En Ucuz Bitki Besleme: Yaprak Gübreleri & Genel Tarifler

dört yıldır nadasa bırakmıyorum ekim alanının yarısı buğday ,diğer yarısı nohut ve çerezlik kabak çekirdeği, yani buğday,nohut-buğday çerezlik kabak çekirdeği. verim farkı 125 kg,dekara ilave gübre olarak tabana 5kg dap, üste 15kg üre ,10+30 =40 lira yapar ,yaprak gübresinin maliyeti en fazla 10lira toplamda 50 lira
buğday 125*1,25=156 -50=106lira kısacası 100 lira getirisi oldu. ikincisi nadasa bırakmıyorum nadas yılının ürünü tamamı kazanç .çünkü buğday için sürüm yapıyaruz ,daha sonra 2-3 kez kazayağı çekiyoruz . nohut yada çerezlik kabak ektiğimde sürülmüş tarlaya kazayağı çekip ekim yaıyorum.hasat sonrası diskaro peşinden kazayağı ve tırmık çekip buğday ekiyorum. tabi yağışların zamanında olmasının çok faydası var ,yağış olmaz ise hepsi nafile .bence nadasa bırakmak ekonomik değil.çünkü nadasa bırakılacak yılın toprak işlemesi zaten yapılıyor.nohut ekiminden ortalama 160 kg verim alıyorum,taban gübresi yok .yaprak gübresi ve ot ilacı 20 lira biçer ücreti 25 lira yapar 45 lira.fazladan ekim ve ilaçlama mazotu 10lira tohum 17 kg , 160-17=143 kg kalır 143kg*3,1tl=440lira masraf 55 lira kalır 388 lira, 88 lira amortisman temiz kalır 300 lira .biraz işçilikle çerezlik kabak biraz daha kazançlı, tabi bunlar kısmetse olur,kısmetse gelir Yemenden ,kısmet değilse ne gelir ne gelir elden ,yazım ve imla hataları için kusura bakmayın.

Selamın Aleykum. Buraya yeni üye oldum sayılır. Konuyla ilgili fikir almaya ihtiyacım var.

Bizim Balıkesir- Bandırma bölgesinde topraklar ph 6,5-7 potasyum olarak zengin (400), fosfor olarak zayıf sayılabilir (10) organik madde vasat (1.5-2) , az kireçli, tuzsuz, killi-tınlı toprak yapısına sahip.

Daha önceleri ot ilacı ve kökboğaz ilacı dönemlerinde amino asit ve 20.20 karıştırırdık suya birlikte atmakta sorun olmaz derdi bayi çok detaylı bir yaprak gübrelemesi yapmazdık. Buraya yeni üye oldum ve bu konuyu gördükten sonra aslında ne kadar eksik bırakıyormuşuz bitki beslemeyi onu farkettim. Yaprak gübrelemesi aslında en az maliyetli gübrelemedir ancak biz onu bile yarım yamalak yapıyormuşuz.

Şimdi asıl sorum bu uygulamayı ilaçlama dönemleriyle birlikte yapmamızda sorun yaşar mıyız? Birlikte atabilir miyiz? Aşağıda sayacağım gübreleri kullanmak istiyorum bunları ot kökboğaz ve pas ilaçları ile atabilmem mümkün mü onu öğrenmek istiyorum.

Bu yıl 20kg+ 20.20 taban gübresi ile aralık ilk haftası ekimimizi gerçekleştirdik.

Üst gübre olarak ocak bitmeden 15 kg üre atmayı planlıyorum. Önceleri 20 kg+ üre ve 20kg+ nitrat atardık en fazla 25er kg.
Bu yıl 15kg üre sonrası 15 kg şeklinde 2 sefer nitrat atmayı düşünüyorum 3 seferde toplam 45 kg içersinde 14 kg azot ve 4kg da taban ile birlikte 18 kg azot almış olacak. 500-600 kg verim hedefi ile yapılacak bu uygulama. Bahar yağmurlarının iyi olduğu dönemde 600-700 kg verim aldığımız oluyor.

Ürelerden sonra dar yaprak ot ilacı döneminde, kardeşlenme ortasına denk gelir diye tahmin ediyorum

170 dk yere 25er kglık olmak üzere çinko sülfat, magnezyum sulfat, map ve 12-9-26 npk ve şelatlı bakır demir çinko mangan içerikli bir gübreden birer çuval ve 20 lt sıvı minoasit kullanmak istiyorum ilk uygulama olarak. Dk/ 150gr denk gelecek hepsinden. 12-9-26 içerikli gübreyi biraz fosfora ilave olsun biraz da potasyum alsın diye karıştırmak istiyorum bi de biraz iz elementleri olduğu için. Bunlara ilave olarak 50 kglık bir çuval üreyi de karıştırdığımda dk/300 gram da üre ilave etmiş olurum. Bu ilk uygulamayı dar yaprak ot ilacı ile birlikte yapsam sorun yaşar mıyım?

İkinci uygulamada ise fosfor ve çinko kullanmayacağım. Yine 25er kglık olmak üzere; 12-9-26 ve iz elementler içeriği olan gübreden 2 çuval ve magnezyum sülfat 1 çuval, 50kglık bir çuval da üre ve 20 lt sıvı aminoasit karıştırıp kökboğaz veya papatya gibi ot ilacı dönemlerinde atmayı düşünüyorum.

Bunların yanında pas ilacı 1 duruma göre 2 kez uygulayacağım. Konuyu açan üstad şey yazmış, başakta üre uygularsanız yeşilliğini daha uzun süre korur bitki demişti. Pas ilacı ile birlikte yine dk/300 gr olacak şekilde üre karıştırsam uygun olur mu ?

Bunlara ilave olarak önerebileceğiniz veya birlikte kullanımında mahsuru olabileceğini düşündüğünüz birşey var mıdır ?
Buğdaya kardeşlenmede potasyum vermenin çok bir anlami yok.Dekara düşecek su miktarı içinde çözünmüş besin maddesinin çok yoğun olmaması lazım.Bu yüzden normal üre 150 gr/da( bi üresiz olan çeşidi olursa 200 gr/da)+80-100 gram çinko sülfat +amino asit,fülvik asit veya deniz yosunu yeterli gelir.Klorofil sayısını artırıp bitkinin daha fazla fotosentez yapması içinde biraz magnezyum ekleyebilirsiniz.Fazla gübre değil dozunda gübre atmaniz lazım.Hepsinden 150 şer gram demissiniz her ürün grubundan bahsettiyseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz.Fitotoksiteye neden olabilir.
Buradan dediğim özelikleri taşıyan serin iklim tahılları için hazirladigim formülasyonu görebilirsiniz.170 dekar için ortlama 500 tl maliyeti olur.Dekara 200 gram bi üresiz üreden 34 kg aldınız mı yaprak beslemesini güzel yapmış olursunuz.25 kg ambalajı 100 tl civarıdır sanırsam.

hocam zaten iki farklı uygulama olacak. İlkinde çinko ve fosfor ağırlıklı ikincisinde de potasyum. her iki uygulamada da magnezyum olacak ilkinde de aminoasit ekliyorum. 170 dk maliyeti 1000-1200 tl iki sefer için toplam. 150şer gram saf madde olmayacak sonuçta içinde.

10 azot - 60 fosfor 150 gram , % 22 çinko 150 gram , 16 magnezyum - 32 kükürt 150 gram 120 ml civarı da aminoasit. Bunların yanında da iz elementler de barındırdığı için 10-30-10 ekleyebilirim fosforu biraz daha arttırmak amaçlı karma bi gübre eklenmiş olur. 170 dk a 25 er kg olarak karıştırırım toplamda 600 gram/dk + 200-300 gram civarı da üre karıştırdığımda 800-900 gram /dk gibi bi karışım elde etmiş oluyorum içinde yok yok gibi. 150 gram içinde 10 potasyum olması bence mesele değil. iz elementli yüksek fosforlu en ucuz gübre bu olduğu için tercih ettim.

İkinci uygulamada çinko kullanmıyorum. 12 - 9 - 26 ve iz element içerikli görece ucuz bir gübre var bundan ya bir çuval kullanıp ucuza bulursam 25 kglık bir cuval potasyum nitrat kullanıcam ya da bu 12 - 9 - 26 dan iki çuval kullanıp dk/300 grama gelecek. yine 150 gram magnezyum sülfat ekleyecem. Ya da bir çuval 12-9-26 ve potasyum magnezyum içerikli bir çuval gübre ekleyip içine yine 200-300 gram üre karıştırıp atacam.

Kök gübresi olarak 20.20 çinkosuz bulabildik onu da tabana ekimde sadece 20 kg atabildik. Şuan gerekli fosforun ancak yarısını verebilmiş olduk kısacası ve hiç çinko vermedik. kardeşlenme dönemi ortasından itibaren bu ikisinin eksikliğini çok çekecek bitki. Hesaplarımı 500-600 kg verim hedefli yapıyorum fosforu ve çinkoyu zararlı olacak seviyeye çıkmadan olabildiğince fazla vermem lazım. Normalde 20.20 çinkolu taban gübresini 15kg civarı toprağa saçıp üzerine 15 kg dap verirdik ekimde bu yıl aralık 10a kalınca ekim gübre bulamadık. Toprağımız zaten fosfor olarak zayıf benim şuan için derdim bu.

Şuan söylediklerimin hepsini attığımda dk maliyeti 8tl. Çinkoyu belki biraz daha azaltabilirim zararlı olur derseniz 100 gram atarım kalanı ikinci uygulamada atsam faydası olur mu bilmiyorum. Ya da ilk seferde kullanacağım 10-30-10 ikinci seferde kullanacağım 12-9-26 fazla gelir derseniz onları çıkartabilirim daha çok fosfor çinko ve potasyum magnezyum içerikli giderim
10-30-10 da çok az miktarda mikro element vardır.Dekara atacaginiz dozda 1 gram bile çinko mangan vs düşüremezsiniz.Bu reçete bana göre yanlış ama tercih sizin.

Yani acil ihtiyaç çinko fosfor diğerleri ise gereklilik halinde kullansın eksikliğini çekmesin diye tedbir amaçlı bir bakıma.
Şimdi ben bunları 600 litre holdera 150şer gram karıştırıp 20 dk yere atacağım. 150şer gram dememin sebebi 25kg lık çuvalları 170 dk yerde bitireyim diye yoksa illa 150 olmak zorunda değil fazla gelir derseniz 100 atarım gibi. Yani 600 litre içersinde 3er kg gibi olacak bu gübreler. Üre için de 5-6 kg ha fazla gelir dediğiniz miktar olursa azaltırım.
Bi de bu humik asit aminoasit konularında çok bilgim yok. Humik asitin toprağa atılması gerekmiyor mu ? Yani yapraktan verilen humik asitin bi faydası olur mu yoksa sadece verdiğimiz gübrelerin daha iyi alınmasını mı sağlıyor ? Ben 20 litresi 200-300 liraya aminoasit kaynağı bulabiliyorum dk/100 ml falan karıştırıyorum sadece yeterli olur mu ? İlk uygulamada kullanıcam mesela ikinci uygulamada da kullanmak gerekir mi ?
Taban gübresi olarak ne kullandınız?

20 kg 20.20 çinkosuz. Normalde 30kg+ çinkolu atardık veya 20kg dap atıp üreyi daha çok atardık şuan değil ama kardeşlenme sonu çinko fosfor eksikliği çekecek çinkoyu fosforu çok atmam lazım diye düşünüyorum
Yapraktan fosfor vermekle eksikliği çözemezsiniz fosfor çinko gibi az miktarda kaldırılan bir minarel değil.Dekara 150 gram üre 80-100 gram çinko sülfat + amino asit veya deniz yosunu atmanız yeterlidir.Ayrıca buğdaya normal şartlarda demir ve potasyum verilmesine gere yoktur.

Yapraktan fosfor vermekle eksikliği çözemezsiniz fosfor çinko gibi az miktarda kaldırılan bir minarel değil.Dekara 150 gram üre 80-100 gram çinko sülfat + amino asit veya deniz yosunu atmanız yeterlidir.Ayrıca buğdaya normal şartlarda demir ve potasyum verilmesine gere yoktur.
PEKİ TABAN GÜBRESİZ EKİLEN BİR KISIM BUĞDAYIM VAR .ORAYA NE YAPMALIYIM..

Aslında

Birinci uygulamada
150 gram 10-30-10 ve iz elementli
150 gram 10-60 Map
150 gram Çinko sulfat
450 gram yapıyor buna 100 ml aminoasit ve 150 gram üre eklediğimde dk/600 gram gübre denk geliyor üreyi kısarsam veya çinkoyu 100e çekersem 500 grama kadar düşürürüm sorun olmaz herhalde ?

İkinci uygulamada
150 gram 12-9-26 ve iz elementli
150 gram 16 magnezyum - 32 kükürt
150 gram 25 potasyum - 10 magnezyum

biraz da üre eklersem yine 500-600 gram denk gelir dekara. potasyum tamam şart değil ama magnezyumu biraz daha vereyim diye potasyumlusundan ekliyorum kükürtü çok vermemek için toprak ph zaten yüksek değil kükürtü çok artmasın diye
Fosforlu gübre yapraktan bence gereksiz(buğday için).Buna rağmen iki farklı fosfor kaynağı kullanıyorsunuz.İlla fosfor vereceğim derseniz alinabilirligi yüksekler bir ürün verin.Mesela basfoliar aktif isimli ürün olabilir.İçinse deniz yosunu amino asit falanda var.

Taban gübresini maliyet açısından mı atmadınız bilmiyorum ama tohum eker gibi dap atabilirsiniz şuan.
Yok maliyetten değil inattan😀😁..
15-20 kilo ayarinda gübre almıştım. Mibzerin gubre ayari bozuldu.40 kilo atmaya başladı gübre bitti.gittim az daha aldım. Yine ayni .tamamen kapattim dişli dönmez ettim..oyle yine bitirdi. Geriye kaldi 7-8 dönüm yer...atmiyorum ulan dedim..olay bu...
Peki dap i fir fir ile ust gubre gibi mi atayim..Aslinda bir gönlüm diyor hic atma bakalim nasil olcak.yalniz azotunu biraz fazla ver sivi gubreyi de kuvvetli ver bakalim farkı ne olcak merak etmiyor da degilim aslinda..çünkü tarla turp ve ayçiçek ekiminden sonra bugday ektim...ekmeden humik asit ve kükürt uyguladim. ...toprak tahlilinde de 4 kg fosfor da çıkmıştı zaten.... hislerim bana sanki fark olmayacagini söylüyor. ..

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hızlıçiftçi03
Yok maliyetten değil inattan[emoji3][emoji16]..
15-20 kilo ayarinda gübre almıştım. Mibzerin gubre ayari bozuldu.40 kilo atmaya başladı gübre bitti.gittim az daha aldım. Yine ayni .tamamen kapattim dişli dönmez ettim..oyle yine bitirdi. Geriye kaldi 7-8 dönüm yer...atmiyorum ulan dedim..olay bu...
Peki dap i fir fir ile ust gubre gibi mi atayim..Aslinda bir gönlüm diyor hic atma bakalim nasil olcak.yalniz azotunu biraz fazla ver sivi gubreyi de kuvvetli ver bakalim farkı ne olcak merak etmiyor da degilim aslinda..çünkü tarla turp ve ayçiçek ekiminden sonra bugday ektim...ekmeden humik asit ve kükürt uyguladim. ...toprak tahlilinde de 4 kg fosfor da çıkmıştı zaten.... hislerim bana sanki fark olmayacagini söylüyor. ..
4 kg doğru sonuçsa fark olur.

• Beğen
Tepkiler: MASAY
Hocam biraz daha araştırdım detaylı olarak , söylediklerinizde haklısınız ben o bu eksik kalmasın diye hepsinden eklemeye çalışıyorum ama işte net bilgi de yok herkes bişey söylüyor kafa karışıyor.

Fosfor çinko alımını kısıtlıyormuş beraber kullanmayacağız, ilk fırsatta biraz map ve üre vereceğim sadece çinko vermek için biraz beklemek gerek sanırım fosforu artık ne kadar alırsa alacak zaten çok maliyetli olmayacak .

Şimdi size sorum map ve üre nekadar atayım dekara ve aminoasit veya deniz yosunu karıştırmam gerekli olur di mi ? sizin gönderdiğiniz sıvı gübreyi de kullanabilirim fosfor ve deniz yosunu organik madde içerikli olanı. Bunun içersine üre karıştırmak sorun olur mu ?

Fosfordan kaç gün sonra çinko sulfat atmak uygun olur en erken ? Onu da dar yaprak ot ilacı , çinko sülfat ve üre karıştırsam yine biraz aminoasit veya deniz yosunu karıştırsam yeterli olur herhalde ?

Pas ilacı döneminde de üre karıştırmak fayda eder mi bu şekilde bi yol izlesem bu durumda var mı bi yanlışlık eksiklik öneri ?
100 gram map 150 gram üre yeter.Hazır sıvıyı kullanırsanız üre karıştırabilirsiniz.Çinko üre deniz yosununu veya amino asidi ot ilacıyla olabilir.Pas ilacındada üre+çinko karıştirabilirsiniz

100 gram map 150 gram üre yeter.Hazır sıvıyı kullanırsanız üre karıştırabilirsiniz.Çinko üre deniz yosununu veya amino asidi ot ilacıyla olabilir.Pas ilacındada üre+çinko karıştirabilirsiniz
Mrb mehmet bey
15 ekimde buğday ektik fakat yağışlar geç geldiği için bitki çıķışları aralık ayı içiñde başladı ve hala yeni çıkışlar oluyor fakat soğuklardan dolayı bitki gelişimi geriledi durdu bu durumda iki defa gübre uygulaması yapmak istiyorum bitkiler çok zayıf ilk gübreyi şubat başı amanyum sülfat uygulamak istiyorum amacım bitki kök gelişimi ve etki hızı bakımından uygun olurmu yoksa üremi atsam?
Bilgi verirseniz sevinirim

Mrb mehmet bey
15 ekimde buğday ektik fakat yağışlar geç geldiği için bitki çıķışları aralık ayı içiñde başladı ve hala yeni çıkışlar oluyor fakat soğuklardan dolayı bitki gelişimi geriledi durdu bu durumda iki defa gübre uygulaması yapmak istiyorum bitkiler çok zayıf ilk gübreyi şubat başı amanyum sülfat uygulamak istiyorum amacım bitki kök gelişimi ve etki hızı bakımından uygun olurmu yoksa üremi atsam?
İlk üst gübreleme için her zaman üre atmaniz lazım.Ot ilacıyla üre ve çinkonun yanında deniz yosunuda verin.Deniz yosunu kök gelişimine katkı sağlar.Bende üretim yapıyorum detaylı bilgi için mesaj atabilirsiniz.

Mrb mehmet bey

Son düzenleme:
Mrb mehmet bey

Çok yararlı bir konu. baştan sona okudum. ama konu bi kısımdan sonra bozulmuş herkes kafasına göre tarifler yazmış. Önemli olan konuyu açan abimizin karışımını kullanan varmı ? bu konu altında karışım paylaşmak bence yanlış. umarım deneyen olmuştur. kısmetse bu sene 400 dönümde deneyeceğim