada

Elinizdeki devlet gücünü ve avantajlarını kullanarak vatandaşın sizin yaptığınız ticareti tercih edeceğini zannediyorsunuz

Devlet ticaret yapacaksa Şeker fabrikalarını çalıştırmaya devam etsin
Devlet ticaret yapmayacaksa hayvan ticareti de yapmasın

300 koyun projesine dağıtacak koyun yok bu Ülkede
500.000 düve dağıtmak istiyorsunuz o kadar düve de yok
Yine genç Çiftçi Projesi’nde olduğu gibi Kars’tan hayvanları getirip ithal hayvan diye iki tane mütahit zengin edecek iseniz lütfen hayvanları yer değiştirmeyin
Hayvanların yer değiştirilmesi ile bu ülkede üretim artmaz

Amacınız hayvan ithal etmek ise bunu açıkça söyleyin herkes bilsin

Eğer biz özel sektörden daha ucuza hayvan getireceğiz diyorsanız
bunu et ve Süt kurumu tüm devlet avantajlari kullanarak yaptı ama gördünüz 3,90’a hayvan satıyor olmasına rağmen insanlar 4,30 a özel sektörden almak istiyorlar neden acaba ??

Yanlış işler yanlış projeler peşindesiniz

Bu ülkede mazot 5 TL benzin 6 TL yem son bir ayda %20’ye yakın zam görmüş siz hiçbir şeyi ucuzlatamazsınız

Her gelen bakan iki yıl içerisinde ithalatı bitireceğini söylüyordu onların hepsi gitti size de yazık olmasın

Elinizde tek çözüm var İthalat
On yılda geçse bu problemi çözemezsiniz

Nedenmi ?

Tiren kaçtı

Maalesef gebelik dokuz ay !!

Bu bir biyolojik süreç
2008 yılından bugüne süt üreticisi can çekişirken seyrettiğimiz için treni kaçırdık

Tüketim her geçen gün artıyor üretim maliyetleri artıyor
Köyler boşalıyor

Çok yakında Katar’da bir tarım Fuari düzenlendi sizlerde bu fuara katıldığınız aslında katar’ın yaşadığı problemler türkiye’nin ileride yaşayabilmesi muhtemel problemleri çok güzel gözler önüne seriyor

Katarlılar anladılar petrolün doların karın doyurmadığını
Bizim içinde acı bir Tecrübe olmasını istemem
Sadece Dünyadaki soya üretiminde küçük bir aksaklık olması durumunda ülkemizde yem fiyatlarında %10 ila 20 lik artış oluyorsa
Yarın Allah korusun bize yapılacak herhangi bir ambargo da hayvancılığımız hepten bitmiş olacak
Yanlış politikalarla at ve eşek nüfusunu da bayağı düşürdüğümüze göre geriye yiyecek çok da bir şey kalmıyor

Kısa ve öz elinizdeki son üreticileri kaybetmeyin

Ticaret yapmak istiyorsanız şeker fabrikalarını çalıştırmaya devam edin yok bizim ticaretle işimiz diyorsanız celepliğide bırakın

Kısacası istikrar lazım önümüze on yıllık bir projeksiyon koyun ve değiştirmeyin bu ülkenin insanı üretmesini bilir çoğaltmasını bilir sürekli fikir değiştirerek yatırımcıyı yanıltmayın

Eşref şekerli
Çiftçi hayvancı

Sn Bakanım

Ahmet Eşref Fakıbaba

Kafanız net değil ..

Bir taraftan devlet artık ticaret yapmasın özel sektöre devretmemiz lazım Dünya ile entegre olmamız lazım dünyada hiçbir devlet ticaretle uğraşmıyor diyerek şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin önünü açıyorken

Yapmaya çalıştığınız işlerin matematiksel izahı yok maalesef alt alta sıralamak istiyorum

Besilik Dana ithalatını et ve Süt kurumuna verdiniz beş ay önce parasını aldığınız ya da kaporasını aldığınız hayvanları henüz teslim edemediniz ve ne zaman teslim edeceğiniz de belli değil Çiflikler boş Çiftlikteki işçiler köpekleri yemliyor patronlar ise et ve Süt kurumunun yolunu gözlüyor

Genç Çiftçi Projesi adı altında vatandaşa ne idüğü belirsiz yaratık gibi hayvanları verdiniz üstelik satmasını da yasakladınız vatandaşın başına bela oldu

İki tane markette ucuza et sattırarak et fiyatlarını Düşüneceğim dediniz et fiyatları düşmedi aksine arttı

Şehirden köye göçene 300 koyun vereceğim dediniz sonra değiştirip şehirden göç edene değil köyde oturana dediniz

Şimdi de 500.000 düve getireceğiz diyorsunuz bütün bunları da devlet kurumları aracılığıyla yapmak istediğinizi söylediniz

Diyelim ki 500.000 düve getirdiniz bunlarda doğurdu süt vermeye başladı yem fiyatları %20 artmış süt fiyatları istediğimiz standartta değil gelen hayvanlarla birlikte süt üretimi artacak ve sütün fiyatı düşecek

Elinizdeki devlet gücünü ve avantajlarını kullanarak vatandaşın sizin yaptığınız ticareti tercih edeceğini zannediyorsunuz

Yine genç Çiftçi Projesi’nde olduğu gibi Kars’tan hayvanları getirip ithal hayvan diye iki tane mütahit zengin edecek iseniz lütfen hayvanları yer değiştirmeyin

bunu et ve Süt kurumu tüm devlet avantajlari kullanarak yaptı ama gördünüz 3,90’a hayvan satıyor olmasına rağmen insanlar 4,30 a özel sektörden almak istiyorlar neden acaba ??

Bu ülkede mazot 5 TL benzin 6 TL yem son bir ayda %20’ye yakın zam görmüş siz hiçbir şeyi ucuzlatamazsınız

Her gelen bakan iki yıl içerisinde ithalatı bitireceğini söylüyordu onların hepsi gitti size de yazık olmasın

Nedenmi ?

Tiren kaçtı

Bu bir biyolojik süreç
2008 yılından bugüne süt üreticisi can çekişirken seyrettiğimiz için treni kaçırdık

Köyler boşalıyor

Çok yakında Katar’da bir tarım Fuari düzenlendi sizlerde bu fuara katıldığınız aslında katar’ın yaşadığı problemler türkiye’nin ileride yaşayabilmesi muhtemel problemleri çok güzel gözler önüne seriyor

Sadece Dünyadaki soya üretiminde küçük bir aksaklık olması durumunda ülkemizde yem fiyatlarında %10 ila 20 lik artış oluyorsa
Yarın Allah korusun bize yapılacak herhangi bir ambargo da hayvancılığımız hepten bitmiş olacak
Yanlış politikalarla at ve eşek nüfusunu da bayağı düşürdüğümüze göre geriye yiyecek çok da bir şey kalmıyor

Ticaret yapmak istiyorsanız şeker fabrikalarını çalıştırmaya devam edin yok bizim ticaretle işimiz diyorsanız celepliğide bırakın

Kısacası istikrar lazım önümüze on yıllık bir projeksiyon koyun ve değiştirmeyin bu ülkenin insanı üretmesini bilir çoğaltmasını bilir sürekli fikir değiştirerek yatırımcıyı yanıltmayın

Eşref şekerli
Çiftçi hayvancı

evet ithalat işini bunun gibi çakallara bırakın.
köylüye hiç suya sabuna dokunmadan hayvan satsın.
Eşref efendi ne zaman hayvancılığa girmiş.
tarım bakanı her işi bıraksın hiçbirşey yspmasın o zaman.

• Beğen
Tepkiler: Stronger
Sn Bakanım

Ahmet Eşref Fakıbaba

Kafanız net değil ..

Nedenmi ?

Tiren kaçtı

Bu bir biyolojik süreç

Köyler boşalıyor

Eşref şekerli
Çiftçi hayvancı

Helal olsun sana kardeşim. Ama sen boşuna konuşuyorsun seni anlayacak bilinçli toplum yok ne yazık ki üstüne üstlük siyaset yapmak yasak diyen bir sürü adam çıkar karşına.

• Beğen
Tepkiler: MehmetGngr
usta benimkiside özgür düşünce ben eşref efendiyi samimi bulmuyorum.
çiftçiyi pazar olarak gören bir tüccar.
Eşref efendiyi taktir etmek kadar samimi bulmamakta özgür düşüncedir.

Ne iş yaptığı nasıl bir karekterinin olduğunu ne sen bilebilirsin nede ben bilebilirim. Biz yazılan yazı üzerinden değerlendirme yapmak zorundayız. Adamın dedikleri doğru mu ? Doğru değil mi ? Buna bakacaksın ona göre değerlendireceksin.

Ne iş yaptığı nasıl bir karekterinin olduğunu ne sen bilebilirsin nede ben bilebilirim. Biz yazılan yazı üzerinden değerlendirme yapmak zorundayız. Adamın dedikleri doğru mu ? Doğru değil mi ? Buna bakacaksın ona göre değerlendireceksin.
ya adamın isyanı hayvancılıkta iyiliştirme yapmaya çalışılmasına.
bu eşref efendi yurtdışından ithal hayvan getiriyor.
ama tarım bakanlığının getirmesine karşı [emoji33]

süt fiyatları arttı, peynire, yoğurta zam geldi diye yaygara koparıyorlar.
süt para etmeyince, kârlılık kalmayınca binlerce çiftçi süt üretimini bıraktı.
ne olacaktı ki başka.
süt olmazsa, et de olmaz.
süt fiyatlarını arttırınca, süt üretiminin artması en az 2 sene....
dişi buzağılar toplanacak, onlar inek olana kadar bakılacak, beslenecek, masraf masraf....
ipin ucu kaçtı

bir de enflasyon muhabbeti var.
neymiş, enflasyonun sebebi çiftçiymiş, pahalıya üretiyormuş...
hemşehrisi olan karadenizli balıkçılara 16 senedir kdv'siz ötv'siz mazotu veriyorsun ama....
çiftçiye ne verdin bu güne kadar...

süt fiyatları arttı, peynire, yoğurta zam geldi diye yaygara koparıyorlar.
süt para etmeyince, kârlılık kalmayınca binlerce çiftçi süt üretimini bıraktı.
ne olacaktı ki başka.
süt olmazsa, et de olmaz.
süt fiyatlarını arttırınca, süt üretiminin artması en az 2 sene....
dişi buzağılar toplanacak, onlar inek olana kadar bakılacak, beslenecek, masraf masraf....
ipin ucu kaçtı

bir de enflasyon muhabbeti var.
neymiş, enflasyonun sebebi çiftçiymiş, pahalıya üretiyormuş...
hemşehrisi olan karadenizli balıkçılara 16 senedir kdv'siz ötv'siz mazotu veriyorsun ama....
çiftçiye ne verdin bu güne kadar...

AQP'ye oy veren çiftçilere zerre acımıyorum.
batın defolun gidin şehirde sigortasız, karın tokluğuna çalışın.
AQP'ye oy vermeyi Allah'a oy vermek,
Erdoğan'dan yana olmayın, dinden peygamberden yana olmak
zanneden cahil-ü cühela, eçhel-ü kebir dolu memleket...
üstadım beni yanlış anlamayın ama sağ görüşlünün sol görüşlüye sol görüşlünün sağ görüşlüye hakaret etmesi tarımda ve hayvancılıkta kooperatifleşmenin önündeki en büyük engeldir.
her gelen yöneticiye sövüp sayarak bir yere varamayız.
bu kahvede memleket kurtarma ağzıdır ve kimseye faydası yoktur.

Siyaset gözlüğü ne yazık ki insanların doğruyu görmesine engel oluyor. Bu ülkenin tarım bakanı son bir ayda 50 kere demeç verdi 50 side birbirini tutmuyor. Ama bizim halk siyaseten gördüğü için algılama problemi oluyor. Mazot olmuş 5,34 gübre olmuş bilmem kaç. Buğday kaç yıldır yerinde sayıyor. Çiftçinin kullandığı bütün girdiler son sürat artıyor sattığı ürün yıllardır durduğu yerde duruyor. Siz çözümden mi bahsediyorsunuz.

mesajımdaki ilgili yeri sildim.
ama sen alıntı yaptığın için, senin mesajında görünmeye devam ediyor.
15 dakika içinde mesajını düzenleyip değiştirebilirsin.
süre geçmeden ilgili yeri silersen sevinirim...

ustam hata veriyor.
değiştiremedim kusura bakmayın.
tarım bakanın izlediği politikalar yanlış olabilir ama öfkeli tavırlar ve tüccar ağzı ile yapılan tukaka yorumlar çiftçiye birşey kazandırmaz.
bu işlerin çözümü uzun vadeli 20 yıllık gibi yarım politikaları ile olur.
tarım bakanı değişti hükümet değişti o politika değişmemesi gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Stronger

Buda geldiğimiz son nokta insanlar korkuyor bir şey demeye bu daha vahim. Kral çıplak diyemiyor kimse korkusundan.

Şeker fabrikalarının satıldığı bir yerde siz ne çiftçiliğin nede hayvancılığın gelişeceğini söyleyemezsiniz. Bu fabrikaların pancar posasını besiciler kamyon kamyon satın alıp hayvanına yedirir siz bu fabrikaları sattığınız zaman hem pancar çiftçisini zor durumda bırakırsınız hemde pancar posasını satın alan besiciyi zor durumda bırakırsınız. Siz ne tarım politikasından bahsediyorsunuz.

Onemli olan hatanin ne oldugunu bulmak, kimin hata yaptigini bulmak degil. Idareciler dogru yapiyor diyen yarin yemden, gubreden, sut fiyatindan yakinirsa arsiv burada arkadaslar. Mesele siyasetci degil ve olmamali, onlar seni beni degil gelecek secimi dusunuyor. Bunun o parti bu partisi de yok, hepsi ayni. Koylu, ciftci kendi sorununa care bulmaya calismali, siyasetciyi suclayarak ve ya kayirarak olmuyor ki . Ithal hayvan geldikce sermayedar kazaniyor, ciftcinin 10 tane alma sansi yok ki. Su kaynaklarinin kullanimi, meralarin kullanimi ozellestikce ciftci kaybediyor, bunu onlemeye calismak yerine siyasetciyi kayirmak hatali degil mi ? Sekerli tuccar, tamam, ama soyledikleri dogru !

Benim derdim siyaset değil kesinlikle biz topraktan beslenen insanlarız şehirdekine tarla dediğin zaman sadece toprak görür ama bize tarla dediğin zaman alın teri, emek, mücadele, gelecek görürüz. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı ve geleceği söz konusu. Siyaset bizim işimiz değil harcımızda değil bizi çok aşar siyaset.

Son düzenleme:
Onemli olan hatanin ne oldugunu bulmak, kimin hata yaptigini bulmak degil. Idareciler dogru yapiyor diyen yarin yemden, gubreden, sut fiyatindan yakinirsa arsiv burada arkadaslar. Mesele siyasetci degil ve olmamali, onlar seni beni degil gelecek secimi dusunuyor. Bunun o parti bu partisi de yok, hepsi ayni. Koylu, ciftci kendi sorununa care bulmaya calismali, siyasetciyi suclayarak ve ya kayirarak olmuyor ki . Ithal hayvan geldikce sermayedar kazaniyor, ciftcinin 10 tane alma sansi yok ki. Su kaynaklarinin kullanimi, meralarin kullanimi ozellestikce ciftci kaybediyor, bunu onlemeye calismak yerine siyasetciyi kayirmak hatali degil mi ? Sekerli tuccar, tamam, ama soyledikleri dogru !
söyledikleriniz çok doğru şekerli kar payı küçüldüğü için tepkili tüccarda durumdan memnun değil

Benim derdim siyaset değil kesinlikle biz topraktan beslenen insanlarız şehirdekine tarla dediğin zaman sadece toprak görür ama bize tarla dediğin zaman alın teri, emek, mücadele, gelecek görürüz. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı ve geleceği söz konusu. Siyaset bizim işimiz değil harcımızda değil bizi çok aşar siyaset.
ustam şöyle yapalım eşref şekerliyi bir kenara bırakalım sizce et süt sorunu nasıl çözülür.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Para kazanması lazim kirsaldaki kesim
Ben kirsalda yeni nesil çiftçi hayvanci göremiyorum çok az
Benim oğlum 18 yaşında bu gün ehliyet aliyor
Universite sınavına girdi pek iyi değil dersleri
Hadi diyorum bizim işleri yapsin yapsında
Desem oğlum kal bu işin başinda ya derse bana yarin baba sen çektin bu isin içine beni
Güzel imkanlar var ve bunlar sana başlangıç olur maya olur diyorum benden daha iyi yapabilirsin diyorum
Ama yinede gecinebilirmi cesaretim yok
Kirsalda hele koyun keçi işi dag başında merada çile cekecek insan para kazanmali
Bilmiyorum neden böyle oluyor
Özel bankalarda goruyorum arkadaşları ziraat bitmiş özele düşmüş
Özel bankanın yüksek faizi nasıl ödenir
Tabi su anda borc suz harcsiz isi ekonomisi düzgün ornek arkadaslar var ama azinlikta

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...