difransiyel kilidi inislerde faydalı mıdır ?

Ynt: difransiyel kilidi inislerde faydalı mıdır ?

tumosannn link=topic=66743.msg758293#msg758293 date=1373811572' Alıntı:
bızım buralar cok bayır kardesım o yuzden mecbursun agırlık ıtıyo motoru baya kı sen mf le 1 le ınıyorsan o nu bayırdan saymam mf de kompresor cok az anlş-*s ok-*-s
haklısın ama bizim bölgemizde bu yeterli oluyor ki bazı yerler varki traktör seri 1le bile uçuyor aşağı doğru arazide ben o zaman römork frenini kullanıyorum ve yine vites küçültmeyi

tumosannn link=topic=66743.msg758282#msg758282 date=1373809609' Alıntı:
tumosannn link=topic=66743.msg758284#msg758284 date=1373809815' Alıntı:
yalnız burada frene basmıssınız siz vıtesı ufak vıtese alıp dıf kılıdıne basıp ınseydınız o ittirmeyı yapmazdı ornek takvıye 1 le kılıd basılı ınınce fren yapmana gerek kalmaz anlş-*s kaldıkı kılıde basılı halde yıne ıttırıyorsa o zmana el gazıyla gaz ver korkma tekerlerın kılıtlenmesını onluyor anlş-*s
basta dediğim gibi bu olaydan sonra baska bi gün aynı yerden inerken dif. bastım ve inanın traktörü itmedi daha iyi tutunuyo traktör birde pehlivanı verince sorunsuz indim ama dediğin gibi her zaman da buna güvenilmez biz kızak takıyoruz daha dik yerlerde bilirmisin kızağı ? :)

ertuğrul pelit link=topic=66743.msg758304#msg758304 date=1373814308' Alıntı:
römork yokus asağı traktörü itiyor ve tekerler geri dönüyo arazileriniz dik değil heralde sizin mfde görmedin mi :)
tekerlerin geri dönmesi iyi değil mi işte fren yapmaktan iyidir ileri giden kuveti geriye doğru ters tepki yapıyor bu da yokuşta yavaş ilerlemeni sağlar :)valla bizm orada öyle dik yokuş yok tekerinde öyle geri döndüğünü görmedim noo-*-s :8 ıh-*-s Teker nasıl geri dönüyormuş ki videosunu çekebiln mi :S ??*-s bils-*-

td 100d link=topic=66743.msg758313#msg758313 date=1373819818' Alıntı:
tekerlerin geri dönmesi iyi değil mi işte fren yapmaktan iyidir ileri giden kuveti geriye doğru ters tepki yapıyor bu da yokuşta yavaş ilerlemeni sağlar :)valla bizm orada öyle dik yokuş yok tekerinde öyle geri döndüğünü görmedim noo-*-s :8 ıh-*-s Teker nasıl geri dönüyormuş ki videosunu çekebiln mi :S ??*-s bils-*-
harbiden bende anlamadım teker nasıl geri döner allah allah...

ertuğrul pelit link=topic=66743.msg758305#msg758305 date=1373814445' Alıntı:
basta dediğim gibi bu olaydan sonra baska bi gün aynı yerden inerken dif. bastım ve inanın traktörü itmedi daha iyi tutunuyo traktör birde pehlivanı verince sorunsuz indim ama dediğin gibi her zaman da buna güvenilmez biz kızak takıyoruz daha dik yerlerde bilirmisin kızağı ? :)

kızak dedıgın nedır sekıl olarak bılıyorumdur ama cıkartamadım :S aynen dıf kılıdı ve pehlıvanladın mı ıtmez anlş-*s

td 100d link=topic=66743.msg758313#msg758313 date=1373819818' Alıntı:

hayır iyi değil daha cok kaymasına sebeb oluyor bırden ucarsın valla :)
ByFreST0N link=topic=66743.msg758317#msg758317 date=1373820056' Alıntı:
harbiden bende anlamadım teker nasıl geri döner allah allah...

butun motorlarda bu boyledır sen vırajda donerken difrensıyel bı tekerı kıtler dıger tekere gucu verır ve donmesını saglarsın buda bu olay gıbı bayır asagı gıderken kaymaya baslayınca motor butun kuvvetını tek tekere verıyo tek tekere verıncede diğer gucsuz olan teker gerıye donuyo gerıye donuncede cok fazla kayma gerceklesır motoru hakim etmen zorlasır difrensıyel kılıdı olan motorlarda kılıdı basınca motor gucunu tek tekere veremıo o yuzden tekerler aynı anda dondugu ıcın bır nevı fren gorevı goruyor eger dıfrensıyel kılıdı yoksa ornek verdıgım gibi mf 135 de ornek verıyorum sol tekere motor butun gucunu verdı sag teker gerıye donuyor sol tek frene basıp gaz verırsın azıcık o gerıye donme kesılır oda bır nevi fren görevi yapar anlş-*s

m.aktaş75 link=topic=66743.msg758321#msg758321 date=1373821462' Alıntı:
kızak denilen römorkun arka tekerine giydirilir ve zincirle baş tarafından çıkmasın diye remorka baglanır.fren görevi görür

tamam bılıyorum yaaa ama o frensız romorklarda cok eskı bır yontem o anlş-*s

ismail_17 link=topic=66743.msg758331#msg758331 date=1373823522' Alıntı:

Güzel video ama konumuzla bı alakası yok yanı burada ABS fren sıstemını gosterıyor oysakı konumuz dıfrensıyel kılıd anlş-*s anlş-*s

Bu arada paylaşım ıcın teşekkürler.

römork freni trakyada kullanan görmedim. ancak faydası muhakkat olur lakin dif. kilidinin faydasi yok demek yanlış. ayrıca su koymak sandıgınız kadar meşakatli ve zararlı değil. tek çeker 398 i senelerdir tekerlerle su ile kullanıyoruz. hiç bi sikintida yaşamadık. arti çiftçeker gibi bayırlardan inip çıkıyorum kilit ile birlikte . Balye makinesi kullananlar su ve kilidin faydasını çok iyi bilir.

şu tekerin geri dönmesi işini bi videosu filan var mı yani ne saçma bir iş öyle teker nasıl geriye dönüyo zaten motor iki tekrede iki gücü veriyo nasıl öyle bir tekere yükleniyormuş

td 100d link=topic=66743.msg758418#msg758418 date=1373879288' Alıntı:
şu tekerin geri dönmesi işini bi videosu filan var mı yani ne saçma bir iş öyle teker nasıl geriye dönüyo zaten motor iki tekrede iki gücü veriyo nasıl öyle bir tekere yükleniyormuş
Çok nadir ve zor bir durum olduğu için pek videosu olmaz , genelde sonu devrilme veya yoldan çıkma ile sonlanır benim çiftliğin önünden dik bir yol geçer, ben orada seyrederim heryıl birkaç olay , ROMORKYADA ROMORKLAR TRAKTÖRE ÇOK AĞIR GELİP AŞAĞIYA DOĞRU İTMESİ GEREK TRAKTÖR KONTROLDAN ÇIKMASI ROMRKLARI TUTAMAZ HALE GELMESİLAZIM.belki vardır paylaşan olur.
Benim anlamadığım freni tutan bir traktörün niye kilidine basılsın?
İyi birşey olsa traktör fabrikası tavsiye etmezmi ?
Kamyonlardada kilit sistemi var niye inişlerde hiç kullanmazlar?
Benim yukarıda paylaştığım videolarda traktörler şetıllı ve düğmeli kilitli niye şetılı geriye alıp diferansiyeli kilitleyip o şekilde traktörü durdurmazlar debriyaj balatasımı aşınır?
Diferansiyeli kilitli traktör iki tekeride eşit döndüğü için sağa sola zor döner, inişte viraj varsa nasıl dönecek?
Kilit sistemi kullanmayanlar, bende iki defa bir fiatta birde tümosan da kilıtten ( aynımartı kırmak ve istavroz pimlerini bozmak )arıza gördüm neden kullanmazlar?
Diferansiyel kiliddi inişte kullanmak içinmi yapılmış merak ediyorum.

ismail_17 link=topic=66743.msg758422#msg758422 date=1373883139' Alıntı:
Çok nadir ve zor bir durum olduğu için pek videosu olmaz , genelde sonu devrilme veya yoldan çıkma ile sonlanır benim çiftliğin önünden dik bir yol geçer, ben orada seyrederim heryıl birkaç olay , ROMORKYADA ROMORKLAR TRAKTÖRE ÇOK AĞIR GELİP AŞAĞIYA DOĞRU İTMESİ GEREK TRAKTÖR KONTROLDAN ÇIKMASI ROMRKLARI TUTAMAZ HALE GELMESİLAZIM.belki vardır paylaşan olur.
Benim yukarıda paylaştığım videolarda traktörler şetıllı ve düğmeli kilitli niye şetılı geriye alıp diferansiyeli kilitleyip o şekilde traktörü durdurmazlar debriyaj balatasımı aşınır?
Diferansiyeli kilitli traktör iki tekeride eşit döndüğü için sağa sola zor döner, inişte viraj varsa nasıl dönecek?
Kilit sistemi kullanmayanlar, bende iki defa bir fiatta birde tümosan da kilıtten ( aynımartı kırmak ve istavroz pimlerini bozmak )arıza gördüm neden kullanmazlar?
öyle ama indiremeyeceğin yükü niye o traktöre takıyorsun çıkartamayacağın yükü neden o traktöre takarsın ben anlamdım bizim türkler oyun mu oynamaya çalışıyo bizim dik ve uzun bi yokuş var onu yüklü tekne ile vurmuyoruz veya new hollanda takıyoruz evet bazılarının başka traktörü olmayan insanlar ise mesela geçen yıl bizde new holland yoktu ama biz o yokuşu yine bu traktörlerle çıkıyorduk ama çıkabileceği bi yük kadarı ile çıkartamayacağı yükü asla ve asla atmadık hem sürücüye hemde traktöre çok zararlı .EĞER O dİK YOKUŞU İNMEK İSTİYORSAN FRENLERİNİ YAPTIR YAVAŞ YAVAŞ İN AŞAĞI ÖNCEdENdE TRAKTÖR VARdI ONLAR NEdEN dİFERANSİYELİ KİTLEMİYORLARdI diferansiyel kilidi yeni mi icad edildi

dİFERANSİYEL KİLİdİNİN GÖREVİ (( NEW HOLLANdIN KULLANMA KILAVUZUNdA YAZIYORdU))

1. Pullukta ilk çizinin açılmasında

2. Çamur veya karda tekerin herhangi bir sebeple patinaja düşmesinde

KISACA: düz gitmesini ve iki tekerin aynı anda dönmesini sağlıyor diferansiyel kilidi

ismail_17 link=topic=66743.msg758422#msg758422 date=1373883139' Alıntı:

frene basarsan kayarsın Tokezler alır goturur senı asağı kılıd ıkı lastıgı aynı devırde dondurdugu ıcın fren gorevi goruyor.

.İyi bir sey, fakat fabrıka bole bır olayı tasvıp etmez TAsvıp ettıgı Romorka Fren koyulmalıdır der. ( yanı olayı o derece tehlıke anına getırmeyın der )

kamyonlarda yuk 2 dıngıl ve o 2 dıngıldede 4 yanı 8 lastık var ıkıncısı yuk 8 lastıge bınıyor yanı yere yapısıyor lastıkler frene basınca durur kaymaz kı bunu traktorun lastıgının ıcıne doldurulmus su gıbı dusun

traktorun frenıyle debrıyaj balatasını hıc bı alakası yok

difrensıyel kılıdı saga veya sola donuslerde cekıceksın allala ya abı gereksız sorular sormussun

difrensıyel kılıdı camurda veya kurakta yuklu ıken tek teker patinaja dusunce ıkı tekeride aynı devırde donduruyor ınıslerde de faydası yukarıda anllatıgım gıbı oluyor !!!

kılıdın ıcındekı dıslılerın kırılması aşırı zorlanmaktan kaynaklanmaktadır.

Abi sorularını soru cevap seklınde cevaplamaya calıstım bak romorkuna 10 ton at cık bır dık yamaca senın motor 4x4 onu 4x2 ye al tmm mı sonra bayırdan asagı ınerken bır frene basıp ın bırde agır vıtesde kılıde basıp ın bakalım hangısınde kolay iniceksın eger frene basarsan sonuc kotu olabılır motor tokezler kayar kılıde basıp ınersende motor ıkı teker aynı devırde donecegınden tokezlemez oda bı fren gorevi gorup motorun kompresoruyle ınersın agır vıteste !! anlş-*s bunu karda arac kullanmaya benzetebılırız ne derler USTA ŞÖFÖRLER FRENE BASMA !!!! TAK 1 . vıtese rolantıde ın bunun gıbı mesela anlş-*s

Karda frene basınca ne oluyor ?? duran var mı varsa soleyın bana ;D

td 100d link=topic=66743.msg758430#msg758430 date=1373888521' Alıntı:
öyle ama indiremeyeceğin yükü niye o traktöre takıyorsun çıkartamayacağın yükü neden o traktöre takarsın ben anlamdım bizim türkler oyun mu oynamaya çalışıyo bizim dik ve uzun bi yokuş var onu yüklü tekne ile vurmuyoruz veya new hollanda takıyoruz evet bazılarının başka traktörü olmayan insanlar ise mesela geçen yıl bizde new holland yoktu ama biz o yokuşu yine bu traktörlerle çıkıyorduk ama çıkabileceği bi yük kadarı ile çıkartamayacağı yükü asla ve asla atmadık hem sürücüye hemde traktöre çok zararlı .EĞER O dİK YOKUŞU İNMEK İSTİYORSAN FRENLERİNİ YAPTIR YAVAŞ YAVAŞ İN AŞAĞI ÖNCEdENdE TRAKTÖR VARdI ONLAR NEdEN dİFERANSİYELİ KİTLEMİYORLARdI diferansiyel kilidi yeni mi icad edildi

dİFERANSİYEL KİLİdİNİN GÖREVİ (( NEW HOLLANdIN KULLANMA KILAVUZUNdA YAZIYORdU))

1. Pullukta ilk çizinin açılmasında

2. Çamur veya karda tekerin herhangi bir sebeple patinaja düşmesinde

KISACA: düz gitmesini ve iki tekerin aynı anda dönmesini sağlıyor diferansiyel kilidi

Arkadasım benı kızdırıyorsun lutfen bılmeden yazma dagdan kac kere odun ındırdın

duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0

yaw bı kerede dusunup te yazın her seye muhalefet olmayın sop-*-sa sop-*-sa