En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

Șelatlılar daha iyi olur tabi ama maliyetleri çok yükseldi.Ayrıca çinkonun sülfat ile edtali alınımı arasında büyük farklılıklar yok.Son yıllarda hızlıca yayılan șelat formlarından biriside Lignin Polycarboxylate dır.Fiyatlarıda fena değil.Stoller firmasının key feed zinc ürününü tavsiye ederim.Ayrıca her yaprak gübresine biraz üre ve organik slikon ilavesiyle alınımını arttırırsınız.
Burda bir ziraat mühendisine danıştım da, yaprak gübrelerine üre vs karıştırmayın, atacaksanız ayrı atın yoksa şelatı bozarsınız dedi.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Burda bir ziraat mühendisine danıştım da, yaprak gübrelerine üre vs karıştırmayın, atacaksanız ayrı atın yoksa şelatı bozarsınız dedi.
İlk defa duyuyorum böyle birşey.Asidik veya bazik karekterli bir ürün değil.Organik bir üründür hem bitkiye faydalı hemde stomaların açılmasına katkı sağlyarak yanındaki minareiin etksini artırır

İlk defa duyuyorum böyle birşey.Asidik veya bazik karekterli bir ürün değil.Organik bir üründür hem bitkiye faydalı hemde stomaların açılmasına katkı sağlyarak yanındaki minareiin etksini artırır
Ayrı olarak verebilirim yine de. Fındık hasadına 1,5-2 ay var. Elimde katı form olarak üre ve potasyum nitrat var. Ağırlıklı olarak potasyum içeren hazır yaprak gübresi almak da geçiyor aklımdan. Sulama imkanım yok. Hem randıman için hem de olası kuraktan az hasarla çıkmak için bir şeyler uygulamak geçiyor aklımdan. Ne tavsiye edersin?

Ayrı olarak verebilirim yine de. Fındık hasadına 1,5-2 ay var. Elimde katı form olarak üre ve potasyum nitrat var. Ağırlıklı olarak potasyum içeren hazır yaprak gübresi almak da geçiyor aklımdan. Sulama imkanım yok. Hem randıman için hem de olası kuraktan az hasarla çıkmak için bir şeyler uygulamak geçiyor aklımdan. Ne tavsiye edersin?
Hasat zamanı yaklaşıyorsa kaliteli sıvı potasyumlar var onları tercih ederim şahsen.

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı
Şahsen kullanıp memnun kaldığın var mı?
Çok fazla kaliteli marka var ithal bir ürün tercih edilebilir.Yerli ürünlerden evora menta tarımın ürünü fosfit kökenli olması ve fosfor içermesinden dolayı meyve kalitesini artırması yanında bitkiyide hastalıklara karşı korumaya katkı sağlar.Kelbon plus isimli üründe güzeldir.Tesenderlo firmasının AGRO-NOUVELLE 5-0-16 isimli üründe yaprak uygulamaları için özel bir potasyumdur.Çok sayıda ürün olduğu için istenilen markayı bulmak biraz güç olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı
Merhaba
Konu olarak güzel olmuş elinize sağlık.
Miktarlar az olmamış mı?
Üre'den gitmek gerekirse üre dediğiniz şey azot. Dekara 300 Gr dediğiniz azot değil üre gübresi ise biz serpme olarak 15 kg atıyoruz yani 50 katı. Eğer bu Azot ise 65 Gr atılması anlamına gelir ki bu da 23 katı yapar. Diğerleri için de miktarları üretici firmaların kullanım tavsiyelerinin çok çok altında. Faydası görüldü ise bir şey dediğim yok ama denemek ve sonucu görmek için 1 yıl heba ediliyor.
Bana göre Bir diger eksik ise yapıştırıcı kullanılmamış. Bunun bir amacı varmı?

Merhaba
Konu olarak güzel olmuş elinize sağlık.
Miktarlar az olmamış mı?
Üre'den gitmek gerekirse üre dediğiniz şey azot. Dekara 300 Gr dediğiniz azot değil üre gübresi ise biz serpme olarak 15 kg atıyoruz yani 50 katı. Eğer bu Azot ise 65 Gr atılması anlamına gelir ki bu da 23 katı yapar. Diğerleri için de miktarları üretici firmaların kullanım tavsiyelerinin çok çok altında. Faydası görüldü ise bir şey dediğim yok ama denemek ve sonucu görmek için 1 yıl heba ediliyor.
Bana göre Bir diger eksik ise yapıştırıcı kullanılmamış. Bunun bir amacı varmı?
Bahsedilen üre yapraktan vermek icin soylenen doz. Ust gubre seklinde demiyor zaten. Diger dozlarin az olmasi da hepsinden karma yapildigi icin minimum oranlar baz alinmis. Ne bol bol ne hic yok hesabi.

En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

Merhaba, buğday ve arpalarıma
Ekiz ve arkanda çeşitlerimiz sıfır tohum, sulanır arazi 20 kg dap tabana üst gübre olarak 33 nitro power 20 kg attım, ilave olarak ot ilacı ile birlikte

Mustang ot ilacı 70 cc
200 cc humic asit
300 cc deniz yosunu
500gr action combi 6 element
250 cc magnezyum sülfat
200 cc %18 sıvı azot
200 cc Bat-K 3-0-20 potasyumlu gübre
200cc Max power %50 organik maddeli,

Bu gübreleri karıştırp kullanmayı düşünüyorum yanlış yaptığımız yada önereceğiniz birşey varmıdır,
daha ne olsun. bunları taşa versen taş 600 kg ürün verir.

Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

.

Tkk Müh. çok gelir/zarar görür demesinin ( içeriğini bilmiyorum ) 2 sebebi var/vardır. Şelatlı ise hızlı alım nedeni ile diyebilir ama asıl sebep bu az gelir dese maliyet artacak pahalıya gelecek ve çiftçi vazgeçecek, az alsa etkisi yetersiz olur diye azda almayacak. Sonuçta satış düşecek. İstisnalar olmakla beraber ticari beklenti ile kurulan/çalışan işletmelerden beklenen bir tavır. Ticari kaygıyı dozunda taşımak kaydı ile sorun yok elbette.

Sebazios doz farklılıklarını var ben bazılarında daha mütevazı oluyorum. Ama bu oranları deneyeceğim.

Konuya ( sizden önce ) uygulama konusunda tecrübe-tavsiye noktasında ekleme yapmayı saygısızlık sayıyorum. Şu konularıda yazarsanız konu aydınlacak ve bence tam olacak.

-Dekara minimum su miktarı uygulama zamanı,
-Kullanılan suyun ph sının önemi,
-Humik asitin ph sının önemi,
-Uygulama sayısı kaça kadar çıkabilir,
-Bitki boy ve döneminin miktara etkisi var mıdır?
-Birden fazla uygulama döneme göre listeden çıkarılacak/eklenecek yada miktarı değişecek olan var mıdır?
-Kıraç-sulu verimleri farklı olduğundan dozajda buna oranla bir değişikliğe gerek var mıdır?
-Klasik ilaç bayilerinin 'bu daha etkili, bu Alman, Fransız ( vs bilumum gelişmiş dünya ülkelerinin ) ürünü bunu al' ısrarlarında haklılık payı var mıdır? Kısaca bu dediklerine kanalım mı?

Merak ettiğim soruyu şöyle en ballısından pas ilacı atmalıyım. Hayatımda ilk kez pas ilacı atacağım Varsa bu konuda tecrübeniz karışıma birde fungusit eklesek nasıl olur?

Not : Elbette çok faydalı bir başlık olmuş. Sahalarda ( özellikle mod.lardan ) görmek istediğimiz hareketler.

Edit: Yazım hatası, ekleme.
İyi günler, Yılmaz Beyin bu vermiş olduğu formülasyonu kullandınız mı eğer kullandıysanız dekara bu ürünlerden kaç gr(fosfor kaynağı çeşidi çok olduğundan siz hangisini dekara ne kadar kullandınız?) ve kaç litre su ile kullandınız edindiğiniz deneyimleri paylaşabilir misiniz?

Ynt: En Ucuz Bitki Besleme: Yaptak Gübrleri & Genel Tarifler

MAP.Çinko sülfat,potasyum sülfat,mağnezyum sülfat ' dan 3 kğ aldım, hümik ve fulvik asit ile üre elimde vardı, 15 dekarlık tarlam var azotlu gübre martın 1 inde dekara 7 kğ as 21 ve 10 kğ üre 46 ile karıştırıp verdim, hafta sonu yabancı ot ilacı yaparken tarlada şimdiye kadar görmediğim şekilde yaprak uçlarında sarılık vardı.havanın müsait olduğu ilk gün Allah nasip ederse bu gübreyi uyğulamayı planlıyorum.Elimden geldiğince her aşamayı fotoğrafla belgelemeye çalışırım.Demir sülfatı almayı unutmuşum bu gün onuda alırım inşallah.
İyi günler, bu formülasyon ile uygulama yaptınız mı yaptıysanız tecrübenizi paylaşabilir misiniz?